Policja w Durham: Dominic Cummings mógł naruszyć restrykcje

Boris Johnson uważa sprawę swojego głównego doradcy za zamkniętą. Partia Konserwatywna traci w sondażach.

Boris Johnson uważa sprawę swojego głównego doradcy za zamkniętą. Partia Konserwatywna traci w sondażach.

Boris Johnson uważa sprawę swojego głównego doradcy za zamkniętą, ale Partia Konserwatywna traci w sondażach. Polska największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W Bułgarii zatrzymano wiceministra środowiska. W czerwcu Parlament Europejski zajmie się sytuacją pracowników sezonowych w UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

W czwartek (28 maja) Komisja Europejska ogłosiła projekt Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. KE proponuje łącznie 40 mld euro – Polsce miałoby przypaść 8 mld.

(Natalia Pazura | EURACTIV.pl)

8 mld euro dla Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Kto prócz Polski najwięcej skorzysta z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

LONDYN

Dominic Cummings, główny doradca premiera Borisa Johnsona, mógł naruszyć restrykcje wprowadzone na czas epidemii, ale nie zostaną podjęte w związku z tym dalsze działania, poinformowała w czwartek (28 maja) policja w Durham.

Cummings, który stał się wrogiem nr 1 w Wielkiej Brytanii, nie zamierza rezygnować ze stanowiska, a premier Boris Johnson uważa sprawę za zamkniętą.

Według większości sondaży Partia Konserwatywna straciła co najmniej kilka procent poparcia. Tłumaczone jest to sprawą Cummingsa. Według sondażu pracowni YouGov różnica między Torysami – 44 proc. a Partią Pracy – 38 proc., zmalała do 6 punktów proc.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Koronawirus: Johnson broni głównego doradcy, który złamał zasady kwarantanny

Czy w brytyjskim rządzie stosowano podwójne standardy w sprawie przestrzegania restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa?

SOFIA

Zatrzymanie wiceministra. Wiceminister środowiska i wód Krasimir Żiwkow i pięciu pracowników jego resortu oraz biznesmenów zatrzymano w czwartek (28 maja) w związku z nielegalnym importem odpadów z Włoch i ich spalaniem.

Temat nielegalnych odpadów jest obecny w bułgarskich mediach od lat. Dziennikarze twierdzą, że w proceder zaangażowana jest włoska mafia. Wiceministra zatrzymano w domu. Prokuratura twierdzi, że wywierał presję na podwładnych, aby podpisywali zezwolenia na import odpadów i ich spalanie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

BUKARESZT

Luzowanie obostrzeń. Rząd postanowił w czwartek (28 maja) wieczorem znieść począwszy od 1 czerwca kolejne ograniczenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa.

Wraz z początkiem nowego miesiąca zostanie przywrócona możliwość organizowania wydarzeń sportowych, ale bez udziału kibiców. Możliwe będzie także organizowanie wydarzeń kulturalnych: pokazów, spektakli, koncertów, filmów – pod warunkiem ograniczenia widowni do 500 osób i tylko na świeżym powietrzu. Uczestnicy będą musieli zachować co najmniej dwu metrowy odstęp. Będą musieli pamiętać o noszeniu masek ochronnych.

Z początkiem czerwca do pracy może wrócić gastronomia. Klienci będą obsługiwani w letnich ogródkach.

W czerwcu o poprawie losu pracowników sezonowych. Parlament Europejski będzie w czerwcu debatował nad rezolucją dotyczącą sytuacji pracowników sezonowych, zapowiedział lider frakcji Odnówmy Europę (RE) w Parlamencie Europejskim, Dacian Cioloș. W ostatnich dniach pojawiły się informacje dotyczące złej sytuacji rumuńskich pracowników sezonowych w Niemczech i Holandii. 

„Potrzebne są jasne przepisy w UE dotyczące umów pracowniczych, praw socjalnych i warunków, w których pracują oni w rolnictwie, budownictwie, turystyce lub opiece społecznej”, powiedział Cioloș.

Rumuński europoseł powiedział, że niedawne problemy Rumunów w Niemczech ujawniły problem, który nie był rozwiązywany w UE od lat – brak wspólnych standardów dotyczących pracy sezonowej, co pozostawia otwarte drzwi dla nadużyć.

(EURACTIV.ro)

Włochy uregulują sytuację nielegalnych migrantów

Jakie warunki muszą spełnić migranci, aby uzyskać czasowe prawo pobytu we Włoszech?

BERLIN

Dalsza pomoc. Bundestag przyjął w czwartek (28 maja) kolejne ustawy mające na celu złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Wśród nich są wydłużenie zasiłku dla rodziców, którzy nie mogą wrócić do pracy ze względu na konieczność opieki nad dziećmi – do 10 tygodni dla obojga rodziców i 20 tygodni w przypadku samotnie wychowujących dzieci.

Obniżono także podatek VAT na posiłki serwowane w restauracjach z 19 do 7 proc. To wsparcie dla restauracji, które jak w całej Europie, odnotowały w ostatnich miesiącach spadek obrotów. Zmiany będą obowiązywały od lipca br. przez 12 miesięcy.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARYŻ

Druga faza. „Jest lepiej niż sądziliśmy”, stwierdził premier Edouard Philippe w przemówieniu poświęconym sytuacji sanitarnej kraju. Polityk zapowiedział jednocześnie zniesienie od 2 czerwca kolejnych restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. 

Francja: Coraz lepsza sytuacja epidemiczna. Władze znoszą kolejne restrykcje

Jakie konkretnie zmiany czekają Francuzów od czerwca?

(EURACTIV.FR)

WARSZAWA

Koronawirus pomaga KRS. Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) chce, by polska Krajowa Rada Sądownictwa jak najszybciej – “jak tylko epidemia COVID-19 na to pozwoli” – została wykluczona z jej szeregów. W ocenie władz tej organizacji nowa KRS jest zależna od polityków i nie wypełnia swoich zadań.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus utrzymuje polską KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa chce, by polska Krajowa Rada Sądownictwa jak najszybciej została wykluczona z jej szeregów.

WIEDEŃ

Austrian Airlines wznowi loty w czerwcu. Austriacki przewoźnik Austrian Airlines (AUA), którego właścicielem są niemieckie linie lotnicze Lufthansa, ponownie rozpocznie loty 15 czerwca, zaczynając od europejskich destynacji i Tel Awiwu.

Do końca czerwca linie uruchomią do 40 tras, co stanowi 5 proc. oferty sprzed kryzysu. Kolejne zmiany zaplanowano na lipiec, gdy do oferty wrócą pierwsze loty na dłuższych dystansach. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Na jakich warunkach Niemcy uratują Lufthansę?

Niemiecki rząd zdecydował o pomocy finansowej dla przewoźnika w wysokości 9 mld euro ale Komisja Europejska stawia warunki.

HELSINKI

To tylko wstępna propozycja. Rząd zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi opinię na temat Funduszu Odbudowy UE. Minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen (Socjaldemokratyczna Partia Finlandii) zaznaczyła, że „rząd dokładnie przeanalizuje tę propozycję”.

Tuppurainen podkreśliła, że od bezpośrednich grantów – na które przewidziano 500 mld euro w formie bezzwrotnej pomocy – Finlandia wolałaby pożyczki dla państw członkowskich. 

Minister finansów Katri Kulmuni (Partia Centrum) powiedziała w czwartek (28 maja) w wywiadzie dla dziennika „Helsingin Sanomat”, że propozycja KE musi ulec zmianie, ponieważ w obecnej formie Helsinki jej nie zaakceptują.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Polska największym beneficjentem Funduszu Odbudowy UE? Do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze daleko

Premier Szwecji, Stefan Lövfen, krytykuje kwotę 500 mld w formie grantów w ramach unijnego funduszu odbudowy ze względu na brak wymogów dotyczących spłaty.

RZYM

Większe bezrobocieWedług szacunków włoskiego Narodowego Instytutu Statystyki (Istat) 2,2 proc. pracujących straciło jak dotąd zatrudnienie z powodu pandemii koronawirusa. To około 385 tys. osób. Najwięcej zwolnień odnotowano w branży turystycznej, w gastronomii i hotelarstwie, a także w logistyce, handlu i transporcie. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Matteo Salvini uniknie postawienia przed sądem?

Codzienny briefing z europejskich stolic – 27 maja.

LIZBONA

Pseudokibice skazani. Sąd w Lizbonie skazał w czwartek 41 osób za wtargnięcie do centrum treningowego i pobicie piłkarzy miejscowego Sportingu w maju 2018 roku. Uniewinnił jednak byłego prezesa klubu Bruno de Carvalho, który był podejrzany o zlecenie tego czynu.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury i w niemal wszystkich przypadkach wymierzyli najwyższy możliwy wymiar kary – 5 lat pozbawienia wolności. Dla ukaranych po raz pierwszy przewidziano wyroki w zawieszeniu.

Dziewięć osób skazano na pięć lat więzienia, 29 pseudokibiców – na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, a trzech otrzymało grzywny.

(Alexandra Oliveira, Lusa.pt)

Koronawirus w Europie: Piłkarze przeciw obniżkom pensji.

Zawieszenie rozgrywek piłkarskich nie zmniejszyło zainteresowania sportowcami. Powód? Spory o pieniądze.

BUDAPESZT

Podpis prezydenta. Prezydent Janos Ader podpisał w czwartek (28 maja) ustawę, która nakazuje, aby w aktach stanu cywilnego widniała jedynie płeć, jaką stwierdzono po narodzeniu. Oznacza to, że osoby transseksualne, nawet jeśli przejdą zabieg korekty płci, nie będą mogły zmienić zapisu w urzędach stanu cywilnego

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAGA

Kategorycznenie”. Premier Andrej Babiš nie popiera idei wspólnego długu UE i zdecydowanie nie zgadza się z kluczem podziału finansowania w ramach Funduszu Odbudowy. „Kategorycznie odrzucam pomysł, by to bezrobocie odgrywało decydującą rolę przy podziale środków”, powiedział Babiš.

„Kraje, które zdołały utrzymać niskie bezrobocie nawet w tak trudnych czasach, nie mogą być karane mniejszym wsparciem”. Propozycja Komisji Europejskiej oparta jest na PKB, jednak Babiš wolałaby raczej, by o przydziale środków z FO decydował dochód narodowy brutto (DNB).

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

63 mld euro dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. Jest nowy projekt budżetu na lata 2021-2027

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła dziś w Parlamencie Europejskim nowy projekt Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej po 2020 r.

BRATYSŁAWA

A może scenariusz węgierski? Wciąż nie wiadomo,, kiedy zakończony zostanie stan wyjątkowy na Słowacji. Zgodnie z Ustawą Zasadniczą powinien trwać nie dłużej niż 90 dni, czyli maksymalnie do połowy czerwca.

Rząd jednak nie decyduje się na żadne konkretne decyzje mimo że w ostatnich dniach przybywa niewiele nowych zakażeń koronawirusem. Przeważnie są to osoby, które wracają z zagranicy.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Węgry: Zniesienie stanu zagrożenia to sztuczka rządu Viktora Orbána?

Czemu Amnesty International i HHC krytykują kolejne dwa projekty węgierskich ustaw?

LUBLANA

Otwarte granice. Obywatele Węgier i Słowenii mogą od czwartku (28 maja) po południu przekraczać granicę między państwami bez konieczności poddawania się kwarantannie.

Tymczasem od poniedziałku (1 czerwca) w kraju ponownie zostaną otwarte szkoły podstawowe, hotele, siłownie, kluby fitness. Znika obowiązek noszenia masek ochronnych w otwartych przestrzeniach.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Państwa południa Europy powoli otwierają granice

Od 1 czerwca przekraczanie granicy między Bułgarią Grecją, Serbią i Rumunią będzie w niektórych przypadkach możliwe bez konieczności poddawania się kwarantannie.

ZAGRZEB

Prezydent jest bezstronny. Bohaterem ostatnich dni stał się prezydent Zoran Milanović, którego oświadczenie o chęci zachowania bezstronności w kampanii wyborczej odczytano jako brak zainteresowania wzięciem udziału w przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Głosowanie odbędzie się 5 lipca. „To niewiarygodne, jak moje oświadczenie skłoniło wielu analityków do błędnej reakcji. Namawiam rodaków do głosowania. Jednak urząd prezydenta wymaga zachowania obiektywizmu”, podkreślił prezydent, w przeszłości premier z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP). 

Według najnowszych sondaży rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) prowadzi z 28 proc. poparcia, podczas gdy koalicja ugrupowań opozycyjnych – na ich czele SDP – ma 24,9 proc.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.

BELGRAD

Bojkot to żadne rozwiązanie. Warunki przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w Serbii nie są idealne, zwłaszcza w przypadku dostępu opozycji do mediów, ale bojkotowanie ich nie jest żadnym rozwiązaniem, powiedział w środę (27 kwietnia) w rozmowie z „Voice of Amercia” Matthew Palmer specjalny przedstawiciel USA na Bałkany Zachodnie i zastępca sekretarza stanu. 

Palmer ostrzegł ugrupowania opozycyjne, że bojkot oznacza eliminację ze sceny politycznej. „Wówczas wasz głos nie będzie w ogóle słyszalny”, podkreślił Amerykanin. USA zależy, aby Serbowie mieli 21 czerwca – w dniu wyborów parlamentarnych – prawdziwie demokratyczny wybór.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Czarnogóra wolna od koronawirusa, ale Serbia zakazuje lądowania Montenegro Airlines w Belgradzie

Odmienna sytuacja epidemiologiczna stała się pretekstem do nieporozumień między sąsiednimi krajami.