Opozycja chce skorzystać z utraty większości przez PiS. Na początek wspólny kandydat na marszałka Sejmu / Briefing z Europy

Sejm, opozycja, pis, PO, KO, Witek, parlament, Gowin, Porozumienie, Kaczynski, TVN

W nocy ze środy na czwartek liderzy ugrupowań opozycyjnych - KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 - podjęli rozmowy o tym, by złożyć wspólny wniosek o odwołanie Witek. Opozycja chce przeforsować wspólnego kandydata na jej miejsce. / Foto via [wikipedia]

Opozycja planuje zgłosić wspólnego kandydata na marszałka Sejmu | Właściciel TVN podejmie kroki prawne przeciwko Polsce | Białoruś cofa zgodę na pracę dla ambasador USA | W Bułgarii pierwsza próba utworzenia rządu nieudana | Dania ewakuuje z Afganistanu pracowników ambasady | Premier Kosowa wzywa Albańczyków do wycofania się z inicjatywy Otwarte Bałkany | Grecja mierzy się z “ekologiczną katastrofą” | Szef MSZ Rosji nie widzi nic złego w skojarzeniach Rosji z niedźwiedziami i alkoholem | W Austrii powstało miejsce spotkań dla antyszczepionkowców | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

 

 

WARSZAWA

Plan na najbliższe dni. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały w środę po głosowaniu dotyczącym tzw. ustawy „lex TVN” złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w związku z zarządzeniem przez nią reasumpcji przegranego wcześniej przez PiS głosowania nad odroczeniem obrad izby do 2 września.

Wniosek o reasumpcję poparł m.in. Paweł Kukiz i dwóch innych posłów koła Kukiz’15, którzy twierdzą, że wcześniej pomylili się, głosując za przerwaniem posiedzenia Sejmu.

W nocy ze środy na czwartek liderzy ugrupowań opozycyjnych – KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 – podjęli rozmowy o tym, by złożyć wspólny wniosek o odwołanie Witek. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” to jeden z elementów planu opozycji na najbliższe tygodnie w sytuacji, gdy stabilną większość w izbie niżej parlamentu utraciła Zjednoczona Prawica. Kolejny zakłada przeforsowanie wspólnego opozycyjnego kandydata w miejsce obecnej marszałek Sejmu.

Jak przekazał w rozmowie z PAP Włodzimierz Czarzasty, „ustalone zostało, że będzie jeden kandydat opozycji i że we wtorek podejmiemy rozmowę na temat nazwisk”.

„Pracujemy nad tym, a czy to będzie kandydat czy kandydatka – o tym państwa wspólnie poinformujemy. Myślę, że to powinien być taki bardzo dobry zwyczaj, że jeżeli robimy coś wspólnie, jeżeli się na coś umawiamy, to tego dotrzymujemy”, zaznaczył cytowany przez onet.pl szef szef klubu KO Borys Budka.

Budka liczy, że pod wnioskiem podpiszą się także posłowie Konfederacji. Pytany z kolei o rozmowy w tej sprawie z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem, polityk zapewnił: „będziemy zachęcać wszystkich posłów i posłanki opozycji do poparcia tego, bo może się okazać, że będzie to bardzo skuteczne działanie”. „Jesteśmy otwarci na każdego, kto wspólnie z nami głosuje w Sejmie”, dodał szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Te spekulacje potwierdzają rozmówcy „GW”. Przyznają, że strategiczne ustalenia będą prowadzone także z Konfederacją, która w Sejmie dysponuje 11 posłami. Konfederacja dotąd prowadziła autonomiczną politykę i nie brała udziału w opozycyjnych układankach.

Opozycja szykują się na gorącą jesień w polityce. Jej strategia – o czym nieoficjalnie opowiadają w rozmowach z dziennikarzami politycy – ma się rozkręcić na dobre w kolejnych tygodniach, gdy pod obrady wejdą ważne dla PiS projekty ustaw związane z „Polskim ładem”.

„Nie nastawiamy się na wcześniejsze wybory. Ale jeśli uda nam się dobrze zorganizować, możemy doprowadzić do utrącenia najbardziej szalonych pomysłów tej władzy. Chodzi o to, by na każdym posiedzeniu ich czymś zaskoczyć. Dla PiS bardzo niebezpieczne wizerunkowo będą ich kolejne przegrane, a potem kupczenie stanowiskami dla poszukiwania większości”, komentuje rozmówca „Wyborczej” z KO.

Tymczasem lider Porozumienia Jarosław Gowin dokonuje przegrupowania po kolejnym już w ostatnich tygodniach rozłamie w swojej partii. Po założeniu przez Adama Bielana i jego akolitów ugrupowania Republikanie oraz odejściu z Porozumienia kilku posłów w mijającym tygodniu, Gowin poinformował wczoraj (12 sierpnia), że politycy tego ugrupowania założyli koło parlamentarne.

„Od dziś Porozumienie idzie własną drogą”, podkreślił. Wicerzecznik partii Jan Strzeżek przekazał później, że koło liczy siedem osób. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk)

Partia Gowina założyła koło parlamentarne. „Od dziś Porozumienie idzie własną drogą”

Lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował wczoraj, że politycy tego ugrupowania założyli koło parlamentarne.

WARSZAWA

Kroki prawne. Koncern Discovery zamierza podjąć kroki prawne wobec Polski w związku z tzw. ustawą lex TVN, napisano w czwartkowym (12 sierpnia) komunikacie spółki. Koncern poinformował prezydenta Andrzeja Dudę, że podejmuje kroki prawne, bo Polska złamała umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

(Mateusz Kucharczyk)

Właściciel TVN podejmie kroki prawne przeciwko Polsce. Chce "dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia, jakich dopuściła się Polska"

Koncern Discovery zamierza podjąć kroki prawne wobec Polski w związku z tzw. ustawą lex TVN, napisano w czwartkowym (12 sierpnia) komunikacie spółki. Koncern poinformował prezydenta Andrzeja Dudę, że podejmuje kroki prawne, bo Polska złamała umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

 

 

Discovery poinformowało w oficjalnym …

ATENY

Grecja mierzy się z “ekologiczną katastrofą”. Grecki premier Kyriakos Mitsotakis po raz kolejny odniósł się wczoraj do pustoszących kraj od ponad tygodnia pożarów. Określił je jako “największą katastrofę ekologiczną, jaka miała miejsce w Grecji od dziesięcioleci”.

Ostatni raz taka fala upałów nawiedziła kraj w 1987 r., zwraca uwagę agencja Associated Press. W zwalczaniu pożarów greckim strażakom pomagały zastępy z 24 państw europejskich i bliskowschodnich.

“Zdołaliśmy ocalić ludzi, ale utraciliśmy lasy i dobytek”, podkreślił Mitsotakis podczas konferencji prasowej. Poinformował, że w całym kraju w ostatnich dniach każdej doby wybucha około 100 pożarów, choć jak zauważa AP, do czwartku sytuacja zdążyła się już nieco uspokoić, a największe pożary zostały prawie ugaszone.

Premier ostrzegł jednak, że wraz z kolejnymi upałami żywioł może powrócić i przynieść jeszcze więcej szkód. “Mamy połowę sierpnia. Nie ma wątpliwości, że przed nami następne trudne dni”, a o ustaniu zagrożenia będzie można mówić dopiero wraz z końcem lata, podkreślił.

Wskazał, że coraz częstsze pożary spowodowane są globalnym ociepleniem. “Zmagamy się z kryzysem klimatycznym – wolę ten termin niż <<zmiana klimatu>>”, powiedział. Jak dodał, kryzys ów “świadczy o konieczności dokonania zmian” we wszystkich obszarach życia i że muszą to być “odważne zmiany”.

“Ten kryzys dotyka nas wszystkich”, zauważył.

(Aleksandra Krzysztoszek)

WIEDEŃ

Tylko dla niezaszczepionych. Podczas gdy takie kraje jak Francja decydują się na ograniczanie dostępu do niektórych lokali jedynie dla osób, które zaszczepiły się na COVID-19, jedna z austriackich kawiarni w miejscowości Strobl zdecydowała się na odwrotny krok. Kawę czy ciastko dostaną tam tylko osoby niezaszczepione, informuje telewizja publiczna ORF. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek )

Austria: Powstało miejsce spotkań dla antyszczepionkowców. "Dowód na alienację wielu ludzi"

Właścicielka sklepu z żywnością ekologiczną oraz niedużej kawiarni postanowiła nie obsługiwać klienteli, która przyjęła szczepionkę na koronawirusa.

KOPENHAGA

Dania ewakuuje z Afganistanu pracowników ambasady. Kopenhaga przeprowadzi ewakuację 45 afgańskich obywateli, którzy współpracowali z duńskim rządem w czasie obecności sił tego kraju w Afganistanie. Osoby te otrzymają prawo pobytu w Danii orzez dwa lata, przekazuje agencja Associated Press.

Zatwierdzony w środę plan odnosi się do osób, które pracowały w duńskiej ambasadzie w Kabulu, a także jako tłumacze przy duńskich żołnierzach. Dania, podobnie jak inne państwa NATO, w ostatnim czasie wycofały swoje siły z regionu.

Inicjatywa skierowana jest do Afgańczyków zatrudnionym w ambasadzie w ciągu ostatnich dwóch lat, a także ich małżonków i dzieci. Jak stwierdził duński MSZ, ewakuacja musi rozpocząć się jak najszybciej i być przeprowadzona stopniowo, “aby placówka mogła cały czas działać”.

“Mamy obowiązek pomóc Afgańczykom, którzy są obecnie zagrożeni z powodu ich związków z Danią i wkładu w duńskie działania w Afganistanie”, podkreśliło ministerstwo. Osoby, które mają zostać objęte ewakuacją, zostaną dokładnie sprawdzone zarówno w Afganistanie, jak i po przybyciu do Danii. Na miejscu rozmowę odbędą z nimi duńskie organy ds. imigracji “i inne właściwe organy”.

“Będzie to warunek przyznania prawa do dwuletniego pobytu w Danii dla osób, które zostaną uznane za niestwarzające zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju”, oznajmił resort spraw zagranicznych w wydanym oświadczeniu.

(Aleksandra Krzysztoszek)

LONDYN

Żołnierze do Afganistanu. Rząd ogłosił, że około 600 żołnierzy ma zostać wysłanych do Afganistanu, aby pomóc brytyjskim obywatelom w opuszczeniu kraju. Personel wojskowy ma zapewnić ochronę i pomóc w relokacji obywateli Wielkiej Brytanii.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło wszystkim obywatelom wyjazd z kraju. Szacuje się, że w Afganistanie przebywa około 4000 obywateli brytyjskich.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że bezpieczeństwo brytyjskich obywateli i personelu wojskowego jest priorytetem rządu i że „musi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im bezpieczeństwo”.

(Martyna Kompała)

Afganistan: Talibowie zdobyli Ghazni. To tam wiele lat stacjonowali polscy żołnierze

To stolica dziesiątej afgańskiej prowincji jaka wpadła w ręce talibów. Od stolicy kraju – Kabulu – dzieli ich już tylko 150 kilometrów.

SOFIA

Pierwsza próba utworzenia rządu nieudana. Bułgarskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło wniosek, który zakończył konstytucyjny proces pierwszej próby utworzenia rządu. To sprawia, że prezydent Rumen Radew wręczy teraz mandat do sformowania gabinetu drugiej największej partii – GERB byłego premiera Bojko Borysowa.

Wniosek stwierdzający, że mandat do utworzenia rządu „zakończył się bez powodzenia” został przegłosowany przez posłów w 240-osobowym parlamencie, przy 106 głosach za, 60 przeciw i jednym wstrzymującym się. W głosowaniu nie wzięli udziału członkowie największej partii, ugrupowania któremu nie udało się utworzyć rządu – Są Tacy Ludzie (ITN).

(Paweł Natorski)

Bułgaria: Partia Jest Taki Naród rezygnuje z próby stworzenia rządu

Populistyczna i antyestablishmentowa partia Jest Taki Naród zdobyła w lipcowych wyborach 65 z 240 miejsc w parlamencie.

PRISZTINA | TIRANA

Premier Kosowa wzywa Albańczyków do wycofania się z Otwartych Bałkanów. Premier Kosowa Albin Kurti wezwał Albańczyków, aby najpierw wzmocnili wzajemne więzi, zanim otworzyli się na sąsiednie kraje (chodzi o inicjatywę Otwarte Bałkany-red.). W przemówieniu wygłoszonym w Skopje polityk podkreślił, że region może osiągnąć stabilność tylko poprzez walkę z korupcją i odmowę współpracy z przestępcami. Oświadczył również, że Albańczycy i cały region powinni uważać na „niekorzystne” wpływy rosyjskie i chińskie.

(Paweł Natorski)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

HELSINKI

Premier i ministrom wstęp wzbroniony. Helsiński bar Chihuahua Julep zakazał wstępu premier Sannie Marin, dwóm ministrom i trzem urzędnikom Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (THL). Powodem nietypowej decyzji są działania rządu i organów zdrowia publicznego w walce z pandemią COVID-19, a konkretnie ograniczenia działalności branży gastronomicznej, informuje “Helsinki Times”.

Właściciele baru Jami Järvinen and Minna Kettunen zarzucili na Facebooku ministrom i urzędnikom “polityczne prześladowanie” przedsiębiorców. Ich zdaniem strategia rządu walki z koronawirusem niesprawiedliwie uderzyła w gastronomię, zwłaszcza w Helsinkach i okolicach. Zwrócili oni uwagę na wyzwania, z jakimi zmuszona była radzić sobie branża w czasie koronakryzysu. Skrytykowali także brak adekwatnej pomocy finansowej ze strony władz.

Najostrzejszym zakazem obłożone zostały minister rodziny i usług społecznych Krista Kiuru, która nie będzie miała wstępu do baru aż przez 12 lat, oraz premier Sanna Marin, w przypadku której zakaz trwać będzie 9 lat.

Krótszym zakazem objęci zostali minister edukacji Li Anderson (rok) oraz Taneli Puumalainen (5 lat) Mika Salminen (3 lata) i Kirsi Varhila (3 lata) z THL.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Kraj, w którym rządzą kobiety

W nordyckim kraju wszystkimi pięcioma partiami znajdującymi się w rządzie kierują kobiety.

MIŃSK

Białoruś cofa zgodę na pracę dla ambasador USA. Władze Białorusi wycofały swoją zgodę na pełnienie w Mińsku misji dyplomatycznej przez ambasador USA Julie Fisher. Ponadto personel amerykańskiej ambasady musi zostać ograniczony do pięciu osób. To reakcja białoruskich władz na najnowszej sankcje nałożone przez USA. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska)

Białoruś cofa zgodę na pracę dla ambasador USA i wydala amerykańskich dyplomatów

Władze Białorusi wycofały swoją zgodę na pełnienie w Mińsku misji dyplomatycznej przez ambasador USA Julie Fisher. Ponadto personel amerykańskiej ambasady musi zostać ograniczony do pięciu osób. To reakcja białoruskich władz na najnowszej sankcje nałożone przez USA.

 

„Bezczelne i otwarcie wrogie działania …

MOSKWA

Ławrow: “Nic złego” w skojarzeniach Rosji z niedźwiedziami i alkoholem. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził, że nie widzi nic złego w tym, że Rosja powszechnie kojarzy się z bałałajkami, niedźwiedziami i wódką. Jego zdaniem symbole te wywołują na świecie pozytywne emocje.

“Chwała Bogu, że mamy takie symbole. Nie my je wymyśliliśmy, one wzięły się z życia. Nie było żadnej decyzji, żadnego obwieszczenia carstwa czy biura politycznego KC KPZR”, zwrócił uwagę podczas spotkania z uczestnikami forum kulturalnego “Tarwida” na Krymie, cytowany przez agencję Interfaks.

W ten sposób Ławrow odpowiedział na pytanie jednego z obecnych, czy nie jest to dla Rosji obraźliwe, że wielu ludzi na świecie kojarzy ją z symbolami, które często kojarzą się humorystycznie i niekoniecznie poważnie.

“Po prostu postrzega się nas jako kraj bałałajki i wódki, co jest przede wszystkim symbolem przyjemności i pozytywnego podejścia, no i jako kraj niedźwiedzi, co świadczy o naszym troskliwym stosunku do środowiska naturalnego”, stwierdził minister.

Zdaniem Siergieja Ławrowa dla Rosji jest o wiele lepiej, że kojarzy się ona ludziom z “symbolami, które wywołują pozytywne emocje i uśmiechy”, niż gdyby miała być postrzegana przez pryzmat takich smutnych symboli, jak Indianie w przypadku USA. “Ich los jest bez porównania gorszy niż los rosyjskich niedźwiedzi. Oni zamieszkują rezerwaty, a u nas niedźwiedzie chodzą sobie wolno po całym kraju”, ocenił.

(Aleksandra Krzysztoszek)

Rosja: Nowe kłopoty Nawalnego. Tym razem postawiono mu zarzuty w sprawie karnej

Aleksiejowi Nawalnemu postawiono zarzuty dotyczące powołania organizacji społecznej „zagrażającej prawom obywateli”.

RZYM

Pożar goni pożar. Z wtorku na środę włoscy strażacy walczyli z 300 różnymi pożarami w południowych regionach kraju w Kalabrii i Sycylii. Nad pożarami przeleciało siedem samolotów Canadair, zaprojektowanych do zwalczania pożarów z powietrza. W tym roku na południu Włoch wybuchło o 70 proc. więcej pożarów niż w roku poprzednim.

Kontrowersyjny pomysł. Claudio Durigon, członek Izby Deputowanych Włoch, chce zmienić nazwę jednego z włoskich parków na cześć Arnaldo Mussoliniego, młodszego brata faszystowskiego dyktatora. Park aktualnie czci dwóch sędziów zabitych na Sycylii w roku 1992r. – Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino.

To żaden dowód. Osoby podróżujące po Włoszech napotykają trudności ze względu na brak posiadania certyfikatu szczepienia, który nie jest tzw. przepustką covidową. Turyści, m. in. obywatele Wielkiej Brytanii, skarżą się, że ich dokumenty nie gwarantują im dostępu do restauracji, barów i muzeów. Pomimo posiadania zatwierdzonego dowodu szczepienia, wydanego przez kraj spoza Unii Europejskiej, wiele miejsc odmawia podróżującym wstępu do gastronomii i miejsc kultury.

Włochy obawiają się napływu imigrantów z Tunezji. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy do włoskich portów przypłynęło ponad dwa razy więcej migrantów niż w całym ubiegłym roku. Według danych włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, prawie jedną czwartą wszystkich przybyłych w ostatnim czasie migrantów stanowili Tunezyjczycy.

Drony staną się częścią wyposażenia policji w Rzymie. Mają one pomóc w zwalczaniu przestępstw. Zdalnie sterowane urządzenia pomogą monitorować obszary zagrożone m.in. zanieczyszczeniem środowiska. Drony staną się więc częścią systemu kontroli.

(Kamila Wilczyńska)

Upały we Włoszech: Na Sycylii prawie 50 st. C. To może być historyczny rekord temperatury w Europie / Briefing z Europy

Sycylijscy meteorolodzy poinformowali, że termometry w okolicach Syrakuz odnotowały najwyższą temperaturę w historii | Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 sierpnia.

ZAGRZEB

Wolność mediów zagrożona? Stowarzyszenie Chorwackich Dziennikarzy (HND) i Związek Chorwackich Dziennikarzy (SNH) wyraziły zaniepokojenie decyzją Rady Mediów Elektronicznych (VEM) o przyznaniu koncesji dla spółki 101 MHz Top Radio, która, jak podejrzewają, ukrywa prawdziwego właściciela.

„To skandaliczna decyzja z wielu powodów. Stanowi ona poważne zagrożenie dla wolności mediów, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor radiowy, w którym występuje coraz mniej pluralizmu i różnorodności treści medialnych, a z którego poważne dziennikarstwo prawie zniknęło”, zaznaczono w oświadczeniu. HND i SNH oceniają, że 101 MHz Top Radio to kontrowersyjny oferent, za którym stoi ukryty monopol, co zagraża rozwojowi i pluralizmowi mediów.

„Rada Mediów Elektronicznych oceniła ofertę Top Radio jako najlepszą z ośmiu otrzymanych ofert, choć opinia publiczna, a na pewno członkowie Rady doskonale zdają sobie sprawę, że oferent pochodzi z kartelu medialnego który ma ukryty monopol na stacje radiowe w Chorwacji”, dodano. Stowarzyszenia twierdzą, według portalu Media Daily, że Top Radio jest własnościowo powiązany ze stacjami Antena Zagreb, Narodni, Extra FM, Gold FM, Enter Zagreb, Ultra FM i Radio Dalmacija.

(Paweł Natorski)

SARAJEWO | ZAGRZEB

Chorwacki zbrodniarz wojenny nie zostanie wydany? Bośniacki sąd państwowy odrzucił wniosek Chorwacji o ekstradycję Vinko Martinovicia ps. ”Stela”, po tym jak ten został zatrzymany w środę w bośniackim Mostarze.

Martinović został skazany w Chorwacji za zabicie Bośniaczki w 1996 r. po tym, jak włamał się do jej domu wraz z kierowaną przez niego jednostką wojskową. Zagrzeb stara się o wydanie oskarżonego, ale prawniczka „Steli” Nina Kisić oświadczyła, że ​​umowa ekstradycyjna z Bośnią i Hercegowiną weszła w życie dopiero w 2014 r., prawie 20 lat po popełnieniu zbrodni przez Chorwata. „W tym przypadku ekstradycja jest niedopuszczalna”, przekonuje Kisić. Ostateczną decyzję w sprawie wydania Martinovicia Chorwacji ma podjąć bośniacki minister sprawiedliwości.

Podczas wojny Martinović był dowódcą batalionu Chorwackiej Rady Obrony. Został skazany na 18 lat więzienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii za udział w czystkach etnicznych, do których doszło w Mostarze w 1993 r. Wyszedł na wolność w 2012 r.

(Paweł Natorski)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

PRISZTINA

Miliony euro w pakiecie popandemicznym. Premier Albin Kurti ogłosił, że rząd przeznaczył 15 milionów euro na zakup i dystrybucję szczepionek COVID-19 oraz na wsparcie krajowego systemu opieki społecznej. Podczas spotkania rządowego uzgodniono także pakiet bodźców gospodarczych, który ma pomóc Kosowu w poradzeniu sobie z kryzysem pandemicznym.

W ramach pakietu przeznaczono 17 mln euro na wsparcie emerytów i rodzin oraz 5 mln na straż graniczną. Kolejne 5 mln euro trafi na takie obszary jak: sport, sztuka i ochrona dziedzictwa kulturowego. Ponadto za 274 tys. euro zostaną zakupione dzieła artystów pochodzących z Kosowa. Rząd uchwalił także Strategię na rzecz praworządności na lata 2021-2026, której celem jest wzmocnienie władzy sądowniczej i walka z korupcją.

(Paweł Natorski)