Roberta Metsola kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na szefową Parlamentu Europejskiego

Roberta Metsola, Malta, Parlament Europejski

Szefowa Parlament Europejskiego Roberta Metsola (Malta/EPP). / Fot. Philippe STIRNWEISS [© European Union 2021 - Source : EP]

Europejska Partia Ludowa ma już swoją kandydatkę na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. O objęcie od przyszłego roku tej funkcji ubiegać się będzie Maltanka Roberta Metsola.

 

Najliczniejsza frakcja w Parlamencie Europejskim wybrała swojego kandydata na stanowisko przewodniczącego PE drogą głosowania, które odbyło się wczoraj (24 listopada) wieczorem. Najwięcej, bo aż 112 głosów zebrała maltańska europosłanka Roberta Metsola.

Zdecydowanie pokonała ona pozostałych kandydatów. Na holenderską eurodeputowaną Esther de Lange zagłosowało 44 osób, zaś Austriak Othmar Karas zebrał 18 głosów, wynika z informacji przekazanych przez członków EPL.

Maltańska europosłanka szefową PE? Nie będzie jej łatwo

„Czuję się zaszczycona, że otrzymałam tak silny mandat od grupy EPL do kandydowania na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego”, oświadczyła Metsola po ogłoszeniu wyników głosowania. Jeśli rzeczywiście obejmie ona funkcję szefa PE, to będzie pierwszą osobą z Malty na wysokim unijnym stanowisku.

Europejscy chadecy utrzymują, że umowa, jaką zawarli po wyborach do PE w 2019 r. z socjaldemokratami i liberałami, przewidywała zmianę na stanowisku przewodniczącego Parlamentu w połowie kadencji. Od lata tamtego roku funkcję tę sprawuje Włoch David Sassoli z S&D. Według chadeków socjaldemokraci powinni zatem w przyszłym roku przekazać EPL władzę nad PE aż do następnych wyborów.

Socjaldemokraci nie zgadzają się z taką interpretacją wspomnianej umowy. Ich zdaniem uzgodnienia rzeczywiście uwzględniały przekazanie urzędu szefa PE kandydatowi z EPL, ale pod warunkiem, że będzie nim Manfred Weber, przewodniczący frakcji EPL w PE. Skoro Weber wykluczył ubieganie się o to stanowisko, to socjaliści uważają, że mają prawo starać się o reelekcję Sassolego.

David Sassoli nie zgłaszał oficjalnie swojej kandydatury, ale w dość jasno dał do zrozumienia, że nie popiera oddania funkcji szefa PE chadekom, zwłaszcza w obliczu sukcesów wyborczych, jakie odnieśli w ciągu ostatnich miesięcy socjaldemokraci w kilku krajach, m.in. w Niemczech.

Kto będzie następnym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego?

Wbrew powyborczej umowie między parlamentarnymi frakcjami socjaldemokraci chcą pozostania na stanowisku szefa PE Davida Sassolego. Nie jest on jednak jedynym potencjalnym kandydatem do tej funkcji.

Kim jest Roberta Metsola?

Chadecy wydają się jednak widzieć w Metsoli kandydatkę kompromisu, którą różne stronnictwa w PE będą skłonne zaakceptować. „Chodzi przecież o instytucję, a nie o politykę”, stwierdził Manfred Weber na wczorajszej konferencji prasowej. „Nasza kandydatka reprezentuje światopogląd większości, którą nazwałbym «większością Ursuli von der Leyen»”, ocenił, odnosząc się do również pochodzącej z EPL przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Sama Metsola oznajmiła natomiast w rozesłanym niedawno e-mailu, w którym ogłosiła swoją kandydaturę, że jako szefowa Parlamentu Europejskiego „chce pomóc obywatelom państw członkowskich uwierzyć w Europę”.

42-letnia Roberta Metsola Tedesco Triccas to absolwentka Uniwersytetu Maltańskiego i Kolegium Europejskiego oraz była prawniczka, specjalizująca się w prawie europejskim. W przeszłości pracowała m.in. jako ekspertka ds. prawnych w stałym przedstawicielstwie Malty przy UE.

Do Parlamentu Europejskiego kandydowała po raz pierwszy w 2009 r., aczkolwiek dopiero w 2013 r. udało jej się uzyskać mandat w wyborach uzupełniających. Zastąpiła w PE Simona Busuttila, zostając tym samym jedną z pierwszych kobiet z Malty w Parlamencie Europejskim. W Parlamencie zajmuje się szczególnie kwestiami związanymi z migracją.

Parlament Europejski: Największe frakcje chcą zablokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy

Parlament Europejski od dawna wywiera presję na Komisji Europejskiej ws. stanu praworządności w Polsce.

Wybór przewodniczącego PE

Od pierwszych wyborów powszechnych do PE w 1979 r. szefa Parlamentu Europejskiego wybiera się na pół kadencji (dwa i pół roku) z możliwością ponownego wyboru. Podczas każdej kadencji stanowisko obsadzane jest najpierw zazwyczaj w lipcu, bezpośrednio po wyborze nowego składu Parlamentu, a drugi raz – dwa i pół roku później, w styczniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) Parlament Europejski wybiera przewodniczącego spośród europosłów, w oparciu o nominacje, które można składać przed każdą rundą głosowania za zgodą nominowanych.

Kandydatury mogą wysuwać poszczególne frakcje, ale także grupa stanowiąca jedną dwudziestą wszystkich posłów (tzw. małe kworum, obecnie 38 europosłów). Głosowanie jest tajne.