Ryanair kwestionuje pomoc rządów dla linii lotniczych zatwierdzoną przez Komisję Europejską / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Irlandzkie tanie linie lotnicze kwestionują pomoc krajowych rządów dla europejskiej konkurencji. Po co przewodniczący czeskiego Senatu jedzie na Tajwan? Zakażenia koronawirusem w węgierskim rządzie. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

DUBLIN | LIZBONA

Ryanair walczy o życie. Według informacji, do których w czwartek (27 sierpnia) dotarła portugalska agencja Lusa, a które zostały potwierdzone przez Ryanaira, irlandzkie linie lotnicze zakwestionowały tzw. pomoc państwa zatwierdzoną przez Komisję Europejską dla krajowych linii lotniczych w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Ryanair zakwestionował m.in. pakiet ratunkowy portugalskiego rządu dla ratowania linii lotniczych TAP.

(Ana Matos Neves and Jorge Eusébio | Lusa.pt)

Koronawirus: Czy linie lotnicze będą musiały zwracać pieniądze niedoszłym pasażerom?

Dwanaście państw UEzaapelowało do Komisji Europejskiej, aby złagodziła przepisy dotyczące zwrotu pieniędzy za odwołany lot.

PRAGA

„Czechy są krajem niezależnym”. Przewodniczący Senatu Czech Milosz Vystrczil wyraził w czwartek (27 sierpnia) nadzieję że jego wizyta na Tajwanie będzie sukcesem i pogłębi współpracę gospodarczą obu krajów. Krytykowana przez kancelarię prezydenta i rząd Czech podróż rozpocznie się w sobotę i potrwa do 5 września.

Planowany wyjazd przewodniczącego izby wyższej czeskiego parlamentu – drugiej osoby w państwie – skrytykowały władze w Pekinie, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję ChRL. Przeciwni podróży są także prezydent Milosz Zeman, premier Andrej Babisz i szef MSZ Tomasz Petrziczek.

W podróży na Tajwan Vystrczilowi towarzyszyć będzie kilku senatorów, m.in. przewodniczący komisji zdrowia Lumir Kantor, który wysoko ocenił postępowanie władz Tajwanu wobec pandemii SARS-CoV-2. Zapowiedział, że podczas spotkań z naukowcami, lekarzami i epidemiologami będzie chciał poznać metody, dzięki którym na Tajwanie udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa bez strat dla gospodarki.

Wraz z delegacją senatorów na Tajwan udają się przedstawiciele 36 firm, którzy zamierzają nawiązać bezpośrednie kontakty z przedsiębiorstwami na wyspie i podpisać umowy. Przedsiębiorcy liczą na dalsze inwestycje w Czechach.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Liechtenstein wnosi skargę na Czechy do ETPCz. Przyczyną uznanie obywateli kraju za Niemców i przejęcie majątku

Władze Liechtensteinu wniosły przed ETPCz skargę na Czechy za dekrety uznające obywateli Liechtensteinu za Niemców. Stawką sporu jest ogromny majątek skonfiskowany przez Czechosłowację po II wojnie światowej.

BUDAPESZT

Czołowi politycy w kwarantannie. Kierujący kancelarią premiera Węgier minister Gergely Gulyas oraz jego zastępca wiceminister Balazs Orban są na kwarantannie, gdyż uczestniczyli w prywatnej imprezie, której jeden z uczestników okazał się zakażony koronawirusem, poinformowała w czwartek kancelaria szefa rządu.

Jak dodano, środowy test na koronawirusa dał u Gulyasa wynik negatywny. Aby mógł on wziąć udział w piątkowym posiedzeniu rządu i konferencji prasowej po obradach, jego piątkowy test także musi być negatywny.

W podobnej sytuacji jest także Judit Varga. Szefowa resortu sprawiedliwości poinformowała, że od czwartku przebywa na kwarantannie, gdyż miała kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem. Zakażony jest także rzecznik rządzącego Fideszu, Istvan Hollik. Varga podkreśliła, że pierwszy test, któremu poddała się w czwartek rano, dał wynik negatywny. Podkreśliła też, że nie zauważa u siebie objawów zakażenia.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: MSZ wzywa niemieckiego ambasadora. Powodem antysemickie zarzuty wobec węgierskiego rządu

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth miał zarzucać węgierskiemu rządowi postawy antysemickie.

Węgry poprą kandydaturę Zjednoczonych Emiratów Arabskich do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i Radzie Praw Człowieka, powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó. Polityk odbył w środę rozmowę telefoniczną ze swoim odpowiednikiem szejkiem Abdullahem Bin Zayed Al Nahyanem.

„Węgry postrzegają Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie jako przyjaciół i dobrych partnerów i regularnie wspierają wysiłki tych krajów na forach międzynarodowych”, dodał Szijjártó. Niedawne porozumienie między ZEA i Izraelem w sprawie normalizacji stosunków miało „znaczenie historyczne”. To porozumienie wzbudza w każdym nadzieję, że naprawdę nadejdzie era pokoju na Bliskim Wschodzie ”, powiedział minister spraw zagranicznych Węgier.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach była okazją do zacieśnienia dwustronnej współpracy obu państw.

BERLIN

„Koronawirus wrócił do Niemiec”. Niemcy planują zaostrzyć ograniczenia w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń. Nowe przepisy będą miały zastosowanie w całym kraju i obejmują minimalną grzywnę w wysokości 50 euro za brak maski ochronnej i ograniczenie zgromadzeń do 25 osób. Więcej informacji poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus w Niemczech: Bez taryfy ulgowej. Będą nowe restrykcje

Kanclerz Angela Merkel i niemieckie kraje związkowe zgodziły się zaostrzyć ograniczenia dotyczące koronawirusa w odpowiedzi na rosnącą liczbę infekcji.

PARYŻ

Koniec lata – początek ostrzejszych restrykcji. W piątek (28 sierpnia) w życie wejdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całej stolicy Francji i jej okolicach. Dotychczas obowiązywał on jedynie w wyznaczonych strefach miasta.

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń we Francji rząd postanowił, że od tej pory obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych w całym Paryżu. Nakaz obejmie także tereny podmiejskie. Więcej informacji poniżej.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Od piątku maseczki obowiązkowe w całym Paryżu. Rząd walczy z drugą falą pandemii koronawirusa

W piątek (28 sierpnia) w życie wejdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całej stolicy Francji i jej okolicach. Dotychczas obowiązywał on jedynie w wyznaczonych strefach.

LONDYN

Zbyt mocno konsumpcyjni. Wielka Brytania znalazła się na pierwszym miejscu na liście najsilniejszych gospodarek, które najbardziej dotknęła epidemia koronawirusa, wynika z najnowszego raportu OECD.

Eksperci z OECD podkreślają, że gospodarka w Wielkiej Brytanii jest najbardziej nastawioną na konsumpcję gospodarką w Europie. Oznacza to, że lockdown i konieczność przebywania w domu spowodowała gigantyczne szkody, odczuwalne bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju.

Według danych OECD, europejskie kraje nie mogły zrobić nic, aby uniknąć recesji, a średni spadek PKB wynosił 9,8 proc. W przypadku Wielkiej Brytanii było to jednak aż 20,4 proc. Na drugim miejscu znalazła Hiszpania ze spadkiem na poziomie 18,5 proc.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Kwarantanna dla przybyszów z kolejnych krajów. Teraz z Francji, Holandii i Malty

Wielka Brytania, która wprowadziła już pod koniec lipca obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Hiszpanii, teraz ten obowiązek rozszerzyła na kolejne kraje członkowskie UE – Francję, Holandię oraz Maltę.

SZTOKHOLM

Dymisja w rządzie. Wicepremier i minister środowiska Isabella Lövin ogłosiła w środę (26 sierpnia) swoją dymisję. Lövin nie tylko odeszła z rządu, ale także ustąpiła ze stanowiska współprzewodniczącej Partii Zielonych.

Lövin po raz pierwszy weszła do polityki w 2009 r., kiedy została wybrana do Parlamentu Europejskiego na pięcioletnią kadencję. Następnie dołączyła do szwedzkiego rządu na sześć lat i przez cztery była współprzewodniczącą swojej partii.

Była już wicepremier, w przeszłości także dziennikarka i pisarka, powiedziała, że ​​ustępuje z powodów osobistych, mówiąc, że nie może się doczekać, aby mieć więcej czasu na pisanie i rodzinę.

Zieloni weszli w 2014 r. do rządu, ale w wyborach z 2018 r. popularność ugrupowania spadła z 6,9 proc. do 4,4 proc. Ostatnie sondaże pokazują niebezpieczny dryf partii w kierunku progu wyborczego, który w Szwecji wynosi 4 proc. Obecne poparcie Zielonych – 4,1 proc. stawia pod znakiem zapytania obecność partii w parlamencie w przypadku nowych wyborów. 

Zdaniem Lövin Zieloni muszą zbudować swoją wiarygodność także w innych od klimatycznych kwestiach, takich jak zatrudnienie, obrona, edukacja, migracja i opieka zdrowotna. Wybory parlamentarne odbędą się w Szwecji w 2022 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Premier Sanna Marin przejęła władzę w Partii Socjaldemokratycznej

„Jestem niezwykle dumna z Finlandii. Tutaj dziecko z biednej rodziny może uzyskać wysokie wykształcenie i dużo osiągnąć w swoim życiu”, podkreśla Sanna Marin.

WIEDEŃ

Testy dla sektora hotelarskiego. Austriacki rząd rozszerzy od 1 września finansowane programu bezpłatnych testów dla pracowników restauracji, kempingów i schronisk. Wcześniej tylko pracownicy hoteli mieli dostęp do bezpłatnych testów. Obecnie w tej grupie zawodowej przeprowadza się od 2 tys. do 4 tys. testów dziennie. Planowane jest również rozszerzenie bezpłatnych, regularnych testów dla instruktorów narciarstwa po rozpoczęciu sezonu.

Minister turystyki, Elisabeth Köstinger, pochwaliła ten ruch, mówiąc: „to czyni nas jednym z międzynarodowych pionierów”. „Austria powinna w przyszłości pozostać jednym z najbardziej gościnnych i najbezpieczniejszych krajów urlopowych” – dodała.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Austria za sankcjami wobec Białorusi. Kanclerz chce śledztwa ws. ofiar protestów

Szef austriackiej dyplomacji wezwał UE do rozważenia sankcji przeciwko białoruskim władzom. Kanclerz nawołuje natomiast do wszczęcia dochodzenia w sprawie ofiar demonstracji.

RZYM

Coraz młodsi zakażeni. W zaledwie tydzień liczba zakażeń SARS-CoV-2 prawie się podwoiła. Zdaniem badaczy, mimo że obecna skala zakażeń, jest nieporównywalna z początkiem epidemii, to konieczna jest czujność.

Jak informuje medyczna fundacja badawcza „Gimbe” z Bolonii w ciągu tygodnia liczba przypadków koronawirusa w kraju prawie się podwoiła. Fundacja podkreśliła jednocześnie, że obecna skala zakażeń, jest nieporównywalna z początkiem epidemii, ale konieczna jest czujność.

Jak wynika z opublikowanego raportu, w dniach od 19 do 25 sierpnia liczba nowych zakażeń wzrosła o ponad 92 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. W ciągu siedmiu dni łącznie wykryto 3139 zakażeń COVID-19.

Badacze podkreślają ponadto, że o 215 wzrosła w tym czasie liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Ponadto – zdaniem fundacji – znacznie poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia, która została lepiej zorganizowana w związku z kryzysem epidemicznym.

Tymczasem z raportu Instytutu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia w Rzymie średnia wieku obecnie zakażonych spadła rekordowo do 29 lat. W podsumowaniu monitoringu epidemii w dniach od 17 do 23 sierpnia poinformowano o 1374 aktywnych ogniskach koronawirusa, z których 490 jest nowych. W ocenie autorów dokumentu tendencja rosnąca może wystawić służbę zdrowia na „ciężką próbę”.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania i Włochy: Spada wiek zakażonych koronawirusem. Więcej przypadków zaburzeń psychicznych

O ile obniżył się wiek zakażonych koronawirusem w obu krajach?

MADRYT

Strajk uczniów. Hiszpańscy uczniowie planują strajkować z powodu „braku bezpiecznego planu wznowienia zajęć szkolnych”. Hiszpańscy uczniowie szkół średnich planują strajkować w dniach 16-18 września, gdy ponownie zostaną otwarte sale lekcyjne w szkołach. Inicjatywa jest wyrazem niezadowolenia z powodu chaosu jaki panuje w związku ze wznowieniem roku szkolnego oraz rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w kraju.

„Chcemy wrócić do szkoły”, powiedziała rzeczniczka związku Coral Latorre, dodając, że organizacja chce uniknąć „katastrofy” uczenia się na odległość i zaprzestać „kryminalizacji” młodych ludzi za nawrót epidemii koronawirusa w Hiszpanii.

Strajkować zamierzają także nauczyciele szkół średnich w stolicy kraju – Madrycie, twierdząc, że rządowi regionalnemu zabrakło solidnego planu powrotu do szkół w dobie pandemii. W Hiszpanii pozostały już tylko dwa tygodnie do powrotu do sal lekcyjnych. W kraju jest ponad 8 mln uczniów i studentów.

(EUROEFE with EPA)

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

LIZBONA

Portugalska aplikacja COVID-19 będzie dostępna od przyszłego tygodnia. Aplikacja „Stayaway Covid”, która pozwoli na śledzenie kontaktów, powinna być dostępna od przyszłego tygodnia, powiedziała w czwartek rzeczniczka prasowa rządu Mariana Vieira da Silva.

Aplikacja „przeszła wszystkie testy bezpieczeństwa”, powiedziała minister, zauważając, że „w przyszłym tygodniu będzie dostępna do pobrania”.

(Mariana Caeiro, Lusa.pt)

Portugalia: W Lizbonie wciąż najwięcej zakażeń. Władze obawiają się najazdu kibiców z Europy

Lizbona pozostaje głównym centrum pandemii SARS-CoV-2 w Portugalii, ale władze przekonują, że zakażeń jest wciąż mniej niż w sąsiedniej Hiszpanii. W sierpniu Portugalia będzie gościć turniej finałowy najważniejszych rozgrywek piłkarskich w Europie.

Dodatkowe restrykcje. W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego rząd Portugalii wprowadzi od połowy września nowe rygory sanitarne, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zapowiedziane w czwartek restrykcje będą obowiązywać w całym kraju.

Przedstawicielka rządu wyjaśniła, że nowy stan nadzwyczajny zastąpi obowiązujący dotychczas w Portugalii stan alertu epidemicznego, na podstawie którego konieczne jest m.in. zachowanie dystansu społecznego w miejscach publicznych, a także noszenie maseczek w środkach transportu.

Minister wyjaśniła, że nowe restrykcje mają zapobiec wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem jesienią. Szczegóły dotyczące obostrzeń mają zostać podane na początku września.

Stan kontyngencji dotychczas wprowadzony został tylko w części aglomeracji Lizbony, gdzie m.in. ograniczono funkcjonowanie barów i dyskotek, a także sprzedaż alkoholu na ulicach, oraz nakazano wcześniejsze zamykanie placówek handlowych.

(Vera Amaro, Lusa.pt)

Portugalia: W 2020 r. najwyższy poziom długu publicznego w historii. Złe informacje również na rynku pracy.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii.

BRATYSŁAWA

Eksperci, którzy w Słowacji zarządzają walką z SARS-CoV-2, wpisali w czwartek (27 sierpnia) na listę państw wysokiego ryzyka epidemicznego Chorwację, Francję, Hiszpanię, Holandię, Belgię i Maltę. Po powrocie z tych krajów po 1 września obowiązkowa będzie kwarantanna.

W czasie kwarantanny powinny zostać przeprowadzone testy na obecność koronawirusa, których wyniki należy przedstawić pracodawcy lub służbom sanitarnym.

Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział, że rośnie liczba zakażonych, którzy zostali zainfekowani za granicą. W sierpniu stanowili oni 24 proc. spośród wszystkich, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W czwartek poinformowano także, że od 1 września br. zostaną wprowadzone limity uczestników imprez masowych. W imprezach plenerowych, także podczas zawodów sportowych, limit wynosi 1 tys. osób; w pomieszczeniach – 500.

(Zuzana Gabrižová, Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Słowacja: Całkowite wznowienie ruchu lotniczego. "Latanie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa"

Władze Słowacji przekonują, że zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

BELGRAD

Premier ma nadzieję, że Serbia nie obraziła Białorusi. Premier Serbii Ana Brnabic potwierdziła w czwartek, że Belgrad przyłączył się do przyjętej na początku tygodnia deklaracji UE w sprawie wyborów na Białorusi.

Podpisanie deklaracji jest „tym, co Serbia musi zrobić w ramach synchronizacji swojej polityki z polityką europejską”, powiedział Brnabic dziennikarzom podczas wizyty w Szkole Sztuk Wizualnych w Belgradzie, dodając, że ma nadzieję, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka… „nie obrazi się”.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)