Prezydent Niemiec dziś z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier w Warszawie, źródło KPRP

Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier w Warszawie, źródło KPRP

W związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier składa dziś oficjalną wizytę w Polsce.

 

Kwestie bieżące, m.in. wydarzenia na Białorusi i Ukrainie, przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje transatlantyckie, to m.in. tematy polsko-niemieckich rozmów w Warszawie z udziałem prezydentów obu państw.

Prezydenci nie tylko o Traktacie

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski zapowiedział, że jednym z tematów rozmowy Franka-Waltera Steinmeiera z Andrzejem Dudą będzie kwestia realizacji tego polsko-niemieckiego traktatu. Ponadto ma ona dotyczyć także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

“Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Stream 2”, powiedział prezydencki minister. Podkreślił, że strona polska “konsekwentnie przekazuje krytyczne stanowisko” w tej sprawie zarówno Amerykanom, jak i Niemcom. “Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie”, dodał szef BPM.

Polska i Ukraina zawiedzione decyzją USA ws. Nord Stream 2

Pod koniec zeszłego miesiąca amerykańskie władze zdecydowały o odstąpieniu od sankcji nałożonych na spółkę budującą gazociąg.

Będzie też spotkanie prezydentów z młodzieżą

Program jednodniowej wizyty Steinmeiera w Polsce przewiduje spotkanie prezydentów w „cztery oczy”, a potem rozmowy plenarne obu delegacji. Zaplanowane jest też oficjalne śniadanie, a po południu spotkanie przywódców obu państw z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, gdzie przewidziano wystąpienia Steinmeiera i Dudy.

“Prezydenci chcą porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy znają się nawzajem i poprzez te znajomości budują empatię i wrażliwość wzajemną, by porozmawiać z nimi na temat przyszłości tych relacji”, powiedział minister Szczerski. Zwrócił przy tym uwagę, że w relacjach polsko-niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.

Szef niemieckiej dyplomacji: Wartości Europy nie są do negocjacji

– Te wartości to m.in. wolność, praworządność i poszanowanie praw człowieka – mówi przed dzisiejszą wizytą w Polsce Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.
 

51-letni Heiko Maas szefem dyplomacji jest od marca (wcześniej był ministrem sprawiedliwości), a do Polski przyjeżdża już po raz …

30 lat temu

17 czerwca 1991 r.  kanclerz RFN Helmut Kohl i ówczesny szef polskiego rządu Jan Krzysztof Bielecki podpisali w Bonn Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie zapoczątkował nowy rozdział w polsko-niemieckich stosunkach. W pierwszym artykule tego traktatu zapisano, że Polska i Niemcy mają „dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter”.