Serbia: Prezydent wychwala sukcesy Komunistycznej Partii Chin / Briefing z Europy

Serbia, Chiny, Bałkany, Czarnogóra, pandemia, COVID, Xi Jinping, Vucic, KPCh, delta, unia europejska, polska, morawiecki

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się jednym z ważniejszych aktorów zaangażowanych w krajach Bałkanów Zachodnich. Pekin umacnia obecność w różnych sektorach w regionie, a do współpracy często angażuje dużą liczbę podmiotów lokalnych. Pandemia COVID-19 dodatkowo zintensyfikowała chińskie zaangażowanie. / Foto via [EPA-EFE/XINHUA/CHEN YEHUA]

Prezydent Serbii wychwala sukcesy Komunistycznej Partii Chin | Wielka Brytania pójdzie w ślady Danii w zaostrzaniu przepisów migracyjnych? | Wariant Delta koronawirusa szaleje w Europie | W Austrii opozycja poparła ustawę o energii odnawialnej | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

BELGRAD

Niech żyje Komunistyczna Partia Chin. „Nie ma innej partii ani organizacji politycznej na świecie, która mogłaby pochwalić się osiągnięciami Komunistycznej Partii Chin”, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić podczas wideo spotkania z okazji 100. rocznicy powstania KPCh, dodając, że Belgrad chce nadal zacieśniać swoje więzi z władzami w Pekinie.

„W ciągu ostatnich 100 lat chińskiej partii komunistycznej udało się wyzwolić stłumioną energię twórczą Chińczyków”, powiedział Vučić. Serbski polityk wymienił największe według niego osiągnięcia KPCh na przestrzeni ostatnich lat. To przede wszystkim wydźwignięcie 700 mln chińskich obywateli z biedy. Dodał, że Chinom udało się w ciągu zaledwie kilku dekad przekształcić się z kraju rozwijającego się i otrzymującego pomoc zagraniczną w międzynarodowe supermocarstwo.

„Poprzez racjonalną i mądrą adaptację marksizmu do chińskich warunków oraz kładąc podwaliny pod praktykowanie chińskiej odmiany socjalizmu, Mao Tse Tung, Jiang Zemin, Hu Jintao i Ty drogi przyjacielu Xi Jinping zrealizowaliście największy projekt rozwoju społecznego i eliminacji ubóstwa w historii ludzkości”, powiedział Vučić.

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się jednym z ważniejszych aktorów zaangażowanych w krajach Bałkanów Zachodnich. Pekin umacnia obecność w różnych sektorach w regionie, a do współpracy często angażuje dużą liczbę podmiotów lokalnych. Pandemia COVID-19 dodatkowo zintensyfikowała chińskie zaangażowanie.

Rosnące wpływy Chin w regionie Bałkanów Zachodnich nie pozostały niezauważone przez Zachód. Przemawiając 5 lipca na wirtualnej konferencji z przywódcami krajów Bałkanów Zachodnich, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że „w interesie Unii Europejskiej jest, aby proces akcesji Bałkanów Zachodnich do Wspólnoty posuwał się naprzód”.

„Jest jeszcze dużo pracy do wykonania, ale widać też pewien postęp”, stwierdziła kanclerz Niemiec. Według niej silniejsza współpraca regionalna promowana od 2014 r. przyniosła już pierwsze sukcesy, takie jak umowa roamingowa, która właśnie weszła w życie. Poinformowała też, że Niemcy przekażą 3 mln dawek szczepionki na COVID-19 narodom Bałkanów Zachodnich „tak szybko, jak to możliwe”. Z kolei szefowa KE zaznaczyła, że priorytetem jest wspieranie państw regionu w przeprowadzaniu niezbędnych reform, które pozwolą im „wejść na europejską ścieżkę rozwoju”.

Wśród krajów Bałkanów Zachodnich, poza Czarnogórą, najbardziej zaawansowanym krajem w rozmowach akcesyjnych z UE jest Serbia. Na czerwcowym szczycie NATO zagrożenie ze strony Pekinu stało się głównym tematem rozmów. Państwa Sojuszu w konkluzjach szczytu w zdecydowanych słowach odniosły się do działań Chin. W odpowiedzi, chińska misja dyplomatyczna w UE stwierdziła, że NATO kieruje się zimnowojennym myśleniem i wyolbrzymia zagrożenie ze strony Chin. Więcej o rocznicy Komunistycznej Partii Chin poniżej. 

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Xi Jinping: "Sukces Chin zależy od partii". Komuniści świętują sto lat

Co oznacza dla Chin rocznica i jakie towarzyszą jej nastroje?

 

LONDYN

Wielka Brytania pójdzie w ślady Danii? Brytyjski rząd zaproponował we wtorek (6 lipca) projekt ustawy umożliwiający przenoszenie osób ubiegających się o azyl poza granice Wielkiej Brytanii na czas rozpatrywania ich wniosków. Zjednoczone Królestwo pójdzie w ślady Danii?Więcej poniżej.

(EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania chce kryminalizować nielegalne przekroczenie kanału La Manche

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła, że projekt ustawy stworzy „twardy, ale sprawiedliwy” system azylowy.

LIZBONA

Wariant delta odpowiedzialny za prawie 90 proc. infekcji. Najbardziej zaraźliwy obecnie wariant koronawirusa – Delta odpowiada za prawie 90 proc. przypadków COVID-19 w Portugalii. Zwiększoną liczbę zakażeń nim odnotowano zwłaszcza w północnym regionie Madery i Azorów.

Premier Antonio Costa oraz minister zdrowia Marta Temido ogłosili wczoraj, że pomimo rekordowej liczby wykonanych szczepień przeciwko koronawirusowi kraj dotknęła czwarta fala pandemii COVID-19.

Zarówno premier, jak i szefowa resortu zdrowia ogłosili, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń władze państwowe mogą zdecydować się na przywrócenie części restrykcji przeciwepidemicznych. Jak na razie w w 45 okręgach wprowadzono godzinę policyjną. W dni powszednie władze postanowiły nakazać zamknąć restauracje oraz kluby o godz. 22:30, a w weekendy – już po godz. 15:30. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród młodszych grup wiekowych.

Służby sanitarno-epidemiologiczne Portugalii spodziewają się, iż w najbliższych dwóch tygodniach może dojść do podwojenia się dziennych przypadków infekcji. Przypomniała, że w ciągu ostatniej doby zakaziło się w kraju ponad 2 tys. osób.

Wariant Delta był dominującym wariantem SARS-CoV-2 w Portugalii od 21 do 27 czerwca, wynika z opublikowanego we wtorek (6 czerwca) raportu Narodowego Instytutu Zdrowia.

Portugalia przyspieszyła ostatnio kampanię szczepień, aby zahamować rozprzestrzenianie się wariantu Delta, podając około 850 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 tygodniowo.

Pomimo większej liczbie zakażeń władze nie planują jak na razie wprowadzenia dodatkowych restrykcji dla turystów.

Władze Portugalii zapowiadają z tego powodu przyspieszenie szczepień. Chcą, by w ciągu dwóch najbliższych tygodni szczepionki przyjęło 1,7 mln osób. Do końca września zaszczepionych ma być 70 proc. 11-milionowej ludności (obecnie odsetek ten wynosi ok. 37 proc.). Więcej o sytuacji epidemicznej w Portugalii poniżej. 

(Pedro Caetano, Lusa.pt)

Portugalia: Najwięcej zakażeń koronawirusem od lutego. Wariant Delta się rozprzestrzenia

Dzienna liczba nowych zakażeń przekracza w Portugalii od pięciu dni 1,5 tys.

MADRYT

Więcej zakażeń. Powrót restrykcji. W obliczu rosnącej liczby nowych przypadków COVID-19 związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa wśród nieszczepionych młodych ludzi, władze w niektórych regionach ogłosiły wczoraj (6 lipca) zamknięcie od tego weekendu klubów nocnych oraz wprowadzenie innych restrykcji. Szczegóły poniżej. 

(EUROEFE | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Hiszpania: Powrót restrykcji w niektórych regionach. A jeszcze kilka dni temu znoszono obostrzenia

Najpoważniejsza sytuacja jest w Katalonii, gdzie rozpoczęła się już piąta fala zakażeń koronawirusem.

SOFIA

Premier Bułgarii: Nasi Europejscy partnerzy opowiadają się po stronie Macedonii. “Nasi europejscy partnerzy opowiadają się po jednej ze stron, faworyzując Macedonię Północną i obwiniając Bułgarię, bez prawdziwych i dobrze uzasadnionych powodów”, powiedział tymczasowy premier Stefan Janew ambasadorowi Słowenii w Bułgarii Andrzejowi Frangesowi.

Podczas spotkania, które odbyło się w związku z rozpoczęciem prezydencji w Radzie UE przez Słowenię omówiono m.in. kwestie dotyczące rozszerzenia Wspólnoty. Janew potwierdził poparcie Bułgarii dla europejskiej perspektywy Macedonii Północnej i Albanii, podkreślając potrzebę bardziej efektywnego dialogu i rzeczywistej woli rozwiązania różnic między Sofią a Skopje.

Premier podkreślił, że Bułgaria oczekuje realnych działań w zakresie ochrony praw człowieka i eliminacji mowy nienawiści w Macedonii. W listopadzie ubiegłego roku Bułgaria zawetowała decyzję o rozpoczęciu rozmów o członkostwie w UE z Macedonią Północną. Wówczas informowano, że Sofia nie może wydać zgody na start rozmowy ze względu na niezakończone spory Bułgarii i Macedonii o historię i język.

Oba państwa nie zgadzają się ws. interpretacji historii ziem obecnej Macedonii Północnej, wchodzących przed XX w. w skład kolejnych państw bułgarskich. Bułgarskie elity naukowe i polityczne kwalifikują ludność zamieszkującą to terytorium jako Bułgarów, a język przez nią używany jako dialekt języka bułgarskiego, z czym nie zgadzają się Macedończycy.

Weto Bułgarii było jednak zaskoczeniem dla wielu, ponieważ kraj ten był zdecydowanym zwolennikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Decyzja ówczesnego rządu wpłynęła także na Albanię. Proces negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej oraz Albanii z Unią Europejską miał bowiem zostać oficjalnie rozpoczęty już w grudniu. Więcej o sporze Macedonii Północnej z Bułgarią poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

BUDAPESZT

Władze wydają dekret w związku z „atakami” po wprowadzeniu ustawy antyLGBT. Węgierskie władze wydały dekret w sprawie „surowych i antydemokratycznych ataków politycznych przeciwko Węgrom”, podpisany przez premiera Viktora Orbana w odpowiedzi na niedawną krytykę nowego prawa, zakazującego „przedstawiania lub promowania” treści LGBTQI+ wśród nieletnich.

„Ton i sformułowania, jakie stosowano, przypominają kolonialistyczną indoktrynację z epoki, o której już dawno myśleliśmy, że minęła i wskazują na lekceważący stosunek tych, którzy uważają się za lepszych (…). Mowa nienawiści przeciwko Węgrom jest zabroniona”, napisano w dekrecie.

Zaznaczono, że prawa podstawowe „nie mogą być postrzegane jako menu, z którego przedstawiciele europejskiego (lewicowego – red.) nurtu ideologicznego mogą arbitralnie wybierać to, co uważają za słuszne i to, co im się nie podoba”. Zobowiązano się też do obrony kraju, „używając wszystkich dostępnych instrumentów”.

„My, w Europie Środkowej wiemy jak to jest, gdy partia państwowa lub reżim dyktatorski chcą zamiast rodziców wychowywać dzieci. Nie pozwoliliśmy na to komunistom, więc nie pozwalamy, aby samozwańczy apostołowie liberalnej demokracji edukowali dzieci zamiast węgierskich rodziców”, podsumowano. Więcej o węgierskiej ustawie antyLGBT poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

WIEDEŃ

Opozycja poparła ustawę o energii odnawialnej. Parlament będzie dziś głosować nad ustawą o energii odnawialnej, zaprezentowaną przez koalicję Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) – zielonych wspartą przez socjaldemokratów (SPÖ).Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Opozycja poparła ustawę o energii odnawialnej

Porozumienie jest „ogromnym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej” – powiedziała minister klimatu Leonore Gewessler.

BERLIN

„Making Germany Together”. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) oficjalnie rozpoczęła kampanię przed wrześniowymi wyborami federalnymi z hasłem „Razem Tworzyć Niemcy”. Slogan przedstawił na konferencji prasowej w Berlinie sekretarz generalny ugrupowania Daniel Ziemiak.

Polityk zaprezentował także główne tematy kampanii wyborczej CDU, do których należeć będą zmiany klimatyczne i utrzymanie miejsc pracy w przemyśle. A może sukces wyborczy w Niemczech będzie miał kolor zielony? Więcej szczegółów poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Sukces wyborczy będzie miał kolor zielony? Oni "są ekstremalnie pragmatyczni"

W czym tkwi sekret partii Zielonych i dlaczego przyciąga ona coraz większe grupy wyborców?

PARYŻ

Złe lekarstwa na problemy demokracji europejskiej. Francuscy senatorowie są przekonani, że ponadnarodowe listy, system wiodących kandydatów kandydatów (Spitzenkandidaten) nie są właściwymi rozwiązaniami na „deficyt demokracji” w UE, wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek (6 lipca) w izbie niższej parlamentu.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: Porażka ugrupowań Le Pen i Macrona. Sukces centroprawicy

Już za 10 miesięcy we Francji wybory prezydenckie. 

LUKSEMBURG | INSTYTUCE UE

Sąd Unii Europejskiej ma nowego sędziego. Powołano nowego sędziego do Sądu UE (sąd pierwszej instancji) w Luksemburgu po tym, jak postanowiono, że od 2019 r. zwiększy on swoją liczebność do 54 sędziów – po dwóch z każdego państwa. Zadaniem instytucji jest odciążyć Trybunał Sprawiedliwości UE.

(Anne Damani | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Facebook przegrał przed TSUE spór o dane osobowe użytkowników w Belgii

Amerykański serwis społecznościowy zbierał i przetwarzał dane belgijskich internautów, nawet jeśli nie mieli oni w nim konta.

DUBLIN | BELFAST

Istnieje szansa na porozumienie w sprawie tzw. protokołu irlandzkiego. W poniedziałek premier Micheál Martin powiedział: „Mamy możliwości na porozumienie, biorąc pod uwagę osiągnięcie tymczasowego porozumienia”. Chodzi o ubiegłotygodniowe porozumienie między Wielką Brytanią i Unią Europejską zezwalające na opóźnienie wejścia w życie zakazu sprzedaży schłodzonego mięsa sprowadzanego do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, który miał obowiązywać od dziś (1 lipca).

Martin wezwał rząd Wielkiej Brytanii do współpracy z Unią Europejską w celu wypracowania porozumienia w sprawie protokołu, donosi Irish Times.

Źródła w Brukseli i Dublinie potwierdziły, że nastroje w UE pogorszały się pomimo przyznania kolejnego okresu karencji w imporcie brytyjskiego mięsa do Irlandii Północnej. Martin twardo trzymał się stanowiska rządu twierdząc, że negocjację są kwestią do rozwiązania przez UE i Wielką Brytanią, którą muszą rozwiązać w ramach umowy o wystąpieniu (the Withdrawal Agreement).

Dlaczego rozejm w sporze o kiełbaski jest tak ważny? Ma on potencjał do storpedowania budzącego kontrowersje protokołu północnoirlandzkiego, który miał zapewniać podtrzymywanie procesu pokojowego po brexicie.

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Został stworzony, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, bo jej brak uznano za warunek niezbędny do utrzymania procesu pokojowego w brytyjskiej prowincji.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Irlandia Północna: Nowym szefem lokalnego rządu został konserwatysta Paul Givan

Będzie następcą bardziej umiarkowanej Arlene Foster.

RZYM

Gospodarka rozpędza się. „Wzrost PKB w 2021 r. do wysokości 5 proc. lub powyżej jest możliwy do osiągnięcia”, powiedział minister gospodarki Daniele Franco podczas zgromadzenia Włoskiego Stowarzyszenia Bankowego (ABI). Spotkanie miało miejsce przed szczytem G20, który rozpocznie się w ramach włoskiej prezydencji w najbliższy piątek (9 lipca) w Wenecji.

„Wewnętrzne szacunki wskazują na wzrost gospodarczy bliski 2 proc. w drugim kwartale”, a począwszy od miesięcy letnich, konsumpcja „może dać impuls istotnemu wzrostowi”, dodał Franco.

Zdaniem ministra, z pomocą unijnego Funduszu Odbudowy, jest prawdopodobne, że włoska gospodarka odrobi w najbliższych miesiącach straty związane z pandemią COVID-19. Franco stwierdził, że „przed kryzysem pandemicznym potencjalny wzrost gospodarczy szacowano na 0,6 proc. rocznie.  Natomiast wprowadzenie w życie inwestycji i reform przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy może podnieść go do 1,4 proc.”.

Optymizm Franco wynika z obecnej sytuacji międzynarodowej, która zwiastuje popyt zagraniczny na włoski eksport. Pomimo wciąż obecnej pandemii COVID-19, stan światowej gospodarki ulega poprawie.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

KE i Włochy porozumiały się w sprawie reaktywacji narodowego przewoźnika lotniczego

Upadłe linie lotnicze Alitalia zostały zastąpione przez nową państwową spółkę ITA.

WARSZAWA

Czwarta fala tuż tuż. Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł wczoraj przed czwartą falą epidemii, którą jesienią może wywołać nowa mutacja koronawirusa. Po wczorajszym posiedzeniu sztabu ws. sytuacji epidemicznej w Polsce uprzedził, że możliwe są w związku z tym kolejne obostrzenia i nie wykluczył jednolitych rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej. Więcej o wystąpieniu premiera poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Premier ostrzega przed czwartą falą

Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł wczoraj przed czwartą falą epidemii, którą jesienią może wywołać nowa mutacja koronawirusa.

 

PRAGA

Wiceprzewodniczący PE: odstępstwo dot. e-prywatności „wielkim ciosem” dla prywatności w sieci. Nowe rozporządzenie dotyczące odstępstwa od zasady e-prywatności, przyjęte przez Parlament Europejski we wtorek (6 lipca), spotkało się z ostrym sprzeciwem wiceprzewodniczącego PE Marcela Kolaji z Partii Piratów (Zieloni/EFA).

Odstępstwo umożliwia nadzór nad wiadomościami internetowymi, które mogą przedstawiać materiały pornograficzne z udziałem dzieci. Czeski eurodeputowany uważa jednak, że nowe prawo naruszy prywatność obywateli, ponieważ nie jest technicznie możliwe, że kontroli poddani zostaną „tylko przestępcy”.

„Nasze osobiste maile będą monitorowane pod kątem zawartości podejrzanych treści. To nie do przyjęcia” – stwierdził Kolaja.

Jego zdaniem ochrona dzieci to konieczność, ale masowa inwigilacja poprzez skanowanie prywatnych wiadomości nie jest właściwym rozwiązaniem w tym kierunku. Według europosła przepisy uderzą w wielu obywateli, którzy nie mają żadnych niecnych zamiarów. Przyjęte odstępstwo to „wielki cios w naszą cyfrową prywatność”, stwierdził Kolaja.

Powołał się na marcowy sondaż YouGov, w którym 72 proc. europejskich obywateli sprzeciwiło się pomysłowi ogólnego monitorowania ich wiadomości. Europejska Partia Piratów sprzeciwiała się rozporządzeniu, inicjując kampanię #Chatcontrol. Jak dowiedziała się redakcja się EURACTIV.cz, grupa zamierza teraz podjąć kroki prawne przeciwko przyjętej derogacji.

Komisja Europejska już zapowiedziała, że przed końcem roku przedstawi dalsze regulacje na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Jan Zygmuntowski: Jak osiągnąć suwerenność cyfrową Unii Europejskiej?

Europejska suwerenność nie może być tylko chwytliwym hasłem, przekonuje Jan Zygmuntowski z Fundacji Instrat.

BRATYSŁAWA

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione. W poniedziałek (5 lipca) rząd nałożył surowsze kontrole na granicach wewnętrznych. Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Jednocześnie zapowiedziano, że od piątku (9 lipca) przepisy zostaną zaostrzone – wszyscy wjeżdżający do kraju, niezależnie od tego, skąd podróżują, będą musieli poddać się kwarantannie, jeśli nie są w pełni zaszczepieni. Szczegóły poniżej. 

(Marián Koreň | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

BUKARESZT

Kolejne punkty szczepień zamknięte. Zamknięto ponad sto ośrodków szczepień w całym kraju. Powodem jest spadek liczby chętnych osób do zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Cztery na pięć punktów szczepień pracują poniżej 25 proc. swoich możliwości pomimo faktu, że Rumunia ma jeden z najniższych wskaźników szczepień w Europie. Mniej niż 30 proc. osób uprawnionych do zaszczepienia otrzymało szczepionkę. Zainteresowanie nimi jest bardzo niskie mimo, że dostęp do preparatów jest bezpłatny dla wszystkich już od kilku miesięcy. A w Niemczech trwa spór o grzywną osób, które nie stawiają się na szczepienia. Więcej poniżej. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Niemcy: Spór o szczepienia. Czy powinno się karać za niestawienie się na umówioną wizytę?

W Niemczech plagą są osoby, które rezerwują wizyty, lecz nie pojawiają się w punkcie szczepień.

LUBLANA

Wyborcy w Słowenii lekceważeni? Zwolennicy niedzielnego referendum w sprawie ustawy o wodach ostro skrytykowali organizację głosowania, twierdząc, że dochodzi do „tłumienia wyborców. “Mamy do czynienia z niedopuszczalnym ograniczeniem prawa głosu” – powiedział Aljoša Petek z pozarządowego Centrum Informacji Prawnej.

Oświadczenie pojawiło się po ujawnieniu, że ministerstwo pracy opóźniło dostarczenie do domów opieki informacji o tym, w jaki sposób ich mieszkańcy mogą oddać głosy korespondencyjnie. Doprowadziło do to protestów organizatorów kampanii a także osób starszych. Ministerstwo przeprosiło i uznało opóźnienie za “błąd ludzki”.

Dodatkowo, zdaniem Petka, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie zapewniła wystarczającej liczby pracowników w niektórych lokalach wyborczych, zaś w Mariborze, kilka osób zgłosiło, że zostało źle poinformowanych o lokalizacji swojego punktu do głosowania. Pojawiły się także problemy z głosowaniem z zagranicy, ponieważ PKW korzystała ze starych zapisów.

Referendum ws. ustawy o wodach dotyczy kilku przepisów nowej ustawy, które utorują drogę do rozwoju obszarów przybrzeżnych. Rząd uważa zaś, że ewentualne zmiany mogą mieć odwrotny wpływ i że ograniczą rozwój. Słowenia przejęła z początkiem lipca rotacyjne przewodnictwo w UE. Szczegóły poniżej. 

(Sebastijan R. Maček | STA| tłum. Kinga Wysocka)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.