Sarkozy stanie przed sądem za piłkarskie MŚ dla Kataru?

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy i prezes PSG Nasser Al-Khelaifi

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy i prezes PSG Nasser Al-Khelaifi// Źródło: sports.fr

Francuska prokuratura może wszcząć postępowanie przeciwko byłemu prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu ws. wyboru gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2022 r. – poinformował w czwartek (3 sierpnia)  „The Daily Telegraph”.

 

Na czwartkowych łamach brytyjskiego dziennika ukazała się informacja o możliwym podjęciu działań przez śledczych w stosunku do byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Przedmiotem śledztwa mają być ewentualne korzyści finansowe, które miał uzyskać były lider centroprawicowych Republikanów po wyborze Kataru na organizatora piłkarskich mistrzostw świata w 2022 r.

Korupcyjny proceder z udziałem ówczesnego prezydenta?

Głównym zadaniem postawionym przez francuskich śledczych jest sprawdzenie kilku zakupów akcji francuskich spółek dokonanych przez władze Kataru i ich związek z wygraną rywalizacją o piłkarski mundial, który ma się odbyć za pięć lat nad Zatoką Perską.

Wśród analizowanych transakcji jest zakup w kwietniu 2010 r. przez spółkę Qatari Diar, reprezentującą katarski fundusz inwestycyjny, 5 proc. akcji firmy Veolia, francuskiego giganta w dziedzinie gospodarki odpadami. Osoby zainteresowane sprzedażą części udziałów firmy energetycznej miały zyskać nawet około 164 mln funtów – część z tych środków, według przypuszczeń śledczych, miała trafić do urzędników odpowiedzialnych za wybór Kataru na gospodarza piłkarskiego czempionatu.

W kontekście całej sprawy sprawdzany również będzie zakup przez Oryx Qatar Sports Investments piłkarskiego klubu Paris Saint-Germain – łączna wartość obu transakcji udziałów klubu w 2011 i 2012 r. miała wynosić około 80 mln euro.

Zasadniczy wątek ma dotyczyć udziału we wszystkich wspominanych procederach ówczesnego prezydenta Francji. Według „The Telegraph”, Sarkozy miał otrzymać w zamian za jednoznaczne wsparcie katarskiej kandydatury do organizacji MŚ część zysków pochodzących m.in. ze sprzedaży Katarczykom klubu Paris Saint-Germain. Co ważne, Nicolas Sarkozy jest wiernym kibicem stołecznego klubu, praktycznie zawsze obecnym w loży honorowej stadionu Parc des Princes w towarzystwie właściciela PSG Nassera Al-Khelaifi’ego.

Kulisy wyboru gospodarza MŚ 2022

2 grudnia 2010 r. w Zurychu Komitet Wykonawczy FIFA po raz pierwszy w historii wybrał jednego dnia gospodarzy dwóch mistrzostw świata w piłce nożnej – w 2018 i 2022 r. Organizatorem pierwszego turnieju została Rosja, która w dwóch turach głosowań pokonała kandydatury Anglii oraz wspólne propozycje Belgii i Holandii oraz Hiszpanii i Portugalii. Natomiast na gospodarza drugiego mundialu wybrano niespodziewanie Katar, który po czterech głosowaniach okazał się być lepszy od USA, Korei Południowej, Japonii i Australii. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy był jednym z głównych zwolenników kandydatury katarskiej.

Wybór obu państw na gospodarzy piłkarskich MŚ wywołał spore kontrowersje i podejrzenia o przekupienie prominentnych działaczy światowej centrali piłkarskiej przed głosowaniami. Wszczęto szereg śledztw ws. domniemanej korupcji w FIFA. Nagłośnienie afery pod koniec 2015 r. wymusiło dymisję przewodniczącego organizacji Szwajcara Seppa Blattera po ponad 17 latach sprawowania tej funkcji, a także wykluczenia z działalności na rzecz piłki nożnej wielu prominentnych funkcjonariuszy FIFA.

To nie wszystkie problemy Sarkozy’ego

Wobec Nicolasa Sarkozy’ego toczą się już postępowania sprawdzające legalność źródeł finansowania kampanii prezydenckich centroprawicowego polityka w 2007 i 2012 r.

W 2014 r. aresztowany został prawnik byłego prezydenta Francji i dwóch urzędników, którym postawiono zarzut informowania Sarkozy’ego o przebiegu śledztwa dot. oskarżeń o finansowanie kampanii wyborczej w 2007 r. przez przywódcę Libii Muammara Kaddafi’ego. Po tym wydarzeniu Sarkozy sam zgłosił się na policję w celu złożenia wyjaśnień.

Sarkozy aresztowany

Nicolas Sarkozy, który zakończył urzędowanie w 2012 r., sam zgłosił się na posterunek policji, po aresztowaniu jego prawnika oraz dwóch urzędników. Śledczy chcą ustalić, czy Sarkozy nie wykorzystywał władzy, by wpłynąć na prowadzone wobec niego śledztwo.Policja podejrzewa, że Sarkozy kontaktował …