Zwycięstwo ekologów: Rumuński kompleks wydobycia złota wpisany na listę UNESCO / Briefing z Europy

Rumunia, UNESCO, Polska, Unia Europejska, pandemia, szczepienia, gospodarka, kryzys, Węgry, praworządność, COVID

Wykorzystywany już w Starożytności kompleks wydobycia złota w Rosia Montana, miejscowości w górach Apuseni w zachodniej Rumunii, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. / Foto via [Shutterstock/salajean]

Rumuński kompleks wydobycia złota wpisany na listę UNESCO | W Polsce Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości | Serbia nie może pozostawić Republiki Serbskiej bez wsparcia ekonomicznego | Węgrzy wkrótce będą mogli zarejestrować się na trzecie szczepienie | Wzrost PKB Włoch wyższy niż unijna średnia | UE wstrzymuje działania prawne przeciwko Zjednoczonemu Królestwu | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

BUKARESZT

Rumuński kompleks wydobycia złota wpisany na listę UNESCO. Wykorzystywany już w Starożytności kompleks wydobycia złota w Rosia Montana, miejscowości w górach Apuseni w zachodniej Rumunii, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Prawdopodobnie przekreśla to szanse na wznowienie wydobycia złota na tym terenie. Decyzja ta jest ogromnym zwycięstwem aktywistów, którzy przez dziesięciolecia sprzeciwiali się planowi wydobycia złota w Rosia Montana.

Według UNESCO złoto wydobywano w tym rejonie już w czasach starożytnych, a kompleks obejmuje najbardziej znaczący, rozległy i technicznie zróżnicowany podziemny rzymski kompleks wydobywczy złota.

Rząd rumuński chciał w 1999 r. wznowić wydobycie w Rosia Montana i w tym celu nawiązał współpracę z kanadyjską spółką Gabriel Resources Ltd. Firma twierdziła wówczas, że projekt, który zamierzała rozwijać, był zrównoważony i przyjazny dla środowiska, ale wielu aktywistów zwracało uwagę na zagrożenia dla środowiska związane z wykorzystywaniem cyjanku do wydobycia złota.

Ostatecznie rząd nie wydał zezwoleń potrzebnych do rozpoczęcia działalności wydobywczej. Gabriel Resources wskazuje, że władze rumuńskie bezprawnie zablokowały i uniemożliwiły realizację projektu bez należytego procesu i zażądał miliardów dolarów odszkodowania

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Wielka Brytania: Liverpool wykreślony z listy UNESCO

Komitet UNESCO uznał, że nowe inwestycje w rejonie nabrzeża oraz doków „zniszczyły charakter  miasta”.

BUDAPESZT

Węgrzy wkrótce będą mogli zarejestrować się na trzecie szczepienie. István György, szef krajowej grupy zadaniowej ds. szczepień, powiedział we wtorek, że osoby, które otrzymały drugą dawkę szczepionki na koronawirusa co najmniej cztery miesiące temu, będą mogły zarejestrować się na trzecie szczepienie od drugiej połowy tygodnia.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Viktora Orbana, trzecia szczepionka będzie dozwolona od 1 sierpnia dla osób, które były w pełni zaszczepione przez co najmniej cztery miesiące i w tym samym ośrodku szczepień, w którym podano dwie pierwsze dawki.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Część zaszczepionych przeciwko COVID-19 chińskim preparatem Sinopharm nie ma przeciwciał

Węgry są jedynym krajem w UE, który stosuje chińską szczepionkę.

WARSZAWA

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj (27 lipca), że cyberprzestępczość jest plagą XXI w., która zagraża zarówno instytucjom państwowym jak i firmom czy pojedynczym obywatelom.

Poinformował przy tym, że w celu przeciwdziałania cyberzagrożeniom powołane zostało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma podjąć pracę z początkiem przyszłego roku. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości lekiem na plagę XXI wieku?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w celu przeciwdziałania cyberzagrożeniom powołane zostało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

SARAJEWO

Serbscy deputowani bojkotują sesję parlamentu. Parlament Bośni i Hercegowiny musiał we wtorek (27 lipca) odwołać sesję, ponieważ nie pojawili się na sali posłowie serbskich partii politycznych. Zapowiadali oni wcześniej bojkot pracy instytucji państwowych w związku z wprowadzeniem ustawy zakazującej negowania przestępstw wojennych.

Decyzję o odwołaniu posiedzenia parlamentu potwierdził lider opozycyjnej Naszej Partii (NS) Predrag Kojović, który zapowiedział, że kolejna sesja Izby Reprezentantów odbędzie się we wrześniu. Liderzy partii parlamentarnych z Republiki Serbskiej (RS) (część składowa BiH zamieszkała głównie przez Serbów) uzgodnili w poniedziałek, że ich członkowie nie będą uczestniczyć w pracach prezydencji BiH, parlamentu narodowego i rządu.

Jest to skutek decyzji Wysokiego Przedstawiciela Valentina Inzko z zeszłego tygodnia, która wprowadza poprawki do kodeksu karnego umożliwiające karanie do pięciu lat więzienia każdego, kto zaprzecza zbrodniom wojennym i gloryfikuje ich sprawców.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Grupa Wyszehradzka i Bałkany Zachodnie, czyli integracja "miękkiego podbrzusza"

Stosunek państw Grupy Wyszehradzkiej do Bałkanów Zachodnich jest bardzo pozytywny. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry popierają przyszłą akcesję krajów zachodniobałkańskich do Unii Europejskiej. Akcentują przy tym najmocniej hasła związane z bezpieczeństwem Europy.

 

Integracja europejska Bałkanów Zachodnich była jednym z priorytetów czeskiej …

BELGRAD | SARAJEWO

Prezydent Serbii: Serbia nie może pozostawić Republiki Serbskiej bez wsparcia ekonomicznego. Prezydent Aleksandar Vučić oświadczył we wtorek (27 lipca), że nie chce komentować przepisów wprowadzonych przez Bośnię i Hercegowinę po decyzji Wysokiego Przedstawiciela Valentina Inzko o zakazie negowania ludobójstwa, wyjaśniając, że jest to kwestia innego kraju.

Dodał jednak, że Serbia nie pozostawi Republiki Serbskiej (RS) bez wsparcia ekonomicznego lub jakiejkolwiek innej formy pomocy.

Komentując decyzję Inzko o zakazie negowania ludobójstwa w Srebrenicy, Vučić stwierdził, że „narzucanie decyzji z zewnątrz” nigdy nie przyniosło dobrych rezultatów. „Uważnie śledziliśmy wydarzenia w Sarajewie oraz Banja Luce i obawiam się, że atmosfera w Bośni i Hercegowinie była w najgorętszym punkcie od zakończenia wojny i podpisania porozumień z Dayton” – powiedział dziennikarzom Vučić.

Zapowiedział też, że 4 sierpnia w Busije na przedmieściach Belgradu, odbędą się obchody pamięci 26. rocznicy wygnania Serbów podczas chorwackiej operacji „Burza” (chor Oluja), którą Vučić nazwał „największą czystką etniczną w Europie od II wojny światowej”.

„Myślę, że tego dnia porozmawiamy z kierownictwem RS. Serbia chce pokoju i dlatego przedstawimy konkretne propozycje prowadzenia dialogu z Bośniakami.  W przyszłości musimy starać się budować braterskie więzi” – powiedział Vučić.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

BERLIN

Coraz więcej testów. Ministerstwo Zdrowia planuje znaczne rozszerzenie obowiązkowych badań na obecność koronawirusa dla podróżnych powracających do Niemiec, niezależnie od tego, z jakiego obszaru i jakim środkiem transportu przybywają.

Obecnie obowiązkowe badania dotyczą tylko pasażerów linii lotniczych oraz osób wjeżdżających do kraju z obszarów wysokiego ryzyka, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub wyzdrowiały po chorobie COVID-19.

Teraz Ministerstwo Zdrowia chce „jak najszybszego rozszerzenia obowiązku badań przy wjeździe” – informuje Funke Mediengruppe.

Rzeczniczka ministerstwa poinformowała, że rząd jest w trakcie koordynowania zaostrzenia przepisów dotyczących podróży. Jak wynika z informacji medialnych, planom ministra zdrowia Jensa Spahna opierała się do tej pory przede wszystkim minister sprawiedliwości Christine Lambrecht.

Podróżni powracający do Niemiec z zagranicznych wyjazdów i wakacji stanowią ok. 10 proc. wszystkich zgłaszających infekcję koronawirusem, wynika z badań Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). Według RKI, za granicą Niemcy najczęściej zakażają się w Hiszpanii, Rosji i Holandii.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Niemcy spierają się o szczepienia. Szef urzędu kanclerskiego zapowiada ograniczenia dla odmawiających preparatu przeciwko COVID-19

Opozycja przekonuje, że poprzez wywieranie presji władze próbują przeforsować program obowiązkowych szczepień.

PARYŻ

Premier podpisuje kartę bezpieczeństwa. Podczas wtorkowej (27 lipca) oficjalnej wizyty w regionie Haute-Marne premier Jean Castex podpisał kartę zaangażowania na rzecz „terytorium bezpieczeństwa miejskiego i wiejskiego”.

„Jak wiecie, mój rząd umieścił bezpieczeństwo na każdym terytorium Republiki w centrum zainteresowania”, powiedział dziennikarzom Jean Castex. Karta podpisana w mieście Saint-Dizier jest „ilustracją codziennego zaangażowania polityków lokalnych i regionalnych” w ramach promowanych od zeszłego roku tzw. kontraktów bezpieczeństwa między państwem a jego społecznościami lokalnymi, powiedział.

Jak podkreślił premier, od 2017 r. rząd francuski podjął szereg kroków w celu zwiększenia bezpieczeństwa swoich obywateli, m.in. stworzenie paragrafu związanego z przestępstwami dla osób atakujących policjantów lub wojskowych, wydłużenie kary więzienia za przestępstwa popełnione przeciwko policji od 22 do 30 lat czy stopniowe odnawianie jednej czwartej krajowej floty samochodów policyjnych.

Budżet przeznaczony na ministerstwo spraw wewnętrznych został zwiększony o ponad 2,5 mld euro w latach 2017-2021. Kwota ma zostać zwiększona o kolejne 900 mln euro w 2022 r. – zapowiedział premier.

Wreszcie, Castex zadeklarował, że w przyszłym roku we francuskiej policji powstanie 885 nowych miejsc pracy, aby spełnić obietnicę prezydenta stworzenia 10 tys. nowych miejsc pracy w policji do końca jego pięcioletniej kadencji.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: W ramach promocji szczepień na COVID-19 minister zaszczepił minister

Szef resortu zdrowia Olivier Véran zaaplikował sekretarz stanu ds. gospodarki społecznej Olivii Grégoire jej drugą dawkę szczepionki.

WIEDEŃ

Austria chce stworzyć sojusz przeciw KE ws. migracji. Przy okazji wizyty na austriacko-węgierskiej granicy i spotkania ze stacjonującą tam strażą graniczną minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer nie omieszkał skrytykować Komisję Europejską za jej podejście w sprawie migracji. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria chce stworzyć sojusz państw UE przeciw Komisji Europejskiej ws. migracji

Szef MSW oznajmił, że Austria gotowa jest otwarcie zakwestionować na szczeblu europejskim politykę migracyjną KE.

BELFAST | LONDYN

UE wstrzymuje działania prawne przeciwko Zjednoczonemu Królestwu. Komisja Europejska wstrzymała postępowanie sądowe przeciwko Wielkiej Brytanii dotyczące wdrożenia protokołu w sprawie Irlandii Północnej, mając nadzieje na znalezienie rozwiązań, donosi Irish Times.

Nastąpiło to po tym, jak rząd brytyjski wezwał do „okresu zawieszenia”, w którym UE nie będzie podejmować żadnych działań prawnych, a Wielka Brytania powstrzyma się od jednostronnych posunięć. Rzecznik Komisji Europejskiej w oświadczeniu powiedział, że „w celu zapewnienia niezbędnej przestrzeni do zastanowienia się nad tymi kwestiami i znalezienia trwałych rozwiązań w zakresie wdrożenia protokołu, zdecydowaliśmy na tym etapie, że nie przejdziemy do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązań rozpoczętego w marcu”.

W zeszłym tygodniu brytyjski minister ds. relacji z UE, David Frost, powiedział Izbie Gmin, że powinna nastąpić „znacząca zmiana” w protokole. „Potwierdzamy naszą gotowość do współpracy z Wielką Brytanią, także w zakresie sugestii zawartych w dokumencie Command Paper oraz do rozważenia wszelkich propozycji zgodnych z zasadami protokołu”, dodano w oświadczeniu Komisji.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania podpisała umowy handlowe z Norwegią, Islandią i Lichtensteinem

Umowa ma na celu pomoc sektorom cyfrowym, finansowym i profesjonalnym usługom biznesowym oraz obniży cła na brytyjski eksport.

RZYM

Wzrost PKB Włoch wyższy niż unijna średnia. Według przedstawionych we wtorek (27 lipca) prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), produkt krajowy brutto (PKB) Włoch wzrośnie o 4,9 proc. w 2021 r. i 4,2 proc. w 2022 r., a więc odpowiednio o 0,7 i 0,6 pkt proc. więcej niż wskazywały prognozy z kwietnia 2020 r.

MFW oczekuje, że w 2021 r. włoski dług publiczny wyniesie 157,8 proc. PKB, a deficyt 11,1 proc. Wzrost gospodarczy Włoch jest częścią ogólnej tendencji wzrostowej, która dotyczy wszystkich zaawansowanych gospodarek, ze Stanami Zjednoczonymi na czele. W strefie euro PKB wzrośnie do 4,6 proc. w tym roku i do 4,3 proc w 2022 r. Z kolei światowy PKB wzrośnie o 4,9 proc., czyli o 0,5 punktu więcej niż wskazywały wcześniejsze szacunki.

MFW zwrócił jednak uwagę, że pomimo pozytywnych prognoz, nadal istnieje ryzyko dla wzrostu gospodarczego na świecie, takie jak pandemia COVID-19. “Pojawienie się wysoce zakaźnych nowych wariantów koronawirusa może zahamować ożywienie gospodarcze, a tym samym spowodować utratę 4,5 biliona dolarów z PKB do 2025 roku”, przekazała główna ekonomistka MFW Gita Gopinath.
 
Z tego powodu Fundusz wezwał do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do szczepionek, szczególnie dla gospodarek wschodzących i rozwijających się, które są daleko w tyle na froncie szczepień.  Według World Economic Outlook “Ożywienie nie jest bezpieczne nawet w krajach, które obecnie mają niski wskaźnik infekcji, dopóki wirus krąży gdzie indziej”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: 250 tys. osób zapisało się na szczepienie na koronawirusa, po zapowiedzi wprowadzenia przepustek do miejsc publicznych

Od 6 sierpnia wymóg przedstawiania „zielonej przepustki” w wielu miejscach publicznych będzie dotyczył każdej osoby powyżej 12. roku życia.

LIZBONA | BUDAPESZT

Szczepionki z Węgier przekazane Portugalii. Minister spraw zagranicznych Portugalii, Augusto Santos Silva, pochwalił we wtorek ducha europejskiej współpracy, który pozwolił Portugalii pozyskać 200 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 z Węgier.

Umowa z Węgrami pokazuje ducha współpracy europejskiej, powiedział Augusto Santos Silva w Lizbonie przemawiając na konferencji prasowej obok swojego węgierskiego odpowiednika Pétera Szijjártó.

Szijjártó wylądował w Lizbonie około godziny po tym, jak samolot wyczarterowany przez władze Budapesztu przetransportował szczepionki zakupione przez Portugalię. „Zgodnie z warunkami tej umowy Portugalia kupuje 200 tys. dawek szczepionek AstraZeneca z Węgier, które zostaną wykorzystane do wzmocnienia naszych darowizn na szczepionki dla portugalskojęzycznych krajów afrykańskich i Timoru Wschodniego”, powiedział Silva.

(Paulo Nogueira, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Węgry: Fabryka szczepionek będzie dostosowana do produkcji chińskiego preparatu przeciwko koronawirusowi

Sam premier Viktor Orban zaszczepił się chińską szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Sinopharm.

PRAGA

Czesi mogą odetchnąć – i to dosłownie. Naczelny Sąd Administracyjny Republiki Czeskiej zadecydował, że obowiązek noszenia maseczek FFP2 musi zostać zniesiony. Według sądu wprowadzenie przez rząd nakazu noszenia w zamkniętych pomieszczeniach publicznych masek ochronnych o wysokim poziomie ochrony przed wirusami (typu FFP2/KN95) było krokiem nieuzasadnionym. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Obowiązek noszenia maseczek FFP2 musi zostać zniesiony

Według sądu wprowadzenie przez rząd nakazu noszenia w zamkniętych pomieszczeniach publicznych masek ochronnych o wysokim poziomie ochrony przed wirusami było krokiem nieuzasadnionym.

BRATYSŁAWA

Reporterzy bez Granic (RSF) potępiają słowacką telewizję publiczną za zwolnienie dziennikarza. Organizacja wyraziła poparcie dla „niesprawiedliwie ukaranych” dziennikarzy, którzy skrytykowali raport fałszywie łączący śmierć kobiety ze szczepieniem przeciw COVID-19. Został on wyemitowany przez publiczną stację RTVS w marcu 2021 r.

Raport zatytułowany „Śmierć po szczepieniu również na Słowacji” powiązał śmierć 38-ledniej nauczycielki z otrzymaniem pierwszej dawki preparatu AstraZeneca. Chociaż autor raportu stwierdził, że „bezpośredni związek ze szczepionką nie został potwierdzony”, jego narracja była bardzo manipulacyjna. Był on cytowany przez fałszywe serwisy informacyjne i wywołał na Słowacji falę sceptycyzmu wobec szczepień, za co został natychmiast skrytykowany przez ministerstwo zdrowia i policję.

Krytykę wyraziło później także kilku dziennikarzy pracujących w RTVS. Wśród nich była redaktor Elena Senková, która wkrótce potem straciła pracę za „wykroczenie zawodowe”. Senková postanowiła pozwać nadawcę za niesprawiedliwe zwolnienie. „Inni dziennikarze RTVS zostali ukarani w bardziej wyrafinowany sposób. Ich możliwości prowadzenia programów zostały ograniczone bez żadnego wyjaśnienia” – powiedziała RSF. Organizacja twierdzi, że RTVS wykazała „brak ochrony swoich dziennikarzy przed prywatnymi lub publicznymi interesami, które są sprzeczne z misją służby publicznej”.

„Wyrażamy nasze poparcie dla niesprawiedliwie ukaranej dziennikarki Eleny Senkovej, która działa zgodnie z naszym mottem, że dziennikarstwo jest najlepszą szczepionką przeciwko dezinformacji” – powiedział Pavol Szalai, szef działu Unii Europejskiej i Bałkanów w RSF. Rzecznik prasowy nadawcy odmówił skomentowania zwolnienia Senkovej, ale powiedział, że RTVS „dba o poszanowanie” obowiązujących przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

ZAGRZEB

Chorwackie ugrupowanie zielonej lewicy „Możemy!” na drugim miejscu w sondażach. Platforma „Możemy!” zdobyła 14,9 proc. głosów w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Nova TV. Socjaldemokraci z SDP, którzy od 1995 r. zajmowali pierwsze lub drugie miejsce w sondażach i wyborach, spadli na 3. miejsce z wynikiem 14,3 proc.

Podczas gdy różnica tkwi w dziesiątych procenta, w polityce wydaje się, że jest ona znacznie wyższa. Poparcie dla „Możemy!” rośnie nieprzerwanie od 3 miesięcy, podczas gdy to dla SDP spada od lutego. Pierwsze miejsce jest zarezerwowane dla centroprawicowej HDZ, „zacementowane” przy ok. 30 proc. poparcia: w lipcu poparcie dla nich wyniosło 29,8 proc.

Radykalnie prawicowy Ruch Ojczyzny mógł liczyć, zgodnie z sondażem na 7,7 proc. poparcia, ale badanie zostało przeprowadzone przed przełomowym dla tego ugrupowania wydarzeniem, czyli rezygnacją z funkcji przewodniczącego Miroslava Škoro. Prawicowa partia Most jest ostatnią formacją przekraczającą próg wyborczy (5 proc.), uzyskując poparcie na poziomie 7,6 proc.

Następne wybory w Chorwacji odbędą się dopiero w 2024 r. Jak na razie HDZ ma stabilną większość w Saborze (parlamencie) dzięki wsparciu przedstawicieli mniejszości (Serbowie, Włosi) i niektórych pomniejszych partii. Dalsze poparcie dla ugrupowania „Możemy!” będzie zależne od tego, jak pójdzie im rządzenie stolicą – Zagrzebiem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Chorwacja: Miejski aktywista nowym burmistrzem Zagrzebia. Prawica przegrywa w dużych miastach

To kolejny przywódca stolicy w Europie Środkowej nastawiony krytycznie do władz centralnych w swoim kraju.

LUBLANA

Odrzuceni kandydaci ponownie ubiegają się o urząd. Matej Oštir i Tanja Frank Eler, kandydaci wybrani na delegowanych prokuratorów europejskich w Słowenii przed unieważnieniem procesu nominacji przez rząd, złożyli aplikacje  w ponownym naborze na te aplikacje. Są jedynymi, którzy to zrobili.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że nie otrzymało żadnego wniosku, ale stwierdziło, że mógł on jeszcze nie dotrzeć pocztą. „W interesie ministerstwa jest jak najszybsze zakończenie procedury, by jak najszybciej włączyć Słowenię do projektu Prokuratury Europejskiej (EPPO)”.

Słowenia jest jedynym krajem uczestniczącym w EPPO, który nie wyznaczył jeszcze swoich delegowanych prokuratorów, pomimo wielokrotnych apeli unijnych urzędników. Komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders ogłosił niedawno, że podejmie decyzję o zastosowaniu określonych środków, chyba, że Słowenia dokona wkrótce nominacji.

(Ela Petrovčič | STA | tłum. Kinga Wysocka)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

SARAJEWO | BELGRAD

Zacieśnienie współpracy. Bośniacki Minister bezpieczeństwa Selmo Cikotic i serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin zawęzili współpracę obu państw bałkańskich. Spotkali się w mieście Zvornik, aby przedyskutować kwestie nielegalnej migracji i przestępczości.

Podczas spotkania podpisali kilka umów o współpracy granicznej. Wśród nich znalazły się m.in. umowy o przejściu granicznym na wysokości miast Bratunac i Ljubovija, a także umowa o budowie nowego mostu.

“Myślę, że dzisiaj osiągnęliśmy oczekiwane porozumienie, które było efektem dobrej współpracy obu państw”, powiedział minister Cikotic.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kamila Wilczyńska)

Trybunał Obrachunkowy UE: Frontex nie wypełnia swoich obowiązków

Frontex skrytykowano za brak skuteczności.

SKOPJE

Premier Macedonii: Bułgarzy w konstytucji przed naszym wstąpieniem do UE. Premier Zoran Zaew skomentował prośby bułgarskich polityków o zarejestrowanie bułgarskiej mniejszości w konstytucji Macedonii Północnej, mówiąc, że jest to możliwe, ale tylko wtedy, kiedy kraj stanie się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

„Jak wiadomo, procedury zobowiązują nas do otwarcia Konstytucji na zmiany już w momencie rozpoczęcia przez nasz kraj procesu pełnej akcesji do UE. Tylko wtedy możemy dokonać zmiany w preambule, wprowadzając mniejszość bułgarską wraz z innymi”, powiedział Zaew.

„Nie mamy żadnych uprzedzeń. Jeśli ktoś chce, żebyśmy zrobili to jutro, nawet jeśli chcemy, nie możemy tego zrobić. Mówimy to publicznie, ponieważ Bułgarzy, Chorwaci, Czarnogórcy i Egipcjanie oraz wiele innych wspólnot etnicznych zostanie włączonych do naszej Konstytucji przed przystąpieniem do UE”, dodał.

Bułgarski prezydent Rumen Radew powiedział w Wiedniu, że w podręcznikach i opinii publicznej wciąż widoczna jest mowa nienawiści przeciwko Bułgarii, a także systematycznie łamane są prawa obywateli macedońskich pochodzenia bułgarskiego, którzy są dyskryminowani.

Zaew zapytany, czy będzie wymagana „wzajemność”, jeśli Bułgarzy zostaną włączeni do konstytucji macedońskiej, tzn. włączenie Macedończyków do bułgarskiej konstytucji, odpowiedział, że jest to prawo Bułgarii, a ingerencja w sprawy wewnętrzne sąsiedniego kraju nie jest wyrazem przyjaźni.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

PRISZTINA

Energia ze słońca. Kosowo mogłoby wzbogacić się o prawie 900 megawatów (MW) energii słonecznej do 2030 r., z czego 250 MW mogłoby być wykorzystywane na potrzeby własne kraju. Taka inwestycja mogłaby przynieść nawet do 300 mln euro, poinformował podczas Forum Solarnego w Kosowie Lorik Haxhiu, koordynator projektu Kosovo Energy.

Pozostałe 650 MW przeznaczone byłoby m.in. na dotacje rolnicze, projekty do celów publicznych oraz inicjatywy sektora prywatnego.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kamila Wilczyńska)