Unijny komisarz: Pakt migracyjny tuż po wyborach we Francji / Briefing z Europy

Schinas, Unia Europejska, pakt migracyjny, komisja europejska, białoruś, migracje, Francja, niemcy, wybory, usa, AUKUS

Na zdj. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas / Foto via [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Ostateczne porozumienie w sprawie nowego europejskiego paktu migracyjnego może zostać osiągnięte tuż po wyborach prezydenckich we Francji | Kryzys w relacjach Francji z USA i Australią | Austriacka opozycja krytykuje Sebastiana Kurza za stanowisko wobec Węgier i Polski | UE powinna trzymać się z dala od fińskich lasów? | Irlandia na czele listy najbardziej zaszczepionych krajów UE | Opozycyjne prawybory zawieszone z powodu „cyberataku” | W Belgradzie jednocześnie odbyły się Marsz Równości i wiec przeciwników restrykcji antycovidowych | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

ATENY

Byle do wiosny. Ostateczne porozumienie w sprawie nowego europejskiego paktu migracyjnego może zostać osiągnięte tuż po wyborach prezydenckich we Francji, które odbędą się wiosną przyszłego roku, powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas w wywiadzie dla EURACTIV.gr.

“Jesteśmy bardzo blisko wyborów w Niemczech, potem będziemy mieli wielomiesięczny proces tworzenia rządu, który zasadniczo zbiegnie się z kampanią wyborczą przed wyborami prezydenckimi we Francji, powiedział komisarz.

„Rozumiem, że nadchodzące miesiące będą bardzo trudne do osiągnięcia ostatecznego porozumienia, ale wierzę i jestem optymistą, że zaraz po wyborach we Francji rozpoczniemy bardzo szybki proces konwergencji i ostatecznego porozumienia”, powiedział, podkreślając, jednak, że „czas, polityczny impuls dla tego porozumienia jest teraz”.

Schinas skrytykował tych, którzy walczą przeciwko paktowi migracyjnemu, mówiąc, że w interesie sił centroprawicowych i centrolewicowych jest poparcie porozumienia.

“Najwyraźniejszymi przeciwnikami propozycji Komisji dotyczącej nowego porozumienia w sprawie migracji jest nie tylko eurofobiczna skrajna prawica, ale także eurofobiczna lewica. Te dwa krańce politycznego spektrum w UE chcą wykorzystać migrację, by zasugerować, że Europa nie potrafi rozwiązywać problemów ludzi”.„

Przedstawiamy propozycję, która odpowiada na wszystkie problemy związane z migracją […], która stanowi odpowiednią kombinację kontroli granic i ochrony, ale także człowieczeństwa i azylu”, podkreślił komisarz.

To nie przypadek, że we Francji pojawiają się ataki ze strony Marine Le Pen Jean-Luca Mélenchona. Podobnie sytuacja wygląda na południu Europy, gdzie z prawicy i lewicy dochodzą populistyczne głosy, które dewaluują potrzebę porozumienia europejskiego. Takie głosy są słyszalne głównie we Włoszech, ale także w Grecji i Hiszpanii.

Schinas poinformował takżę, że nowy pakt migracyjny już przewiduje stały mechanizm monitorowania przestrzegania praw podstawowych na zewnętrznych granicach UE. „Jesteśmy w konstruktywnych kontaktach z rządami Grecji i Chorwacji, aby zobaczyć, jak niektóre z tych przepisów można wdrożyć już teraz”.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.gr | tłum. Monika Mojak)

Janina Ochojska: "Polska nie jest przygotowana na kryzys migracyjny" [WYWIAD]

„Bardzo wierzę, że Europa może powrócić do dawnych wartości tolerancji i poszanowania godności człowieka.”, mówi Janina Ochojska, Europarlamentarzystka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

PRISZTINA

Konflikt o gazociąg. Minister gospodarki Artane Rizvanolli ogłosiła, że rząd w Prisztinie potrzebuje dodatkowego czasu na podjęcie decyzji o budowie infrastruktury niezbędnej do dystrybucji amerykańskiego gazu ziemnego.

„Są pewne kwestie, które wymagają dodatkowego wyjaśnienia, takie jak: finanse, całkowity koszt projektu, czy budowa elektrowni” – oświadczyła minister Rizvanolli.

Nowy projekt infrastrukturalny został zaaranżowany przy wsparciu grupy Millenium Challenge Corporation, która przedstawia się na swojej stronie internetowej jako „innowacyjna i niezależna amerykańska agencja pomocy zagranicznej, pomagająca prowadzić walkę z globalnym ubóstwem”.

Rzecznik amerykańskiej ambasady w Prisztinie przekazał, że większość środków na budowę będzie pochodzić z funduszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Ram Inwestycyjnych dla Bałkanów Zachodnich (WIF).

Administracja USA włączyła w 2021 roku Kosowo do budżetu agencji federalnej MCC, zobowiązując się do inwestycji w wysokości 200 mln dolarów na budowę gazociągu, biegnącego przez Macedonię Północną oraz Grecję i łączącego się z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP) lub innymi źródłami przepływu gazu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Kosowo wzywa Indie do uznania niepodległości. „To nie Kaszmir”

Prezydent Vjosa Osmani oceniła, że sposób uzyskania niepodległości przez Kosowo odróżnia kraj od innych separatystycznych regionów, takich jak m.in. Kaszmir.

PARYŻ

Francuski minister spraw zagranicznych wzywa Europejczyków do zjednoczenia w kwestii umowy o okrętach podwodnych. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian ponownie wyraził swoje rozczarowanie „nadużyciem zaufania” między Francją, Australią i USA, oraz zaapelował w niedzielę (19 września) wieczorem w wywiadzie na antenie France 2 o jedność UE, po tym jak Australia zerwała umowę wartą 60 mld euro na okręty podwodne z Francją na rzecz kontraktu z Waszyngtonem i Londynem.

„Jeśli Europejczycy chcą odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej i zapisać się na kartach historii, muszą się zjednoczyć i razem bronić własnych interesów. W przeciwnym razie ich los będzie zupełnie inny”, powiedział Le Drian.

Dzień wcześniej (18 września) Paryż odwołał swoich ambasadorów w Canberrze i Waszyngtonie po tym, jak w środę (15 września) Australia zerwała umowę z Francją na okręty podwodne i wybrała alternatywny kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

„Odwołaliśmy naszych ambasadorów aby pokazać naszym partnerom, że jesteśmy bardzo rozczarowani tym co się stało”, stwierdził Le Drian. “Myślę, że Francuzi zdawali sobie sprawę z tego, że mieliśmy poważne obawy dotyczące wydajności okrętów Attack Class i tego, że nie spełnia ona naszych strategicznych interesów. Daliśmy jasno do zrozumienia, że będziemy podejmować decyzję na podstawie naszego strategicznego interesu”, tłumaczył się australijski premier Scott Morrison na konferencji prasowej w Sydney.

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział na antenie telewizji BFMTV w niedzielę (19 września), że prezydent Emmanuel Macron poprosił prezydenta USA Joe Bidena o rozmowę telefoniczną, która powinna się odbyć „w ciągu najbliższych kilku dni”.

(EURACTIV.fr, tłum. Marlena Nowakowska)

Pakt USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii w regionie Indo-Pacyfiku. "To mentalność zimnej wojny"

Oficjalnie podpisane partnerstwo nie jest wymierzone w żaden kraj, ale urzędnicy nie ukrywają, że celem jest odstraszenie Chin.

WIEDEŃ

Opozycja krytykuje Sebastiana Kurza za stanowisko wobec Węgier i Polski. Opozycja potępiła kanclerza za apel, w którym miał wykazać łagodność wobec braku poszanowania praworządności.

„Myślę, że to źle, że cały czas mówimy tylko o Polsce i Węgrzech” – powiedział Kurz w wywiadzie dla francuskiej gazety Ouest-France, dodając, że rządy prawa powinny mieć jednakowe zastosowanie dla wszystkich państw członkowskich, nie tylko dla krajów Europy Wschodniej.

Kanclerz znalazł się pod ostrzałem liberalnej partii Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) i socjaldemokratów (SPÖ). „Jeśli Kurz uważa, że wyróżnianie Polski i Węgier w debacie na temat praworządności jest niewłaściwe, to zadaję sobie pytanie, czy nie zauważył, jak coraz częściej demontuje się tam prawa podstawowe i prawa człowieka” – powiedziała w niedzielę rzeczniczka NEOS ds. europejskich Claudia Gamon.

Rzecznik SPÖ ds. europejskich, Jörg Leichtfried, również skrytykował Kurza za „opowiedzenie się po stronie autorytarnych reżimów na Węgrzech i w Polsce” oraz za „umniejszanie” pogorszeniu wolności prasy, demokracji i praw LGBTQI w tych krajach.

Kurz kilkakrotnie sprzeciwiał się podejściu UE do krytykowania Węgier i Polski z powodu pogorszenia rządów prawa. Już w 2019 r. zdystansował się od „grożenia palcem” Komisji Europejskiej i zarzucił zachodnioeuropejskim państwom członkowskim stosowanie podwójnych standardów, jeśli chodzi o poszanowanie praworządności.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Kinga Wysocka)

Austria: Kanclerz Kurz włącza się w kampanię wyborczą w Niemczech

Według Sebastiana Kurza powołanie gabinetu bez chadeków przyniosłoby „druzgocące” skutki Niemcom i całej Europie.

LONDYN

Brytyjsko-francuski szczyt obronny odwołany po sporze z Australią o okręty podwodne. Zaplanowany na ten tydzień szczyt obronny Wielkiej Brytanii i Francji został odwołany w związku z trwającym sporem o kontrowersyjną umowę o współpracy obronnej Aukus z USA i Australią.

Spotkanie ministra obrony Bena Wallace’a z francuską odpowiedniczką Florence Parly zostało oficjalnie przełożone mimo nadziei brytyjskich urzędników, że odbędzie się zgodnie z planem.

Oczekuje się, że ministrowie z USA, Francji i Wielkiej Brytanii spotkają się we wtorek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W międzyczasie brytyjscy ministrowie bronili umowy, która dostarczy Canberze okręty podwodne i technologię nuklearną, podczas gdy premier Boris Johnson nalegał, że porozumienie, które nastąpiło po ponad sześciu miesiącach tajnych negocjacji i zniweczyło wartą 60 mld dolarów umowę z Francją w sprawie okrętów podwodnych, nie powinno wpłynąć na stosunki z Paryżem.

„Nasza miłość do Francji jest nieprzemijająca”, powiedział Johnson.Pomimo wycofania ambasadorów USA i Australii, Francja nie zrobiła tego samego w Wielkiej Brytanii, choć minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian oskarżył Londyn o „ciągły oportunizm”.

Tymczasem Liz Truss, która została powołana na stanowisko ministra spraw zagranicznych w zeszłym tygodniu, broniła porozumienia w niedzielę, podkreślając, że „nie tylko uczyni nas bezpieczniejszymi w kraju, ale także stworzy setki nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy”.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

DUBLIN

Irlandia na czele listy najbardziej zaszczepionych krajów UE. Jak wynika z najnowszych danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób, Irlandia zaszczepiła 90 proc. osób powyżej 16. roku życia, co czyni ją krajem UE o najwyższym odsetku szczepień. Za Irlandią są Dania, Malta i Portugalia.

Premier Micheál Martin pochwalił społeczeństwo i osoby zaangażowane w akcję, podczas gdy szef irlandzkiej służby zdrowia podziękował w szczególności młodym ludziom za ich reakcję na program szczepień.

Rząd wyznaczył 22 października na zniesienie większości restrykcji i uzależnił tę datę od przekroczenia progu 90 proc. Do tej pory restrykcje były stopniowo wycofywane, a w tym tygodniu oczekuje się, że wielu Irlandczyków rozpocznie stopniowy powrót do swoich miejsc pracy po 18 miesiącach lockdownów oraz ograniczeń w przemieszczaniu się.

Mówiąc o wznowieniu pracy, wicepremier Leo Varadkar powiedział, że ma nadzieję, że można się czegoś nauczyć z elastyczności wymaganej podczas pandemii i że w związku z tym praca zdalna „stanie się stałym elementem irlandzkiego życia zawodowego”.

Od poniedziałku zostaną złagodzone ograniczenia dotyczące zajęć wewnątrz budynków, a zniesione te dotyczące aktywności na zewnątrz.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Moderna wyprodukuje szczepionkę, która ochroni przed koronawirusem i grypą?

Tymczasem pierwsze kraje zaczęły już szczepić najmłodszych, nawet od 2 roku życia.

HELSINKI

UE powinna trzymać się z dala od fińskich lasów. Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych uwarunkowaniach i know-how w każdym państwie członkowskim – stwierdziła w piątek ministerialna komisja do spraw UE fińskiego rządu pod przewodnictwem premier Sanny Marin, podkreślając, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich.

Nawet jeśli propozycja KE została doceniona za stanowisko w sprawie utraty bioróżnorodności, pochłaniaczy dwutlenku węgla i zmian klimatycznych, rząd chce zabezpieczyć zdolność branży do inwestowania w przyszłości. Finlandia ma też zastrzeżenia do nowego, bliższego naturze systemu certyfikacji, przygotowywanego obecnie przez Komisję.

W połowie lipca KE opublikowała swoją strategię leśną, w której wezwała do lepszej koordynacji i współpracy w zakresie inicjatyw związanych z lasami między krajami UE, którą Finlandia już wtedy odrzuciła, twierdząc, że jest zbyt szczegółowa w odniesieniu do gospodarki leśnej i rynków drewna.

Finlandia nie jest jedynym krajem, który krytykuje strategię. Kilka państw UE zgłosiło obawy dotyczące strategii i jej konsekwencji dla kompetencji krajowych, jak donosi EUObserver. Niemcy i Austria mają być gotowe do całkowitego odrzucenia strategii, a ministrowie rolnictwa UE będą dyskutować nad nią w połowie października.

Finlandia jest najbardziej zalesionym krajem w UE – 73 proc. jej powierzchni lądowej pokrywają lasy. Kraj ma około 660 tys. prywatnych właścicieli lasów, a produkty przemysłu leśnego stanowią 20 proc. eksportu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Lasy w Rumunii: Źródło różnorodności biologicznej czy zasób surowców dla mafii drzewnej?

Wiele ze znajdujących się w Rumunii obszarów leśnych zagrożonych jest nielegalnym wyrębem drewna.

WARSZAWA | PŁOŃSK

Inicjatywa Tuska. Na sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Płońsku były przewodniczący Rady Europejskiej i szef PO Donald Tusk zaproponował wprowadzenie do konstytucji zapisu mówiącego o tym, że wyjście z Unii będzie możliwe po uzyskaniu co najmniej dwóch trzecich głosów w Sejmie.

Konstytucja w obecnej formie mówi tylko o zasadach przynależności do organizacji międzynarodowych, a nie o zasadach ich opuszczenia. Wystarczy więc zwykła ustawa sejmowa i podpis prezydenta, aby Polska opuściła Wspólnotę.

„PiS chce, żeby Polska wyszła z UE. Może to zrobić o 2 w nocy”, dodał na konwencji Tusk. Premier Mateusz Morawiecki nie zaprzeczył, iż takie rozwiązanie może zostać wprowadzone.„Musimy jakoś dotrzeć do obywateli. Potrafimy otworzyć ludziom oczy na to, co dzieje się w naszym kraju. Myślę, że sposób, w jaki Tusk mówi o chrześcijaństwie i patriotyzmie, przemawia do przeciętnego wyborcy”, powiedziała w rozmowie z EURACTIV europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

Szef PO wskazał prowincje jako obszar, w którym partia musi od teraz pracować najprężniej.

(Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl | tłum. Kamila Wilczyńska)

Kto zastąpi Donalda Tuska na czele europejskiej centroprawicy?

Europejska Partia Ludowa jest jedną z dwóch największych frakcji politycznych, która od lat nadaje ton europejskiej polityce.

PRAGA

Trzecia dawka dla wszystkich w Czechach. Kraj oferuje kolejne szczepienie wszystkim osobom, które ukończyły szczepienie osiem miesięcy temu, pomimo niedawnego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdzającego, że nie ma pilnej potrzeby podawania dawek przypominających dla w pełni zaszczepionych.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Kinga Wysocka)

Czechy: Obywatele będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa

Przeciwko zastrzykom przypominającym opowiada się m.in. WHO.

BUDAPESZT

Opozycyjne prawybory zawieszone z powodu „cyberataku”. Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów została przerwana z powodu spowolnienia działania systemu informatycznego obsługującego głosowanie. Początkowo organizatorzy za źródło problemu wskazywali niespodziewanie wysoką frekwencją wyborczą, jednak później stwierdzono, że oprócz przeciążenia był to także ukierunkowany cyberatak. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Atak na system do głosowania w opozycyjnych prawyborach

Według organizatorów „mogło dość do bardziej złożonego, kilkustopniowego nadużycia”.

SOFIA

Loteria dla zaszczepionych. Bułgaria planuje organizację loterii dla osób zaszczepionych na koronawirusa, ogłosiła tymczasowa minister turystyki Selta Baltova. Przekazała, że wkrótce zostaną ogłoszone szczegóły, a wśród nagród znajdą się m. in. tablety i zegarki. Zaznaczyła jednak, że „jeśli nie ma zrozumienia, że poprzez szczepienia i przestrzeganie niezbędnych środków, zachowamy zdrowie swoje i naszych najbliższych, loterie czy inne promocje nie pomogą“.

Jak dotąd w Bułgarii zaszczepiło się tylko 1,27 mln z 6,95 mln mieszkańców. Tymczasem z powodu incydentu zamknięty został punkt szczepień w Warnie. Grupa osób podająca się za członków “Komitetu Ratunkowego” zażądała od ekipy wykonującej szczepienia okazania dokumentu zezwalającego na stosowanie szczepionek w Bułgarii.

Według nich ani dostawcy preparatów na COVID-19, ani Ministerstwo Zdrowia nie mają legalnego pozwolenia na prowadzenie kampanii szczepień. Z kolei w Sofii dziesiątki osób protestowały w niedzielę na ulicach wskazując, że „nikt nie powinien być zmuszany przez instytucje” do zaszczepienia się i ludzie powinni się szczepić tylko jeśli chcą. Ich zdaniem ograniczenia dla nieszczepionych są dyskryminujące i wkrótce dojdzie do prawdziwego podziału na zaszczepionych i nieszczepionych.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Trzecie w tym roku wybory parlamentarne odbędą się 14 listopada

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się razem z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

BUKARESZT

Atak na dziennikarzy. Dwóch dziennikarzy i aktywista ekologiczny zostali zaatakowani w zeszłym tygodniu podczas kręcenia filmu dokumentalnego o nielegalnym wylesianiu w Rumunii, poinformowała organizacja Greenpeace.

Zostali oni dotkliwie pobici przez około 20 napastników, z których część została później aresztowana. Zniszczono też ich sprzęt i nagrania. Rumuńskie władze potępiły napaść i wezwały do szybkiego rozwiązania sprawy.

Dwa dni po incydencie, minister spraw wewnętrznych Lucian Bode stwierdził, że jest zdziwiony atakiem, ponieważ ofiary filmowały legalne działania związane z wyrębem lasu. Organizacje ekologiczne wskazują, że ataki na dziennikarzy i aktywistów nie są niczym nowym w rumuńskich lasach, gdzie nasila się proceder nielegalnego wyrębu.

Do podobnych przypadków dochodziło już w poprzednich latach – według organizacji Greenpeace Romania i Agent Green, ponad 600 osób zostało rannych a sześć zmarło w wyniku takich ataków.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Były lider socjaldemokratów wypuszczony z więzienia

Polityk twierdzi, że był „więźniem politycznym”.

LUBLANA

Słowenia członkiem EU Med. Słowenia oficjalnie stała się członkiem klubu śródziemnomorskich państw UE, znanego jako EU Med, który powiększył się ostatnim szczycie w Atenach z siedmiu do dziewięciu członków wraz z dołączeniem Słowenii i Chorwacji.

Premier Janez Janša powiedział, że to wielki zaszczyt dla Słowenii, że dołączyła do grupy, która rozwija się w kluczowym momencie podczas rotacyjnej prezydencji Słowenii w Radzie UE. „Daje to Słowenii nową szansę na koordynację wszystkich otwartych kwestii w agendzie”, powiedział premier.

Janša zaznaczył, że omówiono wiele ważnych kwestii, które dotyczą nie tylko śródziemnomorskich państw członkowskich, ale całej UE, w tym spraw wpisujących się w ramy Konferencji o przyszłości Europy, takich jak autonomia strategiczna, zmiana klimatu, ekologiczna transformacja, migracja, bezpieczeństwo, COVID-19, odbudowa i odporność gospodarek.

Słowenia od dawna lobbowała, aby zostać członkiem, składając wniosek formalny w 2015 r. Biuro premiera powiedziało przed szczytem, że włączenie Słowenii było wynikiem jej długotrwałych wysiłków, aby zwiększyć swoją obecność w obszarze śródziemnomorskim i nawiązać bliższe stosunki z krajami śródziemnomorskimi.

Minister spraw zagranicznych Anže Logar powiedział, że członkostwo w grupie zwiększyłoby znaczenie polityczne Słowenii w rozmowach z innymi krajami UE oraz w relacjach z południowymi sąsiadami Unii.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Martyna Kompała)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

BELGRAD

Marsz Równości i wiec przeciwników restrykcji antycovidowych odbyły się równolegle w Belgradzie. W sobotę w Belgradzie miały miejsce dwa wydarzenia – odbył się marsz społeczności LGBTI+ o nazwie Belgrade Pride, a także kilkaset osób zgromadziło się na wiecu w centrum stolicy, protestując przeciwko środkom antypandemicznym oraz skandując obelgi przeciwko prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vučićowi i premier Anie Brnabić.

Członek komitetu organizacyjnego pierwszego z pochodów – Belgrade Pride, Marko Mihailović oświadczył, że osoby społeczności LGBTI+ są obywatelami Serbii i jak wszyscy zasługują na równe prawa oraz równe traktowanie. „Uczestnicy tegorocznego marszu zażądali ustawy o związkach osób tej samej płci. Chcemy, aby była to ostatnia taka impreza, podczas której nie mamy tego prawa” – dodał.

W tym samym czasie na ulicę wyszły osoby opowiadające się przeciwko obecnym środkom mającym służyć do walki z COVID-19, w szczególności przeciwko wprowadzeniu tzw. przepustek covidowych.

Wydarzenie przyciągnęło m.in. sympatyków konserwatywnego Ruchu Dveri (ser. drzwi), którego lider Boško Obradović ogłosił, że Centrala Kryzysowa ds. COVID-19 straciła całe zaufanie lekarzy. „Jesteśmy tu dzisiaj w celu wysłania wiadomości, że tego rodzaju dyktatura i pogwałcenie Konstytucji, praw człowieka i wolności nie przejdą bez echa. Ludzie się budzą na całym świecie. Oczywiście my tutaj w Serbii też musieliśmy podnieść głos” – oświadczył.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Serbia zamyka największe wysypisko śmieci w Europie

Przyjmujące dziennie aż 4,5 tys. ton odpadków wysypisko w Vinčy niedaleko Belgradu zostanie zamknięte. Przyczyniła się do tego m.in. seria pożarów składowiska, które śmierdzącym dymem zatruwały m.in. serbską stolicę.

 

Położona około 15 kilometrów na wschód od Belgradu Vinča leży bardzo blisko zakola …

SARAJEWO

BiH nie zostanie scentralizowana. Bośnia i Hercegowina nie zostanie scentralizowana. Chorwacja odgrywa ważną rolę w tym procesie, powiedział Christian Schmidt Wysoki Przedstawiciel ONZ w BiH.

„Obawa obywateli jest nieuzasadniona, bo nigdy się tak nie stanie. Rozumiem specyfikę regionalną, więc uważam, że należy ją uszanować”, dodaje.

„Jako Bawarczyk bardzo dobrze wiem, że w stanie federalnym prawa mogą zostać nadane i zagwarantowane federalnym prowincjom, tak jak to miało miejsce w przypadku Niemiec, czy BiH”, tłumaczy Schmidt, dodając, że kontynuacja reform była w przypadku BiH niezbędna.

„Chorwacja, Serbia i Turcja odgrywają poważną rolę w tych procesach” – powiedział. Dodał również, że dzięki umowie pokojowej w Dayton, UE wraz ze społecznością międzynarodową też odgrywa ważną rolę.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Patrycja Gosk)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

SKOPJE

Północnomacedońska minister: USA są naszym najsilniejszym zwolennikiem i partnerem strategicznym. Minister obrony Macedonii Północnej Radmila Šekerinska spotkała się podczas wizyty w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem III.

Minister zaznaczyła, że to zasługa zdecydowanej polityki Skopje, odważnych decyzji, ale także wielkiego zaangażowania i pracy na rzecz obronności, które w ostatnich 30 latach noszą silne piętno amerykańskie.

„Stany Zjednoczone były – przez cały okres naszej niepodległości – i pozostają naszym najsilniejszym zwolennikiem oraz strategicznym partnerem” – ogłosiła Šekerinska.

Wyrażając zadowolenie ze spotkania, sekretarz obrony USA podkreślił, że sojusz z Macedonią Północną jest wysoko ceniony i niezwykle ważny dla Stanów Zjednoczonych. Podziękował za wieloletnie partnerstwo i współpracę w dziedzinie obronności oraz podkreślił, że będzie się ona rozwijać z jeszcze większą intensywnością, poinformowało ministerstwo obrony Macedonii Północnej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)