Rosja próbuje pokrzyżować plany odwilży w relacjach Bułgarii z Macedonią Północną? / STOLCIE

Rosja, Macedonia Północna, Bułgaria, unia europejska, Bałkany, Białoruś. samolot, ryanair, Putin, Polska, Czechy Turów

Podczas gdy Bułgaria stara się poprawić stosunki z Macedonią Północną, rosyjska ambasada w Skopje wydała komunikat, który można odebrać jedynie jako prowokację wymierzoną w Bułgarię. / Foto via [EFE/SERGEY ILYIN / KREMLIN / SPUTNIK POOL ]

Podczas gdy Bułgaria stara się poprawić stosunki z Macedonią Północną, rosyjska ambasada w Skopje wydała komunikat, który można odebrać jedynie jako prowokację wymierzoną w Bułgarię. Węgry stracą na globalnym podatku minimalnym CIT? Belgrad udziela pomocy finansowej każdemu Serbowi w Kosowie. Coraz mniejszy sceptycyzm wobec szczepionek w Austrii. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA | SKOPJE | MOSKWA

Sofia ma do odegrania kluczową rolę w rozmowach akcesyjnych Macedonii Północnej. Podczas gdy Bułgaria stara się poprawić stosunki z Macedonią Północną, rosyjska ambasada w Skopje wydała komunikat, który można odebrać jedynie jako prowokację wymierzoną w Bułgarię.

Otwarcie europejskiej drogi do Skopje prowadzi głównie przez Sofię, powiedział wczoraj (24 maja) prezydent Bułgarii Rumen Radew, dodając, że oba kraje „powinny usiąść do stołu rozmów, by spokojnie, otwarcie i dobrowolnie rozwiązać bilateralne problemy”.

Polityk dodał, że europejscy przywódcy nagle zaczęli bardziej interesować się nim, jak i jego krajem. „Nie powiem słowa presja, ale nie zapominajmy – Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej. O solidarność zwrócimy się do pozostałych członków UE. Najważniejsze to nie dopuścić do wprowadzenia nowych problemów do Unii”, dodał prezydent.

W przyszłym tygodniu obaj prezydenci – Radew i Stewo Pendarowski – odbędą wspólną podróż do Rzymu, gdzie uczczą pamięć św. Cyryla, jednego z twórców słowiańskiego alfabetu. Wizyta postrzegana jest jako krok do powrotu do wzajemnego dialogu i normalizacji wzajemnych relacji.

„Razem z prezydentem Republiki Macedonii Północnej, Stewo Pendarowskim, nie tylko oddamy hołd dziełu świętych braci Cyryla i Metodego w Rzymie, ale będziemy podróżować razem w jednym samolocie. Zadeklarujemy naszą wyraźną, wzajemną i polityczną wolę, abyśmy rozwijali stosunki między naszymi krajami w duchu zaufania, przyjaźni i dobrego sąsiedztwa”, powiedział Radew.

Bułgaria nie udziela zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, gdyż zarzuca jej stosowanie mowy nienawiści, nieprzestrzeganie praw bułgarskiej mniejszości i podtrzymywanie kontrowersyjnego stanowiska na temat wspólnej historii obu krajów. Umowa z 2017 r. zakłada pozostawienie tych sporów specjalnej komisji historyków i wyłączenie ich z aktualnego porządku dziennego wzajemnych stosunków.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin uczcił Dzień św. Cyryla i Metodego – Kościół prawosławny wspomina Apostołów Słowian 24 maja – w pisemnym orędziu, w którym zwrócił się z gratulacjami „do braci Macedończyków, którzy tego dnia obchodzą święto narodowe”.

„Dziś w Rosji jest uroczysty dzień – Dzień Słowiańskiego Piśmiennictwa – a umiejętność czytania i pisania przyszła do nas z Macedonii”, napisała na Twitterze ambasada Rosji, przekazując przesłanie Putina.

Ambasada dodała, że „nie sposób przecenić znaczenia świętych Cyryla i Metodego dla rozwoju języków słowiańskich, w tym rosyjskiego i macedońskiego. Trudno wyobrazić sobie wiele największych skarbów światowej literatury bez liter, którymi posługujemy się dzięki braciom z Salonik”.

Kilka ambasad Macedonii w Europie zorganizowało wspólne obchody dnia św. Cyryla i Metodego z ambasadami Bułgarii. Takie wspólne imprezy odbywały się w Belgradzie, Pradze i Kijowie – wszystkich miejscach, które przyjęły chrześcijaństwo dzięki pracy Cyryla i Metodego. Władze w Sofii domagają się, aby Macedonia organizowała wspólne obchody świętych, które Bułgaria uważa za część swojego dziedzictwa.

(Krassen Nikolov and Zeljko Trkanjec | EURACTIV.bg and EURACTIV.hr)

Bułgaria: Prezydent zarządził przedterminowe wybory zaledwie w miesiąc po poprzednich

Poprzednie odbyły się 4 kwietnia, ale nie udało się w ich wyniku utworzyć rządu.

BUDAPESZT

Stracą na globalnym podatku? Amerykański Departament Skarbu wycofał się z pomysłu wprowadzenia globalnego minimalnego CIT wynoszącego 21 proc.

W swoim oficjalnym stanowisku przygotowanym na negocjacje prowadzone w ramach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) proponuje, by ten podatek wynosił 15 proc. Dopuszcza jednak, że w trakcie negocjacji ta stawka może zostać podniesiona. Nowe stanowisko Amerykanów zostało już dobrze przyjęte m.in. przez Niemcy i Francję, co może przyspieszyć negocjacje.

Globalna minimalna stawka CIT jest jednak tylko jednym z „filarów” porozumienia negocjowanego za pośrednictwem OECD. Drugim są podatki od gigantów cyfrowych. I tutaj może być trudniej o kompromis pomiędzy USA a resztą świata. Kluczową kwestią nie jest wysokość stawki. Poziom 15 proc. może być dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami wszystkich członków OECD. Kluczowe jest jednak zdefiniowanie globalnego mechanizmu podatków cyfrowych i globalnego opodatkowania minimalnego, zaznaczył szef francuskiego resortu finansów Bruno Le Maire.

Propozycja Amerykanów dotycząca minimalnej globalnej stawki CIT może i tak jednak spotkać się z opozycją części krajów.

Propozycja Amerykanów, czy to 21 proc., czy 15 proc. może zaszkodzić krajom Europy Wschodniej i spowodować np. utratę zagranicznych inwestorów na Węgrzech, które ze swoim 9-proc. podatkiem CIT, najniższym w Unii Europejskiej i czwartym najniższym na świecie, mają wiele do stracenia w przypadku globalnego porozumienia, pisze Zalán Trajbár w „Hungary Today”.

Trajbár napisał, że „Węgry nie są rajem podatkowym; nie ma wielu międzynarodowych korporacji, które korzystają z przepisów podatkowych do unikania płacenia podatków. Węgry stosują niską stawkę podatku od osób prawnych w połączeniu z wieloma innymi zachętami ekonomicznymi, aby przyciągać duże ilości zagranicznych inwestycji kapitałowych”.

Dodając, że „celem węgierskiego systemu podatku od osób prawnych nie jest umożliwienie firmom unikania płacenia podatków od ich produkcji za granicą, jest to część większej pro-biznesowej strategii mającej na celu zwiększenie produkcji i przemysłu na samych Węgrzech”.

Dziennikarz podsumował, że „oto szansa dla rządu węgierskiego, aby zilustrować swoją skuteczną politykę gospodarczą, pokazać, że niskie podatki od osób prawnych nie dotyczą wyłącznie rajów podatkowych, a zamiast tego mogą być wykorzystane jako zachęta do inwestowania kapitału na dużą skalę. Czas pokaże, czy idea globalnej stawki podatku od osób prawnych znajdzie wystarczające międzynarodowe wsparcie, aby stać się rzeczywistością, ale ogromny dług, jaki narosły w krajach rozwiniętych z powodu COVID-19, może zapewnić niezbędny impuls dla projektu”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Brak jednomyślności UE ws. konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Węgry nie poparły wspólnej deklaracji

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto stwierdził, że europejskie deklaracje w sprawie Izraela „nie są zanadto pomocne”.

BELGRAD | PRISZTINA

Belgrad udziela pomocy finansowej każdemu Serbowi w Kosowie. Każdy Serb w Kosowie, w tym dzieci, otrzyma w poniedziałek równowartość 100 euro, a bezrobotni – 200 euro od rządu serbskiego w ramach „jednorazowej pomocy finansowej”, powiedział serbski minister finansów Siniša Mali.

„To jednorazowy pakiet finansowy dla Serbów w Kosowie i Metohiji, dający im do zrozumienia, że ​​nie są sami i że ich państwo działa na ich rzecz”, powiedział Mali, dodając, że w budżecie zarezerwowano na ten cel 1,5 mld dinarów (RSD).

Minister podkreślił, że posunięcie, realizowane w ramach trzeciego pakietu pomocy finansowej mającej pomóc przedsiębiorcom i obywatelom w łagodzeniu skutków pandemii koronawirusa, zostało zainicjowane przez prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia.

Według Mali w ustawie o przywróceniu równowagi budżetowej na 2021 r. Przewidziano znaczne alokacje na wsparcie projektów pomocy dla ludności serbskiej w Kosowie.

„Środki zostały przeznaczone na indywidualną pomoc finansową, a także na inwestycje, m.in. nowe szpitale, przedszkola i placówki oświatowe”, podkreślił minister.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia: Władze chcą płacić każdej zaszczepionej osobie

„To pozwoli nam uzyskać odporność zbiorową”, przekonuje prezydent kraju.

BERLIN

Domagają się wyjaśnień. Szef MSZ Heiko Maas potępił wymuszenie przez Białoruś zmiany trasy samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie w Mińsku białoruskiego opozycyjnego dziennikarza Romana Protasiewicza, żądając jego uwolnienia.

„Fakt, że lot między dwoma państwami UE – samolot Ryanair leciał z Grecji na Litwę – został przerwany pod pretekstem zagrożenia bombowego, stanowi poważną ingerencję w cywilny ruch lotniczy w Europie”, napisał Maas w niedzielę wieczorem na Twitterze. Dodał, że rząd niemiecki jest bardzo zaniepokojony doniesieniami, że Protasiewicz został w ten sposób zatrzymany w Mińsku.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec wezwało w poniedziałek ambasadorów Białorusi w związku z niedzielnym zatrzymaniem samolotu linii Ryanair w Mińsku. Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas, komentując wezwanie białoruskiego ambasadora Denisa Sidorenki na wieczorne spotkanie powiedział, że jego resort „chce jasności, co naprawdę wydarzyło się wczoraj (w niedzielę – red.)” w Mińsku. Podkreślił, że „dotychczasowe wyjaśnienia białoruskiego rządu w sprawie przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku są absurdalne i niewiarygodne”.

Niemcy chcą też „jasności co do dobra Romana Protasiewicza i jego partnerki, którzy muszą zostać natychmiast uwolnieni”. Dlatego „wezwaliśmy na dzisiejszy wieczór ambasadora Białorusi do Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmowę poprowadzi sekretarz stanu Miguel Berger” – oświadczył resort.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Szczyt Rady Europejskiej: UE nałoży kolejne sankcje na Białoruś

Restrykcje obejmować będą m.in. zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych.

WIEDEŃ

Coraz mniejszy sceptycyzm wobec szczepionek. Podczas gdy w Austrii podczas pandemii panował wysoki sceptycyzm wobec szczepionek przeciwko COVID-19, nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Wiedeński pokazuje wzrost odsetka osób chętnych do szczepień.

Badanie wykazało, że w połowie grudnia 2020 r. tylko 32 proc. ludności Austrii stwierdziło, że planuje się zaszczepić, a drugie tyle zadeklarowało, że nie chce się zaszczepić w najbliższej przyszłości.

Jednak zaufanie do szczepionki rośnie, jak wykazało badanie w kwietniu. Obecnie tylko 19 proc. badanych stwierdziło, że odmówi przyjęcia szczepionki, nieco ponad 22 proc. populacji otrzymało już szczepionkę, a dodatkowe 37 proc. zadeklarowało, że planuje zaszczepić się w najbliższym czasie.

Politolog Katharina Paul spodziewa się, że liczba chętnych na szczepienia będzie prawdopodobnie rosła ze względu na system zachęt wprowadzony w zeszłym tygodniu przez austriacki rząd. Zaszczepieni otrzymują bowiem tzw. „zieloną przepustkę”, dzięki której mogą wychodzić do restauracji, korzystać z hoteli lub obiektów kulturalnych.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Stany Zjednoczone rozpoczną szczepienia nastolatków powyżej 12 roku życia

Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech jest pierwszą dopuszczoną do obrotu dla nastolatków w wieku 12-15 lat w USA.

HELSINKI

Rząd „zniszczy” przyszłość kraju? Lewicowy, koalicyjny rząd premier Sanny Marin (SDP) „zniszczy przyszłość Finlandii”, informuje opublikowany w poniedziałek (24 maja) raport przygotowany przez Instytut Badawczy Fińskiej Gospodarki (Etla).

Autorzy publikacji krytykują rząd za prowadzenie złej – ryzykownej – polityki fiskalnej. W kwietniu rząd wbrew wcześniejszym zobowiązaniom zdecydował, że ramy wydatków budżetowych mogą zostać przekroczone o 900 mln euro w 2022 r. Rozmowy na ten temat nieomal doprowadziły do zerwania koalicji.

Według Etla utrzymujące się nadmierne wydatki publiczne są niewskazane w czasie po największym zagrożeniu związanym z pandemią, zwłaszcza w sytuacji gdy wkrótce kraje Unii Europejskiej będą mogły skorzystać z pierwszych środków w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

Raport stwierdza, że ​​rząd zamiast koncentrować się na zwiększaniu wydatków socjalnych powinien ponownie zobowiązać się do przestrzegania zasad budżetowych.

Zespół ekspertów ekonomicznych podkreśla również, że jest to niezbędne do rozpoczęcia i przyspieszenia od dawna oczekiwanych reform strukturalnych oraz poprawy stabilności fiskalnej kraju, przypominając, że wzrost gospodarczy Finlandii utrzymuje się na niskim poziomie m.in. z powodu braku reform oraz starzenia się społeczeństwa,

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Parlament ratyfikował Fundusz Odbudowy UE

Finlandia jest jednym z tych krajów członkowskich, w których ratyfikacja unijnego pakietu ratunkowego wzbudzała duże kontrowersje.

WARSZAWA

Czechy wycofają wniosek do TSUE? Premier Mateusz Morawiecki poinformował minionej nocy, że w wyniku porozumienia, do którego jest już bardzo blisko, Czesi zgodzili się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni Turów. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Czechy wycofają wniosek do TSUE ws. kopalni Turów?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował minionej nocy, że w wyniku porozumienia, do którego jest już bardzo blisko, Czesi zgodzili się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni Turów.

 

BRATYSŁAWA

Słowacki sektor kultury domaga się interwencji ze strony Komisji. Prawie 650 przedstawicieli słowackiego sektora kultury i instytucji kultury wystosowało list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i innych przedstawicieli instytucji europejskich, domagając się pośrednictwa ze słowackim rządem w celu przekonania władz do włączenia słowackiej kultury i sektorów kreatywnych do finansowanego z unijnych środków Krajowego Planu Odbudowy.

Według sygnatariuszy pisma, KPO przedłożony niedawno Komisji Europejskiej, całkowicie pomija kulturę i przemysł kreatywny, który jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią sektorów w Europie. Według Narodowego Banku Słowacji sektor ten poniósł największe szkody gospodarcze również na Słowacji.

„Po publikacji KPO w kwietniu 2021 r. w ramach procesu legislacyjnego wydano zbiorowy komentarz, w którym ponad 2 tys. sygnatariuszy z sektora kultury zwróciło się do rządu o ponowne rozważenie priorytetów finansowania planu i zamieszczenie rozdziału poświęconego kulturze i przemysłowi kreatywnemu. Rząd Republiki Słowackiej nie zaakceptował uwag”, przypomnieli sygnatariusze.

Ministerstwo Kultury opowiada się za promowaniem kultury poprzez fundusze unijne, jednak, jak podkreśla opozycja, alokacja tych środków jest administracyjno-operacyjnie wymagająca, a możliwość ich rozdysponowania na Słowacji jest bardzo niska.

Komisja Europejska ma podjąć decyzję o zatwierdzeniu słowackiego planu naprawy i odporności w najbliższych tygodniach.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk) 

BUKARESZT

Prezydent Rumunii apeluje o sprawiedliwy „podział obciążeń” w walce ze zmianami klimatycznymi. Rumunia chce być częścią Europy, która walczy o zapobieganie zmianom klimatycznym, o ile walka, a zwłaszcza podział obciążeń jest prowadzona uczciwie – powiedział prezydent Klaus Iohannis przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli.

Według prezydenta Rumunii podział ciężaru walki ze zmianami klimatycznymi musi być sprawiedliwy i uwzględniać rozwój każdego kraju, jego gospodarkę, a zwłaszcza jego obywateli.

„Walka ze zmianami klimatycznymi musi być możliwa do zarządzania zarówno dla gospodarek narodowych, jak i dla każdego obywatela, a ja będę bardzo zaangażowany w znalezienie rozwiązania, sprawiedliwej regulacji, która dałaby nam możliwość walki ze zmianami klimatycznymi, ale podział obciążenia”, dodał Iohannis.

Szef państwa powiedział, że niedawno zaktualizowane cele klimatyczne UE określone przez przywódców UE w grudniu są ambitne, ale nadal możliwe do osiągnięcia. W grudniu przywódcy UE zatwierdzili wiążący unijny cel redukcji netto emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. W porównaniu z 1990 r.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Frans Timmermans: Odnawialna energia to nasza przyszłość [WYWIAD]

W kwestii redukcji emisji „potrzeba silnej współpracy z najbardziej uprzemysłowionymi państwami”, przekonuje wiceszef Komisji Europejskiej.

 

SARAJEWO | PODGORICA

Premier przeprasza. Premier Czarnogóry osobiście przeprasza ofiary ludobójstwa w Srebrenicy. Premier Czarnogóry Zdravko Krivokapić powiedział w poniedziałek w Sarajewie, że jest mu głęboko przykro z powodu wszystkich ofiar ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. i przypomniał, że zażądał dymisji ministra swojego gabinetu po tym, jak zbagatelizował zbrodnię wojenną przeciwko miejscowym Bośniakom.

„Mój stosunek do Srebrenicy jest jasny. To właśnie z tego powodu uruchomiłem procedurę odwołania ministra (sprawiedliwości), chociaż zdawałem sobie sprawę, że za tymi wydarzeniami mogła stać próba obalenia rządu”, powiedział premier na konferencji prasowej w Sarajewo po spotkaniu z premierem Bośni i Hercegowiny Zoranem Tegeltiją.

Niedawno Krivokapić zażądał dymisji ministra sprawiedliwości Vladimira Leposavicia po tym, jak zanegował on ludobójstwo na nie-Serbach w Srebrenicy w lipcu 1995 r. Krivokapić powiedział, że „najgorsze, co dzieje się w tym regionie, to wykorzystywanie ofiar wojny do celów politycznych”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)