Premier Hiszpanii z wizytą w Katalonii

Pedro Sánchez, źródło: Flickr, fot. Emiliano García-Page Sánchez

Pedro Sánchez, źródło: Flickr, fot. Emiliano García-Page Sánchez

Pedro Sanchez udał się do Barcelony, aby spotkać z przewodniczącym lokalnych katalońskich władz Quimem Torrą. Obaj politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali dalszy dialog.

 

Odkąd w czerwcu władzę w Hiszpanii przejęli socjaliści, relacje na linii Madryt-Barcelona powoli się odprężają. Choć socjalistyczny premier Pedro Sanchez, podobnie jak rządzący przed nim konserwatysta Mariano Rajoy, wyklucza niepodległość Katalonii, to jednak jest otwarty na dialog z katalońskimi separatystami.

Sanchez: Potrzeba „szerokiego konsensusu”

Po spotkaniu z przewodniczącym katalońskich władz Quimem Torrą, który wywodzi się z frakcji separatystycznej, Sanchez udzielił wywiadu barcelońskiemu dziennikowi „La Vanguardia”. „Nie możemy osiągnąć politycznego rozwiązania kryzysu, który Katalonia przeżywa od ponad dziesięciu lat, nie tworząc przestrzeni zaufania i instytucjonalnej lojalności. Ale problemem nie jest niepodległość, tylko harmonijna koegzystencja” – powiedział Sanchez.

Hiszpański premier mówił także o konieczności wypracowania „szerokiego konsensusu”, choć podkreślił, że „w samej Katalonii akurat tego konsensusu nie ma”. W lokalnym parlamencie w Barcelonie separatyści mają bowiem tylko około połowy mandatów.

Natomiast we wspólnym oświadczeniu Sancheza i Torry napisano, że obie strony „deklarują zaangażowanie w utrzymanie dialogu, aby doprowadzić do politycznej propozycji mającej wsparcie większości katalońskiego społeczeństwa.” Sanchez dodał w rozmowie z dziennikarzami, że „opracowanie takiej propozycji potrwa lata.” Szefowie rządów hiszpańskiego i katalońskiego mają się spotykać regularnie. Następne spotkanie zaplanowano na styczeń.

Katalonia: Przełom w relacjach z Hiszpanią możliwy?

Opinie po pierwszym od wybuchu na linii Barcelona-Madryt kryzysu spotkaniu premierów Katalonii i Hiszpanii są różne. Z jednej strony podkreśla się przełomowość i dobrą atmosferę rozmów. Z drugiej, brak najmniejszego porozumienia w kluczowej kwestii – katalońskiej niepodległości.
 
Nowy premier Hiszpanii Pedro …

Protesty separatystów

Przed wizytą Sancheza oraz jego ministrów w Katalonii doszło w Barcelonie do protestów zorganizowanych przez organizacje separatystyczne, a przede wszystkim przez Komitet Obrony Republiki (CDR). W centrum miasta, tuż obok miejsca gdzie prowadzono rozmowy między władzami Hiszpanii i Katalonii, protestowało najwięcej osób. Przy Dworcu Francuskim zebrało się kilka tysięcy osób. Na czele trzymano wielki transparent z napisem: „Witajcie w Republice Katalonii.”

Doszło także do blokad kilkudziesięciu dróg w Katalonii oraz dwóch autostrad.

Separatyści katalońscy znów się radykalizują

Rząd Hiszpanii ostrzegł wczoraj (10 grudnia) katalońskiego premiera Quima Torrę przed próbą proklamowania niepodległej republiki Katalonii i odrzucił możliwość zawieszenia autonomii tego regionu.
 

W poniedziałkowym komunikacie gabinet premiera Pedro Sancheza skrytykował także wypowiedzi Quima Torry, który po swojej czwartkowej wizycie w …