Premier Portugalii: Niektóre kraje UE optują za brytyjską wizją integracji europejskiej / STOLICE

Portugalia, Antonio Costa, Unia Europejska, Polska, Węgry, Wielka Brytania, brexit, polexit

Państwa członkowskie UE są podzielone w kwestii przyszłości Europy, powiedział portugalski premier António Costa (na zdj.). / Foto via [EPA-EFE/MARIO CRUZ]

Premier Portugalii uważa, że państwa członkowskie UE są podzielone w kwestii przyszłości Europy. Ilu milionom Włochów brakuje środków na jedzenie z powodu pandemii? Ile procent Słoweńców popiera wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BRUKSELA

Wydatki państw członkowskich na obronność są wciąż zbyt niskie, by poważnie myśleć o strategicznej autonomii – to jeden z głównych wniosków wypływających z pierwszego w historii tzw. sprawozdania dotyczącego skoordynowanego rocznego przeglądu w zakresie obronności (CARD) przygotowanego przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

UE daleka od osiągnięcia strategicznej autonomii w obronności [RAPORT]

Strategiczna autonomia UE jest tematem wielu dyskusji, a do jej głównych orędowników należy francuski prezydent Emmanuel Macron.

LIZBONA

Państwa członkowskie są podzielone ws. przyszłości UE. Państwa członkowskie UE są podzielone w kwestii przyszłości Europy, powiedział portugalski premier António Costa w poniedziałek podczas omawiania planów prezydencji Portugalii w Radzie UE (od stycznia 2021 r.)

„Państwa członkowskie, które chcą „wspólnych wartości”, należy odróżniać od tych, które patrzą na przyszłość Europy z perspektywy czysto gospodarczej – dodał premier. Costa powiedział, że wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE „nie ma już państwa członkowskiego optującego za bardziej ekonomiczną integracją, bez pogłębiania jej w innych sferach”. Jednak nadal są państwa Unii – dodał szef portugalskiego rządu – które zajmują stanowisko w niektórych kwestiach, jak kiedyś Londyn.

Costa ostrzegł również, że transformacja cyfrowa i klimatyczna będzie wiązała się z kosztami społeczno-gospodarczymi i przekonywał, że rozwój europejskiego filaru społecznego jest sposobem na wyeliminowanie tendencji populistycznych w Europie.

W nieoficjalnych rozmowach z EURACTIV portugalscy dyplomaci przyznają, że Lizbona obawia się przejęcia niezałatwionych spraw w trakcie swojej półrocznej rotacyjnej prezydencji w Radzie UE – umowy handlowej z Wielką Brytanią oraz kwestii praworządności – zamiast skupić się na wyzwaniach przyszłości.

(Pedro Morais Fonseca | Lusa.pt)

Prognoza Strategiczna KE: Unia Europejska chce bezpieczeństwa surowcowego

Jakie są najważniejsze wnioski płynące z Prognozy Strategicznej UE?

RZYM

Spada poziom życia. 5 mln Włochów brakuje pieniędzy na jedzenie, 7,6 mln rodzin notuje spadek poziomu życia, wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu na temat sytuacji finansowej w czasach pandemii koronawirusa. Większość obywateli uważa za możliwą utratę pracy.

W raporcie Ośrodka Badań Społecznych Censis podkreślono na podstawie sondaży, że 60 proc. mieszkańców kraju twierdzi, że w przyszłym roku możliwe jest to, że stracą pracę i źródła przychodu.

Według raportu, kobiety są najbardziej dotknięte tym problemem, ponieważ wskaźnik zatrudnienia kobiet we Włoszech jest o 20 punktów procentowych niższy niż wśród mężczyzn.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Wróci lockdown i godzina policyjna?

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech konieczne jest dalsze zaostrzenie restrykcji.

LUBLANA

Prawie połowa Słoweńców popiera powszechny dochód podstawowy. Według badania Valicon, aż 48 proc. Słoweńców popiera wprowadzenie uniwersalnego dochodu podstawowego (UBI), a 14 proc. jest temu przeciwna.

Pozostali – 21 proc. – deklarują się jako niezdecydowani lub uważają, że nie są wystarczająco poinformowani (20 proc.).

Pomysł jest najbardziej popularny wśród wyborców opozycyjnej lewicy. Poniżej rozmowa z głównym międzynarodowym ideologiem UBI. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bezwarunkowy dochód podstawowy: Czy się stoi, czy się leży, godne życie się należy – Guy Standing

99 proc. ludzi chce poprawiać swoje życie. I z minimalnym dochodem bezwarunkowym nie przestaną tego chcieć – mówi prof. Guy Standing

BERLIN

Potrzeba nowego lockdownu. Wprowadzony 2 listopada częściowy lockdown nieznacznie poprawił sytuację epidemiczną w Niemczech. Na wprowadzenie dalszych obostrzeń nie chcą się zgodzić kraje związkowe obawiające się pogorszenia sytuacji ekonomiczno-społecznej.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) twierdzi, że Niemcy są w grupie wraz z ośmioma innymi krajami, których środki dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 są niewystarczające.

ECDC twierdzi, że trend spadkowy w Niemczech nastąpi dopiero po przywróceniu przez rząd działań podobnych do tych z kwietnia. Kanclerz Angela Merkel ponownie spotka się jutro z 16 przywódcami krajów związkowych, aby zdecydować o ewentualnych nowych restrykcjach.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy protestują przeciwko przeciwpandemicznym restrykcjom

Blisko 20 tys. osób zgromadziło się w sobotę (7 listopada) w centrum Lipska w proteście przeciwko restrykcjom narzuconym pandemią.

PARYŻ

Sarkozy przed sądem. W Paryżu rozpoczął się proces Nicolasa Sarkozy’ego. Oskarża się go o korupcję i nieuczciwe wykorzystanie wpływowego stanowiska.

Wraz z Sakozym na ławie oskarżonych zasiedli jego adwokat Thierry Herzog i były sędzia Gilbert Azibert. Wszyscy trzej zdecydowanie odrzucają stawiane im zarzuty. Ostatni z oskarżonych nie stawił się w sądzie, twierdząc, że nie pozwala mu na to jego aktualny stan zdrowia.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Francja: Protesty po przyjęciu ustawy o zakazie rozpowszechniania wizerunków policjantów

Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem.

BRUKSELA

Chwilowa ulga dla służby zdrowia. W Belgii spada liczba hospitalizacji, zgonów i nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W belgijskich szpitalach z powodu COVID-19 przebywa obecnie nieco ponad 5 tys. pacjentów – poinformował w poniedziałek belgijski instytut zdrowia publicznego Sciensano.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia: Bruksela i Walonia zamykają przedstawicielstwo w Polsce. Powodem działania PiS

„Zamknięcie naszej oficjalnej reprezentacji politycznej to silny sygnał, który chcemy wysłać polskim władzom”, napisano w oświadczeniu.

WIEDEŃ

Pierwsze rezultaty. Drugi lockdown przynosi pierwsze rezultaty. Od niedzieli do poniedziałku zidentyfikowano 3145 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli o około 2 tys. mniej niż między sobotą a niedzielą.

Minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) podkreślił, że nawet jeśli lockdown zakończy się zgodnie z planem 6 grudnia, pewne ograniczenia będą musiały pozostać w mocy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

LUKSEMBURG

Nowe restrykcje. Parlament już w środę (25 listopada) zagłosuje ws. wprowadzenia nowych ograniczeń, poinformował wczoraj premier Xavier Bettel. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie kawiarnie, bary i restauracje, które nie oferują dań na wynos, a także teatry, siłownie i kina będą musiały pozostać zamknięte do 15 grudnia.

Sklepy mają pozostać otwarte. Do tej pory w Luksemburgu utrzymywano tylko godzinę policyjną, pomimo wysokich dziennych statystyk zakażeń koronawirusem.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Koronawirus: Austria wprowadza całkowity lockdown. To jedyny sposób na pokonanie wirusa?

Plany austriackich władz zakładają także wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej.

LONDYN

Nadal nie wiadomo nic. Główny negocjator Unii Europejskiej ds. negocjacji handlowych z Wielką Brytanią Michel Barnier poinformował w poniedziałek, że w rozmowach Brukseli z Londynem ws. umowy po brexicie utrzymują się „zasadnicze rozbieżności”, ale obie strony mocno pracują nad osiągnięciem porozumienia.

(EURACTIV.pl)

Brexit: Wielka Brytania zawarła tymczasową umowę handlową z Kanadą

Zapewni ona zachowanie handlu między krajami na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

DUBLIN 

Premier Irlandii liczy na porozumienie z Londynem do końca tygodnia. Irlandzki premier Micheál Martin powiedział, że nadal ma nadzieję, że umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE zostanie sfinalizowana do końca tygodnia.

„Mam nadzieję, że do końca tego tygodnia będziemy mogli zobaczyć zarys umowy”, powiedział Martin w poniedziałek.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Koronawirus: Irlandia i Walia ponownie wprowadzają lockdown

W Irlandii przez sześć tygodni zamknięte będą wszystkie lokale gastronomiczne oraz większość punktów usługowych. Otwarte jednak pozostaną szkoły. Walia zamknie puby i restauracje na ponad dwa tygodnie. Ograniczy też działanie szkół, a otwarte pozostaną tylko niezbędne sklepy.

 

Irlandzki lockdown rozpocznie się …

HELSINKI

Teraz nie czas na opuszczanie Afganistanu. Stany Zjednoczone wycofując swoje wojska z Afganistanu będą miały wpływ na zdolność rządu afgańskiego do kontrolowania obszarów, które są obecnie stosunkowo stabilne, powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto (Zieloni).

USA zapowiedziały redukcję swojego kontyngentu w Afganistanie o 2 tys. żołnierzy w ubiegłym tygodniu. W środkowoazjatyckim kraju pozostanie więc tylko 2,5 tys. żołnierzy US Army. Podobna ich liczna będzie stacjonować w Iraku, co oznacza redukcję tamtejszego kontyngentu o 500 ludzi.

„Uważam, że nie powinno być żadnych zbyt szybkich zmian, a przynajmniej należy zadbać o lepszą koordynację między społecznością międzynarodową a rządem afgańskim”, powiedział Haavisto w poniedziałek

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Mimo wycofania się wojsk USA, NATO chce pozostać w Afganistanie

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że redukcja amerykańskich wojsk w Afganistanie nie pociągnie za sobą zmniejszenia natowskiego kontyngentu. Tymczasem swój kontyngent zmniejszy zapewne Wielka Brytania.

 

USA zapowiedziały redukcję swojego kontyngentu w Afganistanie o 2 tys. żołnierzy zapowiedziały w ubiegłym tygodniu. W środkowoazjatyckim …

MADRYT

Hiszpańska minister spraw zagranicznych broni reformy edukacji. Nowa rządowa ustawa o edukacji nie „zabija” języka hiszpańskiego, wbrew temu, co mówią politycy opozycji, ale raczej pomaga promować różnorodność językową Hiszpanii, powiedziała w poniedziałek szefowa dyplomacji Arancha González Laya.

Ustawa został przyjęta nieznaczną przewagą głosów posłów rządzących krajem socjalistów oraz ich koalicjanta, lewicowy blok Unidas Podemos. Reformę poparły też ugrupowania separatystyczne z Katalonii i Kraju Basków, a także mniejsze partie lewicowe.

Jednym z głównych zarzutów wobec nowej ustawy oświatowej jest ograniczenie wpływu rodziców na program nauki pobieranej przez ich dzieci, a także zwiększenie praw rządów wspólnot autonomicznych na edukację.

Wśród spraw krytykowanych w nowym prawie oświatowym jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

(EUROEFE)

Hiszpania: Na Wyspach Kanaryjskich powstanie obóz dla migrantów na 7 tys. osób

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie przypływają z nieodległej Afryki tysiące tzw. nieregularnych migrantów.

PRAGA

Rady Europy krytykuje. Czechy zaniedbały obowiązek zapewnienia dzieciom ochrony socjalnej i ekonomicznej wynikający z art. 17 Europejskiej Karty Społecznej, poinformował w poniedziałek (23 listopada) Europejski Komitet Praw Społecznych zgodnie z decyzją Rady Europy.

Według komisji Czechy są odpowiedzialne za dyskryminację instytucjonalną wobec dzieci w wieku poniżej 3 lat, ponieważ rutynowo umieszcza się młode niepełnosprawne lub romskie dzieci w ośrodkach dla dzieci zamiast w pozainstytucjonalnych i rodzinnych formach opieki.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Komisja Europejska: Jakie są szczegóły nowego planu wspierania Romów w UE?

Wielu Romów nadal doświadcza dyskryminacji i rasizmu. W jaki sposób Komisja Europejska zamierza to zmienić?

BRATYSŁAWA

Prokurator u wagi. Nadal trwają publiczne przesłuchania siedmiu kandydatów na prokuratora generalnego. Tymczasem premier Igor Matovič zapowiedział w poniedziałek, że jeśli jedna z partii koalicyjnych wybierze nowego prokuratora generalnego z pomocą opozycji, to jego partia  OĽaNO – największa w koalicji – opuści rząd.

Ostrzeżenie Matoviča pojawiło się po informacjach, że jedna z partii koalicyjnych zawarła z opozycją ugodę w sprawie poparcia jednego z kandydatów.

Na Słowacji trwa akcja „oczyszczania” wymiaru sprawiedliwości. Na początku listopada funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji.

Z kolei w październiku Duszan Kovaczik, szef specjalnej słowackiej prokuratury zajmującej się najpoważniejszymi przestępstwami, został kilka dni temu zatrzymany przez Krajową Agencję Kryminalną (NAKA).

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Akcja "Czyściec", czyli zatrzymania byłych szefów służb mundurowych

Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji.

 

Policjanci z Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA), która zajmuje się zbieraniem …

SOFIA

Jednak lockdown. Bułgaria planuje zaostrzenie od piątku restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa i przedłużenie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej o cztery miesiące, do 30 marca 2021 r. – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Kostadin Angełow.

Decyzja ws. lockdownu zapadnie w środę (25 listopada). Według statystyk Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Bułgarii zakażonych jest obecnie 665 na 10 tys. osób, co stawia ten kraj na 11. miejscu w UE. Minister zaproponował siedem kroków, mających na celu ograniczenie rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

UE: Bułgaria nie ustąpi ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej?

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała we wtorek, że Sofia nie poparła rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Premier Bojko Borysow zapowiada, że jego rząd ws. sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

 

 

Jak …

ZAGRZEB

Francja chce współpracy. Francuska minister obrony Florence Parly powiedziała w Zagrzebiu, że niezależnie od tego, którą ofertę wybierze Chorwacja, Francja chce „wzmocnić strategiczne partnerstwo z Zagrzebiem”, w tym współpracę w ramach unijnych programów rozwoju przemysłu w dziedzinie obronności. Dodała, że ​​skorzysta na tym przemysł w Chorwacji i Francji. Francja opowiada się za strategiczną autonomią UE w dziedzinie obronności, powiedziała Parly.

Chorwackie ministerstwo obrony zamknęło proces przyjmowania ofert na nowy samolot bojowy. Jak poinformowano zgłosiły się łącznie trzy państwa z łącznie czterema ofertami. Dwie obejmują maszyny fabrycznie nowe a dwie – używane.

Chorwacja poszukuje 12 samolotów, które zastąpiłyby wiekowe i dysponujące nikłą wartości bojową MiGi-21 bisD. W trwającym obecnie postępowaniu oferty przyjmowano do 11 listopada br. Dwie oferty na myśliwiec F-16 złożyły Stany Zjednoczone. Republika Francuska zaproponowała Chorwatom używane myśliwce Rafale, które będą mogły zostać dostarczone w krótkim czasie. Fabrycznie nowe samoloty zaproponowali Chorwatom Szwedzi. Są to myśliwce JAS-39C/D.

Szczegóły ofert zostały utajnione. Zagrzeb ma podjąć decyzję w przyszłym roku i obiecuje na bieżąco informować o prowadzonym postępowaniu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Pompeo w Chorwacji: Skłoni Zagrzeb do zakupu samolotów F-16 kosztem współpracy z Chinami?

Chorwacja zamierza zmodernizować siły powietrzne. Wybierze ofertę USA kosztem współpracy z Chinami przy rozwoju sieci 5G?

POGDORICA | BELGRAD | SKOPJE | SARAJEWO | KIJÓW

Transformacja energetyczna: Czarnogóra prowadzi, Ukraina przed Serbią. Czarnogóra nadal jest liderem w regionie pod względem transformacji energetycznej. Ukraina zajęła drugie miejsce, przed Macedonią Północną i Serbią, wynika z opublikowanego w poniedziałek sprawozdania z realizacji tzw. Wspólnoty Energetycznej 2020.

Raport wykazał, że członkowie Wspólnoty Energetycznej – ustanowiona pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi dla rozszerzenia unijnego wewnętrznego rynku energii na Europę Południowo-Wschodnią i inne obszary – poczynili postępy na rzecz zrównoważonych reform energetycznych pomimo pandemii COVID-19.

Średni wskaźnik wdrażania przepisów przez poszczególne państwa grupy ( Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia i Ukraina) wzrósł z 48 proc. do 53 proc. w porównaniu ze stanem z 2019 r.

Szczyt G20: Największe gospodarki świata lekceważą ochronę klimatu?

Największe gospodarki świata nadal hojnie wspierają przemysł energochłonny, który jest na bakier z dbaniem o środowisko i klimat.

BELGRAD

Serbia odgrywa „kluczową rolę w stabilizacji regionalnej”. Szef biura łącznikowego NATO w Belgradzie generał brygady Tommaso Vitale powiedział w poniedziałek, że Serbia jest „wiarygodnym partnerem”, odgrywającym „kluczową rolę w stabilizacji regionalnej”.

Podczas spotkania z serbskim ministrem obrony Nebojšą Stefanoviciem, główny oficer łącznikowy NATO w Serbii powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki jest zdecydowany utrzymać wielkość KFOR – międzynarodowych sił pokojowych NATO – by spełnić wszystkie wymogi swojego mandatu.

Stefanović podkreślił z kolei, że Serbia nie aspiruje do członkostwa w NATO, wyjaśniając, że jej rola w programie Partnerstwo dla Pokoju określa optymalne ramy współpracy z Sojuszem.

W spotkaniu uczestniczył ambasador Holandii Gilles Beschoor Plug, który określił współpracę Serbii z NATO jako „wzajemnie pożyteczną” i wskazał na możliwość wykorzystania potencjału logistycznego organizacji do wsparcia współpracy medycznej w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

PRISTINA | ZAGRZEB | BELGRAD

Potrzeba aktywniejszej Chorwacji. Kosowo chce, aby Chorwacja odgrywała bardziej aktywną rolę w dialogu z Serbią. Zagrzeb mógłby wzmocnić swoją rolę w dialogu Prisztina-Belgrad. Na początek mogłoby to być „ustalenie ostatecznego celu negocjacji Kosowo-Serbia”, powiedziała minister spraw zagranicznych Kosowa Meliza Haradinaj-Stublla podczas wizyty w Chorwacji.

Jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest wzajemne uznanie, z poszanowaniem integralności terytorialnej”, powiedziała Haradinaj-Stublla.

„Chorwacja w pełni popiera dialog Kosowo-Serbia odbywający się w pod auspicjami UE i uważa ten proces i jego wynik za wkład w stabilność szerzej pojętego regionu Europy Południowo-Wschodniej”, powiedział minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić Radman.

Premier Andrej Plenković – który spotkał się z wicepremierem Kosowa Besnikiem Tahirim – powiedział, że jest miejsce na dalszy rozwój stosunków gospodarczych z Kosowem w różnych kwestiach i że Chorwacja będzie aktywnie wspierać Prisztinę w jej „europejskiej podróży”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)