Bułgaria blokuje rozmowy o wstąpieniu Macedonii Północnej do UE / STOLICE

Bułgaria, Macedonia Północna, Polska, Węgry, weto, Unia Europejska

Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej.

Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej. Polacy murem za rządem ws. weta unijnego budżetu. Węgry na celowniku UE? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Kolejne weto. Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej, blokując tym samym rozpoczęcie przez ten kraj rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Temat rozpoczęcia negocjacji z UE przez Skopje był jednym z punktów agendy wtorkowego (17 listopada) posiedzenia Rady UE ds. Ogólnych. Minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa powiedziała dziennikarzom, że Sofia nie może obecnie wydać zgody na start rozmowy ze względu na niezakończone spory Bułgarii i Macedonii o historię i język. Szefowa dyplomacji zadeklarowała jednak, że Bułgaria pozostaje gotowa do rozmów w tej sprawie.

Proces negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej i Albanii z Unią Europejską miał zostać oficjalnie rozpoczęty już w grudniu. Zachariewa poinformowała, że bułgarski rząd zaaprobował ramy negocjacyjne dla Albanii.

„Uważamy, że Albania spełniła większość warunków. W tej chwili Sofia nie może jednak zatwierdzić ram negocjacyjnych z Macedonią Północną”, podkreśliła minister spraw zagranicznych Bułgarii.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | EURACTIV.pl)

Bułgaria zablokuje rozmowy akcesyjne Macedonii Północnej z UE? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 października.

WARSZAWA

Polacy murem za rządem? Z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc.

Gazeta podaje, że z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że 46 proc. pytanych chciałoby odrzucenia rozporządzenia wprowadzającego taki mechanizm. Pomysł, by weszło ono w życie, popiera 37 proc.

Gazeta we wtorkowym wydaniu napisała, że poparcie dla weta do budżetu jest efektem zdecydowanej postawy wyborców PiS oraz podziału elektoratu ugrupowań opozycyjnych.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Polska ws. mechanizmu praworządności: Weto albo śmierć

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył wczoraj, że w działaniach władz UE nie chodzi o „praworządność”, która jest „pięknym słowem i trafia do ucha”, ale o „radykalne ograniczenie suwerenności”, którego konsekwencją byłoby przyjęcie przez nasz kraj mechanizmu związanego z praworządnością.

BUDAPESZT

Węgry na celowniku UE? Podczas wtorkowej wideokonferencji unijnych ministrów do spraw europejskich wszyscy przedstawiciele państw Unii Europejskiej apelowali do polityków z Warszawy i Budapesztu, by zastanowili się nad konsekwencjami blokowania nowego unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy po pandemii.

W czasie dyskusji ministrów ds. europejskich przestrzegano Polskę i Węgry przed kryzysem i opóźnieniem wypłat na pomoc w związku z pandemią. Nieprzyjęcie budżetu i Funduszu Odbudowy będzie katastrofalne dla naszych obywateli i rynków finansowych, zwrócił uwagę Johannes Hahn, komisarz UE odpowiedzialny za budżet.

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga odczytała przemówienie, w którym dowodziła, że Węgry są od początku namierzonym przez UE celem. „Jak można oczekiwać od nas poparcia?”, pytała retorycznie, porównując Unię do dyktatury.

W niedzielę Varga napisała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że „to nie Węgry szantażują i naciskają na Brukselę w negocjacjach budżetowych UE, ale to Bruksela nas szantażuje”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

UE: Większość kwalifikowana poparła rozporządzenie ws. praworządności. Przeciwko tylko Polska i Węgry

Weto ze strony Warszawy i Budapesztu uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

BRATYSŁAWA

Słowacja nie podziela stanowiska Polski i Węgier. Minister spraw zagranicznych i europejskich Ivan Korčok „zaapeluje” do swoich kolegów w Polsce i na Węgrzech, aby nie blokowali kompromisowego porozumienia w sprawie długoterminowego budżetu UE i Funduszu Odbudowy UE, poinformowało ministerstwo w oświadczeniu .

„Weto ze strony Warszawy i Budapesztu nie oznacza zakończenia negocjacji, ale zbliża się termin zawarcia umowy. Nie wydaje mi się realistyczne całkowite odejście od zasady praworządności w zakresie pozyskiwania środków unijnych”, podkreślił Korčok.

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputova napisała z kolei w poniedziałek wieczorem, że „korzyści powinny wiązać się z odpowiedzialnością”. Wpis w mediach społecznościowych odnosił się bezpośrednio do polsko-węgierskiego sprzeciwu wobec powiązania europejskiego pakietu środków budżetowych i naprawczych z praworządnością.

Z kolei sekretarz stanu ds. europejskich Słowacji Martin Klus ocenił, że porozumienie ws. pakietu finansowego jest bardzo zrównoważone

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Praworządność: Unijny budżet przekazany do zatwierdzenia państwom UE. Co zrobią Polska i Węgry?

Niemiecka prezydencja w Radzie UE apeluje do państw członkowskich o szybkie zatwierdzenie umowy.

BERLIN

Europa bez USA nie jest bezpieczna? „Bez potencjału nuklearnego i konwencjonalnego USA Niemcy i Europa nie są w stanie się obronić. To są nagie fakty”, powiedziała we wtorek minister obrony Annegret KrampKarrenbauer. 

W przemówieniu nadanym przez wideo z Uniwersytetu im. Helmuta Schmidta poświęconym polityce bezpieczeństwa, Annegret KrampKarrenbauer (CDU) podkreśliła znaczenie USA jako sojusznika Niemiec.

„Pozostajemy zależni od USA w zakresie polityki bezpieczeństwa, a jednocześnie jako Europejczycy musimy w przyszłości przejąć więcej zadań, w czym do tej pory wyręczali nas Amerykanie”, powiedziała Kramp-Karrenbauer.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Trump planuje rzutem na taśmę wycofać kolejnych żołnierzy USA z Afganistanu i Iraku

Operacja ma się zakończyć tuż przed zaprzysiężeniem kolejnego prezydenta.

PARYŻ

Sport nadal bez publiczności. Prezydent Emmanuel Macron obiecał pomoc finansową na francuski sport w wysokości 400 mln euro. Podczas wtorkowej wideokonferencji z klubami i stowarzyszeniami sportowymi polityk poinformował, że do końca roku wszystkie imprezy sportowe we Francji obędą się bez udziału publiczności.

Macron zapowiedział, że jeżeli sytuacja pandemiczna poprawi się, to już w grudniu być może uda się w ograniczonym zakresie zorganizować zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, które od 2021 r. będą finansowane z budżetu państwa w ramach tzw. „karnetu sportowego”.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Francja: Protesty po zamknięciu przez pandemię koronawirusa księgarni

Obowiązujący we Francji od ubiegłego tygodnia drugi lockdown przewiduje m.in. zamknięcie wszystkich sklepów, które nie sprzedają „towarów pierwszej potrzeby”. Do tej kategorii zaliczono również księgarnie. Teraz słychać nad Sekwaną protesty, że to dobije i tak już ledwo zipiącą branżę księgarską.

 

Tradycyjne …

WIEDEŃ

Śledczy łączą sprawcę zamachu w Wiedniu z niemieckim islamistą. Śledczy twierdzą, że zamachowiec, który zabił cztery osoby w poniedziałek 2 listopada w Wiedniu miał pozwiązania z niemieckim islamistą, który działał jako punkt kontaktowy łączący radykalnych islamistów w całej Europie.

Zamachowiec z Wiednia miał być z nim w stałym kontakcie przez kilka miesięcy poprzedzających atak. Śledczy sprawdzają teraz, czy obaj współpracowali przy planowaniu ataku.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

LONDYN

Czy to przekona premiera? Wielka Brytania doświadczyłaby poważnych zakłóceń w transgranicznych postępowaniach karnych, gdyby rząd Borisa Johnsona nie osiągnął porozumienia z Unią Europejską ws. bilateralnych relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, tj. od 1 stycznia 2021 r., ostrzegli przywódcy brytyjskich organów ścigania.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Dominic Cummings – główny strateg Borisa Johnsona – odchodzi z administracji rządowej

Dominic Cummings uważany jest za szarą eminencję brytyjskiego rządu.

HELSINKI

Europejska gorączka litu zacznie się w Finlandii? Około 9 mln ton litu znaleziono na bagiennym terenie wielkości trzystu boisk piłkarskich w pobliżu miasta Kokkola na zachodzie Finlandii. Wstępne analizy sugerują, że złoża metalu mogą być znacznie większe.

Lit jest pierwiastkiem, który stanowi podstawę baterii i akumulatorów litowo-jonowych m.in. dla samochodów elektrycznych i magazynów energii.

Wydaje się, że jest to jak dotąd największe potencjalne złoże litu w Europie. Media w Finlandii przekonują, że odkrycie może wywołać europejską gorączkę litu. Już 9 mln ton zapewniłoby eksploatację złoża przez trzynaście lat, zapewniając europejskiemu przemysłowi dostęp do wydobywanego lokalnie surowca.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

RZYM

Nadchodzą trudne miesiące. „Włochów czekają trudne miesiące”, powiedział we wtorek (17 listopada) minister zdrowia Roberto Speranza. Jak dodał, wiosną odbędą się masowe szczepienia.

„Wkrótce będziemy mieli bardziej skuteczne i szybsze narzędzia walki z koronawirusem”, zapewnił szef resortu zdrowia w telewizji RAI. Zaznaczył zarazem, że kluczowe znaczenie ma zachowanie nas wszystkich.

Włochy, według przekazanych przez niego informacji, otrzymają 13,6 proc. szczepionek zakupionych przez Komisję Europejską. We wtorek we Włoszech zarejestrowano 731 zgonów na COVID-19 i ponad 32 tysiące nowych zakażeń.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Wróci lockdown i godzina policyjna?

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech konieczne jest dalsze zaostrzenie restrykcji.

MADRYT

Maksymalna cena maski. Rząd Pedro Sancheza ogłosił we wtorek ustanowienie maksymalnej ceny na chirurgiczne maski ochronne, która nie może przekraczać na hiszpańskim rynku kwoty 0,72 euro za sztukę. Zarówno wartość masek, jak i wliczony w nią podatek VAT zostaną utrzymane co najmniej do 31 grudnia 2021 r.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania liczy straty w turystyce. "Najgorsze lato w historii"

Turystyka będzie główną przyczyną dwóch trzecich spadku PKB całej gospodarki kraju.

BUKARESZT

Rząd przygotowuje strategię szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Strategia zostanie zaprezentowana w przyszłym tygodniu, ogłosił we wtorek prezydent Klaus Iohannis.

„Rumunia wyjdzie z kryzysu sanitarnego. Jestem optymistą. Widzimy efekty podjętych środków w ostatnich tygodniach”, powiedział Iohannis na konferencji prasowej.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

LUBLANA

Jasna deklaracja. Wojska USA w najbliższej przyszłości nie zostaną przeniesione do Słowenii, ogłosiła ambasada USA w Lublanie po tym, jak premier Janez Janša powiedział w parlamencie, że jego kraj jest otwarty na przyjęcie amerykańskiej jednostki rotacyjnej, poinformował portal sta.si.

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują inicjatywę Janšy, aby Słowenia gościła w swoim kraju wojska amerykańskie, jednak ambasada USA potwierdziła, że ​​Słowenia nie jest – przynajmniej na razie – brana pod uwagę w toczących się negocjacjach dotyczących przeniesienia sił amerykańskich w Europie.

Żadne decyzje nie zapadły? Tymczasem premier Janez Janša powiedział w parlamencie, że media fałszywie donosiły o zawetowaniu przez Polskę i Węgry budżetu UE i Funduszu Odbudowy, informuje sta.si.

Polska i Węgry przedstawiły tylko swoje poglądy, a żadne decyzje nie zostały jeszcze poddane pod głosowanie – powiedział w parlamencie polityk.

Janša jest przekonany, że porozumienie należy uszanować w formie wynegocjowanej w lipcu, w przeciwnym razie „Europa znajdzie się na początku przyszłego roku w bardzo niebezpiecznej sytuacji”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)