Przewodnicząca CDU odpowiada na pomysły Macrona

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, źródło: CDU

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer// Źródło: CDU

Kierująca od grudnia ubiegłego roku rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odpowiedziała na niedawne, opublikowane w gazetach we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, wezwanie prezydenta Francji do „renesansu Europy”. Przyznała mu rację co do konieczności reformowania UE, ale odrzuciła wiele jego propozycji gospodarczych.

 

Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła na stanowisku szefowej CDU kanclerz Angelę Merkel 7 grudnia 2018 r. W swoim opublikowanym wczoraj (10 marca) na łamach „Welt am Sonntag” artykule napisała, że Unii Europejskiej potrzebne są zmiany, które uczynią ją silniejszą. Sprzeciwiła się jednocześnie projektom na rzecz większej centralizacji UE.

Tak dla większej ochrony granic, nie dla europejskiej płacy minimalnej

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił swój manifest dokładnie tydzień temu, w poniedziałek 4 marca. Szefowa CDU zgodziła się, że UE musi zyskać więcej siły, aby wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej, którą coraz mocniej dominują USA i Chiny. Kolejnym wyzwaniem jest przeprowadzenie UE przez trudności jakie niosą za sobą np. amerykańska polityka gospodarcza pod rządami Donalda Trumpa czy zbliżający się brexit.

„Nasza Europa musi stać się silniejsza w świecie podmywanym przez fale protekcjonizmów i nacjonalizmów” – napisała Kramp-Karrenbauer. Stwierdziła jednak, że „europejska centralizacja, europejski etatyzm, kolektywizacja długów, europeizacja systemów społecznych i płaca minimalna byłyby złą drogą do osiągnięcia tego celu”.

O ile więc w Berlinie spodobały się pomysły zacieśnienia współpracy na rzecz walki z nielegalną imigracją czy zagrożeniami terrorystycznymi, o tyle odrzucone zostały niemal wszystkie propozycje dotyczące gospodarki. CDU zamiast ustanawiania „europejskiej pensji minimalnej” czy uwspólnienia długów w strefie euro (co oznaczałoby w praktyce, że Niemcy będą spłacać cudze długi) wolałaby stworzenie wewnętrznego unijnego rynku bankowego, co pomogłoby przedsiębiorcom łatwiej sięgać po finansowanie inwestycji (np. starając się o kredyt w innym państwie członkowskim).

Macron wzywa do "odrodzenia Europy"

Prezydent Francji przedstawił swój plan reform w Unii Europejskiej w artykule opublikowanym na łamach gazet we wszystkich 28 państwach członkowskich. Emmanuel Macron wezwał w nim m.in. do głębszej koordynacji walki z cyberprzestępczością, dalszego przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wzmocnienia praw socjalnych.
 

Artykuł …

UE stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ?

Kramp-Karrenbauer zasugerowała też to, aby więcej środków z unijnego budżetu przeznaczać na innowacje i rozwój nowoczesnych technologii. Opowiedziała się również za tym, aby UE rozpoczęła starania o to, aby stać się jako całość stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Po tym, jak Wielka Brytania opuści UE, jedyny unijnym państwem w tym gremium zostanie Francja. Pozostali stali członkowie to USA, Rosja i Chiny.

Szefowa CDU pochwaliła natomiast propozycje Macrona odnośnie kryzysu migracyjnego, czyli większe zaangażowanie UE w krajach skąd przybywają do Europy nielegalni imigranci, co nazwała „rozwiązywaniem problemów u ich źródeł” oraz rozszerzenie działania unijnej straży granicznej i przybrzeżnej. „Aby czuć się bezpiecznie w Europie, potrzebujemy bezpieczniejszych granic zewnętrznych” – napisała Kramp-Karrenbauer.

Annegret Kramp-Karrenbauer nową szefową CDU

Nową przewodniczącą rządzącej Niemcami partii – centroprawicowej Chrześcijańskiej Unii Demokratycznej – została dotychczasowa sekretarz ugrupowania Annegret Kramp-Karrenbauer. Zastąpiła tym samym na tym stanowisku kanclerz Angelę Merkel, która kierowała partią nieprzerwanie przez 18 lat.
 
56-letnia Annegret Kramp-Karrenbauer uznawana jest za bardzo bliską sojuszniczkę …