Rozmowy na temat kryzysu gospodarczego bez szefa Parlamentu Europejskiego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Davide Sassoli wykluczony z rozmów przywódców państw członkowskich. Austria powoli wraca do normalności. Na Słowacji ogłoszono wyrok dla zabójcy dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Persona non grata. Hiszpański dziennik „El Pais” poinformował, że holenderski premier Mark Rutte i niemiecka kanclerz Angela Merkel wykluczyli przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego z rozmów na temat reakcji UE na kryzys związany z koronawirusem.

„W poniedziałek (6 kwietnia) główni przywódcy państw UE zorganizowali drugą wideokonferencję na temat kryzysu gospodarczego. Do udziału w niej nie zaproszono przewodniczącego Parlamentu Europejskiego”, informuje hiszpański dziennik.

„Lider jedynej instytucji wybranej w demokratyczny sposób został celowo wykluczony z forum odpowiedzialnego za przygotowanie planu naprawczego dla UE”.

Według informatorów EURACTIV w PE mimo że Sassoli jest w stałym kontakcie z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, to jednak nie bierze udziału w wideokonferencjach przywódców państw. Według „El Pais” rządy krajów przeciwne „koronaobligacjom” uważają, że socjaldemokrata Sassoli działałby na korzyść państw Południa Europy

Dla pracowników PE jest to niezrozumiała sytuacja, biorąc pod uwagę, że parlament jest jedną z ważniejszych unijnych instytucji. 

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

WIEDEŃ

Pierwsi w Europie. „Austria zareagowała najszybciej i wprowadziła bardziej restrykcyjne regulacje niż inne kraje. Dlatego Austria wyjdzie szybciej z kryzysu”, zapowiedział kanclerz Sebastian Kurz. Polityk dodał, że będzie to możliwe, jeżeli nadal wszyscy konsekwentnie będą stosować się do dotychczasowych regulacji.

Począwszy od 14 kwietnia w Austrii w pierwszej kolejności mają zostać otwarte małe sklepy, markety budowlane oraz ogrodnicze (poniżej 400 metrów kwadratowych powierzchni) – przewiduje plan rządu.

„Dotychczasowe ograniczenia w opuszczaniu mieszkań obowiązywać mają do końca kwietnia”, podkreślił Kurz. Austriacy nadal mają unikać kontaktów społecznych i zachowywać bezpieczny odstęp od innych ludzi. Nie powinno się też świętować Wielkanocy z innymi osobami niż domownicy. „Decydujący będzie tydzień świąteczny”, powiedział Kurz.

Rząd pod koniec kwietnia podejmie decyzje o dalszym rozluźnianiu społecznych restrykcji, jak otwarcie większych sklepów, domów handlowych oraz zakładów fryzjerskich.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDYN

Za wcześnie na nerwowe ruchy. Rząd Borisa Johnsona póki co nie planuje podjęcia działań podobnych do rządu Sebastiana Kurza. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab, powiedział w poniedziałek (6 kwietnia), że dopóki Wielka Brytania nie osiągnie szczytu pandemii, władze nie zdecydują się na żadne zmiany. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Wyrok za Kuciaka. Sąd w Pezinoku koło Bratysławy skazał na 23 lata więzienia Miroslava Marczeka, który przyznał się do zamordowania w lutym 2018 r. dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Marczek przyznał się też do zabicia w grudniu 2016 r. przedsiębiorcy Petra Molnara. Postępowanie wobec Marczeka zostało wyłączone z głównego procesu, gdyż przyznał się do zarzucanych mu czynów.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

BERLIN

Słowa i czyny. Niemieccy ministrowie wzywają do „europejskiej solidarności”. Szef MSZ Heiko Maas (SPD) i minister finansów Olaf Scholz (SPD) zaapelowali o „wyrażenie europejskiej solidarności w czasie pandemii koronawirusa”.

„Proponujemy współpracę w celu zapewnienia wystarczającej płynności finansowej we wszystkich krajach Unii Europejskiej”, napisali Maas i Scholz w artykule opublikowanym w poniedziałek (6 kwietnia) przez pięć europejskich gazet.

Niemieccy ministrowie przekonują, że zamiast szukać dodatkowych środków w tzw. koronaobligacjach, kraje strefy euro powinny skorzystać z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Niemcy należą do zdecydowanych przeciwników koronaobligacji – mechanizmu forsowanego przez państwa Południa Europy, np. Włochy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

RZYM

Tylko koronaobligacje. Przed zaplanowanym na dziś (7 kwietnia) spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro, premier Giuseppe Conte ponownie odrzucił pomysł, aby Włochy mogły skorzystać z linii kredytowej w ramach funduszu ratunkowego strefy euro (ESM). „Euroobligacje to najlepsze rozwiązanie: poważna, skuteczna i adekwatna reakcja na sytuację kryzysową, której doświadczamy”, powiedział szef włoskiego rządu.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

LIZBONA

Obowiązkowe maski. Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy opowiedziało się w poniedziałek za wprowadzeniem powszechnego stosowania masek ochronnych przez pracowników służby zdrowia i ogół populacji dla lepszej ochrony i zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

W Portugalii, zgodnie ze statystykami Ministerstwa Zdrowia, do poniedziałku odnotowano 311 zgonów i 11730 przypadków potwierdzonych zachorowań. Portugalia od 1 marca przeprowadziła 110 tys. testów w celu zdiagnozowania infekcji koronawirusa. Jednocześnie rząd poinformował, że już ponad 100 tys. samozatrudnionych złożyło wniosek o wsparcie.

(Lusa.pt)

PARYŻ

Najgorsza recesja od 1945 r. „Dla Francji rok 2020 będzie prawdopodobnie najgorszy dla gospodarki od końca II wojny światowej”, powiedział w poniedziałek (6 kwietnia) podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Gospodarczą minister gospodarki Bruno Le Maire.

„Jak dotąd najgorszy dla krajowej gospodarki od 1945 r. był 2009 r., gdy Francja zanotowała ujemny przyrost gospodarczy: – 2,2 proc. W tym roku prawdopodobnie będzie gorzej”, dodał minister. „To pokazuje skalę powagi sytuacji i szeregu wyzwań, które są przed nami”.

(EURACTIV.FR)

DUBLIN

W raporcie irlandzkiego organu nadzorującego ochronę danych osobowych stwierdzono, że instytucje służby zdrowia mogą udostępniać poufne dane dotyczące chorób platformom technologicznym, takim jak Google lub Facebook.

Wsparcie dochodu. Liczba osób korzystających z rządowego wsparcia dochodu wzrosła do ponad 700 tys., wynika z najnowszych danych Departamentu Spraw Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej. W piątek zaczęto wydawać zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 350 euro tygodniowo. Zgłosiło się po nie 507 tys. osób. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Przyjaźń nieustająca. Rosja planuje organizować wydarzenia na całym świecie, aby propagować „rosyjskie wartości”. Mówi się, że z trzydziestu trzech wydarzeń prawie połowa odbędzie się w Finlandii. Obejmowałyby one sześć wystaw oraz spotkania i warsztaty”.

„Rozwój współpracy kulturalnej między Finlandią i Rosją jest jednym z priorytetów naszych działań międzynarodowych”, odpowiedziało rosyjskie Ministerstwo Kultury na pytanie zadane przez fińskiego nadawcę publicznego (YLE). 

Chodzi o to, by „pogłębić wzajemną przyjaźń między krajami, przybliżyć rosyjskie zaangażowanie we wspieranie kultury oraz wkład w rozwijanie relacji międzynarodowych”.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

To kiedy te wybory? Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu – zakłada przyjęta wczoraj późnym wieczorem nowelizacja jednej z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Posłowie PiS złożyli ten projekt projekt zaledwie kilka godzin przed głosowaniem.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?

Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu – zakłada przyjęta wczoraj nowelizacja jednej z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej. Posłowie PiS złożyli ten projekt projekt kilka godzin przed głosowaniem. 

PRAGA

Co gorsze? Szef sztabu kryzysowego i wiceminister zdrowia Roman Prymula powiedział, że znaczna część zdrowej populacji Czech powinna przejść <tę> chorobę, aby stworzyć „odporność stadną”. Słowa ministra są dość zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że Prymula, kluczowa postać czeskiego rządu w walce z wirusem, opowiadał się wcześniej za stosunkowo surowymi restrykcjami w walce z koronawirusem. 

Z propozycją swojego ministra nie zgodził się premier Andrej Babiš. Polityk podkreślił, że to bardzo ryzykowany pomysł. Czeski sposób walki z koronawirusem polega na systemie inteligentnej kwarantanny, który zakłada opracowanie mapy poruszania się osoby zakażonej koronawirusem i określaniu w ten sposób osób potencjalnie zakażonych, które następnie kierowane są do odbycia kwarantanny.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czy smartfony pomogą w walce z koronawirusem?

Koronawirus dotknął już ponad milion osób na całym świecie. Wiele państw już stosuje lub opracowuje zaawansowane narzędzia do walki z rozprzestrzenianiem się epidemii.

SOFIA

Bez pensji. Rządząca partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) zwróciła się do parlamentarzystów o niepobieranie pensji do końca stanu wyjątkowego. To efekt skandalu jaki wywołała na początku kwietnia informacja o nagłej podwyżce uposażeń parlamentarzystów do 2,5 tys. euro. 

Przewodnicząca parlamentu Tsveta Karayancheva wyjaśniła, że parlamentarzyści potrzebują tych pieniędzy, aby przekazać je dla potrzebujących. W konsekwencji premier Bojko Borysow polecił swojej partii głosowanie nad zamrożeniem wynagrodzeń. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

Nowe środki ekonomiczne. Premier Viktor Orbán poinformował o nowych pomysłach dla przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu wywołanemu epidemią koronawirusa. „Celem jest stworzenie tylu miejsc pracy, ile zniszczy wirus”, podkreślił szef rządu. Rząd planuje m.in. zwiększenie deficytu budżetowego kraju z 1 proc. do 2,7 proc. w tym roku.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BUKARESZT

Dłużej w domach. Z każdym dniem przybywa coraz więcej chorych na COVID-19. W poniedziałek potwierdzono 193 nowe przypadki. Dlatego rząd zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego. Całkowita liczba zarażeń od początku epidemii wzrosła do 4057. Aż 20 proc. chorych to pracownicy służby zdrowia.

(EURACTIV.ro)

ZAGRZEB

Trudne miesiące dla mediów. Sektor mediów czekają ciężkie chwile, podobne do kryzysu sprzed ponad dekady. W najbliższych miesiącach spodziewane są cięcia miejsc pracy, a ci którzy ją utrzymają, muszą liczyć się z poważnymi obniżkami zarobków, ostrzega Związek Dziennikarzy Chorwacji (SNH). 

SNH podkreśla znaczenie zachowania miejsc pracy w mediach. „Chorwacka demokracja nie może pozwolić sobie na kryzys w branży medialnej. Im mniej dziennikarzy, tym mniejsza świadomość obywateli”. 

(Karla Juničić | EURACTIV.hr)