Premier Słowacji: Wstrzymanie budowy Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy / STOLICE

Rosja, Polska, Nord Stream 2, Matovic, Słowacja, Niemcy, gaz, Gazprom, Unia Europejska, Austria, Kurz

Wydalenie rosyjskich dyplomatów, to reakcja trzech europejskich stolic na wydalenie z Rosji dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji. Tymczasem premier Słowacji Igor Matovic twierdzi, że „wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy”. / Foto via [EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY]

Premier Słowacji Igor Matovic apeluje o większą spójność UE w stosunkach z Rosją i Chinami. Polska, Niemcy i Szwecja wydalają rosyjskich dyplomatów. Grecja zacieśnia współpracę z Izraelem. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”

BERLIN | SZTOKHOLM | WARSZAWA | MOSKWA

Retorsje. To reakcja trzech europejskich stolic na wydalenie z Rosji dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji. Rosyjska dyplomacja uznała ich za persona non grata w związku z prowadzoną przez nich obserwacją opozycyjnych demonstracji oraz procesów działaczy opozycji. Teraz Warszawa, Berlin i Sztokholm odpowiedziały Rosji symetrycznie. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Polska, Niemcy i Szwecja wydalają rosyjskich dyplomatów

To reakcja trzech europejskich stolic na wydalenie z Rosji dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji. Rosyjska dyplomacja uznała ich za persona non grata w związku z prowadzoną przez nich obserwacją opozycyjnych demonstracji oraz procesów działaczy opozycji. Teraz Warszawa, Berlin i …

BRATYSŁAWA

Przeciwnik rosyjskiego gazociągu. „Wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy”, stwierdził premier Słowacji Igor Matovic w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Monde”. Matovic apeluje również o większą spójność UE w stosunkach z Rosją i Chinami.

„Projekt Nord Stream 2 był od początku zły, zwłaszcza, że omija Ukrainę. Gdyby Europa uderzyła pięścią w stół i wstrzymała budowę, byłby to znak silnej Europy. Obawiam się jednak, że projekt jest teraz tak zaawansowany, że nie warto byłoby go wstrzymywać, bo i tak zostanie ukończony”, stwierdził premier Słowacji.

Premier Słowacji ma inne stanowisko wobec Nord Stream 2 niż kanclerz sąsiedniej Austrii. Sebastian Kurz wspiera budowę gazociągu Nord Stream 2. „To jest europejski projekt”, który leży w interesie wielu krajów UE, powiedział Kurz w opublikowanym w miniony weekend wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag”.

„Każdy, kto uważa, że nowy gazociąg jest tylko w interesie Rosji, myli się”, stwierdził szef austriackiego rządu. Z projektu czerpią równie duże korzyści Niemcy, Austria i kilka innych krajów europejskich. Kurz ostrzegł, że działania podejmowane przeciwko Nord Stream 2 przez UE mogą osłabić jej własną pozycję. Kanclerz Austrii zażądał uwolnienia Aleksieja Nawalnego, a wyrok wobec opozycjonisty określił jako „nie do przyjęcia”. „Mimo wszystkich różnic, dialog z Rosją ze strony UE jest również ważny”, podkreślił szef austriackiego rządu.

Jak poinformowała w sobotę agencja TASS powołując się na komunikat operatora projektu gazociągu firmę Nord Stream 2 AG należącą do koncernu Gazprom, rosyjski statek Fortuna rozpoczął układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Francja doradza Niemcom wycofanie się z Nord Stream 2. "Od początku mamy wątpliwości co do tego projektu"

Wycofanie się z budowy gazociągu miałoby być reakcją Berlina na aresztowanie Aleksieja Nawalnego oraz liczne zatrzymania podczas protestów w jego obronie.

ATENY

Grecja i Izrael podpisują strategiczne porozumienie w sprawie turystyki. W poniedziałek władze Grecji oraz Izraela podpisały pięcioletnią umowę o współpracy. Umowa koncentruje się na inwestycjach turystycznych, promocji, innowacjach, edukacji i szkoleniach.

Podpisy pod dokumentami złożyli grecki minister turystyki Harry Theocharis i jego izraelska odpowiedniczka Orita Farkash-Hacohen. Umowa kładzie szczególny nacisk na wzajemną współpracę i koordynację w zakresie statystyki, badań i prawa w dziedzinie turystyki.

Turystyka odpowiada za około 20 proc. PKB Gracji. Daje zatrudnienie około 20 procentom osób pracujących w kraju. W zeszłym roku jej przychody spadły do 4 mld euro z 18 mld uzyskanych w 2019 r.

Izraelczycy zajmują 9. miejsce pod względem nacji odwiedzających Grecję. Według greckiego ministra turystyki w 2019 r. kraj ten odwiedziło około 715 tys. izraelskich turystów.

„Porozumienie to stanowi kolejny kamień milowy w długoterminowych relacjach między Grecją a Izraelem, co jest strategiczne dla obu naszych krajów”, powiedziała Farkash-Hacohen.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Benjaminem Netanjahu i omówił znaczenie porozumienia. „Chcielibyśmy powitać izraelskich turystów tak szybko, jak to możliwe”, podkreślił.

Premierzy rozmawiali również na temat pandemii koronawirusa, koncentrując się na produkcji szczepionek i strategii, a także stanowisku Mitsotakisa w sprawie unijnych świadectw szczepień dla podróżnych.

(Theodore Karaoulanis, Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr )

Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej.

ZAGRZEB

Wybór między Francją a USA. Jak informuje gazeta Jutarnji, z nieoficjalnych wciąż wiadomości wynika, że zapadły pierwsze decyzje w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na nowy wielozadaniowy samolot bojowy dla chorwackich sił powietrznych.

Oceną ofert zajmowała się powołana specjalnie do tego komisja międzyresortowa. Jej członkowie nie wskazali jednak ostatecznego zwycięzcy. Decyzję będzie musiał podjąć rząd Andreja Plenkovica. W grze pozostały francuska oferta używanych myśliwców Dassault Rafale i amerykańska propozycja dostarczenia nowych samolotów Lockheed Martin F-16 Block 70.

Komisja podkreśliła, że pod względem możliwości bojowych wszystkie zaoferowane samoloty w pełni spełniają wymogi sił powietrznych.

Zagrzeb może spodziewać się, że nowe samoloty zaczną służyć w siłach powietrznych najwcześniej do końca 2024 r. „Decyzja o zakupie samolotów powinna być podjęta jak najszybciej, ponieważ oferty nie będą obowiązywały w nieskończoność”, ostrzegł prezydent Zoran Milanović.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chorwacja weźmie "przykład" z Polski i zaostrzy przepisy aborcyjne?

Przepisy z 1978 r. zezwalają Chorwatkom na aborcję do dziesiątego tygodnia ciąży.

HELSINKI

Różnica gospodarcza między Finlandią a innymi krajami nordyckimi powiększa się. Gospodarki Szwecji i Norwegii mają wzrosnąć odpowiednio o 20 proc. PKB w ciągu następnych 10 lat, tymczasem wzrost gospodarczy w Finlandii w tym samym okresie szacowany jest na maksymalnie 10 proc., wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez fińskie ministerstwo finansów.

W ostatniej dekadzie Finlandia rozwijała się wolniej niż sąsiednie kraje. W nadchodzących latach różnice mogą się powiększać, jeżeli nie zostaną wyeliminowane strukturalne problemy, napisano w raporcie.

Do dalszego rozwoju Finlandia potrzebuje więcej pracowników, co oznacza, że obecny wskaźnik migracji netto, wynoszący 18 tys. osób rocznie, powinien znacznie wzrosnąć. Szczególnie potrzebni są wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Finlandia rozważa obecnie zrewidowanie krajowych procedur pobytu, zatrudniając wysoko wykwalifikowanych pracowników zagranicznych do pracy natychmiast po przyjeździe w oczekiwaniu na zatwierdzenie ich pozwolenia na pobyt.

Analizy gospodarcze ministerstwa uwydatniły również niski wskaźnik zatrudnienia wynoszący 72 proc. oraz niski poziom produktywności.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Prezydent rozmawiał z Putinem o Nawalnym. Sauli Niinisto już raz przekonał prezydenta Rosji ws. opozycjonisty

Prezydent Finlandii wyjaśnił, że odbywając rozmowę z prezydentem Rosji, nie „występował jako pośrednik między UE a Rosją, ani też na prośbę innego kraju”.

PARYŻ

Wirus pod Paryżem. W podparyskiej gminie Eaubonne (w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Oise) wykryto przypadki pochodzącej z Republiki Południowej Afryki mutacji koronawirusa. Władze przekazały, że w związku z tym tymczasowo zamknięta zostanie szkoła, w której zdiagnozowano infekcje.

W Eaubonne rozpoczęto kampanię śledzenia kontaktów osób, u których wykryto wirusa 501.V2 z Republiki Południowej Afryki. Przypadki zakażenia tą odmianą koronawirusa wykryto w poniedziałek w szkole w tej podparyskiej gminie. Władze zarządziły bezpłatną, mającą trwać trzy dni kampanię badań przesiewowych.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Ognisko mutacji z RPA w Tyrolu. Bawaria grozi Austrii zamknięciem granicy

Tyrolskie władze poinformowały wczoraj o wykryciu ponad 200 tys. przypadków południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

DUBLIN 

Wyjaśnić nieporozumienia. Władze Irlandii skontaktują się we wtorek z urzędnikami Komisji Europejskiej, aby wyjaśnić niedawny spór dotyczący skorzystania z art. 16 protokołu w sprawie Irlandii Północnej pozwalającego na jego jednostronne zawieszenie w określonych okolicznościach.

Bruksela zamierzała czasowo przywrócić kontrolę graniczną między Irlandią a Irlandią Północną. Celem było zapobieżenie eksportowi przez granicę szczepionek przeciw SARS-CoV-2 mimo że Irlandia Północna nie importuje sama szczepionek, lecz dostaje je w ramach zakupów dokonywanych przez rząd brytyjski.

Władzom w Dublinie zależy, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Rybacy ofiarami brexitu? Przekonują, że Boris Johnson ich oszukał

Powodem są skomplikowane procedury celne wprowadzone po brexicie.

RZYM

Kandydat na premiera Włoch Mario Draghi spotkał się w poniedziałek z mniejszymi partiami parlamentu w ramach drugiej tury konsultacji w celu utworzenia nowego gabinetu.

Były szef Europejskiego Banku Centralnego przedstawił niektóre ze swoich planów. Obejmują one m.in. uruchomienie specjalnego planu zatrudnienia, reformę systemu szkolnego, przyspieszenie planu szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Nowy rząd zmieni kalendarz szkolny w tym roku, przedłużając lekcje do końca czerwca i zatrudniając więcej nauczycieli, aby nadrobić zaległości spowodowane pandemią COVID-19.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Draghi rozpoczyna rozmowy ws. nowego rządu. Na czyje poparcie może liczyć?

Sergio Mattarella zlecił Mario Draghiemu sformowanie rządu po tym, jak na skutek wewnętrznych nieporozumień upadła poprzednia koalicja.

MADRYT

Proces ws. największej afery korupcyjnej. W poniedziałek rozpoczął się przed sądem w Madrycie proces związany z trwającym 27 lat nielegalnym finansowaniem centroprawicowej Partii Ludowej (PP) za pośrednictwem darowizn od firm, dawanych w zamian za intratne kontrakty publiczne w regionach rządzonych przez PP.

Na lawie oskarżonych zasiadł były skarbnik PP, Luis Barcenas, który w ramach strategii obrony wyraził wolę współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Więcej o korupcji w Hiszpanii piszemy TUTAJ i TUTAJ.

O korupcji w Hiszpanii. Największa afera ostatnich lat

W procesie związanym z największą aferą korupcyjną w Hiszpanii ostatnich lat przed sądem zeznawał ówczesny szef rządu. Skazano prawie 30 osób na łączną karę 350 lat więzienia.

Kamienica Mariana Banasia kojarzy się w Polsce jednoznacznie, podobnie jak dwie wieże niekonieczne przywołują …

LIZBONA

Około dwóch trzecich sektora gastronomicznego w Portugalii jest niewypłacalnych z powodu COVID-19. Dwie na trzy firmy z sektora gastronomicznego w Portugalii stwierdziły, że nie są w stanie wypłacić pensji, a prawie 60 proc. jest już niewypłacalna, wynika z badania przeprowadzonego przez Restaurant Association PRO.VAR.

Z publikacji zaprezentowanej w poniedziałek wynika, że od 28 stycznia do 6 lutego 61,4 proc. firm straciło ponad połowę obrotów. Co piąta firma zalega z płacami, dwie trzecie nie było w stanie pokryć wszystkich wydatków, a prawie połowa przedsiębiorstw (46,3 proc.) jest niewypłacalna lub już ogłosiła upadłość.

(Isabel Couto, Lusa.pt)

Koronawirus: Europa solidarna z Portugalią. Pomagają Austria i Niemcy. Hiszpania i KE w gotowości

Kryzysowi związanemu z sytuacją epidemiczną towarzyszy największy od 60 lat spadek PKB.

PRAGA

Czechy przegrywają wojnę informacyjną? „Czas się wycofać. Rząd nas ignoruje, więc nie ma sensu kontynuować współpracy”, powiedział w poniedziałek w rozmowie z „Hospodářskimi novininami”, František Vrabel, szef Semantic Visions, firmy analitycznej zajmującej się walką z dezinformacją. Potwierdził, że Semantic Visions ma podjąć decyzję o wycofaniu się ze współpracy z czeskim ministerstwem zdrowia.

Semantic Visions koncentruje się na analizie kampanii dezinformacyjnych i narracji w cyfrowym świecie. Od października ubiegłego roku firma współpracowała z ministerstwem zdrowia przy mapowaniu i analizowaniu dezinformacji na temat COVID-19.

Firma zdecydowała się jednak zakończyć współpracę, ponieważ rząd zdecydował się zignorować zalecenia firmy. „Niestety, w Czechach brakuje strategicznego podejścia do dezinformacji. Rząd nie przygotował ani jednej kampanii komunikacyjnej dotyczącej tego zagadnienia”, powiedział Dominik Presl, ekspert zajmujący się dezinformacją ze Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych.

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

Dezinformacja: Jak walczyć z fake newsami? Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty?

Dezinformacja: Jak walczyć z fake newsami? Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty? Dr Maciej Kawecki rozmawia z Karoliną Zbytniewską

SOFIA

Europosłowie planują misję w Bułgarii w zakresie praworządności. Grupa monitorująca demokrację, praworządność i prawa podstawowe Parlamentu Europejskiego (DRFMG) zagłosuje w sprawie zorganizowania w Bułgarii misji w celu zbadania korupcji i praworządności, ogłosiła posłanka do PE Elena Yoncheva (S&D).

Sytuacja w Bułgarii to jeden z czterech głównych tematów w nadchodzących miesiącach, na którym skupi się uwaga grupy, wyjaśnił Yoncheva na Facebooku.

W październiku ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności i praw podstawowych w Bułgarii. Nad projektem dokumentu pracowała Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE).

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Nie wiadomo kiedy wybory parlamentarne. Prezydent i premier znów nie mogą się dogadać

Premier chce jeszcze w marcu, prezydent woli poczekać – bułgarscy przywódcy nie mogą się porozumieć co do terminu wyborów parlamentarnych.

BUKARESZT

Emerytury bez zmian. Rumuński rząd zapowiedział cięcia wydatków budżetowych na ten rok, podwyżka publicznych emerytur planowana jest na 1 stycznia 2022 r., ale w ciągu najbliższych 11 miesięcy emerytury pozostaną bez zmian, powiedział były premier Rumunii i lider największej partii centroprawicowej koalicji PNL Ludovic Orban.

W 2020 r. Rumunia odnotowała deficyt budżetowy na poziomie 9,8 proc. PKB, a w tym roku planuje jego obniżenie do 7 proc. PKB.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Rumunia wykluczy firmy z Chin z realizacji inwestycji publicznych?

W 2020 r. chińska spółka została odsunięta od rozbudowy elektrowni atomowej Cernovoda na Dunaju.

BELGRAD | BUDAPESZT | PRISZTINA

Węgry otrzymują wsparcie NATO w mianowaniu nowego dowódcy KFOR. Węgry otrzymały wsparcie od NATO w celu wyznaczenia nowego dowódcy Kosowo Force (międzynarodowych sił pokojowych NATO, działających na terenie Kosowa; KFOR), powiedział w poniedziałek szef sztabu armii węgierskiej Ferenc Korom. 

„Od dłuższego czasu Węgry są jednym z głównych współpracowników misji. W ciągu ostatnich kilku lat rozszerzyliśmy naszą rolę w KFOR, odpowiadając na potrzebę wypełnienia przez Sojusz luki w zdolnościach powstałej po wycofaniu się szeregu państw”, powiedział węgierski generał.

„W ten sposób nie tylko potwierdziliśmy nasze silne zaangażowanie w bezpieczeństwo Bałkanów Zachodnich, ale także wnieśliśmy istotny wkład w wysiłki NATO na rzecz promowania bezpieczeństwa międzynarodowego”, dodał.

Generał Korom ocenił współpracę wojskową z Serbią jako dobrą, sugerując, że powinna ona zostać rozszerzona o nową wspólną rolę w misjach pokojowych, poprzez programy zbrojeniowe, badania, rozwój i współpracę wojskowych oddziałów medycznych.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Dziś Kosowo i Izrael nawiążą stosunki dyplomatyczne

Kosowo będzie pierwszym państwem zdominowanym przez ludność muzułmańską, które otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie?

LUBLANA | PRISZTINA

Słowenia zmniejszy liczbę żołnierzy w misji KFOR. Słowenia zmniejszy liczbę żołnierzy służących w misji NATO KFOR w Kosowie, poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony po spotkaniu ministra obrony i szefa sztabu generalnego z dowódcą KFOR.

Słowenia planuje przekierować część swoich sił z Kosowa do Bośni i Hercegowiny oraz innych misji i operacji UE i NATO. Nawet po przeniesieniu części sił zbrojnych z Kosowa, KFOR nadal będzie najważniejszą misją Słowenii, w której obecna będzie większość członków Sił Zbrojnych Słowenii działających poza granicami Republiki Słowenii.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

TIRANA | MOSKWA

Rosyjska odpowiedź. Rosyjskie MSZ poinformowało w poniedziałek o wydaleniu z kraju I sekretarz ambasady Albanii w Moskwie Jonidy Drogu w reakcji na wydalenie w styczniu z Tirany rosyjskiego dyplomaty. Albanka dostała na opuszczenie Rosji 72 godziny.

W styczniu informowaliśmy, że władze Albanii uznały rosyjskiego dyplomatę za osobę niepożądaną z powodu niestosowania się do zasad przeciwepidemicznych obowiązujących w kraju w związku z epidemią koronawirusa.

Przedstawiciele albańskiego MSZ tłumaczyli, że kontaktowali się wielokrotnie z ambasadorem Rosji w Tiranie Michaiłem Afanasjewem, aby wyrazić zaniepokojenie łamaniem od kwietnia 2020 roku przez dyplomatę obostrzeń związanych z koronawirusem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)