Puste obietnice Grupy Wyszehradzkiej. Rosja kusi Sputnikiem V Finlandię / STOLICE

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, poza Węgrami, nie spełniły swojego zobowiązania dotyczącego przekazania środków zadeklarowanych w maju 2020 r. w trakcie konferencji darczyńców na rzecz przyśpieszenia prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, informuje EURACTIV.cz. / Foto via [EPA-EFE/Rafal Guz]

Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wpłaciły środków zadeklarowanych na rozwój prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2? Rosja oferuje Finlandii technologię produkcji szczepionek. Dzień Kobiet w Polsce upłynął pod znakiem demonstracji. Irlandia wprowadza obowiązkową kwarantannę dla podróżnych z zagranicy. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA | WARSZAWA | BRATYSŁAWA |  BUDAPESZT

Puste obietnice? Kraje Grupy Wyszehradzkiej, poza Węgrami, nie spełniły swojego zobowiązania dotyczącego przekazania środków zadeklarowanych w maju 2020 r. w trakcie konferencji darczyńców na rzecz przyśpieszenia prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2, informuje EURACTIV.cz. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Konferencja darczyńców: Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie spełniły swojego zobowiązania finansowego?

W maju 2020 r. w trakcie konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się zebrać 7,4 mld euro.

HELSINKI

Rosja oferuje Finlandii technologię produkcji szczepionek. Rosja zaoferowała Finlandii technologię produkcji szczepionki Sputnik V, poinformowała w czwartek (4 marca) agencja informacyjna Tass.

Ofertę Rosji można uznać za manewr strategiczny o motywach politycznych i handlowych – powiedział w sobotę MTV3 były ambasador Finlandii w Moskwie Hannu Himanen, dodając, że Finlandia jest jednym z tych krajów UE, w których Rosja chce „zbadać grunt”. Według Himanena celem Rosji jest próba rozbicia unijnej solidarności.

Oferta pojawia się w czasie, gdy w krajach członkowskich UE – także w Finlandii – rośnie frustracja związana z powolnym postępem kampanii masowych szczepień.

Sankcje UE wobec Rosji powstrzymają Finlandię przed zakupem szczepionki Sputnik V, a tym samym wystąpienia przeciwko unijnemu programowi zakupu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2, stwierdził w czwartek w rozmowie z tabloidem Ilta-Sanomat Timo Vesikari, były dyrektor Centrum Badań nad Szczepionkami Uniwersytetu w Tampere, dodając, że zakup szczepionki koncernu Sinopharm z Chin może być łatwiejszy ze względów politycznych.

Kwestia zakupu szczepionki Sputnik V pojawiła się po raz pierwszy w rozmowie telefonicznej między przewodniczącą rosyjskiego parlamentu Valentiną Matviyenko i byłą prezydent Finlandii Tarją Halonen, która obecnie pracuje dla europejskiej grupy WHO ds. COVID-19. Halonen skontaktował się z Matviyenko na prośbę WHO w sprawie procesu zatwierdzania Sputnika.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Słowacja: Rząd upadnie z powodu rosyjskiej szczepionki? "Sputnik V narzędziem wojny hybrydowej"

Słowacja będzie drugim krajem UE po Węgrzech stosującym rosyjską szczepionkę, która do tej pory nie została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków.

DUBLIN 

Obowiązkowa kwarantanna. Prezydent Irlandii podpisał ustawę o obowiązkowej kwarantannie w hotelach w Irlandii. Dokument podpisany przez Michaela Hiiginsa dotyczy wszystkich podróżujących na „zielona wyspę”.

Kwarantannę w hotelach zobligowane będą odbyć wszystkie osoby (bez względu na narodowość), które przybędą do Irlandii z państw wysokiego ryzyka epidemicznego. W tej chwili na tej liście jest ponad 30 państw.

Zgodnie z nowym prawem kwarantannę w hotelach będą musiały także odbyć osoby, które przybyły do Irlandii bez ważnego, negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2. Podróżny będzie mógł opuścić hotel przed zakończeniem kwarantanny tylko, gdy będzie wymagał pilnej pomocy medycznej lub zostanie przeniesiony do innego hotelu w przypadku potrzeby wykonania testu na SARS-CoV-2.

Za pobyt w kwarantannie osoba dorosła będzie musiała zapłacić 2 tys. euro, a w przypadku dziecka będzie to 500 euro. W trakcie izolacji podróżni będzie musieli wykonać co najmniej 2 testy na SARS-CoV-2. W przypadku dwóch negatywnych wyników, podróżni będą mogli opuścić kwarantannę po dwóch tygodniach.

W przypadku pozostałych pasażerów, przepisy zobowiązują ich do poddania się kwarantannie we własnym domu. Samoizolacja będzie mogła być skrócona, jeżeli test PCR wykonany najwcześniej po 5 dniach od przybycia do Irlandii, wskaże wynik negatywny na obecność SARS-CoV-2.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Dzień Kobiet w Polsce pod znakiem demonstracji. Po niedawnym ograniczeniu praw kobiet w Polsce, w tym prawie całkowitym zakazie aborcji, który wszedł w życie w styczniu, tegoroczny Dzień Kobiet upłynął pod znakiem protestów i demonstracji w całym kraju. Protesty dotyczyły nie tylko ustawy aborcyjnej, ale także większego wsparcia państwa dla procedur in vitro i edukacji seksualnej.

Demonstracje odbyły się m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie. Ale to tylko niektóre z miast, gdzie w poniedziałek odbywały się protesty pod hasłem „Dzień Kobiet bez kompromisów”. Manifestacje w obronie praw kobiet przybrały różne formy, zarówno marszy, jak i happeningów.

W Warszawie manifestacja z okazji Dnia Kobiet miała rozpocząć się około godziny 16 na rondzie Dmowskiego w centrum stolicy, ale miejsce obstawiła policja. Dlatego uczestniczki zgromadziły się na nieodległym rondzie Czterdziestolatka. Zapowiadały, że zostaną tam do północy.

Policjanci zamknęli uczestników protestu w kordonie i przystąpili do legitymowania. Doszło do przepychanek. Według organizatorów protestu dwie osoby zostały zatrzymane. Potwierdziła to stołeczna policja.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Logo Strajku Kobiet nawiązuje do nazizmu? Błyskawice jak symbole Hitlerjugend i SS?

Zarówno naukowcy, jak i weterani Powstania Warszawskiego tłumaczą, że to kompletna bzdura.

WIEDEŃ

Protesty i neonaziści. Co najmniej kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę w centrum Wiednia przeciwko społecznym restrykcjom, związanym z pandemią koronawirusa. Doszło do aresztowania kilku osób, które sprzeciwiały się policji, apelującej do tłumu o rozejście się do domów. Rząd nie wyklucza dalszego złagodzenia obostrzeń. Jednak w ostatnich tygodniach codziennie pojawia się coraz więcej nowych zakażeń.

W protestach aktywni byli członkowie i sympatycy skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austri (FPÖ) a także członkowie grup neonazistowskich. Po weekendowych protestach politycy rządzącej  Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) zażądali rezygnacji z zajmowanych stanowisk przez polityka FPÖ Herberta Kickla.

Były minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl w przemówieniu do tłumu oskarżył rząd o prowadzenie „szalonej i dziwacznej” polityki. Demonstranci skandowali antyrządowe hasła i domagali się dymisji centroprawicowego kanclerza rządu Sebastiana Kurza.

Według austriackich mediów w demonstracji po raz kolejny uczestniczyli także neonaziści, którzy brali udział w poprzednich protestach przeciwko maseczkom i restrykcjom.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria i Dania porozumiały się z Izraelem ws. produkcji szczepionek. "Wotum nieufności dla UE"

Izrael, Dania i Austria połączą siły w walce z pandemią COVID-19.

LONDYN

Apel z USA. Pełnomocnik prezydenta USA ds. zmian klimatycznych John Kerry wezwał w poniedziałek po rozmowach z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem 20 największych na świecie emitentów dwutlenku węgla, które obecnie odpowiadają za ponad 80 proc. całkowitej emisji, do natychmiastowego zmniejszenia swojego śladu węglowego.

Kerry określił Wielką Brytanię jako „silnego partnera” w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi. Wielka Brytania będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP26 w listopadzie br.

Jednak gdy zarówno nowa administracja prezydenta Joego Bidena, jak i UE ogłosiły ambitne plany uczynienia swoich gospodarek bardziej ekologicznymi, rząd Johnsona do tej pory niewiele zdradził odnośnie planów osiągnięcia redukcji gazów cieplarnianych w kolejnych latach.

Kerry pojedzie we wtorek do Paryża i Brukseli na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i innymi przywódcami UE.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Szwecja: Ekologiczna stal dzięki zielonemu wodorowi. Projektem zainteresowany jest współtwórca Spotify

Kiedy powstanie pierwsza na świecie huta zasilana zielonym wodorem?

RZYM

Wyjście z problemów blisko. Premier Włoch Mario Draghi powiedział w poniedziałek, że „pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka”.

W wystąpieniu nagranym w Kancelarii Premiera Draghi oświadczył, odnosząc się do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem: „W tych dniach stoimy w obliczu nowego pogorszenia kryzysu sanitarnego. Każdy musi wnieść swój wkład, by ograniczyć szerzenie się wirusa”. Szef rządu zapewnił, że kampania szczepień zostanie w najbliższych wzmocniona.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy zablokowały sprzedaż szczepionek na koronawirusa do Australii

Szczepionki nie pojadą na Antypody, gdzie miały zostać użyte do zaszczepienia tamtejszych lekarzy i pielęgniarek, ale będą musiały zostać sprzedane odbiorcom na terenie UE.

MADRYT

Szef hiszpańskich przedsiębiorców ostrzega przed złagodzeniem unijnych reguł fiskalnych. Antonio Garamendi, szef Hiszpańskiej Konfederacji Organizacji Biznesowych (CEOE), ostrzegł w wywiadzie opublikowanym dla portalu Cinco Días (należącym do El Pais), że poluzowanie reguł fiskalnych w celu złagodzenia skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 dla sektora biznesowego może przełożyć się na powstanie ogromnej dziury w finansach publicznych sięgającej nawet 70 mld euro w 2023 r.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ATENY | NIKOZJA

Grecja, Cypr i Izrael podpisują trójstronną umowę na budowę kabla podmorskiego. Grecja, Cypr i Izrael podpisały trójstronny protokół ustaleń dotyczący budowy podwodnego kabla zasilającego, który będzie przebiegał przez dno Morza Śródziemnego i będzie pełnił funkcję awaryjnego zapasowego źródła energii. Koszt inwestycji oszacowano na 900 mln dolarów i będzie on częściowo finansowany przez UE.

Umowę podpisano w trakcie wideokonferencji między greckim ministrem środowiska i energetyki Costasem Skrekasem a jego odpowiednikami Natasą Pilides i Yuvalem Steinitzem.

Kabel zostanie zbudowany przez konsorcjum EuroAsia Interconnector do 2024 r. I obejmie około 1500 kilometrów długości na głębokości około 2700 metrów. Będzie miał napięcie 1000-2000 megawatów (MW).

„EuroAsia Interconnector przyczyni się zdecydowanie do zakończenia izolacji energetycznej Cypru oraz lepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii”, powiedział grecki minister.

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej.

BUDAPESZT

Bruksela chce ułatwić używanie narkotyków? „Niestety, widzimy, że Bruksela nie tylko popiera nielegalną migrację, ale także wzrost używania narkotyków, a przynajmniej chce to ułatwić. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała medyczne właściwości konopi indyjskich” – powiedział w rozmowie z państwową agencją informacyjną MTI szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó. 

Przemawiając po kongresie ONZ na temat Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych, Szijjártó powiedział, że nielegalna migracja i zażywanie narkotyków to dwa poważne wyzwania dla bezpieczeństwa „wyraźnie związane z przestępczością zorganizowaną”, a Bruksela nie podejmuje odpowiednich działań przeciwko nim.

Polityk dodał, że nielegalna imigracja jest „wyraźnie związana ze zorganizowaną przestępczością”, a działalność tych zorganizowanych przestępców „często wspomagają organizacje pozarządowe”.

W grudniu 2020 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zastosowała się do zalecenia WHO i pośrednio uznała medyczne właściwości konopi indyjskich. Z kolei październiku 2020 r. Parlament Europejski zagłosował za zwiększeniem dopuszczalnego poziomu THC dla konopi przemysłowych z 0,2 proc. do 0,3 proc.

Propozycja ta od dawna była popierana przez Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) i została włączona do przyjętej kilka dni temu przez Parlament Reformy Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).

Parlament zagłosował również za umieszczeniem konopi na liście produktów, które można regulować za pomocą norm handlowych, co ma na celu poprawę ekonomicznych warunków produkcji i wprowadzania do obrotu, a także jakości produktów rolnych.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Postępowanie przeciw niezależnej telewizji RTL Klub za spot dot. praw osób LGBTIQ

Zdaniem węgierskiej rady ds. mediów naruszono tym samym prawo do… ochrony dzieci.

BRATYSŁAWA

Rząd ujawni szczegóły dotyczące Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ministerstwo finansów Słowacji zakończyło prace nad projektem Krajowego Planu Odbudowy, który ma teraz zostać poddany międzyresortowym konsultacjom, potwierdził minister finansów Eduard Heger.

KPO koncentruje się na pięciu priorytetowych obszarach, które obejmują transformację ekologiczną, opiekę zdrowotną, administrację publiczną, edukację i naukę oraz innowacje.

Słowacja otrzyma około 6 mld euro z Funduszu Odbudowy UE. Komisja Europejska pozytywnie odniosła się do projektu, powiedziała odpowiedzialna za KPO Lívia Vašáková, dodając. Każde z państw członkowskich ma czas do końca kwietnia na przesłanie gotowego KPO do Brukseli.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Krajowy Plan Odbudowy szansą na rewitalizację polskiej gospodarki [WYWIAD]

Polska ma dobrą strategię dotyczącą dekarbonizacji?

SOFIA

Bojko Budowniczy, czyli kampania wyborcza nabiera tempa. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) poinformowała Parlament Europejski i Radę Europy o niedawnej kampanii wyborczej premiera Bojko Borisowa.

W jej trakcie premier Bułgarii odbył podróże po całym kraju, promując sukces swojego rządu, np. w zakresie odbudowy infrastruktury, m.in. finansowanej z unijnych funduszy, jednocześnie otwarcie przemawiając przeciwko opozycji. Wybory parlamentarne zaplanowano na 4 kwietnia.

Główna partia opozycyjna twierdzi, że Borisow wykorzystuje pieniądze podatników do prowadzenia kampanii wyborczej. Socjaliści twierdzą, że wizyty w trakcie których premier zachwala sukcesy swojego rządu – Borisow korzysta ze wszelkich udogodnień oraz państwowej ochrony – stanowią naruszenie bułgarskiego prawa wyborczego, ponieważ stawiają innych uczestników kampanii w niekorzystnej sytuacji.

„Poza działaniem wbrew prawu dla premiera jest sprawą honoru wykorzystywanie środków publicznych do prowadzenia kampanii”, powiedział Hristo Prodanow (BSP).

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria pewnie zmierza do strefy euro. Rumunia jeszcze poczeka?

Spośród państw członkowskich UE do strefy euro należy obecnie 19 państw.

BELGRAD

Głośne nazwiska i autokracja. Serbia zatrudnia kancelarię prawną Cherie Blair, żony byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira, do sporu z firmą medialną United Group. Stanie się tak po tym, jak holenderska firma medialna United Group BV oskarżyła „autokratyczny reżim” w Belgradzie o wywieranie nacisku na jej serbski oddział SBB. Według The Telegraph to próba zwiększenia kontroli nad mediami przez rządzących Serbią.

Londyńska gazeta przypomniała, że od sześciu lat  Tony Blair doradza serbskiemu rządowi za pośrednictwem Tony Blair Institute for Global Change. Kontrakt był początkowo finansowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Brytyjski dziennik poinformował, że w zeszłym tygodniu biuro Blaira potwierdziło, że jego organizacja zatrudnia w Serbii pracowników „wspierających strategiczne wdrażanie reform modernizacyjnych”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)