Prezydent Duda z pierwszą wizytą po reelekcji we Włoszech i w Watykanie

Prezydent Andrzej Duda, fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda, fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wczoraj wieczorem (22 września) wizytę we Włoszech i w Watykanie, gdzie spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Contem i marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati. Zostanie też przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że miejsca pierwszej wizyty w tej kadencji było osobistym życzeniem Andrzeja Dudy. Prezydent zapowiadał to zresztą już w czasie kampanii wyborczej. Początkowo wizyta we Włoszech i w Watykanie była planowana na maj w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, jednak została przełożona w związku z epidemią koronawirusa w Europie.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś drugą kadencję

Zaplanowana w Sejmie uroczystość ma przebiegać z zachowaniem wszelkich procedur przewidzianych w związku z pandemią koronawirusa.

Rozbieżne oczekiwania wobec przyszłego budżetu UE …

Rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Contem i marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati mają dotyczyć przyszłości polityki europejskiej, w tym pakietu rozwojowego dla Europy w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa oraz kwestii przyszłego budżetu UE na lata 2021-27.

Według Szczerskiego po to, by przyszły budżet mógł stać się rzeczywiście wspólnym budżetem całej UE “muszą się spotkać różne spojrzenia”, jakie na jego kształt mają Warszawa i Rzym. “Ważne jest, abyśmy razem apelowali o budżet ambitny, o budżet, który się domknie i który będzie miał propozycje wykonawcze dające nowy impuls rozwojowy dla Europy” – ocenił prezydencki minister.

Jan Olbrycht: "Budżet jest za mały". Jakie są propozycje PE ws. zmian w nowym unijnym budżecie?

„Budżet jest za mały”, powiedział Jan Olbrycht, członek komisji PE ds. budżetu i parlamentarnego zespołu negocjacyjnego ds. Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027. Jakie zastrzeżenia ma Parlament Europejski do nowego unijnego budżetu i co chciałby zmienić?

 

 

W Unii Europejskiej trwają prace nad ostatecznym …

… i wobec kwestii bezpieczeństwa

Poinformował też, że kolejnym tematem rozmów polskiego prezydenta we Włoszech będą kwestie bezpieczeństwa. Przyznał, że Polska i Włochy “leżą na różnych flankach NATO” i – ci sie z tym wiąże – mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale konieczne jest wzajemne wsparcie  w ich realizacji.

Apel o pomoc dla Białorusi

Szczerski zapowiedział, że prezydent Duda będzie przekonywał włoskich polityków „do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi”. Sprecyzował, że chodzi o „jasny sprzeciw wobec stosowania przemocy wobec własnych obywateli przez białoruskie władze i potrzebę powrotu tego kraju na ścieżkę demokracji i praw człowieka”, a także o „perspektywę współpracy dla Białorusi, która dawałaby jej szanse rozwoju w oparciu o rynek europejski”.

Według prezydenckiego ministra chodzi o pokazanie, że „dla Białorusi jest alternatywa, także w sensie gospodarczym, i jest nią pogłębiona współpraca z rynkiem europejskimi, wraz z inwestycjami czy ruchem bezwizowym”.

UE nie porozumiała się ws. sankcji wobec Białorusi. Jeden kraj był przeciwny

„W tej sprawie potrzebujemy jednomyślnej decyzji, a teraz na sali nie było jednomyślności”, powiedział Josep Borrell.

Współpraca w walce z koronawirusem

Prezydent odwiedzi też Instytut Spallanzani, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką na koronawirusa i metodami leczenia COVID-19. “W czasie wizyty zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej pomiędzy Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzani” – zapowiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy. Dodał, że Polska włączy się do realizowanych tam europejskich projektów dotyczących walki z pandemią i poszukiwań szczepionki.

Spotkanie z Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa

Szczerki przekazał, że prezydent spotka się też z szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) Gilbertem Fossoun Houngbo i weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczpospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu (Polska ratyfikowała dokument o przystąpieniu do IFAD jesienią zeszłego roku). Utworzona w 1977 r. organizacja jest wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest poprawa sytuacji w krajach dotkniętych głodem i biedą przy pomocy preferencyjnych pożyczek i darowizn na ten cel.

Krzysztof Szczerski poinformował ponadto, że Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w polskiej ambasadzie w Rzymie oraz odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty i spotka się z przedstawicielami lokalnych władz.

Duda na Monte Cassino: Nie byłoby UE bez polskiej krwi

18 maja 1944 r. po zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli strategiczne wzgórze Monte Cassino we Włoszech. W czasie trwającego kilkanaście dni szturmu zginęło ponad 920 polskich żołnierzy, a niemal 3 tys. zostało rannych.Wywalczyliśmy Europę Według …

Rozmowy w Watykanie nie tylko o dziedzictwie Jana Pawła II

Piątek (25 września) polski prezydent spędzi w Watykanie, gdzie spotka się z papieżem Franciszkiem i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Wizyta  Andrzeja Dudy wiąże się z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, na którego grobie prezydent złoży kwiaty.

Według Krzysztofa Szczerskiego rozmowy w Watykanie będą dotyczyć nie tylko kwestii związanych z dziedzictwem Jana Pawła II, ale też z  “bieżącymi problemami świata”, m.in. z pandemią koronawirusa i sytuacją na Bliskim Wschodzie. Prezydencki minister zwrócił także uwagę, że spotkanie z papieżem Franciszkiem przypada w tygodniu, w którym odbywa się doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ ze względu na pandemię w dużej części zdalnie.

“To skłania do szerszych refleksji na temat relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem pandemii. Może ona bowiem doprowadzić do nowych różnic, do powstania nowych obszarów biedy i bogactwa, więc jest potrzebna głębsza refleksja i ona będzie towarzyszyła rozmowie Prezydenta z Ojcem Świętym” – powiedział Szczerski. Dodał, że wizyta prezydenta Dudy w Watykanie zakończy się mszą św. przy grobie Jana Pawła II. W pierwszej podróży nowej kadencji prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.