Przewodnicząca Komisji Europejskiej podpisała umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel / Zdjęcie via Komisja Europejska /

Już tylko dwa formalne kroki dzielą Wielką Brytanię od wyjścia z Unii Europejskiej. Po czwartkowej zgodzie królowej Elżbiety II, dziś swój podpis na umowie dotyczącej wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii złożyli Ursula von der Leyen i Charles Michel.

 

 

Królowa Elżbieta II zaakceptowała w czwartek ustawę regulującą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kończy to formalną procedurę „rozwodową” po stronie brytyjskiej. Jednocześnie w piątek (24 stycznia) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę o wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty. Do realizacji brexitu pozostały już tylko dwa formalne kroki.

Do brexitu brakuje tylko podpisu królowej

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął wczoraj projekt ustawy ws. brexitu. Brytyjska Izba Lordów zrezygnowała bowiem wieczorem z dalszych starań o wprowadzenie poprawek, co oznacza, że do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE brakuje już tylko podpisu królowej. 

To tylko formalność

Wyjście Wielkiej Brytanii znacznie przyśpieszyło po środowej rezygnacji Izby Lordów ze starań o wprowadzenie poprawek do ustawy w sprawie porozumienia o wystąpieniu w UE – nazywanej w skrócie WAB (Withdrawal Agreement Bill). W dzień później, tj. w czwartek brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na wejście w życie wspomnianej ustawy. Zgoda monarchini jest aktem wieńczącym prace legislacyjne dotyczące wyjścia z UE. Jak zauważa brytyjska prasa podpis królowej był formalnością. Ostatni raz brytyjski monarcha odmówił złożenia podpisu pod przedstawionym mu uchwalonym prawem w 1707 r.

„Czasami wydawało się, że w brexicie nigdy nie przekroczymy linii mety, ale w końcu osiągnęliśmy to”, oświadczył jeszcze w środę wieczorem premier Boris Johnson.

Brexit: Izba Lordów domaga się gwarancji dla obywateli UE

Izba Lordów zgłosiła poprawki do ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczą one m.in. praw obywateli UE mieszkających na Wyspach.

 

 

Proces legislacyjny dotyczący ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (Withdrawal Agreement Bill; WAB) znacznie zwolnił …

Nowy rozdział

Do formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dojdzie 31 stycznia. Pozostało zatem niewiele czasu na realizację pozostałych formalności. W piątkowy poranek umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE podpisali przedstawiciele Wspólnoty.

„Właśnie podpisaliśmy z Charlesem Michelem umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, otwierając drogę do jej ratyfikacji przez Parlament Europejski”, napisała w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Charles Michel, także za pośrednictwem mediów społecznościowych, dodał ze swojej strony, że „wzajemne relacje nieuchronnie się zmienią, ale nasza przyjaźń pozostanie. Rozpoczynamy nowy rozdział jako partnerzy i sojusznicy”. Belg miał naturalnie na myśli wychodzącą z UE Wielką Brytanię. Michel dodał, że „ma nadzieje napisać wspólnie nową stronę w tej historii”.

Von der Leyen: "Małe szanse na pełne porozumienie z Wielką Brytanią do końca roku"

„Relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie jak do tej pory”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedział w środę (8 stycznia) w Londynie, że …

Pozostały dwa kroki

Po podpisaniu dokumentu przez von der Leyen i Michela, trafi on teraz do Parlamentu Europejskiego. W najbliższą środę, 29 stycznia, europarlamentarzyści zagłosują nad jego ratyfikacją. Następnego dnia, w przypadku wyrażenia zgody przez członków PE, umowa trafi do zatwierdzenia dyplomatów z państw członkowskich Unii. Zgodnie z ustaleniami – Londyn ma tego dnia o północy opuścić UE.

Realizacja formalnych kroków nie zakończy jednak procedury brexitowej. Dzień po wyjściu ze Wspólnoty rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym będą trwały negocjacje dotyczące przyszłych relacji handlowych Londynu i Brukseli. W rzeczywistości Wielka Brytania nadal pozostanie członkiem UE, lecz bez prawa głosu. Zjednoczone Królestwo będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób. Londyn będzie także częścią unii celnej oraz będzie opłacał składki do budżetu i wciąż będzie związany unijnym prawem.

Plan Barniera na pobrexitowe negocjacje

Główny negocjator ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej przedstawił zarys swojego planu na negocjacje nad umową handlową z Wielką Brytanią. Rozmowy te rozpoczną się zaraz po tym, jak Londyn formalnie opuści UE.

 

Michel Barnier ujawnił swój pogląd na sytuację po brexicie …