Rozmowy Morawiecki-Merkel w Berlinie “na wszystkie kluczowe tematy”

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w Berlinie, czerwiec`18, źródło KPRM

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w Berlinie, czerwiec`18, źródło KPRM

Polityka migracyjna i klimatyczna, Nord Stream 2 oraz stosunki transatlantyckie i dwustronne, to tematy wczorajszych (19 czerwca) rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w Berlinie. Szef polskiego rządu uczestniczył tam również w obradach IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego.

 

“Jesteśmy w jednej grupie, jeśli chodzi o myślenie o klimacie i wielu tematach europejskich” – zapewnił Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu z Angelą Merkel. Było to już trzecie dwustronne spotkanie polityków w tym roku.

Kwestia migracji

W czasie konferencji prasowej premier podkreślił, że w rozmowie dotyczącej migracji obie strony starały się znaleźć konsensus. “Pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że Polska przyjmuje sporo uchodźców, m.in. zza naszej wschodniej granicy” – przekazał, przypominając, że problem migracji będzie jednym z tematów najbliższego szczytu UE.

“Wyraźnie widać, że będziemy próbowali dać sobie więcej czasu, żeby wypracować jakieś mechanizmy” – ocenił Morawiecki. Dodał, że chodzi zwłaszcza o wzmocnienie zewnętrznych granic UE i o pomoc uchodźcom na miejscu, o co Polska zabiega od lat. Podkreślił także, że nasz kraj niesie pomoc uchodźcom w Libii i Syrii poprzez różne fundusze, w których partycypuje. Premier wyraził przy tym nadzieję, że większość państw członkowskich “będzie miała podobne myślenie w tym obszarze”.

Zawrócony przez Włochy statek z migrantami dotarł do Hiszpanii

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej SOS Méditerranée statek „Aquarius” zawinął wczoraj (17 czerwca) do portu w Walencji. Razem z nim do Hiszpanii dotarły dwa okręty włoskie, które pomogły dostarczyć 629 osób podjętych przez społecznych aktywistów z Morza Śródziemnego ponad tydzień …

Nord Stream 2

Jednym z tematów rozmowy Morawieckiego z Angelą Merkel była budowa gazociągu Nord Stream 2. “Stale staramy się przypominać o tym, że jest to niebezpieczeństwo dla Ukrainy, a w związku z tym dla całej Europy” – powiedział premier. “Nord Stream 2 to dalsza monopolizacja dostaw gazu, a nie dywersyfikacja” – podkreślił.

Polska chce przyspieszenia prac nad dyrektywą gazową

Stanowisko Polski, która domaga się przyspieszenia prac nad nowelizacją dyrektywy gazowej poparło wczoraj (11 czerwca) dziesięć państw członkowskich UE. O przyspieszenie prac Polska zaapelowała na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

W ocenie szefa polskiego rządu, kanclerz Niemiec dzięki wpływowi Polski, przynajmniej od kwietnia, zmieniła retorykę i weszła w intensywny dialog z Ukrainą. “Wcześniej nie było mowy o tym, żeby gwarantować pewną część transferu gazu przez gazociągi ukraińskie” – zauważył premier.

Polska pośrednikiem między Europą i USA?

Mateusz Morawiecki przyznał także, że nasz kraj chce doprowadzić do zmniejszenia napięcia między Europą i USA. “Stany Zjednoczone są dla Europy głównym gwarantem bezpieczeństwa, głównym partnerem w zakresie bezpieczeństwa, więc nie ma co eskalować napięć, trzeba doprowadzić do wspólnego mianownika, do pojednania” – uważa szef polskiego rządu. „Polska chciałaby być pośrednikiem między Stanami Zjednoczonymi a Europą” – zadeklarował.

“Więzy transatlantyckie są kluczowe i absolutnie fundamentalne dla zachowania pokoju na świecie i utrzymania demokratyzacji życia politycznego i geopolityki światowej” – ocenił premier zwracając uwagę, że „Polska i Niemcy mają ogromną rolę do odegrania w obszarze geopolityki”. W ocenie Morawieckiego „Polska może być sojusznikiem Niemiec, Niemcy mogą być sojusznikiem Polski przy zahamowaniu tej spirali wojny handlowej, wzajemnych niechęci”.

UE nałoży odwetowe cła na USA w lipcu

Bruksela poinformowała, że kończy opracowywanie listy amerykańskich produktów, co do których zostaną zastosowane podwyższone stawki celne w odpowiedzi na nałożenie przez USA wysokich ceł na importowane m.in. z UE stal i aluminium. Nowe regulacje mają obowiązywać od przyszłego miesiąca.
 
Komisja Europejska …

Premier powiedział także, że w „obszarze tematów bilateralnych” poruszyli z Angelą Merkel „wszystkie ważne sprawy”, czyli sprawy niemieckiej Polonii, gospodarczy wymiar dwustronnych relacji i kwestie współpracy międzyrządowej.

Morawiecki: odpowiedzialność fundamentem polityki klimatycznej Polski

“To właśnie odpowiedzialność jest takim fundamentem naszej polityki klimatycznej, ponieważ dziedziczymy przecież planetę od naszych rodziców i musimy ją przekazać naszym dzieciom” – powiedział szef polskiego rządu w czasie IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie. Zastrzegł jednak, że troska o środowisko nie powinna hamować rozwoju gospodarczego ani społecznego. Podkreślił przy tym, że nasz kraj “dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarczej, społecznej i klimatycznej” i zapewnił, że celem polskich władz jest znalezienie „złotego środka” w tej dziedzinie.

Petersberski Dialog Klimatyczny to doroczna konferencja poprzedzająca ONZ-owski szczyt klimatycznymi. Tegoroczny – COP24 – odbędzie się w grudniu w Katowicach, a Polska  będzie przewodniczyć tej konferencji po raz trzeci.

“Spotykamy się w duchu partnerskim, aby zastanowić się nad wspólną przyszłością i przygotować efektywne posiedzenie w ramach szczytu w Katowicach” – mówił premier Morawiecki. “Podobnie jak pani kanclerz Angela Merkel uważamy, że wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi świat, są bardzo ważne” – ocenił premier Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślając, że każdy kraj startuje z innej pozycji.

“Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych” – przekonywał. W jego ocenie nie uda się bowiem zapewnić wszystkim dobrobytu bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej. “Polski zielony realizm to innowacyjność i odpowiedzialność społeczna oraz gospodarcza – taka będzie nasza propozycja dla Europy i świata” –  zapowiedział szef polskiego rządu w Berlinie.

Morawiecki zaznaczył, że Polska wdraża obecnie ambitną politykę czystego powietrza. “Przeznaczamy 130 mld zł, czyli ok. 25-30 mld dolarów na termomodernizację 4-5 mln polskich domów. Chcemy obniżyć emisję i zwiększyć efektywność energetyczną, co przysłuży się klimatowi” – zaznaczył szef rządu. Stwierdził przy tym, że Polska przekroczyła poziom redukcji emisji, osiągając 30 proc. redukcji zamiast założonych sześciu procent.

“Jesteśmy odpowiedzialni za świat nie tylko jako ludzie żyjący na naszej planecie, w tym samym środowisku, ale również jako przywódcy polityczni” – podkreślił premier Morawiecki.

25-30 mld zł na termomodernizację w Polsce

25-30 mld zł na termomodernizację w Polsce – takie nakłady w najbliższych 10 latach zapowiedział wczoraj (12 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki. Tego samego dnia TSUE orzekł, że Polska narusza unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza.