„Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte”, podkreślił Antonio Costa. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że utworzenie Funduszu Obudowy bez Polski i Węgier jest “realne”. W jaki sposób zachowanie europosła Fideszu Józsefa Szájera skomentował premier Węgier Viktor Orban? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.
LIZBONA
Pacta sunt servanda? „Portugalia odmawia ponownego otwarcia negocjacji w sprawie wieloletniego budżetu UE i Funduszu Odbudowy UE uzgodnionych przez przywódców państw członkowskich w lipcu, powiedział w środę na konferencji prasowej portugalski premier António Costa.
Grudzień, który jest ostatnim miesiącem niemieckiej prezydencji w Radzie UE przed przejęciem rotacyjnej prezydencji przez Portugalię, będzie „decydujący dla Unii Europejskiej”, dodał Costa.
„Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte”, podkreślił Antonio Costa. Polityk zapewnił w Brukseli, że jego kraj popiera uzgodnienia ws. pakietu budżetowego, jakie UE zawarła w lipcu, w tym także te dotyczące mechanizmu praworządności.
W dniach 10-11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców unijnych. Kanclerz Angela Merkel zasugerowała, że być może trzeba będzie znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi wprowadzenie wspomnianego mechanizmu pomimo sprzeciwu Polski i Węgier.
(Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)
WARSZAWA
Polska poradzi sobie bez unijnego wsparcia? Premier Mateusz Morawiecki przyznał wczoraj, że utworzenie Funduszu Obudowy bez Polski i Węgier jest “realne”. Zwrócił przy tym uwagę, że ten fundusz „zasadniczo jest konstruowany z kredytu”, a Polska sama może je zaciągać na podobnych zasadach. Uspokajał także, że nasz kraj nawet bez tego funduszu sobie poradzi. Więcej szczegółów poniżej.
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)
BUDAPESZT
Szájer nie mieści się w systemie wartości Fideszu. „Zachowanie europosła Fideszu Józsefa Szájera nie mieści się w systemie wartości tej wspólnoty partyjnej i jest nie do przyjęcia”, oświadczył w środę premier Węgier Viktor Orban.
„To, co zrobił József Szájer, nie mieści się w systemie wartości naszej wspólnoty partyjnej. Nie zapomnimy o 30 latach jego pracy i nie wyprzemy się jej, ale jego czyn jest nie do przyjęcia i nie do obrony”, powiedział Orban dziennikowi „Magyar Nemzet”.
Szájer został w piątek przyłapany przez policję w Brukseli na udziale w nielegalnym spotkaniu towarzyskim z udziałem ponad 20 osób, połączonym z uprawianiem seksu, które odbywało się mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.
Szájer, jeden z założycieli Fideszu, wydał oświadczenie, w którym przyznał się do uczestnictwa w spotkaniu. „Przepraszam moją rodzinę, moich kolegów, moich wyborców. Proszę, aby ocenili mój błąd na tle 30 lat poświęcenia i ciężkiej pracy. Błąd jest ściśle osobisty, jestem jedynym, który ponosi za niego odpowiedzialność”, zaznaczył.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
Austriacki eurodeputowany Othmar Karas z Europejskiej Partii Ludowej wysłał list z podpisem 30 z 187 członków frakcji do kierownictwa EPL, prosząc o wykluczenie europosła Fideszu Tamása Deutscha za komentarze na temat lidera frakcji w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera.
Deutsch porównał obronę Webera co do zasady praworządności w budżecie UE z gestapo i węgierskimi stalinowskimi tajnymi służbami. „Z rosnącym niepokojem i irytacją dostrzegamy radykalizację, a także rzucanie obelg przez niektórych europarlamentarzystów z naszej grupy”. Tamas Deutsch, komentując negocjacje prowadzone w sprawie unijnego budżetu, powiedział że gdy słyszy Webera mówiącego: „Jeśli niczego nie ukrywamy, nie mamy się czego obawiać”, to przypomina mu to, że Gestapo i węgierska AVO ( policja polityczna Węgierskiej Republiki Ludowej w latach 1945–1956 – red.) miały ten sam slogan.
„Porównywanie UE do nazistowskiego lub komunistycznego ucisku to rażące i niedopuszczalne zniekształcenie faktów historycznych, obraza dla milionów ofiar nazizmu i komunizmu”. Członkowie EPL domagają się wykluczenia Tamasa Deutscha z grupy, a głosowanie w tej sprawie mogłoby się odbyć 9 grudnia.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
BERLIN
Dłuższy lockdown. Obowiązujący w Niemczech częściowy lockdown zostanie przedłużony do 10 stycznia, poinformowała w środę wieczorem kanclerz Angela Merkel po naradzie z premierami niemieckich landów.
Zdaniem szefowej niemieckiego rządu liczba zakażeń wciąż jest zbyt wysoka, aby móc myśleć o łagodzeniu restrykcji. W walce z pandemią Niemcy są jeszcze bardzo daleko od zamierzonych celów, dodała.
(Sarah Lawton | EURACTIV.de)
PARYŻ
Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing zmarł w środę w wieku 94 lat w rezultacie komplikacji po zarażeniu się koronawirusem. Wiadomość potwierdził Pałac Elizejski i otoczenie byłego prezydenta.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
Ludzie tracą pracę. Od września we Francji zwolniono ponad 35 tys. osób, informuje dziennik „Le Monde”. Dzieje się tak pomimo rządowego wsparcia dla poszczególnych branż, zamrożonych w wyniku wprowadzenia przeciwepidemicznych restrykcji.
Zwolnienia przeprowadzili m.in. najwięksi pracodawcy nad Sekwaną: Air France, Renault, Auchan, Danone i Total.
(Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)
WIEDEŃ
Miękki lockdown. Rząd ogłosił w środę, że niektóre z obecnych środków przeciwepidemicznych w ramach trwającego w kraju lockdownu zostaną zniesione 7 grudnia.
W Austrii będzie jednak obowiązywała godzina policyjna od 18:00 do 8:00 rano. Otwarte pozostaną niektóre sklepy i punkty usługowe, jednak bary i restauracje nadal będą zamknięte.
Rząd Austrii wprowadzi ścisłe restrykcje przyjazdowe dla osób podróżujących w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku za granicę na tereny o znacznym zagrożeniu koronawirusowym
Osoby powracające z państw, w których od tygodnia utrzymuje się wskaźnik ponad 100 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców dziennie, będą musiały odbyć 10-dniowa kwarantannę. Dotyczy to wszystkich sąsiadujących z Austrią państw.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LONDYN
Wielka Brytania zatwierdza szczepionkę. Brytyjski rząd przyjął rekomendację miejscowej agencji zajmującej się badaniem leków i produktów medycznych i tym samym dopuścił do szczepienia przeciw SARS-CoV-2 amerykańsko-niemieckim preparatem firm Pfizer i BioNTech. Pierwsi Brytyjczycy zostaną zaszczepieni już w przyszłym tygodniu.
HELSINKI
Spadek zaufania. Zaufanie do polityków spadło w ostatnich tygodniach, wynika z badania przeprowadzonego przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA). Tylko 23 proc. Finów uważa, że informacje podawane przez polityków są godne zaufania. Dla porównania, zaufanie dla klasy politycznej było ponad dwukrotnie wyższe (48 proc.) wiosną w trakcie pierwszej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Spadek zaufania można dostrzec wśród wyborców wszystkich ugrupowań. Jednocześnie 71 proc. badanych nadal popiera działania rządu w walce z pandemią, w porównaniu z 89 proc. osób, które aprobowały politykę gabinetu Sanny Marin wiosną.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
RZYM
Czujni Włosi. Minister do spraw regionów Francesco Boccia zapowiedział, że od połowy grudnia cały kraj lub większość jego terytorium będzie żółtą strefą najniższego ryzyka zakażeń SARS-CoV-2.
Jednocześnie minister zdrowia Roberto Speranza zaznaczył, że chociaż „dane pokazują, że ograniczenia zadziałały i widać pierwsze rezultaty”, to nie można „teraz stracić czujności”. Będzie jeszcze kilka tygodni poświęcenia”, dodał Speranza.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
BRATYSŁAWA
Pierwsza kobieta na czele. Petra Vargová, która obecnie pracuje w ministerstwie spraw zagranicznych Słowacji, zostanie od stycznia nowym szefem stałego przedstawicielstwa tego kraju przy UE. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
SOFIA
Wiceprezydent Bułgarii wątpi, że spór Sofia-Skopje zostanie w tym roku rozstrzygnięty. Wiceprezydent Bułgarii Ilijana Jotowa wątpi czy do końca niemieckiej prezydencji w Radzie UE kwestia rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną będzie rozwiązana.
Bułgaria zablokowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej, ale dała zielone światło Albanii. Sofia przekonuje, że rząd w Skopje nie wypełnia traktatu o sąsiedztwie z 2017 r.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
LUBLANA
Agencja prasowa STA z poparciem prezydenta. „Słoweńska Agencja Prasowa (STA) wykonuje ważną pracę w interesie opinii publicznej, dlatego jej istnienie nie powinno być zagrożone”, powiedział prezydent Borut Pahor.
Pahor odbył spotkania z dyrektorem STA Bojanem Veselinoviciem i Urošem Urbaniją, szefem Rządowego Biura Komunikacji (UKOM), który wstrzymał finansowanie STA.
UKOM poinformował we wtorek, że „rząd nie jest w stanie” zrealizować umowy ze Słoweńską Agencją Prasową (STA) na 2020 r. ani zawrzeć umowy na 2021 r.
STA nie otrzymała publicznego wsparcia finansowego za październik, co zdaniem jej kierownictwa zagraża pracy agencji. STA poinformowała w oświadczeniu, że znalazła się w sytuacji zagrażającej stabilności operacyjnej i jej zdolności do pełnienia służby publicznej, do wykonywania której zobowiązuje ją prawo.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
BELGRAD
Stany Zjednoczone popierają członkostwo Serbii w UE? Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Belgrad na jego drodze do UE, ponieważ członkostwo Serbii w UE leży w interesie Waszyngtonu, powiedział w środę ambasador USA w Belgradzie Anthony Godfrey.
Na spotkaniu z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych parlamentu Žarko Obradoviciem ambasador powiedział, że oczekuje, że umowy dotyczące współpracy USA-Serbia, przede wszystkim ta dotycząca rozwoju nauki i technologii oraz inwestycji, zostaną wkrótce przedstawione parlamentowi i ratyfikowane.
Godfrey podkreślił, że zmiana w administracji USA nie wpłynie na realizację porozumienia podpisanego przez Serbię i Kosowo 4 września w Białym Domu.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)