Europa Środkowo-Wschodnia: Rośnie niechęć wobec ukraińskich uchodźców / Briefing z Europy

Przyjazna atmosfera witania ukraińskich uchodźców powoli słabnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. [Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com]

Przyjazna atmosfera witania ukraińskich uchodźców powoli słabnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy.

 

 

BRATYSŁAWA

Serca zamknięte? Przyjazna atmosfera witania ukraińskich uchodźców powoli słabnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Przywileje, jakie uchodźcy otrzymują, spotykają się z coraz większą krytyką.

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny z Ukrainy uciekło prawie 6 milionów osób. Najwięcej z nich przyjęły Polska i Rumunia (odpowiednio 3,2 mln i 889 tys.). Około 772 tys. wyjechało do Rosji, a 577 tys. na Węgry.

I choć rządy stosują przyjazną retorykę i przekazują pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, w niektórych krajach dochodzi do protestów przeciwko uchodźcom. Niemniej w większości państw nadal przeważa stosunek pozytywny.

„Powszechnym zjawiskiem jest to, że bezwarunkowa solidarność z uchodźcami wojennymi słabnie z czasem w sąsiednich krajach przyjmujących. Napięcia społeczno-ekonomiczne mogą wywoływać spontaniczne reakcje społeczne, w tym gwałtowne”, powiedział Zsolt Zádori, rzecznik Węgierskiego Komitetu Helsińskiego (HHC). Szczegóły poniżej. 

(Michal Hudec | EurActiv.sk | tłum. Paulina Borowska)

Rośnie niechęć wobec ukraińskich uchodźców

Punktem spornym w krajach przyjmujących stają się świadczenia, jakie uchodźcy otrzymują.

HELSINKI | SZTOKHOLM

Realne wsparcie. Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią. Wczoraj premier Boris Johnson odwiedził stolice obu państw.

Brytyjski premier i jego szwedzka odpowiedniczka Magdalena Andersson podpisali tzw. „polityczną deklarację solidarności”.

Tego samego dnia Johnson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisali w Helsinkach deklarację o wzmocnieniu wspólnego bezpieczeństwa oraz potencjału obronnego Europy Północnej. Szczegóły poniżej. 

(Charles Szumski and Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Wielka Brytania formalizuje zapewnienia w sprawie ochrony Szwecji i Finlandii

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią.

WIEDEŃ | BUDAPESZT | LUBLANA

Kontrola granic. Austria przedłużyła kontrolę na granicy lądowej z Węgrami i Słowenią, którą wprowadziła podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r. Jako główną przyczynę decyzji rząd wskazuje zagrożenie związane z wojną w Ukrainie.

W 2015 roku Austria zamknęła granicę z Węgrami, Włochami, Słowacją i Słowenią w celu powstrzymania masowego napływu imigrantów. Teraz rząd w Wiedniu postanowił kontynuować kontrole graniczne. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria będzie nadal kontrolować granicę z Węgrami i Słowenią

Austria przedłużyła kontrolę na granicy lądowej z Węgrami i Słowenią, którą wprowadziła podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r.

SOFIA

Gaz zza oceanu. Bułgaria będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.

Informację podał w środę (11 maja) bułgarski premier Kirił Petkow, który składa wizytę USA. Bułgaria od czerwca br. będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.

Petkow ujawnił informację o przyszłych dostawach po rozmowie z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov and Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.com and EURACTIV.pl)

Bułgaria otrzyma skroplony gaz z USA

Bułgaria będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.

BUDAPESZT

Targowanie. Rząd Węgier będzie stał na stanowisku, że spod sankcji naftowych wobec Rosji należy wyłączyć transport rurociągami, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Węgry nie są w stanie zgodzić się na zapisy dotyczące sankcjonowania rosyjskiej ropy, mówi Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

 

Embargo na ropę. Węgry stawiają warunki

Rząd Węgier będzie stał na stanowisku, że spod sankcji naftowych wobec Rosji należy wyłączyć transport rurociągami.