Prezydent Francji odwiedzi Polskę na początku 2020 r.?

Emmanuel Macron przemawia podczas uroczystości 75. rocznicy lądowania w Normandii, źródło: Twitter/Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron)

Emmanuel Macron przemawia podczas uroczystości 75. rocznicy lądowania w Normandii, źródło: Twitter/Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron)

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce planowana jest na początek przyszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest-France” i niemieckiej grupy medialnej Funke. W opublikowanej w czwartek (22 sierpnia) rozmowie szef polskiego rządu ujawnił również najważniejsze tematy, jakie miałyby zostać poruszone w czasie przyszłorocznej wizyty.

 

„Mam nadzieję na nowe otwarcie” – powiedział „Ouest-France” Mateusz Morawiecki, zaznaczając, że jednym z głównych celów planowanej wizyty Macrona jest ożywienie stosunków polsko-francuskich.

Spotkanie Macron-Putin o sytuacji na Ukrainie

Już w najbliższych kilku tygodniach może dojść do spotkania na szczycie przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec nt. zakończenia kryzysu na Ukrainie – przekazał prezydent Emmanuel Macron po wczorajszym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Forcie de Brégançon.

W trosce o dobre relacje

Dziennik przypomniał, że do pogorszenia relacji na linii Paryż – Warszawa doszło w 2016 r. po tym, jak polski rząd wycofał się z chęci zakupu pięćdziesięciu śmigłowców wielozadaniowych Caracal, produkowanych przez Airbus. Negatywny stosunek Polski do kwestii migracyjnych, a także przeprowadzane przez PiS reformy sądownictwa i mediów dodatkowo przyczyniły się do wzrostu napięcia pomiędzy dwoma państwami. Prezydent Francji miał przyjechać do Polski już w ubiegłym roku, ale właśnie ze względu na pogorszenie wzajemnych stosunków wizyta została odwołana.

„Pomimo pewnych napięć, które faktycznie miały miejsce pomiędzy Francją a Polską, relacje te nie są aż tak złe” – skomentował w rozmowie z dziennikiem premier Morawiecki. Dodał również, że w naszym kraju realizowane są już bezpośrednie francuskie inwestycje i Warszawa „bardzo liczy na polsko-francuską współpracę gospodarczą”. „Zachęcamy francuskich inwestorów do wzmacniania biznesowych połączeń z Polską, których znaczenie rośnie z roku na rok” – dodał.

Francja: Macron zapowiedział stworzenie wojsk kosmicznych

Tuż przed francuskim świętem narodowym – Dniem Bastylii – prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rozbudowę francuskich zdolności wojskowych w przestrzeni kosmicznej. W tym celu we wrześniu w ramach sił powietrznych powstanie dowództwo sił kosmicznych.
 

Emmanuel Macron poinformował o nowych planach francuskiego wojska …

Wsparcie dla idei „europejskich czempionów”

Polska dołączyła także niedawno do francusko-niemieckiego projektu dotyczącego produkcji nowoczesnych akumulatorów elektrycznych.

„W rozmowach z Emmanuelem Macronem postawiliśmy na budowanie nowego pozytywnego programu. Trójkąt Weimarski oferuje dobry format współpracy. Zgadzamy się zarówno z kanclerz Merkel, jak i z prezydentem Francji, że w przyszłości możemy działać wspólnie na rzecz umacniania pozycji europejskich mistrzów. Nie chcemy, aby dochodziło do problemów, jakie napotkaliśmy w sprawie fuzji Siemiens-Alstom” – powiedział premier Morawiecki.

„Potrzebujemy europejskich czempionów. Nawet jeśli Polska nie może się ubiegać o taki status ze względu na swój rozmiar, to nadal możemy stać się częścią procesu i wspierać go, tak jak w przypadku Airbusa. To jest droga w dobrym kierunku” – dodał premier.

Macron rozmawiał z przywódcą Egiptu o zawieszeniu broni w Libii

Podczas niedzielnej (4 sierpnia) rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał przywódcę Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego o konieczności jak najszybszego zażegnania konfliktu zbrojnego w Libii.
 

Głowy obu państw rozmawiały między innymi o „udzieleniu poparcia dla planu ONZ zakładającego zawieszenie broni i …

Inne kwestie

W udzielonym dziennikowi „Ouest-France” wywiadzie szef polskiego rządu poruszył wiele innych tematów, między innymi: członkostwo w strefie euro, reformę porozumienia dublińskiego w sprawie osób ubiegających się o azyl, reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a także kwestie obronne.

„Niemcy powinny szybciej zwiększać wydatki na obronę” – powiedział premier Morawiecki, nawiązując do nie realizowanego przez Niemcy zobowiązania z 2014 r. dotyczącego przeznaczania na kwestie obronne minimum 2 proc. PKB rocznie. „Wszyscy powinni się tego trzymać” – podkreślił szef polskiego rządu. Opowiedział się także za rozmieszczeniem większej liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, ale bez osłabiania obecności USA w Niemczech.

Wywiad odbył się na kilka dni przed wizytą prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie z okazji 80. rocznicy niemieckiej inwazji na Polskę (1 września 1939 r.).