Rzym tonie w śmieciach

Śmieci zdjęcie Bas Emmen źródło: Unsplash

Śmieci zdjęcie Bas Emmen źródło: Unsplash

Rzym ma problem ze śmieciami. Jedną z strategii władz miasta na oczyszczanie ulic jest wysyłanie odpadów do innych krajów Unii Europejskiej, m. in. do Szwecji. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami finansowymi i ekologicznymi.

 

 

Stolica Włoch już od 2013 r. nie radzi sobie z nadmiarem nieczystości. Za źródło problemu uważa się zlikwidowanie największego wysypiska śmieci zwanego „Malagrotta”. Władzę UE nakazały likwidację obiektu ze względu na problemy ze spełnianiem europejskich standardów segregacji odpadów.

Francja skończy z marnotrawstwem produktów

W ramach walki z marnotrawstwem francuski rząd zabroni niszczenia wszystkich produktów nieżywnościowych. Analogiczny system działa w tym kraju od 2016 r. w odniesieniu do zakazu niszczenia przez supermarkety produktów spożywczych.
 

Zakaz ma być wdrażany stopniowo. Całkowicie wejdzie w życie od 2023 …

 

Problem uwidocznił się jeszcze bardziej kiedy część spalarni i wysypisk w okolicach Rzymu zostało zamkniętych po dokonaniu kontroli. Sytuacja stała się kryzysowa kiedy firma AMA, zajmująca się zbieraniem śmieci odmówiła wykonywania swoich obowiązków.

Pod koniec czerwca, rząd regionu Lacjum, w którym znajduje się Rzym, wydał ostrzenie dla swoich mieszkańców, aby nie wychodzili z domów podczas ogromnych upałów, ponieważ w połączeniu z przepełnionymi śmietnikami mogą stanowić niebezpieczeństwo szczególnie dla osób z alergiami i małych dzieci.

Dyrektywa ws. plastikowych śmieci przyjęta

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli wczoraj dyrektywę, która ustanawia surowsze regulacje dotyczące produktów i opakowań, które należą do 10 najczęstszych kategorii śmieci na europejskich plażach. Wprowadza także obowiązek recyklingu plastikowych butelek.

5 lipca rząd regionalny podjął decyzję, w której udostępnił firmie AMA wszystkie wysypiska śmieci oraz nakazał jej oczyścić miasto wszelkimi dostępnymi środkami w ciągu tygodnia. Dzień później rząd krajowy wkroczył do sprawy i postanowił pomóc regionowi Lacjum w nadzorowaniu całej operacji. Dzięki temu firma dostała dodatkowe dwa tygodnie na wykonanie zadania.

Od tamtego czasu sytuacja uległa polepszeniu. W ciągu ostatnich dni udało się zebrać około 13 tys. ton śmieci. Rozstawiono ponadto 400 dodatkowych pojemników na odpady. W mieście można było także zobaczyć maszyny odkażające ulice.

Jednak jest to tylko tymczasowe rozwiązanie problemu. Nadal pozostaje pytanie: co zrobić z już zebranymi śmieciami? „Negocjujemy z państwami UE, aby przyjęły część naszej nadwyżki odpadów ”, poinformował minister środowiska Serigo Costa na konferencji prasowej 9 lipca.

Państwa UE masowo eksportują elektrośmieci?

Organizacja Basel Action Network za pomocą nadajników GPS wyśledziła drogę, którą pokonały 314 zużyte komputery, monitory i drukarki pochodzące z dziesięciu krajów UE. 19 z nich trafiło za granicę, większość do krajów rozwijających się. Zdaniem autorów badania skala problemu jest …

Zamiatanie problemu pod dywan

Tysiące ton śmieci zostaną wysłane do Sztokholmu i Goteborga, gdzie zostaną wykorzystane do produkcji energii. Rozmowy są również prowadzone z Bułgarią, gdzie można dostarczyć nadwyżki pociągiem w ciągu niespełna tygodnia. Rozważane są też negocjacje z Portugalią, Cyprem i Austrią podaje gazeta „Il Messaggero”.

Costa, który związany jest z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S), uważa, że wywóz śmieci do innych krajów jest rozwiązaniem tymczasowym, na 2-3 lata, dopóki nie powstaną nowe wysypiska i spalarnie. Problem w tym, że nikt nie kwapi się, by je zbudować. Oznacza to, że plan odsyłania odpadów do innych krajów UE będzie trwał dłużej niż w zapowiedziach ministra.

Francja skończy z marnotrawstwem produktów

W ramach walki z marnotrawstwem francuski rząd zabroni niszczenia wszystkich produktów nieżywnościowych. Analogiczny system działa w tym kraju od 2016 r. w odniesieniu do zakazu niszczenia przez supermarkety produktów spożywczych.
 

Zakaz ma być wdrażany stopniowo. Całkowicie wejdzie w życie od 2023 …

Przerzucanie winy

Kryzys śmieciowy rozpoczął debatę dotyczącą odpowiedzialności za całą syuację. Ścierają się dwa stanowiska, reprezentowane przez prezydent miasta Virginię Raggi, wywodzącą się z Ruchu Pięciu Gwiazd, oraz szefa rządu regionalnego Lacjum, będącego jednocześnie przewodniczącym Partii Demokratycznej (PD) Nicolę Zingarettiego. 

„Rada miasta nie może nawet wykonać najprostszej czynności, jaką jest zlecenie zbierania śmieci”, wygłaszał swoją dezaprobatę Massimilano Smeriglio, nowo wybrany poseł do Parlamentu Europejskiego z PD. Smeriglio wcześniej przez 6 lat pełnił funkcję wiceprezydenta regionu Lacjum w rządzie Zingarettiego.

„Jest to kolejny dowód na nieudolność administracji Raggi. Pod rządami Ruchu Pięciu Gwiazd Rzym stał się zdezorganizowanym i zapuszczonym miastem. Pani burmistrz powinna się wstydzić, że doprowadziła stolicę do takiego stanu”, powiedział polityk w rozmowie z włoską redakcją EURACTIV.

Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Za projektem dyrektywy głosowało 560 europosłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
 

Zakaz ma wejść w życie od 2021 roku. Obejmuje plastikowe jednorazówki: słomki, patyczki do uszu, talerze i sztućce, rączki do balonów, styropianowe kubki i pojemniki do …

Przeciwnego zdania jest eurodeputowana Daniela Rondinelli (M5S), która winą obarcza rząd regionalny Zingarettiego za wydanie wspomnianej wyżej decyzji z 5 lipca. Według niej decyzja została wydana z „ogromnym opóźnieniem”

„Możemy rozwiązać problem odpadów w stolicy tylko jeśli będziemy ze sobą współpracować” dodała.

Parlament Europejski zamieni plastikowe śmieci w złoto?

Europosłowie poparli 13 września raport doradczy dotyczący przełomowej strategii UE w zakresie tworzyw sztucznych. Wzywa on Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu niektórych rodzajów mikrotworzyw sztucznych do 2020 r.
 

W sprawozdaniu eurodeputowanego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Marka Demesmaekera z dużym …