Praworządność: Premier Słowenii wspiera Viktora Orbána / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy. [IGOR KUPLJENIK/EPA]

Premier Węgier otrzymał nieoczekiwane wsparcie. Która z chińskich firm wybuduje pierwszą w Europie fabrykę na Węgrzech? W jaki sposób na zapowiedź przywrócenia lockdownu zareagowali biskupi na Słowacji? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

LUBLANA

Janša w obronie Węgier. Premier Słowenii Janez Janša skrytykował niedawny apel Parlamentu Europejskiego do państw członkowskich UE o ustalenie na posiedzeniu Rady Europejskiej poziomu naruszenia praworządności na Węgrzech.

„Praworządność jest podstawowym fundamentem UE i żadne państwo nie może być członkiem Wspólnoty, jeśli jej nie uznaje. Nie znam żadnego państwa, które dobrowolnie wyrzeknie się tej zasady”, powiedział premier Słowenii.

„Rządy prawa kończą się, gdy zostaje podjęta decyzja polityczna. Parlament Europejski to organ polityczny złożony z grup politycznych. Gdyby decyzje o rządach prawa w jakimś kraju, zapadały w ten sposób, byłby to sposób na dezintegrację UE”, dodał.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Polska i Węgry zamierzają utworzyć instytut oceniający praworządność w UE

„Nie chcemy, aby brano nas za głupców”, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, ogłaszając plany stworzenia wraz z Polską instytutu oceny praworządności w krajach UE.

PRAGA

Wymowne milczenie premiera? Po tym jak premier Węgier Viktor Orbán w liście do Ursuli von der Leyen zaapelował o odejście ze stanowiska wiceszefowej KE Věry Jourovej z powodu obraźliwych, zdaniem Budapesztu, wypowiedzi czeskiej komisarz na temat Węgier i Węgrów, premier Czech Andrej Babiš na razie nie zabrał głosu w tej sprawie.

Jourova została nominowana przez rząd Babiša i podobnie jak czeski premier jest również członkiem liberalnej frakcji Odnówmy Europę! (Renew Europe), jednak premierzy Czech i Węgier pozostają bliskimi sojusznikami, zwłaszcza jeśli chodzi o krytykę polityki UE.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Viktor Orbán chce ustąpienia Věry Jourovej z funkcji wiceprzewodniczącej KE

Powodem są obraźliwe, zdaniem Budapesztu, wypowiedzi czeskiej komisarz na temat Węgier i Węgrów.

LONDYN

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Brytyjska Izba Gmin przyjęła we wtorek wieczorem budzący kontrowersję projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, która daje możliwość unieważnienia uzgodnień dot. Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Projekt poparło 340 posłów, przeciwko było 256. Za odrzuceniem projektu nie zagłosował żaden z posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, choć 21 – w tym była premier Theresa May – nie wzięło udziału w głosowaniu lub wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie projektu oznacza, że trafi on teraz pod obrady Izby Lordów. Może ona zgłosić swoje poprawki, a teoretycznie nawet – biorąc pod uwagę to, że konserwatyści nie mają tam większości – zablokować projekt, choć biuro premiera Borisa Johnsona podkreśliło wieczorem, że byłoby to wbrew obowiązującej konwencji.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: UE grozi sankcjami Wielkiej Brytanii. Ultimatum Brukseli dla rządu Borisa Johnsona

Jeśli Wielka Brytania się nie dostosuje, mogą jej grozić sankcje finansowe lub gospodarcze?

LONDYN/MIŃSK

Sankcje na Łukaszenkę. Wielka Brytania nałożyła sankcje na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i siedmiu innych urzędników za oszustwa wyborcze i przemoc wobec demonstrantów.

Wprowadzenie sankcji zostało skoordynowane z Kanadą, która objęła nimi te same osoby. Decyzję brytyjskiego rządu ogłosił we wtorek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

„Dzisiaj Wielka Brytania i Kanada wysłały jasny sygnał, nakładając sankcje na brutalny reżim Alaksandra Łukaszenki. Nie akceptujemy wyników tych sfałszowanych wyborów. Będziemy pociągać do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za bandytyzm wymierzony w naród białoruski i będziemy bronić naszych wartości, jakimi są demokracja i prawa człowieka, oświadczył Dominic Raab.

(EURACTIV.pl)

Państwa bałtyckie rozszerzają sankcje wobec winnych represji na Białorusi

Szef estońskiej dyplomacji zaapelował także do UE o wspólne działanie w sprawie sytuacji na Białorusi.

BUDAPESZT

Mniejsze bezrobocie. Bezrobocie na Węgrzech spadło do 4,6 proc. za okres czerwiec-sierpień, a liczba zatrudnionych wzrosła w sierpniu o 54 tys. w stosunku do lipca, poinformował we wtorek Centralny Urząd Statystyczny (KSH).

Od czerwca do sierpnia przeciętna liczba bezrobotnych wynosiła 214 tys., co oznacza spadek o 0,2 pkt proc. w stosunku do okresu maj-lipiec, kiedy to bezrobocie wynosiło 4,8 proc.

Najwięcej bezrobotnych było w grupie wiekowej od 15 do 24 lat, gdzie bezrobocie wyniosło 14,8 proc., zaś najniższe wśród osób w wieku 55-74 lat – 2,9 proc.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier.

Nowe miejsca pracy. Chiński koncern Lenovo zbuduje swą pierwszą w Europie fabrykę na Węgrzech, poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto. 

Minister powiedział, że fabryka komputerów Lenovo zostanie zbudowana w miejscowości Uelloe w komitacie Pest kosztem 8,2 mld forintów (22,5 mln euro). Zakład będzie mógł według niego zacząć pracę już na początku 2021 r.

Szijjarto powiedział, że inwestycja stworzy prawie 1 tys. miejsc pracy i będzie się łączyła z wykorzystywaniem najnowocześniejszych technologii. Z tego względu rząd węgierski wesprze ją sumą 2 mld forintów (5,5 mln euro).

Minister dodał, że ponad 90 proc. produkcji wytwarzanej w fabryce Lenovo na Węgrzech będzie przeznaczone na eksport.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry zamkną granice na miesiąc, aby ograniczyć infekcje koronawirusem

Węgierski rząd poinformował, że od 1 września znów zamknie granice kraju dla wszystkich cudzoziemców, także z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie przyrostu infekcji koronawirusem.

BRATYSŁAWA

Co zrobią biskupi? Konferencja Episkopatu Słowacji skrytykowała nowe działania rządu dotyczące pandemii koronawirusa, zgodnie z którymi od 1 października zabrania się m.in. odprawiania mszy z udziałem wiernych

W oświadczeniu KE Słowacji twierdzi, że nie skonsultowano się z nią w tej sprawie i uważa, że ​​środek ten jest nieproporcjonalny.

„Nakazanie duchownemu zaprzestania celebracji może być dokonane tylko przez biskupów. To nie jest decyzja, która leży w gestii władz państwowych”, napisano w oświadczeniu, chociaż – jak przypomina słowacka prasa – duchowni na Słowacji znajdują się na utrzymaniu państwa.

Słowacja od 1 października chce wprowadzić stan wyjątkowy, który w wielu aspektach ma być powrotem do marcowego lockdownu. Więcej szczegółów poniżej. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Koronawirus: Słowacja przywróci stan wyjątkowy?

Wprowadzone ograniczenia związane są ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą hospitalizowanych.

BERLIN

Surowsze restrykcje. W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

Decyzje o nowych środkach mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 podjęli wspólnie kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych ,

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Bawaria zaostrza restrykcje. Jak Niemcy przygotowują się na jesień z pandemią?

Z nastaniem chłodniejszej pory roku spodziewany jest wzrost zakażeń.

PARYŻ

Macron na Litwie. We wtorek w Wilnie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską spotkał się prezydent Francji Emmanuel Macron.

Po spotkaniu z Macronem, Cichanouska poinformowała, że prezydent Francji obiecał pomoc zarówno w rozmowach opozycji z władzami w Mińsku, jak i w kwestii uwolnienia więźniów politycznych.

“Obiecał nam, że zrobi wszystko, aby pomóc w negocjacjach podczas kryzysu politycznego w naszym kraju (…) i zrobi wszystko, aby pomóc uwolnić wszystkich więźniów politycznych”, przekazała Cichanouska dziennikarzom. Dodała, że otrzymała zaproszenie do wystąpienia we francuskim parlamencie, które przyjęła. Więcej szczegółów poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Białoruś nakłada sankcje wobec państw bałtyckich, a Macron spotyka się z Cichanouską

W odpowiedzi na restrykcje, jakie państwa bałtyckie nałożyły na Białoruś, władze Mińska wprowadziły sankcje na te państwa – poinformowało wczoraj białoruskie MSZ. Tego samego dnia w Wilnie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską spotkał się prezydent Francji Emmanuel Macron.

WIEDEŃ

Austriacka pomoc humanitarna jeszcze nie dotarła na Lesbos. Austriacki pakiet pomocy humanitarnej dla wyspy Lesbos, składający się z 55 ton towarów, takich jak namioty i produkty spożywcze, który dwa tygodnie temu wysłał austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (ÖVP), jeszcze nie dotarł do celu, powiedziała ambasador Austrii w Grecji Hermine Poppeller.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUKSEMBURG

Uchodźcy z Grecji w Luksemburgu. W ciągu najbliższych dni w Luksemburgu schronienie znajdą kolejne osoby ze spalonego obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Tym razem będzie to rodzina uchodźców oraz nieletni pozostający bez opieki dorosłych. Od początku roku Luksemburg przyjął 125 osób przebywających w obozach w Grecji.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Niemcy przyjmą więcej uchodźców z obozu Moria

W połączeniu z poprzednimi umowami do Niemiec przyjedzie 2750 osób z pięciu greckich wysp.

HELSINKI

Nowe restrykcje. Po wielogodzinnych rozmowach koalicyjny rząd premier Sanny Marin ogłosił we wtorek wieczorem zestaw nowych restrykcji wprowadzanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Wśród nowych zasad znalazł się m.in. zapis o zamykaniu lokali gastronomicznych (także barów i klubów nocnych) maksymalnie o 1 w nocy. Alkohol może być w nich serwowany do północy.

Nowe regulacje wejdą w życie 8 października i będą obowiązywać do końca miesiąca, chociaż – jak podkreślił rząd – będzie monitorował sytuację epidemiczną i w razie potrzeby zaostrzał restrykcje.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Niekończąca się historia trzeciego reaktora w Olkiluoto

Szacuje się, że budowa trzeciego bloku w elektrowni jądrowej w Olkiluoto pochłonęła nawet 13 mld euro – ponad czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano.

RZYM/BRUKSELA

Zmiana warty u konserwatystów. Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi m.in. PiS, wybrała nowe kierownictwo. Przewodniczącą ugrupowania została Włoszka Giorgia Meloni. Stanowisko sekretarza generalnego utrzymała natomiast Anna Fotyga.

Meloni jest liderką opozycyjnej włoskiej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia). Jak odnotował dziennik „La Repubblica”, będzie to pierwsza kobieta z Włoch na czele ogólnoeuropejskiego ugrupowania. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Giorgia Meloni nową szefową partii EKR. Fotyga ponownie sekretarzem generalnym

Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi m.in. PiS, wybrała nowe kierownictwo.

MADRYT

W poszukiwaniu rozwiązania. Rząd centralny i regionalne władze wspólnoty autonomicznej Madrytu kontynuowały we wtorek (29 września) poszukiwanie rozwiązania, które pozwoliłoby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w stolicy Hiszpanii.

We wtorek prowadzono rozmowy między władzami medycznymi Madrytu a rządem centralnym. Przedstawiciele gabinetu premiera Pedro Sancheza namawiają do nałożenia większych restrykcji w stolicy, jednak szefowa regionalnego rządu Isabel Díaz Ayuso odmawia, przekonując że taki ruch „zdewastowałby lokalną gospodarkę”.

(EUROEFE | EPA)

Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę …

Dłuższe wsparcie zatrudnienia. Rząd Hiszpanii zatwierdził we wtorek wydłużenie mechanizmu regulacji pracy dla poszkodowanych przez koronakryzys, którzy zostali objęci programem ERTE. Na jego podstawie państwo wspiera zasiłkami osoby, które z powodu koronawirusa są nieobecne w miejscu pracy.

W ramach ERTE pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

Zawieszeni tymczasowo pracownicy są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek, będący równowartością średnich pensji z ostatniego półrocza. Wysokość tego wsparcia waha się pomiędzy 502 a 1411,83 euro.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Rząd reguluje pracę zdalną. Koszty pokryje pracodawca?

Podczas trwającej pandemii z pracy zdalnej skorzystało w Hiszpanii 3 mln osób.

LIZBONA

Portugalia prymusem? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z trzydniową wizytą w Portugalii. Na wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie z udziałem premiera Antonia Costy szefowa KE zapewniła, że Bruksela będzie dążyć do odnowienia rynku pracy spustoszonego w efekcie koronakryzysu w państwach członkowskich UE.

Premier Costa wyraził przekonanie, że Portugalia będzie pierwszym państwem, które ratyfikuje umowę w sprawie Funduszu Odbudowy UE. Zaznaczył jednak, że w pierwszej kolejności jego gabinet będzie naprawiał poszkodowaną koronawirusem gospodarkę swojego kraju bezzwrotnymi subwencjami.

„Z części dostępnych pożyczek zamierzamy skorzystać dopiero wtedy, kiedy uda nam się poprawić sytuację finansową kraju”, podsumował Costa.

(Pedro Morais Fonseca | Maria de Deus Rodrigues, Lusa.pt )

Portugalia: Dlaczego na dwa tygodnie wraca stan wyjątkowy?

Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy.

SOFIA

Powolne przygotowania. Bułgaria spóźnia się z przygotowaniem swojego Narodowego Planu Odbudowy i Zrównoważonego Rozwoju, aby uzyskać dostęp do 13 mld euro przekazanych przez Fundusz Odbudowy UE, ostrzegł Plamen Dimitrow, lider jednego z dwóch największych związków zawodowych w kraju.

Dwa tygodnie temu wicepremier Tomislaw Donchew poinformował, że Bułgaria przedstawi swój plan wykorzystania finansowania z FO UE do końca tego roku lub na początku przyszłego.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)