Polski rząd uniemożliwił Clémentowi Beaune’owi wizytę w Kraśniku? MSZ: „Oczywista nieprawda”

Tomasz Grodzki, Clement Beaune, Senat, Francja

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i francuski minister ds. europejskich Clément Beaune. / Zdjęcie: @CBeaune

Przebywający z wizytą w Polsce francuski minister ds. europejskich powiedział mediom, że polskie władze odmówiły mu możliwości odwiedzenia „strefy wolnej od LGBT”, do czego zobowiązał się w grudniu. „Nikt nie zabraniał mu wizyty”, odpowiada resort dyplomacji.

 

Przyjazd do Polski francuskiego sekretarza stanu ds. europejskich Clémenta Beaune’a miał być kolejnym, po ubiegłorocznej wizycie prezydenta Emmanuela Macrona, gestem, ukierunkowanym na zbliżenie Francji z Europą Środkową i poprawę nadwyrężonych w ostatnich latach stosunków na linii Paryż – Warszawa.

Francuska delegacja w Polsce. "Są tematy wspólne, ale są też ważne problemy. Praworządność, prawa kobiet…" [WYWIAD]

„Musimy odnowić kontakty w duchu wielkiej szczerości”, mówi Clément Beaune,

Trudne tematy na pierwszym planie?

„Chodzi o odnowienie kontaktów w duchu wielkiej szczerości”, mówił Beaune w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Przyznał, że „Francja czasami zaniedbywała swoich partnerów w Europie Środkowej i Wschodniej, poczynając od Polski, która jest najważniejszym krajem tego regionu”.

Nie ukrywał jednak, że „istnieją także ważne problemy, co do których jest między nami niezgoda polityczna”, jako przykłady podając praworządność, prawa społeczności LGBT czy prawa kobiet.

Wizyta sprawiała wrażenie utrzymanej w duchu pojednawczo-partnerskim, a francuski minister spotkał się z ważnymi osobami z obu stron polskiej politycznej barykady (zarówno ze swoim polskim odpowiednikiem Konradem Szymańskim i ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką, jak i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim).

Mimo tego tematy dzielące oba kraje nie dały o sobie zapomnieć, a na pierwszy plan, przynajmniej w medialnym odbiorze wizyty, wysunęły się prawa mniejszości seksualnych. Sam Clément Beaune zapowiadał we wspomnianym wywiadzie, że prawa osób LGBT będą jednym z centralnych punktów jego wizyty w Polsce. Pytany, czy odwiedzi „strefy wolne od LGBT”, podkreślił, że zobowiązał się do tego i zamierza dotrzymać obietnicy.

Francja: Coming out Clémenta Beaune'a. Minister chce wspierać polską społeczność LGBT

Beaune chciałby na początku przyszłego roku wybrać się z wizytą do polskich „stref wolnych od ideologii LGBT”.

Plan odwiedzenia „stref wolnych od LGBT”

Beaune wyrażał zamiar wybrania na początku roku się do „strefy wolnej od ideologii LGBT” w wywiadzie udzielonym w grudniu francuskiemu magazynowi „Têtu”. Zapowiadał wtedy, że stawia sobie za cel przeciwdziałanie „państwowej homofobii” w Polsce i na Węgrzech. Przypomniał też, że inicjatywie „stref wolnych od LGBT” sprzeciwiał się od objęcia funkcji w rządzie.

Choć w tym wywiadzie minister oficjalnie poinformował o swojej orientacji seksualnej, to zastrzegł, że jego homoseksualizm nie ma wpływu na podejmowane działania w obronie społeczności LGBT, a on nie robi tego dla siebie.

„Nie chcę, żeby mówiono, że walczę ze „strefami wolnymi od LGBT”, ponieważ jestem gejem. Obraźliwe byłoby dla mnie stwierdzenie, że walczę tutaj o siebie”, wyjaśnił Francuz. „Niemniej jednak jako minister mam większą odpowiedzialność i muszę walczyć o tolerancję”, dodał.

Poland: No country for LGBT+ people? Interview with an LGBT activist Bart Staszewski // PODCAST

Karolina Zbytniewska talks with LGBT+ activist Bart Staszewski about LGBT-free zones in Poland.

Polskie władze uniemożliwiły Beaune’owi wizytę w Kraśniku?

Celu odwiedzenia jednej z gmin, które przed dwoma laty przyjęły uchwałę o „strefie wolnej od ideologii LGBT”, nie udało się jednak francuskiemu ministrowi zrealizować. Beaune chciał udać się do Kraśnika na Lubelszczyźnie, jednak do wizyty w tej miejscowości ostatecznie nie doszło.

Francuz stwierdził w rozmowie z tygodnikiem „L’Obs”, że przyjazd do Kraśnika uniemożliwił mu polski rząd. „Polskie władze poinformowały mnie, że nie są w stanie zorganizować tej wizyty. Bardzo tego żałuję i ubolewam z tego powodu”, oświadczył. Według rzecznika ministra polscy urzędnicy mieli uznać, że planowana wizyta w Kraśniku „nie zostałaby dobrze przyjęta, zważywszy na sytuację epidemiczną”.

Jak powiedział Beaune, wobec odmowy polskich władz umożliwienia mu odwiedzenia Kraśnika miał trzy opcje: odwołanie wizyty w Polsce, przełożenie jej na inny termin bądź trzymanie się pierwotnego planu i przyjazd do Kraśnika, ale bez autoryzacji wizyty przez polski rząd.

Tę ostatnią możliwość szybko odrzucił. „Moim zdaniem nie powinno się postępować w taki sposób wobec państwa członkowskiego UE”, ocenił. Nie widział też sensu w przekładaniu wizyty, bo „problemy prawdopodobnie byłyby takie same”.

Dodał, że argumentem przemawiającym za podtrzymaniem terminu wizyty była data jej planowanego rozpoczęcia – 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet. Beaune chciał natomiast podczas wizyty w Polsce zwrócić uwagę na kwestie restrykcyjnego polskiego prawa aborcyjnego.

UE "strefą wolności” dla osób LGBTIQ? Europosłowie przedstawili projekt rezolucji

To odpowiedź na “strefy wolne od LGBT” powstające w Polsce od 2019 r. oraz rosnącą dyskryminację przeciwko osobom LGBTIQ w Unii Europejskiej.

Polski MSZ: Nikt nie zabraniał ministrowi odwiedzić Kraśnika

Wypowiedź francuskiego ministra o odmowie wizyty w Kraśniku skomentował na Twitterze były premier Belgii i przewodniczący dawnej partii ALDE (obecnie Odnowić Europę) Guy Verhofstadt. „PiS po raz kolejny z radością brutalnie traktuje słabych, a samo jest za słabe, żeby się do tego przyznać. Clément Beaune słusznie występuje w obronie praw LGBTIQ we Francji, w Polsce i na całym świecie”, napisał na Twitterze.

Polski rząd zaprzecza, jakoby to on zabronił Beaune’owi wizyty w Kraśniku. „To oczywista nieprawda. Nikt z polskich władz nie zabraniał ani nie uniemożliwiał francuskiemu wiceministrowi wizyty w Kraśniku. Tego rodzaju sugestie nie służą dobrze atmosferze wizyty i naszym relacjom”, oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Przekazał, że będzie w tej sprawie kontaktował się z francuską ambasadą.

Dziś (10 marca) w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat propozycji ogłoszenia całego terytorium UE „strefą wolności LGBTIQ”, a jutro będzie miało miejsce głosowanie nad rezolucją w tej sprawie.

Norwegia: Polskie gminy ze "strefami wolnymi od LGBT" nie otrzymają środków z funduszy norweskich?

Szefowa MSZ Norwegii Ine Eriksen zapowiedziała, że gminy, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT, nie dostaną pieniędzy z funduszy norweskich.

Czym są „strefy wolne od LGBT”?

Terminem „strefa wolna od LGBT” określa się potocznie polskie gminy i  miasta, które przyjęły deklarację o „sprzeciwie wobec ideologii LGBT” lub Samorządowe Karty Praw Rodzin, bazujące na projekcie przygotowanym przez Ordo Iuris. Takie uchwały przegłosowano w ponad stu miastach i gminach.