Rumunia zakazuje eksportu zbóż oraz… sprzedaży akcji spółek energetycznych

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Rumunia zakazuje eksportu zbóż oraz sprzedaży akcji spółek energetycznych. We Francji zwycięstwo wydawców z Google. W Polsce oficjalnie zarejestrowano kandydatów w prezydenckim wyścigu. A w całej Europie władze ostrzegają przed lekceważeniem obostrzeń w trakcie świąt. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUKARESZT

Zakaz eksportu. Rząd postanowił zakazać eksportu pszenicy, kukurydzy, ryżu, słonecznika i innych zbóż, ale także oleju roślinnego, cukru i wyrobów piekarniczych, dopóki obowiązuje stan wyjątkowy związany z epidemią koronawirusa. Na znak zawieszenia eksportu rząd wstrzymał wydawanie świadectw fitosanitarnych, których posiadanie jest niezbędne w przypadku eksporterów. 

Rumunia jest jednym z największych eksporterów zbóż w UE. Poza rynkami europejskimi kraj ten sprzedaje zboża także do państw Bliskiego Wschodu. W 2018 roku rumuński eksport zbóż wyniósł 12 mln ton.

Eksport zbóż jest możliwy do innych państw UE, pod warunkiem przeznaczenia produktów do konsumpcji wewnętrznej.

Jednocześnie rząd zakazał sprzedaży udziałów w spółkach istotnych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Decyzja ta jest łączna z niedawną zapowiedzią czeskiej firmy energetycznej ČEZ, która ogłosiła chęć skoncentrowania się na rynku krajowym a przez to pozbycia się swoich aktywów zagranicznych. Wstępne zainteresowanie nabyciem czeskich aktywów w Rumunii wyrazili inwestorzy z Chin. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

PARYŻ

Sukces wydawców. W czwartek (9 kwietnia) francuski urząd antymonopolowy (FCA) zdecydował, że amerykański koncern Google musi dzielić się z wydawcami wynagrodzeniem za wykorzystywanie ich treści w wyszukiwarce. Google poinformowało, że zastosuje się do tej decyzji. Francja jako pierwsza wprowadziła unijną dyrektywę o prawach autorskich, która nakazuje dzielenie się przychodami z reklam internetowych z dostarczycielami treści. Jeszcze jesienią 2019 r. Google zapowiedziało, że nie zamierza płacić za pojawianie się artykułów w wyszukiwarce.

Jednak FCA zobowiązał cyfrowego giganta do negocjowania płatności z wydawcami, aby przynajmniej w części pokryć ich straty. FCA podkreślił, że praktyki stosowane przez Google mają znamiona nadużywania dominującej pozycji.

(EURACTIV.FR)

PRAGA

Maski opadły. Czechy przygotowują się do powrotu do życia sprzed epidemii koronawirusa. Od czwartku (9 kwietnia) decyzją rządu kierowcy transportu publicznego oraz prywatnych samochodów nie muszą już nosić obowiązkowo masek ochronnych. Po świętach otwarte zostaną sklepy, a w dalszej kolejności do stacjonarnej pracy wrócą urzędnicy.

Szef sztabu kryzysowego i wiceminister zdrowia Robert Prymula apeluje jednak o ostrożność. „Wirus nadal jest wśród nas. Przez ostatnie dni nauczyliśmy się go kontrolować. Zachowajmy jednak ostrożność”.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

WARSZAWA

Dziesiątka wspaniałych. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ostatnich czterech kandydatów na prezydenta, co oznacza, że o najwyższy urząd w państwie będzie się w nadchodzących wyborach ubiegać 10 osób.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wybory: 10 kandydatów na prezydenta Polski

PKW zarejestrowała ostatnich czterech kandydatów na prezydenta, co oznacza, że o najwyższy urząd w państwie będzie się w nadchodzących wyborach ubiegać 10 osób. Wciąż jednak nie wiadomo ani kiedy, ani w jaki sposób głosowanie w tej sprawie ma się odbyć.

SOFIA

Cerkwie otwarte w Wielkanoc. Bułgaria jest jedynym prawosławnym krajem, w którym świątynie będą otwarte podczas Wielkanocy. Decyzję uzgodnił premier Bojko Borysow z przedstawicielami Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Zgodnie z wytycznymi władz Synod prosi wiernych, aby pozostawali w domach. Jednocześnie zapewnia, że wszystkie nabożeństwa są odprawiane w cerkwiach zgodnie z planem. Przychodzący do cerkwi wierni muszą nosić maski ochronne.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

RZYM

Świąteczna pokusa. We Włoszech w trakcie świat bardzo popularnymi formami spędzania czasu są niedzielny obiad z rodziną oraz wycieczki za miasto z przyjaciółmi w Wielkanocny poniedziałek. Z tego powodu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło się do policji o zachowanie szczególnej czujności w ciągu najbliższych kilku dni, aby zapewnić przestrzeganie ograniczeń dotyczących zakazu opuszczania gmin zamieszkania, np. w celu udania się na święta do domu za miastem.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Tryb bezterminowy. Rząd Węgier przedłużył na czas nieokreślony ograniczenia w wychodzeniu z domu, wprowadzone dwa tygodnie temu, poinformował w czwartek premier Viktor Orban.

Władze mają co tydzień analizować sytuację i podejmować decyzje odnośnie dalszych kroków. Rząd przyznał także uprawnienia burmistrzom, by ci mogli na czas świat wprowadzać dodatkowe obostrzenia. Od 28 marca na całych Węgrzech można wychodzić tylko dla istotnych powodów, np. do pracy lub w celu zrobienia zakupów.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BERLIN

Wrócimy to tematu po Wielkanocy. W najbliższą środę po świętach Wielkanocnych kanclerz Angela Merkel przeprowadzi kolejną wideokonferencję z premierami krajów związkowych. Tematem będzie ewentualne rozluźnienie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Szefowa rządu przyznała, że w ostatnich dniach krzywa zachorowań w Niemczech wyraźnie spłaszczyła się, jednak „tym bardziej przez najbliższe święta powinniśmy zachować czujność, by nie zniszczyć tego, co już udało nam się osiągnąć”, podkreśliła Angela Merkel.

(Christina Goßner| EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Tradycyjni Austriacy. Austria dołączyła do państw, w których działa już aplikacja „koronowirusowa”. Dzięki niej śledzony jest ruch obywateli, tak by w przypadku zarażenia danej osoby, aplikacja mogła wysłać informację do wszystkich, z którymi miała ona kontakt w ostatnich dniach.

Aplikacja wciąż pozostaje dobrowolna. Przypomniał o tym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz. Austriacy są niechętni stosowaniu aplikacji i tylko 21 proc. z nich zaakceptowałoby obowiązkowe z niej korzystanie, wynika z sondażu zrealizowanego przez Instytut Gallupa.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Telenauczanie. Podczas gdy ósmoklasiści i maturzyści w Polsce wyczekują na podanie daty tegorocznych egzaminów, w Portugalii poinformowano o przedłużeniu nauczania dla wszystkich uczniów do 9-tych klas włącznie za pomocą e-learningu. Ten stan potrwa co najmniej do wakacji. Ponadto zrezygnowano z tegorocznych egzaminów weryfikacyjnych.

(Lusa.pt)

LONDYN

Dłuższe restrykcje. Rząd prawdopodobnie przedłuży obowiązywanie obostrzeń społecznych na czas po świętach wielkanocnych. Ministrowie twierdzą, że jest zbyt wcześnie na znoszenie ograniczeń.

Decyzja ma zapaść 17 kwietnia, ale rząd zasugerował, że ograniczenia prawdopodobnie zostaną przedłużone co najmniej do początku maja. Szef dyplomacji Dominic Raab, który zastępuje przebywającego w szpitalu premiera Borisa Johnsona, ostrzega, że pomimo stabilizacji sytuacji i powolnego spłaszczania się krzywej zachorowań, szczyt pandemii mógł jeszcze nie nadejść. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

U2 na pomoc. Znany irlandzki zespół U2 przekazał 10 mln euro na zakup środków ochrony indywidualnej (PPE) dla personelu szpitali w całym kraju. W międzyczasie rząd zamówił kolejną partię środków ochrony indywidualnej w Chinach za kwotę 200 mln euro.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Kto pozbiera plony? Blokady granic mogą negatywnie odbić się na fińskim sektorze rolniczym. Zwykle w miesiącach letnich tysiące osób z Azji, Ukrainy i Rosji przybywają do Finlandii, aby pomóc w zbiorze plonów. Tym razem może być inaczej. 

Jari Leppä, minister rolnictwa i leśnictwa, na wzór apelu swojego francuskiego odpowiednika zasugerował, by miejsce pracowników sezonowych zajęli studenci i ci wszyscy, którzy stracili zatrudnienie z powodu epidemii koronawirusa. Prof. Elżbieta Mączyńska nazywa to zjawisko mianem restrukturyzacji przesuwnej gospodarki. Apel fińskiego ministra odniósł skutek. W ciągi kilku dni do agencji zatrudnienia zgłosiło się kilka tysięcy osób.

„Sezon sadzenia już się rozpoczął i nie ma czasu do stracenia. Wspaniale było widzieć tyle chętnych osób do pomocy, ale liczba otrzymanych wniosków nie jest wystarczająca. Potrzebujemy jeszcze tysięcy pracowników”, powiedział Arto Töyrä, dyrektor z jednej z agencji pracy tymczasowej. Rząd podjął rozmowy z władzami Ukrainy w sprawie możliwości utworzenia mostu powietrznego dla pracowników sezonowych z tego kraju.

Eksperci szacują, że stopa bezrobocia w Finlandii może wzrosnąć powyżej 10 proc. Spadek PKB jest szacowany w przedziale 5-13 proc. Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo generują łącznie około 2-3 proc. PKB kraju.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

LUBLANA

Posiłki z Rumunii. Z podobnymi problemami muszą zmierzyć się Słoweńcy. Ministerstwo Rolnictwa aktywnie zaangażowało się w poszukiwanie sezonowej siły roboczej do pracy w sektorze rolniczym. Najpilniejsze wydają się braki przy zbiorach chmielu.

Słoweńskie Stowarzyszenie Hodowców Chmielu poinformowało w czwartek (9 kwietnia), że w weekend do Słowenii przybędzie 193 pracowników z Rumunii. 

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

Koronawirus: Słowenia chce wrócić do normalności

Słowenia planuje pierwsze kroki w powrocie do normalności. W tym czasie rząd wprowadza pakiet pomocowy dla gospodarki, który opozycja planuje zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.