Prezydent Litwy: Białoruś ukrywa prawdziwe informacje na temat koronawirusa

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Prezydent Litwy twierdzi, że władze Białorusi ukrywają rzeczywistą sytuację epidemiologiczną w kraju. We Włoszech w tym roku wszyscy uczniowie zdają do następnej klasy. Koronawirus przeszkodzi w modernizacji sił powietrznych Finlandii? Wirus dotarł do bułgarskiego parlamentu. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WILNO

Niebezpieczna Białoruś. Prezydent Litwy, minister spraw zagranicznych i premier tego kraju skrytykowali postępowanie Białorusi związane z epidemią koronawirusa. Na Białorusi potwierdzono jak dotąd 254 przypadki zachorowań i cztery zgony. Jednak prezydent Gitanas Nauseda uważa, że jest „całkiem możliwe, że prawdziwe statystyki są znacznie gorsze niż sugerują oficjalne dane”. „Wiemy o niektórych ogniskach na terytorium Białorusi i odnotowywanych zgonach”, dodał litewski prezydent. 

Wilno wprawdzie podziękowało władzom w Mińsku za utworzenie korytarza humanitarnego, dzięki czemu Litwini z Europy Zachodniej mogli wrócić przez terytorium Białorusi do domu, jednak, jak podkreślił minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius, „sytuacja w sąsiednim kraju jest powodem do „niepokoju”.

Podobnego zdania jest premier Saulius Skvernelis, który powiedział w środę (1 kwietnia), że Białoruś może stać się „niekontrolowanym lokalnym ogniskiem” choroby. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa Litwa może zabronić przekraczania granicy, „jeżeli władze w Mińsku nie podejmą odpowiednich działań”, dodał szef rządu. 

W czwartek litewskim władzom odpowiedział prezydent Białorusi. W wywiadzie dla telewizji „Mir” Aleksandr Łukaszenka doradził prezydentowi Litwy, aby „zajął się własnym wirusem”. Łukaszenka przekonuje, że sytuacja związana z koronawirusem na Białorusi nie jest tak dramatyczna jak w innych krajach, ponieważ nie zapomniano o leczeniu innych chorób. Białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Litwę, by nie szerzyła „dezinformacji i plotek”.

(Benas Gerdžiūnas | lrt.lt)

Dlaczego Białoruś lekceważy koronawirusa?

Prezydent Alaksandr Łukaszenka przekonuje, że sport jest najlepszym lekarstwem na koronawirusa, a Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie normalnie toczą się rozgrywki sportowe.

RZYM

Wszyscy zdają. Zgodnie z projektem rozporządzenia, do którego dotarł dziennik „La Repubblica”, Ministerstwo Edukacji zamierza podjąć decyzję nadaniu promocji do następnej klasy wszystkim uczniom we Włoszech, niezależnie od tego jakie osiągnęli do dej pory wyniki w nauce. Z kolei uczniowie, którzy w tym roku ukończą szkołę średnią nie podejdą do pisemnych egzaminów końcowych. W zamian odbędzie się jeden zbiorczy egzamin ustny. W przypadku, gdyby względy zdrowotne uniemożliwiały przystąpienie do egzaminu w szkole, ministerstwo planuje umożliwić przeprowadzenie sprawdzianu w formie telekonferencji. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

HELSINKI

Poszukiwania myśliwca. Rząd ma wkrótce zdecydować o zakupie nowych samolotów bojowych dla armii. Finlandia posiada obecnie 62 samoloty myśliwskie Hornet oraz 55 egzemplarzy jednomiejscowych F/A-18C oraz siedem dwumiejscowych, szkolno-bojowych F/A-18D. Jednak z powodu spodziewanej recesji zakupy dla armii budzą wątpliwości wśród części ekspertów. 

Krytyczne głosy dobiegają także z ugrupowań tworzących koalicję rządową. Politycy Sojuszu Lewicy oraz socjaldemokraci argumentują, że w najbliższych miesiącach rząd będzie miał pilniejsze wydatki. 

Finowie, w przeciwieństwie np. do polskiego rządu nie kupują samolotów w ciemno, lecz dokładnie sprawdzają każdą ofertę. Jednym z elementów rozpoczętego w 2015 r. programu wymiany floty bojowej są loty testowe maszynami każdego z pięciu oferentów (Typhoon -europejskie konsorcjum Eurofighter; Rafale – francuski Dassault; Gripen – szwedzki Saab; F-35 – amerykański Lockheed Martin i F/A-18 Super Hornet – amerykański Boeing).

Rząd zarezerwował na zakup maksymalnie 10 mld euro, a koniec procesu weryfikacji składającego z trzech etapów przewidziano na 2021 r. Fińskie siły powietrzne powinny otrzymać samoloty do 2025 r. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Dyplomatyczny trolling? „Wartości UE nie powinny być wykorzystywane do siania niezgody”, oświadczyła w czwartek minister sprawiedliwości Judit Varga w reakcji na list 13 państw UE, dotyczący m.in. o ryzyka naruszenia na Węgrzech praworządności w związku z krokami podejmowanymi przeciw koronawirusowi.

„Wartości, na których opiera się Unia Europejska, są naszymi wspólnymi wartościami. Nie wykorzystujmy ich do siania niezgody, szczególnie w czasach, gdy potrzeba największej jedności Unii Europejskiej i solidarności”, powiedziała węgierska minister.

Trzynaście państw UE, w tym Niemcy, Francja i Włochy, oznajmiło w środę, że nadzwyczajne środki podejmowane w związku z pandemią powinny „ograniczać się ściśle do tego, co niezbędne”, być tymczasowe i nie powinny „ograniczać wolności słowa ani wolności mediów”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SOFIA

Wirus w parlamencie. W Bułgarii do czwartku potwierdzono 457 zachorowań na koronawirusa. 10 osób zmarło. Wśród zakażonych patogenem znajduje się trójka parlamentarzystów. 

Pierwszy zainfekowany to przewodniczący parlamentarnej komisji pracy i polityki socjalnej Hasan Ademow z partii tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS). Pozytywne wyniki testów miały również szefowa klubu poselskiego rządzącej partii Obywatele na Rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) Daniela Daritkowa i jej koleżanka klubowa Daniela Maleszkowa.

Wszystkich 240 członków parlamentu przebadano na obecność koronawirusa po tym, jak w środę poinformowano o pozytywnym wyniku testu u Ademowa.

Na walkę z korupcją przyjdzie czas. Ministrowie, parlamentarzyści, sędziowie i wszyscy inni urzędnicy wysokiego szczebla mogą z opóźnieniem złożyć swoje oświadczenia majątkowe w związku z epidemią koronawirusa. To jedna z propozycji ustawodawstwa rządowego 

Jest to jedna ze zmian wynikająca z ustawodawstwa obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego. Urzędnicy administracji państwowej oraz politycy byli pierwotnie zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych do 15 maja. Obecnie termin ten przesunięto co najmniej o miesiąc licząc od zakończenia stanu wyjątkowego, który obowiązuje do 13 maja. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

WARSZAWA

Głosować czy nie głosować? Mimo pandemii COVID-19 Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja, tyle że wobec zarzutów o narażanie wyborców na utratę zdrowia a nawet życia, chce głosowanie przeprowadzić wyłącznie drogą korespondencyjną.

Swój sprzeciw wobec majowych wyborów miał wyrazić minister zdrowia Łukasz Szumowski, a wicepremier Jarosław Gowin – podtrzymać swoją deklarację o głosowaniu przeciwko pomysłowi PiS, by głosowanie przeprowadzić drogą korespondencyjną.

“Jest rzeczą bezdyskusyjną, że wybory mogą się odbyć tylko w takich warunkach i w takim terminie, gdy w ich wyniku nie będzie zagrożone zdrowie i życie ani jednego Polaka” – podtrzymuje swoje stanowisko cytowany w mediach Gowin. I to mimo że prezes PiS miał dać mu wybór: albo on i jego partia poprze pomysł pocztowych wyborów w maju, albo on sam i jego ministrowie zostaną wyrzuceni z rządu Mateusza Morawieckiego. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Czy wybory odbędą się w maju?

Mimo pandemii COVID-19 Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja, tyle że wobec zarzutów o narażanie wyborców na utratę zdrowia a nawet życia, chce głosowanie przeprowadzić wyłącznie drogą korespondencyjną.  

BRATYSŁAWA

Podpis pod umową. Cztery ugrupowania tworzące koalicję rządową (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości, Jesteśmy Rodziną, Wolność i Solidarność, Dla Ludzi) podpisały umowę koalicyjną.

Porozumienie przewiduje między innymi, że koalicyjni parlamentarzyści nie będą przedstawiać własnych wniosków ustawodawczych, które wykraczałyby poza treść programu rządowego (wciąż nieprzedstawiony) bez otrzymania zgody od liderów wszystkich czterech ugrupowań.

Jedynym wyjątkiem jest kwestia aborcji. Na Słowacji przed lutowymi wyborami parlamentarnymi trwała dyskusja ws. zaostrzenia prawa dopuszczającego aborcję na życzenie. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BERLIN

Minister ostrzega przed recesją. Minister gospodarki Peter Altmaier (CDU) ostrzegł przed zbliżającą się recesją. „Musimy przygotować się na głębokie cięcia wzrostu gospodarczego”, powiedział w czwartek polityk. Altmaier przewiduje, że wiosną straty mogą sięgnąć nawet do 8 proc. miesięcznie, a najgorsze pod tym względem będą kwiecień i maj. Jednak Altmaier uważa, że sytuacja będzie stopniowo wracać do normy w drugiej połowie roku.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PRAGA

To nic ważnego. TSUE orzekł w czwartek, że Czechy, Polska i Węgry naruszyły prawo UE podczas kryzysu migracyjnego, gdy odmówiły uczestnictwa w systemie relokacji uchodźców. Jednak zdaniem czeskiego premiera Andreja Babiša obecnie „nie ma to żadnego znaczenia”. „Najważniejsze, że kwoty migracyjne nie obowiązują, a Czechy nie muszą przyjmować migrantów”, podkreślił szef czeskiego rządu. 

„Spór wprawdzie przegraliśmy, ale nie to jest ważne. Ważne jest, że nic nie musimy zapłacić. Komisja domaga się (tylko) jakichś opłat za postępowanie sądowe”, dodał polityk.

„Najważniejsze, że żadnych migrantów nie będziemy przyjmować i że te kwoty się skończyły. Głównie dzięki nam”, dodał szef rządu.

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

TSUE: Polska złamała unijne prawo

Odmowa relokacji uchodźców przez Polskę, Czechy i Węgry w 2015 r. jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej, orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Jakie konsekwencje może mieć wyrok dla Polski?

 

 

„Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać …

WIEDEŃ

Umiarkowany optymizm. Podczas piątkowej sesji parlamentarzyści zagłosują za przyjęciem trzeciej części pakietu mającego na celu ratowanie krajowej gospodarki. Rząd proponuje wprowadzić zakaz eksmisji dla mieszkańców i przedsiębiorców, którzy nie będą w stanie płacić czynszów.

Zakaz będzie obowiązywał co najmniej do 30 czerwca. Zaległości będą musiałby być spłacone do 31 grudnia br. Z kolei rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie z funduszu w wysokości 30 mln euro. Rząd pomyślał także o ubezpieczeniu dla osób pracujących w domach. 

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) powiedział, że jest umiarkowanym optymistą po tym, jak w ciągu ostatnich dni zanotowano mniejszą liczbę zachorowań na koronawirusa. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Zamknięte lotniska. Portugalia zamknie wszystkie lotniska dla ruchu pasażerskiego podczas Wielkanocy. Od 9 do 13 kwietnia w kraju będą mogły być przeprowadzane wyłączne loty oficjeli – tylko w wyjątkowych przypadkach – loty towarowe oraz dostawy sprzętu medycznego. 

Ponadto w ciągu czterech dni Wielkanocy Portugalczycy nie będą mogli opuszczać swoich gmin, chyba że w ramach podróży do pracy. 

W Portugalii odnotowano 209 zgonów i 9034 zakażeń koronawirusem. Prezydent Republiki, Marcelo Rebelo de Sousa, powiedział w czwartek, że do 17 kwietnia liczba zarażonych może osiągnąć od 20 tys. do 30 tys.

(Lusa.pt)

PARYŻ

Aktualizacja statystyk. Liczba zgonów związana z koronawirusem wzrosła w czwartek (2 kwietnia) wieczorem do 4884, po tym jak rząd uwzględnił liczbę osób zmarłych w ośrodkach opieki dla seniorów. Francuzi wykazują coraz większe zaangażowanie w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Francuska eurodeputowana Chrysoula Zacharopoulou, przeszkolona jako lekarz, dołączyła do ekipy szpitala wojskowego w Paryżu. 

(EURACTIV.FR)