Premierzy państw nadbałtyckich wspólnie o bezpieczeństwie i transporcie

Szefowe rządów Estonii, Litwy i Łotwy spotkali się w Wilnie w ramach formatu Bałtyckiej Rady Ministrów. [Twitter]

Szefowe rządów Estonii, Litwy i Łotwy spotkali się w Wilnie w ramach formatu Bałtyckiej Rady Ministrów. Premierzy trzech nadbałtyckich republik rozmawiali o bezpieczeństwie oraz o trasie kolejowej Rail Baltica. Zadeklarowali również, że ich kraje pozostaną w jednej strefie czasowej.

 

Bałtycka Rada Ministrów od 1994 roku koordynuje działania między rządami Estonii, Litwy i Łotwy. W trakcie spotkania w stolicy Litwy premierzy państw bałtyckich poświęcili dużo uwagi kwestiom współpracy obronnej między swoimi krajami.

Szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis podkreślał, że kwestie bezpieczeństwa dla państw bałtyckich mają priorytetowe znaczenie.

Będzie odrębny budżet dla strefy euro

Podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Brukseli europejscy przywódcy postanowili o zainaugurowaniu prac nad odrębnym budżetem dla strefy euro.
 
Pomysł utworzenia osobnego mechanizmu finansowego przeznaczonego tylko dla państw należących do strefy euro przedstawił kilka miesięcy temu prezydent Francji Emmanuel Macron. Latem udało mu …

Premierzy zwracali uwagę na potrzebę zintensyfikowania współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ponieważ w ich ocenie żaden kraj UE nie jest odpowiednio przygotowany na walkę z zagrożeniami cybernetycznymi. Premierzy porozumieli się, że należy zwrócić szczególną uwagę na wdrażanie rozwiązań związanych z obroną powietrzną.

Podczas spotkania poruszono także temat trasy kolejowej Rail Baltica, łączącej Litwę, Łotwę i Estonię z Helsinkami i Warszawą. Premier Estonii Juri Ratas poinformował, że Finlandia wyraziła chęć uczestnictwa w tym projekcie.

Rozmowy dotyczyły też budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz planowanej likwidacji zmiany czasu. Przywódcy państw bałtyckich ustalili, że w dalszym ciągu będą w jednej strefie czasowej.  Jak powiedział szef estońskiego rządu, jego kraj chciałby ustalić te kwestie także z Finlandią. Obecnie wszystkie te kraje znajdują się w tej samej strefie czasowej.

Weekend protestów: Spokojniej w Paryżu, ostrzej w Brukseli

Sobotnia (15 grudnia) manifestacja „żółtych kamizelek” w stolicy Francji przebiegła o wiele spokojniej niż w poprzednich tygodniach. Tymczasem w niedzielę w stolicy sąsiedniej Belgii doszło do zamieszek podczas manifestacji przeciw paktowi migracyjnemu ONZ.
 
Ruch „żółtych kamizelek” powstał 17 listopada jako wyraz …

Do końca 2018 roku Bałtyckiej Radzie Ministrów przewodniczy Litwa. Od stycznia prezydencję obejmie Łotwa.