Rosnąca polaryzacja w Hiszpanii. Prawica i lewica zyskują na sile

Flaga Hiszpanii// Źródło: Ministerstwo Obrony Hiszpanii

60 proc. Hiszpanów chciałoby przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Tak wynika z badania dziennika „El Confidencial”. Sondaż preferencji wyborczych może zapowiadać spore zmiany na hiszpańskiej scenie politycznej.

 

Najpopularniejszym ugrupowaniem wciąż pozostaje rządząca krajem Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), na którą chce głosować 22,6 proc. Hiszpanów, co daje jej od 92 do 96 mandatów w 350-osobowym Kongresie.

Grecja: Trzech migrantów dostało obywatelstwa w nagrodę za ratowanie ludzi podczas pożarów

Grecki prezydent uroczyście wręczył dokumenty potwierdzające obywatelstwo trzem migrantom, którzy w lipcu ratowali mieszkańców nadmorskich wiosek oraz turystów przed szalejącym w okolicach Aten wielkim pożarem.
 
Prezydent Prokopis Pawlopulos podziękował trójce rybaków za „okazanie solidarności i człowieczeństwa, które uratowały dziesiątki ludzi.” Pochodzący …

Wielka koalicja centrum i prawicy?

O ponad 3 pkt proc. mniejsze poparcie ma Partia Ludowa (19,2 proc. głosów; co daje 70-74 mandaty). Partia była przez wiele lat głównym ugrupowaniem hiszpańskiej prawicy, ale krytykowano ją za ustępstwa światopoglądowe wobec środowisk lewicowych.

Niewiele mniej respondentów, 18,8 proc. popiera centrową partię Ciudadanos (Obywatele), która mogłaby liczyć na 66-70 mandatów. Na czwartym miejscu znajduje się lewicowy blok Unidos Podemos (Możemy) cieszący się poparciem 15,8 proc. Hiszpanów, dającym 45-47 mandatów, zaś na piątym populsityczny Vox (Głos), z poparciem 12,9 proc.

Niepewność w związku z brexitem nawet w brytyjskim rządzie

Wciąż nie wiadomo na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z UE. Brytyjski minister handlu międzynarodowego ostrzega przed odroczeniem brexitu, a szef MSZ uspokaja, że szefowa rządu znajdzie sposób na opuszczenie UE 29 marca.

Ciudadanos i Vox pojawiły się na hiszpańskiej scenie politycznej niedawno, przy czym ta druga partia jeszcze dwa lata temu miała znikome poparcie. Spadek poparcia dla głównej do niedawna partii centroprawicowej przy jednoczesnym wzroście Vox pokazuje, że to właśnie głównie Partia Ludowa traci na rzecz ugrupowania bliższego skrajnej prawicy (Vox opowiada się za ograniczeniem tendencji separatystycznych i powstrzymaniem imigracji). Z sondażu wynika, że po ewentualnych wyborach Partia Ludowa, Ciudadanos i Vox, o ile dojdzie między nimi do porozumienia, mogłyby stworzyć rząd koalicyjny.