Premier Bułgarii chce szybko przyjąć euro

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Bułgarii spieszno do strefy euro. Rząd Finlandii uchylił decyzję od odcięciu Helsinek od świata. Andrej Babisz wygrał z Komisją Europejską. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Moc kryzysu. Bułgaria jest coraz bardziej zdeterminowana w kwestii przyjęcia wspólnej waluty Unii Europejskiej. W lutym br. – czyli jeszcze przed obecnym kryzysem – premier Bojko Borysow wyrażał jednak wątpliwości odnośnie szybkiego dołączenia jego kraju do strefy euro. Szef rządu powiedział wówczas, że być może trzeba będzie „odłożyć plany przystąpienia do mechanizmu kursów walutowych (ERM II)” – określanego mianem poczekalni w procesie przyjmowania wspólnotowej waluty.

Jednak po niespełna półtora miesiąca, Borysow zmienił zdanie. „Myliłem się. Wydawało mi się, że opinia publiczna nie jest jeszcze gotowa na zmiany”. Czy to szczodra pomoc Komisji Europejskiej dla państw strefy euro na zwalczanie kryzysu rozwiała wątpliwości bułgarskiego premiera?

(Georgi Gotev|EURACTIV.com)

KE proponuje strategię wyjścia z lockdownu

Bruksela chce, aby powrót do normalności odbywał się stopniowo. Ostateczne decyzje podejmować będą państwa członkowskie.

HELSINKI

Stolica znowu wolna. Najpierw we wtorek (14 kwietnia) były prezydent w latach 1994-2000 Martti Ahtisaari wraz z małżonką Eevą poinformowali o zwalczeniu koronawirusa.

Dzień później rząd poinformował o uchyleniu wprowadzonych pod koniec marca nadzwyczajnych przepisów dotyczących ograniczenia przemieszczania się mieszkańców między regionem stołecznym Uusimaa a resztą kraju.

Restrykcje dotyczyły co najmniej 1,7 mln mieszkańców. Rząd Sanny Marin zdecydował się na ten drastyczny krok ze względu na dużą liczbę zachorowań w Helsinkach i okolicy, która odpowiadała około 60 proc. wszystkich infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju.

„Nie ma już podstaw prawnych do dalszego kontynuowania ograniczeń w przemieszczaniu się”, napisano w komunikacie rządu. Jednak nadal zaleca się pozostawanie w domach i unikanie podróży, np. do podmiejskich domków wypoczynkowych.

Nie wszyscy popierają jednak decyzje rządu. Koalicyjna Partia Centrum uważa, że Finlandii grozi nowa fala zachorowań, z kolei populistyczna Partia Finów oskarżyła rząd o niepotrzebne ryzykowanie życia obywateli.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Stolica Finlandii odcięta od świata

Helsinki, czyli fińska stolica, nadal odcięta od reszty Finlandii. Będzie ją można opuścić tylko w specjalnych okolicznościach.

PRAGA

Zwycięstwo. Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu nakazu zwrotu 18 mln euro dotacji, które otrzymał wielki holding rolny AgroFert. Sprawa dotyczyła rzekomego konfliktu interesów czeskiego premiera, który wedle informacji prasy, ale także audytorów KE pozostawał de facto osobą kontrolującą firmę, co w kontekście przydzielania unijnych środków budziło podejrzenia braku przejrzystości.

Premier przez wiele miesięcy bagatelizował sprawę i zapowiedział, że rząd nie odda żadnych środków. W lutym Praga złożyła pozew przeciwko Komisji, który obecnie stał się bezzasadny.

Komisja Europejska anulowała swoją decyzję. Innymi słowy, wygraliśmy”, powiedział Martin Smolek, przedstawiciel rządu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Babisz zapowiada, że Czechy nie oddadzą żadnych unijnych funduszy

Czeski premier bagatelizuje informacje o tym, że przeprowadzony przez Komisję Europejską audyt miał wykazać w jego przypadku konflikt interesów, co może poskutkować koniecznością zwrócenia przez Czechy do unijnego budżetu kwoty 18 mln euro.

 

Sprawa ciągnie się od kilku miesięcy, kiedy to …

WARSZAWA

Nie miesiące a lata. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w środę (15 kwietnia), że ograniczenia wprowadzone ze względu na koronawirusa muszą być wycofywane stopniowo, a także, że już w czwartek (16 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki przedstawi pierwsze zmiany w obowiązujących w Polsce ograniczeniach. Uprzedził jednak, że epidemię COVID-19 trzeba będzie liczyć raczej nie w miesiącach, a w latach.

“Niestety będziemy z tą epidemią i z tym wirusem żyć przez co najmniej rok, półtora roku, może dłużej. Dopóki nie będziemy mieli szczepionki” – stwierdził Łukasz Szumowski w środę (15 kwietnia) wieczorem.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Szumowski: Epidemia będzie trwać długo, a ograniczenia muszą być wycofywane powoli

Minister Szumowski zapowiedział, że ograniczenia wprowadzone ze względu na koronawirusa muszą być wycofywane stopniowo, a także, że już dziś premier przedstawi pierwsze zmiany w obowiązujących w Polsce ograniczeniach. Uprzedził też, że epidemia będzie trwać raczej nie miesiące, a w lata.

BERLIN

Plan krótkoterminowy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja, ale jednocześnie poinformowała, że część z nich może zostać zniesiona już w przyszłym tygodniu.

Szefowa niemieckiego rządu federalnego ogłosiła plan działań przeciwepidemicznych na najbliższe 2,5 tygodnia po tym jak odbyła tele-naradę z premierami rządów w 16 krajach związkowych (landach). Zgodzono się na niej, że większość obostrzeń powinna obowiązywać dalej, przynajmniej do 3 maja. Ale uzgodniono też, że część sklepów będzie mogła być otwarta na powrót już w najbliższy poniedziałek (20 kwietnia).

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

BRUKSELA

Małe ustępstwa. Władze Belgii przedłużyły ograniczenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, do 3 maja. Decyzję podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadają m.in. liderzy głównych partii politycznych.

Środki ostrożności zostały jednak złagodzone. Otwarte zostaną m.in. centra ogrodnicze. Ponadto mieszkańcy domów opieki i domów dla osób niepełnosprawnych będą mogli przyjmować gości – nie więcej niż jedną osobę, która przez ostatnie dwa tygodnie nie miała żadnych objawów choroby.

(Alexandra Brzozowski|EURACTIV.com)

WIEDEŃ

Opozycja krytykuje. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) domaga się większej transparentności od rządu przy podejmowaniu kolejnych decyzji związanych z kryzysem epidemiologicznym. SPÖ dotąd popierało rząd Sebastiana Kurza, ale im dłużej trwa kryzys, tym opozycja chce rzeczywistego współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji, poprzez zwiększenie roli parlamentu.

Politycy opozycji odnoszą się do wypowiedzianych w ubiegłym tygodniu przez kanclerza słów o „nowej normalności”. W ten sposób szef rządu miał określić wychodzenie Austrii z zamknięcia. Jednak przedstawiciele SPÖ oraz liberalnej partii NEOS obawiają się, by owa „normalność” – związana z ograniczaniem praw obywatelskich – nie stała się „nienormalną codziennością”, podkreśliła Selma Yildrim z (SPÖ).

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Zła atmosfera. Im mniejsza liczba nowych infekcji i zgonów z powodu koronawirusa, tym bardziej nasila się krytyka rządu Pedro Sancheza ze strony ugrupowań opozycyjnych. Koalicja socjalistów (PSOE) i lewicowego bloku Unidas Podemos jest krytykowana za niewłaściwe zarządzanie kryzysem.

W krytyce, poza przodującą na tym polu populistyczno-prawicową partią Vox, najaktywniejszy jest szef największego opozycyjnego ugrupowania Pablo Casado (PP).

Kłótniom polityków towarzyszą publikacje danych gospodarczych. Przed Hiszpanią największy kryzys gospodarczy od czasu zakończenia wojny domowej w 1939 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w środę (15 kwietnia), że bezrobocie w Hiszpanii może przekroczyć 20 proc.

(EUROEFE)

LIZBONA

To było nieuniknione. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że portugalski dług publiczny osiągnie na koniec br. równowartość 135 proc PKB. Eksperci oceniają, że na powiększenie tej wartości wpłyną skutki ekonomiczne epidemii koronawirusa. Rząd przewidywał minimalną nadwyżkę (0,2 proc) – po raz pierwszy od wielu lat – w tegorocznym budżecie, ale MFW szacuje, że zamiast stabilnego budżetu, rząd będzie musiał zmierzyć się z deficytem w wysokości około 7,1 proc.

Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa powiedział w środę (15 kwietnia), że jeżeli w najbliższych tygodniach powstrzymywanie rozprzestrzeniania się wirusa pójdzie zgodnie z planem, to maj będzie miesiącem „przejściowym”, w którym dojdzie do stopniowego przywracania życia społecznego i gospodarczego.

(Lusa.pt)

PARYŻ

Zapowiedź Macrona nie dla wszystkich? W wygłoszonym w poniedziałek (13 kwietnia) orędziu prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował o przedłużeniu restrykcji do 11 maja. Po tym terminie we Francji ma zostać powoli przywracane życie społeczne i gospodarcze.

Jednak prof. Jean-François Delfraissy, szef rady naukowej doradzającej rządowi, powiedział w środę (15 kwietnia), że osoby powyżej 65. roku życia, otyłe oraz przewlekle chore – łącznie około 18 mln – będą musiały pozostać dłużej w swoich domach ze względu na dalsze ryzyko zarażenia. „To grupy wysokiego ryzyka. Nie możemy narażać tych ludzi”, podkreślił Delfraissy.

(EURACTIV.FR)

Macron: Francja zamknięta do 11 maja

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że kraj pozostanie w zamknięciu do 11 maja. 

BRATYSŁAWA

Gratulacje innym razem. Urząd Zdrowia Publicznego zezwolił w środę (15 kwietnia) na przeprowadzenie egzaminów wstępnych do szkół średnich oraz wszelkich innych egzaminów np. dyplomowych. Warunkiem jest przestrzeganie zasad higieny. „Gratulacje w przypadku pomyślnego zdania egzaminu muszą obejść się bez tradycyjnego uścisku dłoni”, napisano w zaleceniach.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

LUBLANA

Słoweńskie marzenie? Kryzys związany z epidemią koronawirusa unaocznił pilną potrzebę nabycia przez Słowenię nowego samolotu transportowego. „W trudnych czasach możemy polegać przede wszystkim na nas samych”, powiedział minister obrony Matej Tonin po wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.

Polityk wyjaśnił, że obecny samolot – wyprodukowany w Czechosłowacji w 1988 r. Turbolet (L-410) jest zdecydowanie zbyt mały jak na potrzeby związane z obecnym kryzysem. Ministerstwo obrony rozpoczęło już wstępne procedury zakupu, a nowa grupa robocza przeanalizuje najlepszą i najbardziej racjonalną opcję.

Może Słowenia zainteresuje się drugim z samolotów typu An-225, który we wtorek (14 kwietnia) wylądował ze sprzętem medycznym w Warszawie. Druga maszyna tego typu stoi niedokończona w hangarze w Kijowie. Podobno potrzeba bagatela 3 mld dolarów na dokończenie prac.

(Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZAGRZEB

Reaktywacja. Premier Andrej Plenković poprosił ministrów o sporządzenie listy działań społecznych i gospodarczych, które mają zostać przywrócone w pierwszej kolejności po wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Po zdefiniowaniu priorytetów przez ministrów, do pracy zabiorą się epidemiolodzy, którzy ocenią co z przedstawionej listy jest najbardziej realistyczne w obecnych okolicznościach. 

(Tea Trubić Macan|EURACTIV.hr)

Koronawirus: Eksperci kontra politycy w walce z pandemią

O tym kiedy „odmrozić” gospodarkę decydują dziś nie politycy, ale ministrowie zdrowia oraz epidemiolodzy. Eksperci mają duży wpływ na strategie rządów, jednak w Wielkiej Brytanii stanowisko rządowych doradców w pierwszej fazie kryzysu mogło mieć opłakane skutki.

BELGRAD

Bratnie konsultacje. Prezydenci Serbii i Bułgarii, Aleksandar Vucic i Rumen Radew, podkreślili w środowej (15 kwietnia) rozmowie telefonicznej konieczność wzajemnej współpracy i wsparcia w podejmowaniu działań przeciwko epidemii koronawirusa. Rozmowa stała się także okazją do przekazania przez prezydenta Bułgarii wsparcia Serbii na drodze do akcesji z UE. 

(EURACTIV.rs)