Premier Bułgarii: 70 proc. mieszkańców Europy jest zagrożonych koronawirusem

Bułgaria, Macedonia Północna, Polska, Węgry, weto, Unia Europejska

Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej.

Węgry blokują Ukrainę w NATO. Premier Bułgarii twierdzi, że 70 proc. mieszkańców Europy jest zagrożonych koronawirusem. Za sześć dni w Stambule odbędzie się szczyt poświęcony Syrii. Wielka Brytania zamierza skończyć z polityką oszczędności w pierwszym pobrexitowym budżecie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Węgry blokują Ukrainę. Węgry będą blokować posiedzenia rady NATO-Ukraina, dopóki prawa mniejszości narodowych na Ukrainie nie zostaną przywrócone – zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

W przemówieniu w parlamencie Szijjártó powiedział, że zarzuty pojawiające się na arenie międzynarodowej, jakoby węgierskie stanowisko wobec Ukrainy było prorosyjskie, „jest absurdem”. 

Szijjártó powiedział, że z daleka może się wydawać, że życie 150 tys. etnicznych Węgrów na Ukrainie jest mniej ważne niż względy geopolityczne. „Jednak dla nas ta społeczność jest ważniejsza niż jakakolwiek sprawa geopolityczna”, podkreślał szef węgierskiej dyplomacji.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIA

Prawie 3 godziny trwała telekonferencja przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej ws. epidemii koronawirusa. Dotyczyła ona koordynacji działań między państwami członkowskimi oraz możliwego wpływu epidemii na sytuację gospodarczą w Europie.

Po konferencji bułgarski premier Bojko Borysow dwukrotnie powiedział, że jedną z poruszonych kwestii była liczba osób, które mogą zostać zainfekowane wirusem SARS-CoV-2. Premier powiedział, że zagrożone jest nawet 70 proc. populacji Europy. 

Borysow potwierdził te informację dwukrotnie. We wpisie w mediach społecznościowych polityk napisał, że „najważniejsze instytuty badawcze w Europie szacują, że wirus dotknie 60–70 proc. populacji Europy”.

25 mld euro na walkę z koronawirusem. 7,5 mld od zaraz – postanowili przywódcy UE

BERLIN

Szczyt poświęcony Syrii. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował we wtorek podczas powrotu z Brukseli, że 17 marca będzie w Stambule gospodarzem spotkania z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Szczyt ma być poświęcony konfliktowi zbrojnemu w Syrii.

Erdogan we wtorek wrócił do kraju z Brukseli, gdzie odbył szereg spotkań z przywódcami Unii Europejskiej, przede wszystkim z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmów były relacje na linii UE-Turcja, natomiast w tle dyskusji przewijał się temat napiętej sytuacji na granicy turecko-greckiej i nasilający się kryzys migracyjny.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

LONDYN

Jazda bez trzymanki? Rząd planuje zakończyć z polityką oszczędności. Pierwszy budżet w erze pobrexitowej będzie najbardziej okazały od co najmniej dekady. Rząd Borisa Johnsona zwiększy środki na infrastrukturę oraz wydatki socjalne. Łącznie szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat na inwestycje rząd wyasygnuje dodatkowe 600-700 mld funtów.

Skąd Boris Johnson zamierza wziąć środki na ambitne plany inwestycyjne? Trudno spodziewać się podwyżki podatków, a wzrost gospodarczy w kraju ekonomiści oceniają na 1 pproc. w 2020 r. Pozostaje tylko jedna możliwość: zadłużanie. Opozycyjna Partia Pracy oskarża konserwatystów o oszukiwanie wyborców i prowadzenie nieodpowiedzialnej polityki.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

RZYM

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Włochy są najmocniej doświadczonym krajem na Starym Kontynencie przez epidemię koronawirusa. Tymczasem nadciąga do kraju pomoc z najmniej oczekiwanej strony. Chiny, w których śmierć z powodu wirusa SARS-CoV-2 poniosło już 3 158 osób, przekażą Włochom 100 tys. masek oraz 20 tys. kombinezonów ochronnych a także 50 tys. próbek do przeprowadzania testów.

Chiny nie potrzebują już tego sprzętu, ponieważ liczba zakażonych w kraju systematycznie spada. Rzym zwrócił się przed dwoma tygodniami do UE o pomoc, lecz tylko jedno z państw odpowiedziało na apel.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRYT

Wirus nie oszczędza nikogo. Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w Madrycie, wspólnocie autonomicznej, w której znajduje się najwięcej chorych, do 782. Odnotowano także 21 kolejnych przypadków śmiertelnych. Rząd zawiesił ruch lotniczy z Włochami do 25 marca włącznie.

Minister finansów María Jesús Montero podkreśliła we wtorek, że rząd ma zamiar przedstawić szereg rozwiązań, które z jednej strony wesprą krajową gospodarkę. Z drugiej zaś ułatwią wykonywanie pracy z domu. 

Wirus SARS-CoV-2 nie oszczędza nikogo, o czym więcej mogą powiedzieć francuscy parlamentarzyści lub przedstawiciele irańskich władz. Tymczasem biuro prasowe skrajnie prawicowej partii Vox poinformowało, że test sekretarza generalnego ugrupowania Javiera Ortegi Smitha na obecność wirusa wypadł pozytywnie. W sobotę (7 marca) Vox zorganizował wielki wiec, gdzie polityk najprawdopodobniej został zarażony. Partia przeprosiła za nieodwołanie imprezy. 

(EUROEFE.EURACTIV.es)

WIEDEŃ

Środki ostrożności jak wszędzie. Od poniedziałku większość studentów w kraju ma przymusowe wolne ze względu na rozszerzającą się epidemię koronawirusa. Rząd nakazał także odwołanie imprez masowych, których liczba uczestników przekracza 500 osób. Niewykluczone, że w kolejnych dniach zamknięte zostaną pozostałe placówki edukacyjne.

Ponadto władze wprowadziły zakaz wjazdu dla osób przybywających do kraju z Włoch. Zakaz ma obowiązywać na razie do 1 kwietnia.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Piłka bez kibiców. Najbliższa kolejka ligowa ligi portugalskiej w piłce nożnej odbędzie się bez kibiców. Związek piłkarski podjął decyzję o zamknięciu bram stadionów z obawy o bezpieczeństwo fanów. Jednocześnie rząd zawiesił ruch lotniczy do Włoch do 25 marca włącznie. Przez najbliższe dni zamknięte pozostaną także galerie, muzea oraz kina w Lizbonie i Porto. W Portugalii potwierdzono 41 przypadków infekcji koronawirusem.

(Lusa.pt)

PARYŻ

Wybory w cieniu epidemii. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zapewnia, że zaplanowana na najbliższą niedzielę I tura wyborów samorządowych we Francji powinna odbyć się bez zakłóceń. „Rząd przygotował szereg środków, które zapewnią bezpieczeństwo i zdrowie głosujących”, powiedział minister podczas wtorkowej konferencji prasowej. 

(EURACTIV.FR)

HELSINKI, SZTOKHOLM, KOPENHAGA, OSLO

Bez przypadków śmiertelnych. Pod względem liczby zakażeń koronawirusem kraje Północy Europy należy podzielić na dwie kategorię: w Norwegii (170) i Szwecji (325) zanotowano więcej przypadków infekcji niż w Danii (60) i Finlandii (40).

Dania, a zwłaszcza Norwegia, przyjęły surowsze środki ostrożności. W miniony weekend norweskie władze poinstruowały wszystkich przylatujących z Włoch, Iranu oraz Chin, aby poddali się kwarantannie w domach, nawet jeżeli nie widać u nich objawów zakażenia. W żadnym z państw nie zgłoszono dotąd przypadku śmiertelnego spowodowanego wirusem.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Specustawa dla firm.  Opóźnienie lub umorzenie składek do ZUS i podatków, ułatwienia w dostępie do tanich kredytów, czy łatwiejsze uzyskanie dopłat do pensji pracowników. Między innymi takie rozwiązania znalazły się w projekcie specustawy nakierowanej na pomoc firmom w przetrwaniu epidemii SARS-CoV-2.

Odwołane imprezy masowe. Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie całego kraju. Informację tę przekazał na  konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconym sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Będzie specustawa dla firm na przetrwanie epidemii

BRATYSŁAWA

Podział konfitur. Były prezydent Andrej Kiska wycofał się z rozmów koalicyjnych. Powodem mają być problemy zdrowotne (nie koronawirus!). Słowacka prasa spekuluje, że polityk pomimo otrzymania wystarczającej liczby głosów, nie obejmie także mandatu parlamentarnego. 

Z wciąż niepotwierdzonych informacji wynika, że ministerstwo spraw wewnętrznych przypadnie zwycięskiemu ugrupowaniu Zwyczajni Ludzi i Niezależne Osobistości. Politycy OĽaNO będą także sprawować pieczę nad resortem obrony. Z kolei Jesteśmy rodziną Borisa Kollara ma otrzymać prerogatywę nominacyjną nowego szefa Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), a Wolność i Solidarność może liczyć na resort finansów. A kto obejmie ministerstwo zdrowia?

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Kolejne przypadki. We wtorek zgłoszono 25 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie już 63 osoby są zainfekowane. Minister zdrowia Adam Vojtěch zapowiedział podjęcie surowszych środków. Cudzoziemcy, którzy przybędą z zagranicy z objawami infekcji zostaną poddani kwarantannie. 

Wszystkie szkoły i uniwersytety w kraju zostały zamknięte. Odwołano także wydarzenia z udziałem więcej niż 100 osób. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKARESZT

Szansa na porozumienie ponad podziałami? Sytuacja związana z epidemią koronawirusa może przyczynić się do chwilowego zażegnania kryzysu rządowego w Rumunii. Większość ugrupowań jest gotowych poprzeć nowy gabinet, chociaż wcześniejsze próby spaliły na panewce, a liderzy poszczególnych partii zarzekali się, że nie dopuszczą do realizacji „sztuczek prezydenta Klausa Iohannisa„.

W czwartek w parlamencie zaplanowano głosowanie nad powołaniem gabinetu Florina Citu, byłego ministra finansów. Skład jego gabinetu jest niemal identyczny jak rząd odwołanego Ludovica Orbana, który stracił poparcie parlamentu na początku lutego.

(EURACTIV.ro)