Kraje bałtyckie solidarne z Ukrainą. Prezydent Czech przeciwko wycofaniu wojsk USA i NATO z Afganistanu / STOLICE

Rosja, Ukraina, Łotwa, Litwa, Estonia, USA, NATO, pandemia, koronawirus, Polska, dyplomacja

Szefowie resortów spraw zagranicznych Litwy - Gabrielus Landsbergis, Łotwy Edgars Edgars Rinkēvičs i Estonii Eva-Maria Liimets oraz Ukrainy Dmytro Kuleba w trakcie czwartkowego (15 kwietnia) spotkania w Kijowie. / Foto via [Lithuania MFA]

Kraje bałtyckie popierają europejskie i NATO-wskie aspiracje Ukrainy”. Prezydent Czech przeciwko wycofaniu wojsk USA i NATO z Afganistanu. Dymisja rządu w Bułgarii. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WILNO | TALLINN | RYGA | KIJÓW

Kraje bałtyckie z Ukrainą. Wczoraj (15 kwietnia) do Kijowa z zapewnieniami wsparcia przybyli ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich. Głównym tematem spotkania była sprawa agresji Rosji na Ukrainę i sytuacja w Donbasie, która w ostatnich dniach budzi obawy Kijowa. Szczegóły poniżej. 

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Kraje bałtyckie solidarne z Ukrainą. "Popieramy europejskie i NATO-wskie aspiracje Ukrainy"

Rosja przegrupowuje siły w obwodach przygranicznych, a Ukraina alarmuje, że może być to zapowiedź ofensywy Kremla w Donbasie.

PRAGA

Prezydent Czech uważa, że wycofanie wojsk z Afganistanu jest błędem. Prezydent Czech Miloš Zeman uważa, że ​​decyzja USA i NATO o wycofaniu wojsk z Afganistanu jest błędem, przekazał wczoraj (15 kwietnia) rzecznik prezydenta w rozmowie z dziennikiem „Pravo”.

Zeman zawsze podkreślał znaczenie wojsk sojuszniczych w Afganistanie jako skutecznego sposobu walki z islamskim terroryzmem, dodał rzecznik. Minister obrony Czech Lubomír Metnar powiedział, że jego kraj szanuje decyzję Joego Bidena oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego i będzie nadal pomagał w walce z międzynarodowym terroryzmem w przyszłości.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …

SOFIA

Pożegnanie z długoletnim premierem? Bojko Borisow oświadczył w środę (14 kwietnia), że nie będzie kandydatem na szefa nowego rządu z ramienia swej partii GERB. Wczoraj rząd podał się do dymisji, a Borisow poinformował, że od dziś (16 kwietnia) będzie przebywał na… płatnym urlopie.

A już pierwsze głosowania w nowym parlamencie pokazały, że pięć partii politycznych zjednoczyło się przeciw GERB. Odrzucono m.in. kandydaturę GERB na przewodniczącego parlamentu, chociaż partia ta ma najwięcej deputowanych i zgodnie z tradycją powinna wyznaczyć szefa Zgromadzenia Narodowego.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

WARSZAWA

Personae non gratae. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew odebrał wczoraj (15 kwietnia) w MSZ notę dyplomatyczną informującą o uznaniu za persona non grata trzech pracowników rosyjskiej ambasady w Warszawie. W rewanżu Rosja zapowiada wydalenie trzech polskich dyplomatów. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polska wydala trzech rosyjskich dyplomatów. Rosja zapowiada rewanż

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew odebrał wczoraj w MSZ notę dyplomatyczną informującą o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników rosyjskiej ambasady w Warszawie. W rewanżu Rosja zapowiada wydalenie trzech polskich dyplomatów.

WARSZAWA

Sejm wybrał wczoraj (15 kwietnia) wieczorem posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydaturę RPO musi jeszcze zaakceptować Senat. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Sejm wybrał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO

Kandydaturę RPO musi jeszcze zaakceptować Senat.

PARYŻ

Kontrowersyjna ustawa ograniczona, ale przyjęta. Zgromadzenie Narodowe Francji w ostatnim czytaniu przyjęło wczoraj (15 kwietnia) ustawę o globalnym bezpieczeństwie, której artykuł 24 wywołał masowe protesty w kraju.

Artykuł 24 projektu ustawy, który dotyczył filmowania i fotografowania organów ścigania podczas demonstracji, wywołał liczne protesty w całej Francji. Sprzeciwiały się niemu związki zawodowe dziennikarzy, obawiając się, że dziennikarze i obywatele nie będą mogli swobodnie dokumentować pracy organów ścigania podczas protestów, co doprowadziłoby do przemocy ze strony policji.

Senatorowie, większość mandatów w izbie niższej należy do opozycji, znacząco przeredagowali tekst projektu ustawy. Obecnie art. 24 zakłada utworzenie nowego przestępstwa: „prowokacja w celu ustalenia tożsamości”, którego oczywistym celem jest podważenie integralności fizycznej lub psychicznej funkcjonariusza organów ścigania. Za to grozi kara pięciu lat więzienia i grzywny w wysokości 75 tys. euro.

(EURACTIV.pl)

Francja: Rząd wycofa się z kontrowersyjnej ustawy?

Francuski rząd zaproponuje zmiany w kontrowersyjnej ustawie dotyczącej zakazu publikacji zdjęć policjantów.

RZYM

Liga Mattea Salviniego nie poprze wniosku w sprawie wotum nieufności przeciwko ministrowi zdrowia Roberto Speranzie, powiedział wczoraj (15 kwietnia) Riccardo Molinari, lider Ligi w Izbie Deputowanych. Wcześniej jednak opozycyjne ugrupowanie, które prowadzi w sondażach poparcia partii politycznych przez wiele miesięcy krytykowało ministra zdrowia za sposób, w jaki zarządzał kryzysem pandemicznym.

Z wnioskiem nieufności wobec Roberto Speranzy wystąpiła skrajnie prawicowa partia Bracia Włosi (FdI).

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Kolejka chętnych po szczepionkę Sputnik V

O podobnych zakupach myślą też inne regiony.