Prezydenci Polski i Litwy o NATO w kontrze do Macrona 

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda w Wilnie, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda w Wilnie, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda i Gitanas Nausėda – krytycznie odnieśli się do niedawnego stwierdzenia francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o śmierci mózgowej NATO. Wspólnie uznali wczoraj w Wilnie, że nie dostrzegają, by NATO miało „jakikolwiek problem ze swoją żywotnością”.

 

W wywiadzie opublikowanym na początku miesiąca Emmanuel Macron przekonywał, że NATO weszło w stan „śmierci mózgowej”, wobec czego Europa nie może liczyć na pomoc USA w ramach tego paktu. Na pytanie, czy wierzy w art. 5 traktatu NATO, gwarantujący wzajemną pomoc członków w wypadku ataku na jednego z nich, francuski prezydent odpowiedział wtedy: „nie wiem”.

Polska para prezydencka przebywa na Litwie z dwudniowa wizytą. Na dziś zaplanowano tam uroczysty pochówek przywódców i uczestników powstania styczniowego. W uroczystościach, które odbędą się w Katedrze Wileńskiej i na Cmentarzu na Rossie, mają uczestniczyć obok prezydentów m.in. również szefowie rządów Polski i Litwy, szef MON Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele Ukrainy i Białorusi.

Tusk jednak wróci do krajowej polityki?

Ustępujący szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przedwczoraj został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, nie wyklucza, że utworzy w Polsce nowy ruch polityczny, który angażowałby głównie młodych ludzi. Zamierza także wspierać kandydata PO w kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi.

Nausėda: Wasza pomyślność, to nasza pomyślność

Podczas konferencji prasowej w Wilnie prezydent Gitanas Nausėda podkreślił, że „ani w Polsce, ani w Litwie żadna `śmierć mózgu` się nie zdarzyła”. Podkreślił przy tym, że i Polska i Litwa mają w ramach NATO „bardzo ważne plany umacniania swojej współpracy w przyszłości”.

“Bardzo cieszymy się z pomyślności Polski, gdy tysiąc dodatkowych żołnierzy USA zostanie rozlokowanych na jej terenie, że wzmacnia się współpraca ze Stanami Zjednoczonymi” – zapewnił litewski prezydent. “Wasza pomyślność, to nasza pomyślność” – podkreślił.

Gospodarz spotkania przyznał także, że Litwa musi zwiększyć swoje wydatki na obronność. “Obecnie widzimy konieczność naszego większego wkładu do NATO. Jeżeli chcemy spodziewać się od naszych partnerów z NATO poparcia, to sami też powinniśmy zademonstrować, że wykonujemy swoje zobowiązania” – oświadczył Nausėda.

Polski prezydent: NATO nie ma żadnego problemu z żywotnością

Również Andrzej Duda zapewnił w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z litewskim prezydentem, że również on „absolutnie nie dostrzega, żeby NATO miało jakikolwiek problem ze swoją żywotnością”. Polsko-amerykańskie relacje w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego w koordynacji z Sojuszem (zwiększenie amerykańskiej obecności w Polsce) świadczą w jego ocenie raczej “o żywotności NATO, i o tym, że NATO spokojnie i konsekwentnie realizuje swoją politykę poprzez różnego rodzaju działania”.

Polski prezydent oświadczył, że nie widzi „jakiegoś specjalnego problemu”, ale – jak zastrzegł – „każde państwo ma swoje uwarunkowania i jakąś swoją politykę”, a każdy polityk  – „ma jakieś tam swoje ambicje”.”Generalnie należy patrzeć na NATO obiektywnie, a obiektywne spojrzenie jest takie, że NATO żyje, ma się dobrze” – zapewniał wczoraj w Wilnie Andrzej Duda.

Polska i Węgry zablokowały unijny mechanizm praworządności

Polska i Węgry zablokowały konkluzje Rady UE ws. utworzenia mechanizmu praworządności – poinformowała PAP powołując się na unijne źródła.

Duda: NATO niosącą pokój najważniejszą platformą bezpieczeństwa i współpracy

Przekonywał też, że NATO ma się dziś znacznie lepiej, niż w latach 90., kiedy wydawało się, że następuje koniec historii, a niektórzy twierdzili, że „już zapanował powszechny pokój (…) i żadnych wojen nie będzie”. W efekcie właśnie wtedy rozpoczął się gwałtowny spadek wydatków na obronność i bezpieczeństwo.

“Dopiero niedawno, na skutek bardzo wyrazistej polityki imperialnej, jaka pojawiła się w Europie, po latach, kilka państw europejskich się ocknęło i NATO wreszcie ożyło i zaczęło realizować swoją konsekwentną politykę bezpieczeństwa, udowadniając, że nie jest martwym sojuszem” – powiedział Duda.

Wyraził przy tym nadzieję, że NATO nadal będzie żywotne i  nadal będzie działało, pokazując wszystkim, że to jest ta najważniejsza właśnie platforma bezpieczeństwa i współpracy, która niesie pokój – podkreślił.

Morawiecki oskarżył Macrona o brak odpowiedzialności

Do kontrowersyjnej wypowiedzi Macrona odniósł się również premier Mateusz Morawiecki.  W wywiadzie dla dziennik „Financial Times” szef polskiego rządu oskarżył francuskiego prezydenta o nieodpowiedzialność. NATO nazwał „najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju”. Stwierdził także, że kwestionowanie tego, że członkowie transatlantyckiego paktu mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony – co jest podstawą europejskiej architektury bezpieczeństwa – jest „niebezpieczne”.

Czechy: 250 tys. ludzi na antyrządowej manifestacji

Ćwierć miliona osób zjawiło się w parku Letna w Pradze na wielkiej demonstracji przeciw premierowi Andrejowi Babiszowi i prezydentowi Miloszowi Zemanowi. Choć obaj ci politycy reprezentują różne opcje polityczne, budzą u wielu Czechów niechęć.

 

To właśnie w tym samym praskim parku …

Stoltenberg: Amerykanie nie opuszczają Europy

Wcześniej w tym tygodniu szef NATO Jens Stoltenberg – również odnosząc się do słów Macrona – zapewniał, że nie ma sprzeczności między jednością europejską a transatlantycką. “USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie” – przekonywał i wyliczał: większa liczba żołnierzy USA i większa liczba ćwiczeń, więcej amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową.

Szef NATO zwrócił przy tym uwagę, że europejscy sojusznicy NATO “robią krok do przodu”.. “Nie ma sprzeczności między europejską jednością a jednością transatlantycką” – oświadczył. Przyznał jednak sytuacja wymaga większego wysiłku Europy w dziedzinie obronności. “Ale nie jako alternatywę, coś, co zastępuje NATO, ale jako coś, co wzmacnia europejski filar Sojuszu” – tłumaczył niedawno w Brukseli Stoltenberg.

Merkel: Ten punkt widzenia nie odpowiada mojemu

Od słów Macrona odcięła się m.in. również kanclerz Niemiec Angela Merkel, która określiła słowa prezydenta Francji jako „drastyczne”. “Ten punkt widzenia nie odpowiada mojemu” – zapewniła dwa tygodnie temu. Zwróciła przy tym uwagę, że Macron użył drastycznych słów.

“Takie sformułowania nie są konieczne, nawet jeśli mamy problemy i musimy się docierać” – oświadczyła szefowa niemieckiego rządu w czasie spotkania z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie. Podkreśliła także, że istnienie NATO leży w interesie Niemiec i powtórzyła, że jej zdaniem, Europa musi mocniej zaangażować się na rzecz własnego bezpieczeństwa. „Ale partnerstwo transatlantyckie jest dla nas niezbędne” – zastrzegła.