Koronawirus: Czechy interesują się rosyjską szczepionką Sputnik V / STOLICE

Rosja, Chiny, Czechy, Serbia, szczepionka, pandemia, koronawirus, COVID19, Sputnik V, Babisz

Czechy rozważają zakup rosyjskich szczepionek na wypadek, gdyby Europejska Agencja ds. Leków (EMA) ostatecznie zatwierdziła szczepionkę Sputnik V, powiedział w środę w Belgradzie premier Andrej Babiš. / Foto via [Shutterstock/Yalcin Sonat]

Premier Czech interesuje się serbską strategią szczepień i rosyjską szczepionką. Serbia gotowa do produkcji preparatu Sputnik V. We Włoszech platforma Rousseau zdecyduje o szerokim poparciu politycznym dla rządu Mario Draghiego. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA | BELGRAD

Premier Babis interesuje się serbską strategią szczepień i rosyjską szczepionką. Czechy rozważają zakup rosyjskich szczepionek na wypadek, gdyby Europejska Agencja ds. Leków (EMA) ostatecznie zatwierdziła szczepionkę Sputnik V, powiedział w środę premier Andrej Babiš.

Polityk zaznaczył, że nie rozważa użycia rosyjskiej szczepionki przed jej zatwierdzeniem w Unii Europejskiej. Andrej Babiš podkreślił jednak, że wcześniejszy zakup i sprowadzenie rosyjskiej szczepionki do Czech pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu w przypadku zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków. Premier Czech w środę gościł w Serbii, gdzie zapoznał się razem z grupą ekspertów z doświadczeniem Belgradu w stosowaniu szczepionek z Chin i Rosji.

Według Babisza Państwowy Instytut Leków (SUKL) powinien wcześniej zgromadzić stosowną dokumentację i czekać na decyzję EMA. W ubiegłym tygodniu premier Czech był na Węgrzech, które także zatwierdziły preparaty z Rosji i Chin.

Po środowym spotkaniu z premier Aną Brnabić Babiš powiedział, że Serbia powinna jak najszybciej wejść do strefy Schengen oraz że Czechy popierają przystąpienie całego regionu Bałkanów Zachodnich do UE.

Premier Serbii podziękowała, że rozszerzenie UE będzie jednym z priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2022 r.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

EMA dementuje: Wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki Sputnik V nie został złożony w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że wbrew medialnym informacjom, nie otrzymała wniosku o tzw. przyspieszoną rejestrację na terenie Unii Europejskiej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Szczepionkę na razie zatwierdziły z państw członkowskich tylko Węgry.

 

Informacje o przekazaniu takiego wniosku przez …

BELGRAD

Pogłębiona współpraca. Serbia może rozpocząć produkcję rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V do końca roku, powiedział w środę sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Mirsad Đerlek.

„Produkcja szczepionek będzie się odbywać w dwóch fazach”, powiedział Đerlek w rozmowie z TV Prva, dodając, że preparat zostanie najpierw dostarczony z Rosji i następnie zapakowany w Serbii.

Ministerstwo zdrowia kupiło już maszynę do pakowania, podkreślił Đerlek. „Bardzo trudno jest zdobyć szczepionkę na światowym rynku, więc tego typu inwestycja jest strategicznym wyzwaniem na 2021 r.”, zaznaczył Đerlek.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Ukraina oficjalnie zakazuje rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko COVID-19

Ukraina formalnie zakazała rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko koronawirusowi – poinformował rząd w dekrecie opublikowanym w środę (10 lutego).

RZYM

Podzieleni. Liderzy Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) – największej partii we włoskim parlamencie – popierają powstanie rządu kandydata na premiera Mario Draghiego, tymczasem grupa parlamentarzystów ugrupowania jest przeciwna przejęciu władzy przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jak piszą włoskie media, zgodę na desygnowanie na premiera Mario Draghiego przez M5S jest uzależniona od utworzenia „super-ministerstwa” do spraw transformacji ekologicznej.

Ostateczną odpowiedź, czy powstanie rząd byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego z szerokim poparciem większości ugrupowań parlamentarnych przyniesie wynik czwartkowego głosowania w internecie wśród około 170 tys. członków Ruchu Pięciu Gwiazd.

Na platformie tego ugrupowania o nazwie Rousseau jego działacze odpowiedzą na pytanie, czy popierają powołanie „rządu techniczno-politycznego” z „super- ministerstwem do spraw transformacji ekologicznej”. Poprzedni premier Giuseppe Conte rządził z poparciem M5S, a ugrupowanie w przeszłości deklarowało się jako antyestablishmentowe.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Mario Draghi bardzo blisko zatwierdzenia na premiera

Były prezes banku centralnego Włoch, a potem Europejskiego Banku Centralnego zakończył drugą turę konsultacji z liderami parlamentarnych ugrupowań

WARSZAWA

Media protestują. Prezentujemy list otwarty 53 polskich redakcji i wydawnictw – także EURACTIV.pl – napisany w akcie sprzeciwu wobec  rządowemu podatkowi od reklam, który stanowi de facto kolejny krok w ograniczaniu wolności mediów w Polsce.

(EURACTIV.pl)

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

Prezentujemy list otwarty 53 polskich redakcji i wydawnictw – także EURACTIV.pl – napisany w akcie sprzeciwu wobec  rządowemu podatkowi od reklam, który stanowi de facto kolejny krok w ograniczaniu wolności mediów w Polsce.
 

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia …

BERLIN

Inaczej niż w Polsce. Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych zdecydowali o przedłużeniu spowodowanego pandemią koronawirusa lockdownu do 7 marca. Kanclerz Niemiec postulowała termin o tydzień dłuższy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy przedłużają lockdown

Kanclerz Niemiec jest zwolenniczką przedłużania restrykcji.

PARYŻ

Na sali sądowej. W środę przed sądem karnym w Nanterre stanęła liderka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen i poseł do Parlamentu Europejskiego Gilbert Collard. Oboje zdecydowali się w grudniu 2015 r. na publikację w mediach społecznościowych (Twitter) zdjęć z okrucieństw wykonanych przez bojowników z tzw. Państwa Islamskiego.

Prokuratura domaga się grzywny w wysokości 5 tys. euro. Za przestępstwo grozi do trzech lat więzienia i 75 tys. euro grzywny.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

HELSINKI | OSLO | MOSKWA

Zbrojenia w toku. Armia Rosji przeprowadziła pierwszą rotację stacjonujących na archipelagu Nowa Ziemia ciężkich myśliwców dalekiego zasięgu. To kolejny element zwiększania rosyjskiej obecności wojskowej w rejonie Arktyki.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Rosja zwiększa obecność wojskową w Arktyce – na północ trafiają ciężkie myśliwce i rakiety S-400

To kolejny element zwiększania rosyjskiej obecności wojskowej w rejonie Arktyki.

TALLINN

Zwolennicy atomu. Celem Estonii jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 70 proc. do 2030 r. Energetyka jądrowa z niewielkich reaktorów modułowych mogłaby przyczynić się do realizacji pozyskiwania czystej energii. Dlatego Tallinn planuje budowę pierwszego reaktora jądrowego tego typu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Estonia chce postawić na energię atomową

W miksie energetycznym Estonii dominują paliwa kopalne (prawie 90 proc.).

ATENY | NIKOZJA | ANKARA

Czyja wizja zwycięży? „Jedynym rozwiązaniem sporu dotyczącego kwestii cypryjskiej jest zasada dwóch państw”, powiedział w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Ankara jako jedyna uznaje Cypr Północny. Według Erdogana koncepcja federacyjna, za którą opowiadają się Ateny, nie wchodzi w grę jako rozwiązanie sporu.

Grecja z kolei opowiada się za rozwiązaniem federacji wspieranym przez ONZ. Cypr z kolei ma nadzieję na kontynuowanie rozmów.

„Nie ma już innego rozwiązania niż istnienie dwóch państw, bez względu na to czy ktoś to akceptuje, czy nie, sprawa federacji nie wchodzi w grę”, podkreślił w środę Erdogan. „Tylko pod takimi warunkami możemy usiąść do rozmów w sprawie Cypru”, dodał.

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Koronawirus: Grecja zaostrza restrykcje z powodu nowych wariantów SARS-CoV-2

Nowe zasady będą obowiązywać od czwartku (11 lutego).

BUDAPESZT

Media bez wyboru? Tylko do końca tygodnia może nadawać na falach UKF niezależne Klubrádió z Budapesztu. Rozgłośnia jest uważana za najważniejsze radio krytyczne wobec rządu Viktora Orbána i jedno z ostatnich miejsc dyskusji na tematy niewygodne dla węgierskich władz.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Niezależne Klubrádió znika z eteru. Wcześniej krytykowało rząd Orbána

Tylko do końca tygodnia może nadawać na falach UKF niezależne Klubrádió z Budapesztu. Rozgłośnia jest uważana za najważniejsze radio krytyczne wobec rządu Viktora Orbána i jedno z ostatnich miejsc dyskusji na tematy niewygodne dla węgierskich władz.

 

 

Klubrádió na swojej częstotliwości 92,9 …

BRATYSŁAWA

Kosmiczne ambicje. Satelita GRBAlpha, który obecnie znajduje się w Moskwie, będzie drugim satelitą zbudowanym na Słowacji, który okrąży Ziemię. Satelitę zbudowano w Koszycach, drugim co do wielkości mieście na Słowacji, a w projekcie wzięli udział naukowcy ze Słowacji, Węgier i Japonii.

„Głównym zadaniem satelity jest wspieranie krótkofalarstwa i promocja Słowacji za granicą”, powiedział Miroslav Šmelko, koordynator projektu z Politechniki Koszyckiej (TUKE). Dzięki satelicie amatorskie stacje radiowe będą mogły komunikować się ze sobą poza bezpośrednim sygnałem radiowym – wyjaśnił Šmelko.

Część projektu to eksperyment naukowy, którego projekt i budowę koordynował astrofizyk Norbert Werner. Jego celem jest weryfikacja nowych możliwości monitorowania fal grawitacyjnych z detekcją rozbłysków gamma na orbicie Ziemi.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk) 

NATO utworzy w Niemczech Centrum Kosmiczne. Czeka nas militaryzacja kosmosu?

Czy Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieszczenie broni w kosmosie?

SOFIA

Za drogie życie. Miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego z dwojgiem dorosłych i dwojgiem dzieci w Bułgarii osiągnęły 1,3 tys. euro, tymczasem 65 proc. Bułgarów nie jest w stanie pokryć swoich kosztów utrzymania, wynika z dorocznego raportu przygotowanego przez Bułgarską Konfederację Niezależnych Związków Handlowych.

Według raportu 22 proc. bułgarskich gospodarstw domowych (1,6 mln osób) zarabia do 185 euro miesięcznie per capita, czyli znacznie mniej niż jest to konieczne do prowadzenia normalnego życia i poniżej granicy absolutnego ubóstwa.

Z kolei 43 proc. gospodarstw domowych (3,1 mln osób) uzyskuje dochody, które mieszczą się między granicą ubóstwa a wymaganymi kosztami utrzymania. Tylko 35 proc. osób ma dochód powyżej 650 euro na dorosłego członka gospodarstwa domowego.

Średnia stawka godzinowa w Bułgarii wynosi 2,40 euro, w porównaniu z 13,20 euro w UE.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)