Po majówce dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Sejm, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Posiedzenie Sejmu, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy – uzgodniono na wczorajszym  posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu. Według wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego (PSL) obozowi rządzącemu chodzi o jak najszybsze “dopchnięcie kolanem” ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

 

We wtorek (27 kwietnia) rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych UE. Następnego dnia dokument był już opublikowany na stronach internetowych Sejmu, a wczoraj został skierowany do pierwszego czytania w sejmowych komisjach: Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. zasobów własnych UE. Solidarna Polska przeciwna ratyfikacji

Jest to początek procesu, który ma zapewnić Polsce i pozostałym państwom UE dostęp do funduszy na wsparcie wychodzenia z kryzysu po pandemii koronawirusa.

Terlecki: W klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina

“Posiedzenie Sejmu zostało wyznaczone na 4 maja, wtorek, godzina 16:00” – przekazał dziennikarzom w Sejmie szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki. “Nie ma potrzeby czekać” – uznał. Polityk PiS przewiduje, że “opozycja będzie próbowała coś popsuć” zgłaszając wnioski formalne ws. przerw czy odroczenia obrad. “Ale takie wnioski oczywiście odrzucimy” – zapewnił.

Terlecki zapowiedział także, że w klubie PiS będzie w tym głosowaniu obowiązywać  dyscyplina. Jednak są w nim m.in. posłowie Solidarnej Polski, którzy od początku konsekwentnie sprzeciwiają się ratyfikacji decyzji RE. Wiceszef klubu PiS Marek Suski pytany przez dziennikarzy o możliwe konsekwencje złamania dyscypliny, uprzedził, że karą może być „upomnienie, nagana, kara pieniężna, a nawet wykluczenie z klubu”.

Nie tylko Polska? Rząd Finlandii będzie miał trudności z ratyfikacją Funduszu Odbudowy. "To byłaby ogromna rysa i utrata prestiżu"

Fundusz Odbudowy to dla Europy szansa stulecia, uważa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zgorzelski: PiS chce jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację

Tymczasem w ocenie wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego obozowi rządzącemu „chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy opierając się na większości z Lewicą”. Polityk PSL poinformował, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu zgłosił wniosek, by głosowanie nad ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację odbyło się na zasadach artykułu 90 konstytucji, czyli większością dwóch trzecich, bo – jak powiedział – „jest to przeniesienie kompetencji państwa polskiego na rzecz organizacji międzynarodowej”.

Zgorzelski przekazał, że marszałek Elżbieta Witek “uznała inaczej”, mimo że głosowanie większością dwóch trzecich poparli na posiedzeniu Konwentu jego członkowie uczestniczący w tym spotkaniu zdalnie. “Ale pani marszałek pozostała nieugięta i stwierdziła, że będzie to procedowane w oparciu o artykuł 89 konstytucji”, czyli projekt głosowany będzie zwykłą większością.

“Jest to ewidentne naruszenie konstytucji i może mieć konsekwencje w następnych latach” – ostrzegł Zgorzelski. Zapowiedział przy tym, że jego klub (Koalicja Polska-PSL) chce na posiedzeniu plenarnym zgłosić projekt uchwały o głosowaniu większością dwóch trzecich. “Chcę zwrócić uwagę, że najprawdopodobniej Senat będzie procedował w oparciu o artykuł 90 i to jest zagadnienie dla konstytucjonalistów, czy obydwie izby nie powinny głosować w tym samym trybie” – dodał wicemarszałek z PSL.

Szczyt UE: Jest zgoda na pakiet budżetowy i na mechanizm praworządności

Przywódcy państw członkowskich osiągnęli na szczycie w Brukseli kompromis dotyczący unijnego budżetu na następne siedem lat. Jest także zgodna na mechanizm wiążący wypłatę unijnych środków z praworządnością.

 

O osiągnięciu kompromisu ws. Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy …

Kwaśniewski: Ratyfikacja jest potrzebna nam wszystkim

Tymczasem zdaniem były prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego gdyby Polska nie ratyfikowała decyzji RE, to “straciłaby ostatecznie jakąkolwiek wiarygodność w Unii”. “Nie malujmy czarnego obrazu Polski, gdzie nie różnimy się od najbardziej upadłych, skorumpowanych państw na świecie” – apelował we wtorek w TVN24.

“Polska potrzebuje tych funduszy, potrzebuje powagi w środowisku UE” – podkreślił były prezydent. W jego ocenie dobrze byłoby gdyby Fundusz Odbudowy przyjęła cała opozycja, ale – jak zauważył – „w opozycji jest wzajemny brak zaufania”. “Najważniejsze, żeby fundusz odbudowy przyjęty przez UE wszedł w życie. Do tego jest potrzebna ratyfikacja w Polsce. To jest ważne dla Europy, dla Polski, dla nas wszystkich” – podkreślił Kwaśniewski.

Do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy konieczna jest ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE we wszystkich państwach członkowskich UE. Podstawą do otrzymania pieniędzy z nowego funduszu będzie Krajowy Plan Odbudowy przygotowywany przez każde z państw.