Jak Rumunia walczy z fake news na temat koronawirusa

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Rumunia walczy z rozprzestrzenianiem fake-newsów na temat pandemii koronawirusa. We Francji podczas społecznej kwarantanny odnotowano więcej mowy nienawiści w internecie. Grecja gotowa do podjęcia rozmów dwustronnych z krajami UE ws. wznowienia przepływu osób. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUKARESZT

Uwaga, fake-news. Pandemia koronawirusa przyczyniła się – po raz pierwszy w historii – do zajęcia się przez władze stronami internetowymi, które rozsiewają fałszywe informacje.

Pierwszą ofiarą prawa, które w związku z trwającym stanem wyjątkowym umożliwia zamykanie witryn internetowych, padła strona stiridemoment.ro. Napisano tam 18 marca, że sieci supermarketów Kaufland, Auchan, Metro, Carrefour i Lidl zamknięto z powodu niedochowania środków ostrożności przez właścicieli w związku z pandemią koronawirusa.

17 marca ta sama strona opublikowała artykuł zatytułowany „Rząd potajemnie przygotowuje operację, aby sprowadzić Rumunów z zagranicy do kraju”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołując się na obie publikacje zdecydowało o zamknięciu strony. Oba teksty były często udostępniane w mediach społecznościowych.

(Georgi Gotev, Sebastian Rotaru | EURACTIV.com and EURACTIV.ro)

Rosja i Chiny sieją dezinformację na temat koronawirusa

Chińskie i rosyjskie media oraz wspierane przez Moskwę i Pekin profile w serwisach społecznościowych są zaangażowane w szerzenie dezinformacji oraz narracji spiskowych na temat pandemii koronawirusa – informuje Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).

PARYŻ

Kwarantanna sprzyja mowie nienawiści. Trzy stowarzyszenia antydyskryminacyjne pozwały Twittera do sądu w Paryżu, twierdząc, że portal społecznościowy „uporczywie” nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w zakresie moderacji treści. 

„W obliczu wzrostu o 43 proc. treści o charakterze mowy nienawiści na Twitterze w okresie społecznej kwarantanny, Unia Studentów Żydowskich we Francji (UEJF), SOS Racism i SOS Homophobia zdecydowały się na pozwanie portalu z powodu niewywiązania się z obowiązku moderacji zamieszczanych przez użytkowników treści”, napisano w oświadczeniu przesłanym do francuskich mediów. 

Według analizy przeprowadzonej od 17 marca do 5 maja „liczba treści rasistowskich wzrosła o 40,5 proc., liczba treści antysemickich o 20 proc., a liczba treści homofobicznych o 48 proc.”

(EURACTIV.FR)

Niemcy: Serwisy internetowe będą musiały zgłaszać policji mowę nienawiści

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy zaostrzający walkę z mową nienawiści w internecie. Serwisy internetowe muszą w myśl proponowanych przepisów zgłaszać takie przypadki bezpośrednio na policję.

 

Według projektu ustawy serwisy społecznościowe i platformy internetowe, takie jak Facebook czy YouTube, będą musiały automatycznie …

ATENY

Własną drogą? Dziś (13 maja) Komisja Europejska zaprezentuje wytyczne dotyczące otwierania granic przez państwa członkowskie UE. Dla krajów Południa kontynentu to niezwykle istotne z punktu widzenia turystyki, która stanowi znaczny procent ich PKB. Grecja zapowiedziała gotowość podążenia własną drogą, jeżeli wytyczne unijnej egzekutywy będą zbyt zachowawcze

„Grecja będzie prowadziła dwustronne rozmowy z poszczególnymi krajami. Z naszego punktu widzenia przywrócenie ruchu lotniczego i otwarcie turystyki – z zachowaniem wszelkich norm epidemiologicznych – jest niezwykle istotne”, powiedział w rozmowie z Deutsche Welle, minister turystyki Charis Theocharis. Komisja stoi na stanowisku, że zasady przyjmowane w poszczególnych krajach członkowskich powinny być możliwie zharmonizowane na szczeblu unijnym. 

Pod koniec kwietnia premier Kyriakos Mitsotakis powiedział przywódcom państw UE, że jednolity rynek służy nie tylko swobodnemu przepływowi towarów, ale także przepływowi ludzi. „Musimy dojść do porozumienia w tej kwestii”, powiedział szef greckiego rządu.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Grecja i Cypr chciałyby latem przyjąć pierwszych zagranicznych turystów

Oba kraje już od jutra (4 maja) znoszą pierwsze epidemiczne restrykcje. Na razie liberalizacja nie dotyczy jeszcze lokali gastronomicznych czy hoteli, ale Grecy i Cypryjczycy liczą na to, że ten sezon turystyczny nie jest jeszcze stracony.

RZYM

Złe porady. Włoski Urząd ds. Odszkodowań Pracowniczych (INAIL) i Włoski Instytut Zdrowia wydały wytyczne dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa wymaganych przy ponownym otwarciu kąpielisk i restauracji. Przedstawiciele obu branż poinformowali jednak ministra rozwoju gospodarczego Stefano Patuanellego, że zawarte w obu dokumentach sugestie przyczynią się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw turystycznych oraz z branży gastronomicznej ze względu na zbyt wiele restrykcji. 

Zgodnie z wytycznymi dostęp do plaż powinien być ograniczony i możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Leżaki należałoby dezynfekować po każdym użyciu, a parasole na plażach musiałyby znajdować się w odległości co najmniej pięciu metrów od siebie. W przypadku restauracji należałoby określić limit liczby gości, a najlepiej jeżeli każdy z nich dysponowałby przestrzenią 4 metrów kwadratowych. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Koronawirus: W tym roku wakacji nie będzie?

Jaka przyszłość czeka branżę hotelarską i całą turystykę?

BRATYSŁAWA

W obronie EBC. „EBC działa w interesie projektu europejskiego”, powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera prezes Banku Centralnego Republiki Słowackiej (NBS) i członek Rady Prezesów EBC Peter Kažimír.

W ten sposób Kažimír odniósł się do niedawnego wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie skupu obligacji przez EBC. 

„Trybunał Sprawiedliwości UE ma wyłączne uprawnienia do decydowania o działaniach EBC”, powiedział Kažimír. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny krytykuje skup obligacji przez EBC

Jakie to będzie miało konsekwencje dla unijnej gospodarki?

BERLIN

Ciągły nacisk na otwieranie granic. Narasta presja na niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera (CSU), aby wraz z 15 maja zakończył zamknięcie granic z sąsiednimi krajami: Francją Luksemburgiem i Szwajcarią. 

Dzisiaj (13 maja) Komisja Europejska przedstawi wytyczne dotyczące zniesienia kontroli granicznych. Jednak Seehofer uważa, że jest na to za wcześnie. 

Rzeczniczka prasowa MSW powiedziała dziennikarzom, że władze zdają sobie sprawę z uciążliwości jakie powoduje zamknięcie granic, szczególnie dla przygranicznych społeczności – jednak należy zachować ostrożność ze względu na ciągłe zagrożenie koronawirusem. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Politycy i mieszkańcy chcą otwarcia granic

Politycy i mieszkańcy uważają, że zamknięcie granic utrudnia życie w przygranicznych miejscowościach.

BUDAPESZT

„Jestem zajęty”. „Walka z epidemią pochłania całą moją energię i siłę”, napisał premier Viktor Orbán w odpowiedzi na list przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Włoch zaproponował Orbánowi udział w czwartkowej debacie w PE, która będzie dotyczyła węgierskiego prawodawstwa przyjętego na czas walki z koronawirusem. 

Premier Węgier zaproponował, że w jego miejsce w debacie może wziąć udział minister sprawiedliwości Judit Varga. Sassoli napisał, że „zgodnie z ustaloną praktyką dla tego rodzaju debat kraj członkowski UE powinien być reprezentowany przez głowę państwa lub szefa rządu”. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Ambasadorowie krajów nordyckich wezwani na dywanik za krytykę rządu

Węgierski MSZ Péter Szijjártó wezwał 5 ambasadorów krajów nordyckich w związku z ich krytyką węgierskiego prawodawstwa,

SOFIA

Niższe podatki. Podatek VAT dla przedsiębiorstw działających w gastronomii i rozrywce zostanie obniżony z 20 do 9 proc., poinformował we wtorek (12 maja) premier Bojko Borysow. Podobną wartość podatku VAT uiszczą wydawcy książek. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Laura Kövesi, nowa Europejska Prokurator Generalna: Nie stresują mnie naciski polityczne

Rozmowa EURACTIV z szefową Europejskiej Prokuratury Generalnej Laurą Codruțą Kövesi

WIEDEŃ

Bliżej końca. Z danych opublikowanych we wtorek (12 maja) przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w całym kraju na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 59 osób. W szpitalach przebywają obecnie 264 osoby. Łącznie od początku pandemii przeprowadzono w Austrii 392 tys. testów, z czego 15903 dało wynik pozytywny. Zmarły 592 osoby.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

PRAGA

Walka z suszą. Czechy znajdują się w obliczu najgorszej suszy od 500 lat. Problem jest tak poważny, że w mediach informacje o koronawirusie zastąpiono doniesieniami o walce z suszą. 

We wtorek (12 maja) Ministerstwo Środowiska zaproponowało nowelizację prawa, która może nakazać, aby wszystkie nowy budynki zaprojektowano z myślą o zdolności do retencji deszczówki. 

Środek ten mógłby obowiązywać od stycznia 2021 r. „Oddawanie wody deszczowej do systemu kanalizacyjnego byłoby możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach”, powiedział minister środowiska Richard Brabec.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Obok koronawirusa w Polsce również susza

Mamy w Polsce do czynienia aż z dwiema klęskami równocześnie: obok koronawirusa wystąpiła bowiem susza.

LUBLANA

Skarga odrzucona. Słowacki portal informacyjny 24ur poinformował, że prokuratora odrzuciła wniosek o ukaranie prezydenta Boruta Pahora i dwóch ministrów za stworzenie zagrożenia zdrowia publicznego.

We wniosku napisano, że wymieniona trójka pojawiła się w miejscu publicznym – w grupie większej niż pięć osób bez obowiązkowych masek ochronnych, nie przestrzegając przy tym zasady zachowania dystansu społecznego.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

DUBLIN

Kontrola rządu. Niezależny parlamentarzysta Michael McNamara będzie kierował 19-osobową komisją, której zadaniem będzie analiza działań rządu w trakcie epidemii koronawirusa w tym kraju. Komitet – który spotkał się po raz pierwszy we wtorek (12 maja) – przeanalizuje rządowy proces decyzyjny po wybuchu pandemii.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Irlandia zwiększy wsparcie dla WHO

Irlandia zwiększy wsparcie dla Światowej Organizacji Zdrowia. Portugalskie linie lotnicze występują o pomoc rządu. Od poniedziałku w Polsce zacznie się luzowanie społecznych restrykcji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 
DUBLIN
Wsparcie do WHO. Irlandia czterokrotnie zwiększy finansowanie dla Światowej Organizacji …

HELSINKI

Zdalna praca. Z badania opublikowanego we wtorek (12 maja) przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) wynika, że po wybuchu pandemii koronawirusa ponad 37 proc. pracowników w UE skorzystało z możliwości przeniesienia biura do przestrzeni domowej. W Finlandii zdalna praca była zdecydowanie popularniejsza. Z tej możliwości skorzystało ponad 60 proc. osób. 

Spośród innych państw członkowskich równie wysokie wyniki (powyżej 50 proc.) odnotowano w Belgi, Danii, Holandii i Luksemburgu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: W Finlandii spada poparcie dla UE

Finlandia należy do jednego z najbardziej proeuropejskich społeczeństw, ale obecny kryzys gospodarczy nie pozostał bez wpływu na stosunek Finów do Wspólnoty.

ZAGRZEB

Stabilność ponad wszystko. Burmistrz Zagrzebia Milan Bandić zapowiedział, że jego grupa parlamentarna nie poprze rozwiązania parlamentu, co jest warunkiem przeprowadzenia nowych wyborów, chyba że parlament nie zagłosuje nad projektem ustawy o odbudowie Zagrzebia po trzęsieniu ziemi z 22 marca.

Bandić uważa, że ​​ustawa o odbudowie stolicy po trzęsieniu ziemi powinna zostać przyjęta w trybie przyspieszonym. „Rząd powinien odpowiednio zareagować. To sprawa najwyższej wagi”, powiedział burmistrz.

Bandić i jego Partia Pracy i Solidarności pomagają utrzymać większość centroprawicowego rządu Andreja Plenkovica. Z kolei Chorwacka Unia Demokratyczna premiera (HDZ; EPL) wspiera koalicję rządzącą w radzie miejskiej w Zagrzebiu. 

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

Trzęsienie ziemi uderza w Chorwację. Zburzone domy, armia na ulicach

Trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera uderzyło w Zagrzeb i okolice. Był to największy wstrząs na tym obszarze od 140 lat. Unia Europejska zaoferowała pomoc.

 

O 6:23 w niedzielę 22 marca gwałtowne wstrząsy obudziły mieszkańców Zagrzebia i okolic. Chorwaci …

WARSZAWA

Tradycja z nowoczesnością. Sejm przyjął wczoraj wieczorem kolejną nowelizację specustawy ws. wyborów prezydenckich w 2020 r. Będzie więc w nich można głosować tradycyjnie lub korespondencyjnie, a startować w nich będą mogli zarówno “starzy”, jak i nowi kandydaci. Na razie nie wiadomo, kiedy to “hybrydowe” głosowanie miałoby się odbyć, ale mowa jest o końcu czerwca lub początku lipca.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Jest nowa ustawa ws. wyborów prezydenckich. Jak i kiedy zagłosujemy?

Sejm znów w błyskawicznym tempie przyjął wczoraj wieczorem kolejną nowelizację specustawy ws. wyborów prezydenckich w 2020 r.

Potencjalni następcy Małgorzaty Gersdorf. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego zebrało się wczoraj po raz trzeci i tym razem udało się wyłonić kandydatów na kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa SN. Teraz pozostaje wybrać jeszcze tylko pięć osób, z których jedna – decyzją prezydenta Andrzeja Dudy – obejmie to stanowisko.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Kandydaci na kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa SN wybrani

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN zebrało się wczoraj po raz trzeci i udało mu się wyłonić kandydatów na kandydatów na stanowisko I Prezesa SN.