Rumunia: Prezydent Iohannis uzyskał reelekcję

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis, źródło Wikipedia

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis, źródło Wikipedia/European People's Party (CC BY 2.0)

Według sondaży exit poll urzędujący prezydent Klaus Iohannis wygrał zdecydowanie wybory prezydenckie w Rumunii. W drugiej turze pokonał odwołaną w październiku premier Viorikę Dancilę.

 

Według sondażu instytutu IRES na Klausa Iohannisa zagłosowało 66,5 proc. wyborców, zaś na Viorikę Dancilę – 33,5 proc. Badanie biura CURS Avangarde pokazało bardzo zbliżone wyniki – 64,8 proc, do 35,2 proc na korzyść urzędującego prezydenta.

To zdaniem rumuńskich mediów „historyczny rezultat”. Jeszcze nigdy nikt nie wygrał wyborów prezydenckich z taką przewagą, ani nie zebrał tylu głosów w II turze głosowania. Nigdy jeszcze kandydat Partii Socjaldemokratycznej (PSD) nie wypadł w wyborach tak samo jak eks-premier Dancila.

Różnica między dwójką kandydatów była w II turze głosowania o wiele większa niż w pierwszej, gdy Iohannisa poparło 37,8 proc. wyborców, a Dancilę 22,3 proc. Widać więc wyraźnie, że większość wyborców, którzy wcześniej poparli kandydatów, którzy odpadli, teraz przerzuciło swoje głosy na urzędującego prezydenta. Przedwyborcze sondaże też wskazywały na zdecydowany sukces Iohannisa.

W wyborach oddało głos 8,68 mln Rumunów, oznacza to frekwencję na poziomie 47,66 proc., czyli najmniej od wprowadzenia urzędu prezydenta w 1989 r. Z drugiej strony, kolejny niemal 1 mln Rumunów oddał głosy zagranicą, co jest najwyższym wynikiem w historii. Dla porównania w II turze wyborów prezydenckich w 2014 r. zagłosowało ok. 340 tys. Rumunów mieszkających poza krajem.

Rumunia: Rząd Ludovica Orbana z wotum zaufania

Stworzony przez lidera opozycyjnej dotąd Partii Narodowo-Liberalnej (PN-L) Ludovica Orbana rząd otrzymał w parlamencie wotum zaufania. Nowy premier zapowiedział, że szybko przedstawi nazwisko rumuńskiego kandydata do Komisji Europejskiej.

 

Za powołaniem rządu Ludovica Orbana zagłosowało 240 posłów, czyli o 7 więcej niż …

Spokojniejsza druga kadencja?

60-letni Klaus Iohannis wywodzi się z zamieszkującej Rumunię mniejszości niemieckiej. Pochodzi z Sybina, gdzie zaczynał swoją polityczną karierę jako samorządowiec. W latach 2000-2014 był burmistrzem tego miasta. W 2013 r. został zaś przewodniczącym centroprawicowej Partii Narodowo-Liberalnej (PN-L), z której wywodzi się też obecny premier Ludovic Orban.

Rumuńska prasa przewiduje, że druga kadencja Iohannisa przyniesie zgodą współpracę prezydenta z mniejszościowym rządem, który Orban sformował po odsunięciu od władzy w wyniku wotum nieufności PSD.

Wcześniej prezydent często ścierał się z socjaldemokratami. Był zdecydowanym przeciwnikiem forsowanych przez to ugrupowanie reform w systemie wymiaru sprawiedliwości, które uznawał (tak jak i będą wówczas w opozycji centroprawica) za służące osłabieniu walki z korupcją. Podobnego zdania były też Unia Europejska oraz Rada Europy.

Laura Codruța Kövesi wskazana na szefową Prokuratury Europejskiej

Laura Codruța Kövesi została zatwierdzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej. Rumunia była jednak przeciw tej kandydaturze.
 

Poparcie dla Laury Codruțy Kövesi nie było pewne, ponieważ jej własny kraj mocno sprzeciwiał się jej kandydaturze. Na młodej rumuńskiej …