Rosyjskie powiązania węgierskiego ministra obrony / Briefing z Europy

rosja-ukraina-wojna-czechy-słowacja-unia-europejska-polska

Czeskie i słowackie ministerstwa obrony nie chcą komentować rosyjskich powiązań nowego węgierskiego ministra obrony. Obecnie trwają rozmowy z firmami, których jest on właścicielem. / Foto via [Shutterstock/castigatio]

Czeskie i słowackie ministerstwa obrony nie chcą komentować rosyjskich powiązań nowego węgierskiego ministra obrony. Obecnie trwają rozmowy z firmami, których jest on właścicielem | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

BRATYSŁAWA | BUDAPESZT

Niebezpieczne związki. Czeskie i słowackie ministerstwa obrony nie chcą komentować rosyjskich powiązań nowego węgierskiego ministra obrony. Obecnie trwają rozmowy z firmami, których jest on właścicielem.

Rozwój węgierskiego przemysłu obronnego i zwiększenie wydatków na obronność są od dawna priorytetem rządu Viktora Orbána.

Wydatki na obronność wzrosły o 30 proc. w latach 2021-2022, a rząd zapowiedział we wrześniu, że w tym roku po raz pierwszy przekroczą 2,6 mld euro i do 2024 r. osiągną poziom 2 proc. PKB, do którego zobowiązało się NATO.

Nowy węgierski minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky objął urząd w zeszłym miesiącu. To były ambasador Węgier w Londynie i biznesmen działający w hazardzie, kolei czy przemyśle obronnym. Szczegóły poniżej. 

(Michal Hudec and Vlad Makszimov | EURACTIV.com and EurActiv.sk | Tłumaczenie Paulina Borowska)

Rosyjskie powiązania węgierskiego ministra obrony. "To rażący konflikt interesów"

Czeskie i słowackie ministerstwa obrony nie chcą komentować rosyjskich powiązań nowego węgierskiego ministra obrony, choć trwają rozmowy z firmami, których jest on właścicielem.

BRUKSELA

Wstępne porozumienie. Kraje członkowskie doszły do wstępnego porozumienia ws. dobrowolnej relokacji uchodźców. „Deklaracja solidarności” promowana przez Francję dotyczy odblokowania rozmów w sprawie przyjmowania osób przybywających do państw basenu Morza Śródziemnego. Nie ma zastosowania do Ukraińców uciekających przed wojną. Polska nie zamierza przyłączyć się do inicjatywy.

W wielomiesięcznych wysiłkach zmierzających do zreformowania polityki azylowej nastąpił w piątek (10 czerwca) mały przełom, gdy sprawującą do końca czerwca rotacyjną prezydencję w Radzie UE Francja ogłosiła, że „zdecydowana większość” państw członkowskich poparła plan relokacji migrantów.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła pierwszy krok w odblokowaniu prac nad polityką azylową Unii Europejskiej, które przez dwa lata tkwiły w martwym punkcie z powodu sporów państw członkowskich dotyczących form solidarności z krajami, które przyjęły najwięcej uchodźców.

Informacja o wstępnym porozumieniu (szczegóły poniżej) pojawiają się w momencie, gdy w Europie przebywa około cztery mln ukraińskich uchodźców wojennych – z czego większość w Polsce – którzy nie podlegają unijnym zasadom azylowym. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Migracje: Kraje UE osiągają wstępne porozumienie ws. relokacji uchodźców

„Deklaracja solidarności” promowana przez Francję dotyczy odblokowania rozmów w sprawie przyjmowania osób przybywających do państw basenu Morza Śródziemnego.

HAGA

Zmiana zdania. Holenderski rząd poparł wnioski akcesyjne Albanii i Macedonii Północnej do UE, mimo iż jeszcze w 2019 Haga wraz Paryżem i Kopenhagą sprzeciwiała się wstąpieniu tych państw do Wspólnoty.

Teraz jednak posłowie koalicji rządzącej opowiedzieli się w Tweede Kamer, niższej izbie holenderskiego parlamentu, za rozpoczęciem przez UE negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, informuje NL Times.

W maju Parlament Europejski wezwał Radę Europejską do rozpoczęcia negocjacji z tymi krajami w sprawie członkostwa w UE. Europosłowie zwrócili przy tym uwagę na „geostrategiczny kontekst rosyjskiej agresji na Ukrainę”. Szczegóły poniżej. 

(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Holandia chce Albanii i Macedonii Północnej w Unii Europejskiej

Jeszcze w 2018 r. premier Holandii Mark Rutte był zdania, że Albania i Macedonia Północna „osłabią całą Unię”.

PRAGA

Macrona brak zrozumienia. Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský nie zgadza się ze słowami prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że „nie wolno upokarzać Rosji na Ukrainie”.

W Dniu Europy (9 maja) prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Europa musi uczyć się na błędach z przeszłości i zadbać o to, by żadna ze stron nie została upokorzona, gdy Rosja i Ukraina będą negocjować pokój. Jego słowa wywołały falę nieprzychylnych komentarzy w kraju i na arenie międzynarodowej.

„Rosja jest agresorem i nie powinniśmy brać pod uwagę tego, czy zostanie upokorzona, czy nie. Macron zdaje się nie rozumieć tego problemu. Putina nie obchodzi, jak Rosja jest oceniana na Zachodzie”, powiedział szef dyplomacji Czech w niedzielę (12 czerwca) w telewizji Prima TV. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová, Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.cz, EURACTIV.pl)

Szef MSZ Czech: Macron nie rozumie rosyjskiej agresji

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský nie zgadza się ze słowami prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że „nie wolno upokarzać Rosji na Ukrainie”.

TALLINN

Nowa koalicja. Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (EKRE) i Partia Centrum, dwie populistyczne estońskie partie, będą zapewne musiały poczekać z wizją powrotu do władzy do przyszłorocznych wyborów. Tworzący się rząd „zepchnie” je bowiem do opozycji.

Dwupartyjna koalicja, rządząca Estonią od stycznia 2021 r., została rozwiązana na początku czerwca, kiedy premier Kaja Kallas z Partii Reform zerwała współpracę z Partią Centrum. Rozpad koalicji oznacza między innymi, że kraj będzie miał nowego ministra spraw zagranicznych, który zastąpi Evę-Marię Liimets z Partii Centrum.

W sobotę sytuacja zaczęła się jednak powoli klarować. Narodowo-konserwatywna partia Isamaa ogłosiła bowiem, że przyjmie propozycję premier o przyłączeniu się do negocjacji w sprawie utworzenia trójpartyjnej koalicji z Partią Reform i Partią Socjaldemokratyczną (SDE). Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia: Populiści prawdopodobnie w opozycji. Kiedy powstanie nowy rząd?

Dwupartyjna koalicja, rządząca Estonią od stycznia 2021 r., została rozwiązana na początku czerwca, kiedy premier Kaja Kallas z Partii Reform zerwała współpracę z Partią Centrum.