Praworządność: Nowy sojusznik Polski i Węgier w UE / STOLICE

Grupa Wyszehradzka, Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Unia Europejska, praworządność

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu. / Foto via [EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA]

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu. W Berlinie koronasceptycy w akcji. Polska i Węgry mają sojusznika w premierze Słowenii. Pierwszy kraj w UE przekroczył 2 mln zakażeń SARS-CoV-2. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

WARSZAWA

Pałka propagandowa. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj w Sejmie, że polskie weto wobec łączenia wypłat z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności jest “grą o suwerenność, o samostanowienie, o autonomiczność, a także ratunkiem dla UE. Natomiast sam mechanizm praworządności nazwał “pałką propagandową”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Morawiecki: Weto Polski ratunkiem dla suwerenności kraju i dla UE 

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj w Sejmie, że polskie weto wobec łączenia wypłat z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności jest “grą o suwerenność, o samostanowienie, o autonomiczność”, a także ratunkiem dla UE. Natomiast sam mechanizm praworządności nazwał “pałką propagandową”.

LUBLANA

Sojusznik z dalekiego kraju. „Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą UE, które uzależnia finansowanie UE od przestrzegania praworządności, musi być przestrzegane”, powiedział prezydent Słowenii Borut Pahor w odpowiedzi na środowy list premiera Janeza Janšy do przywódców UE.

Koalicjanci Janšy także zdystansowali się od listu premiera. „To tylko jego opinia, powiedział minister obrony Matej Tonin. Inny z polityków rządu Zdravko Počivalšek skrytykował Janšę za to, że jego osobiste poglądy przesłaniają interesy Słowenii.  Z kolei minister zdrowia Tomaž Gantar powiedział, że „z pewnością nie jest korzystne dla interesów Słowenii stawianie jej wśród problematycznych państw UE, do których nigdy nie należała”.

Premier Słowenii napisał w środę list do przywódców UE, szefowej KE Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela ws. unijnego budżetu.

„Uznaniowe mechanizmy oparte nie na niezależnej ocenie, lecz na motywowanych politycznie kryteriach nie mogą być nazywane praworządnością”, stwierdził w liście do przywódców Unii Europejskiej premier Słowenii Janša.

W czterostronicowym liście szef rządu podkreślił, że Słowenia opowiada się za poszanowaniem praworządności, ale „we wszystkich przypadkach, bezwarunkowo i bez podwójnych standardów”.

„Dziś wiele mediów i niektóre grupy polityczne w Parlamencie Europejskim otwarcie grożą użyciem instrumentu niesłusznie nazwanego [praworządnością], aby zdyscyplinować państwa członkowskie UE za pomocą głosowania większościowego”, dodał.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE liczy na porozumienie mimo weta Polski ws. mechanizmu praworządności 

Polska oficjalnie zgłosiła weto wobec zaakceptowanego już przez większość państw członkowskich mechanizmu praworządności uzależniajacego wypłaty z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad państwa prawa. Politycy polskiej opozycji krytykują decyzję swojego rządu, a UE liczy wciąż na porozumienie. 

PRAGA

Podzielona V4. Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu, podkreślając że spór nie powinien opóźnić wypłat środków na ratowanie gospodarek, zaznaczając przy tym, że praworządność jest jedną z podstawowych wartości UE.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Opozycja daje świadectwo. Liderzy sześciu największych węgierskich partii opozycyjnych – DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP i Párbeszéd – sprzeciwili się wetu Węgier wobec wieloletniemu budżetowi UE i Funduszowi Odbudowy UE w związku z powiązaniem wypłat unijnych środków z praworządnością.

Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE zgodnie ze swoim stanowiskiem wyrażonym na lipcowym szczycie Unii Europejskiej, poinformował w środę w oświadczeniu premier Węgier Viktor Orban.

Liderzy opozycyjnych ugrupowań oświadczyli, że „uważają za konieczne zadeklarowanie wszystkim obywatelom, wszystkim państwom członkowskim i przywódcom Unii Europejskiej, że Viktor Orbán i jego rząd nie wypowiadają się w imieniu całych Węgier”.

Tymczasem premier oświadczył, że „połączenie kwestii finansowych i gospodarczych ze sporami politycznymi byłoby poważnym błędem podważającym jedność Europy”, a wprowadzenie jakiegokolwiek nowego mechanizmu karania państw członkowskich jest możliwe tylko drogą jednogłośnej zmiany porozumień.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

UE: Większość kwalifikowana poparła rozporządzenie ws. praworządności. Przeciwko tylko Polska i Węgry

Weto ze strony Warszawy i Budapesztu uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

BERLIN

Koronasceptycy w akcji. Berlińska policja użyła w środę (18 listopada) armatek wodnych i gazu pieprzowego do rozpędzenia demonstrantów. Wcześniej rozwiązała wiec protestacyjny przeciwko nowej ustawie o ochronie przed infekcjami za masowe łamanie przepisów koronawirusowych, m.in. brak masek ochronnych.

Od rana demonstranci gromadzili się wokół otoczonego kordonem budynku Reichstagu i placu Republiki. Berliński dziennik „Tagesspiegel” pisał o pięciu tys. osób. W ciągu dnia liczba ta znacznie wzrosła.

Koronasceptycy demonstrowali w dzielnicy rządowej w Berlinie przeciwko ograniczeniom koronawirusowym, które w środę uchwalił niemiecki parlament. Za ustawą o ochronie przed zakażeniami głosowała większość parlamentarzystów. AfD wezwała do odroczenia ustawy.

Krótko po godz. 12 policja rozwiązała demonstrację. Ponieważ wielu uczestników odmówiło opuszczenia miejsca protestu, policja użyła armatek wodnych. Funkcjonariusze zostali zaatakowani butelkami, kamieniami i gazem pieprzowym. Policjanci również użyli gazu pieprzowego. Niektórzy napastnicy zostali zatrzymani.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: "Stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i USA to iluzja"

Minister Kramp-Karrenbauer wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków.

PARYŻ

Pierwsze 2 miliony. Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem we Francji przekroczyła 2 mln, poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. We Francji stwierdzono najwięcej zakażeń w Europie.

„Francja daleka jest od wyjścia z kwarantanny”, podkreślił w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. „Koronawirus nie został pokonany, a liczba hospitalizowanych chorych na COVID-19 jest wyższa niż podczas pierwszej fali pandemii”, dodał.

Attal poinformował jednak, że od 1 grudnia niewykluczone jest częściowe poluzowanie lockdownu dla części przedsiębiorców, którzy będą mogli stopniowo otwierać sklepy z towarami nieuznawanymi za niezbędne do życia.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Macron chce reformy Strefy Schengen, Francja wzmacnia ochronę granic

Francuski prezydent zaapelował o zmiany w funkcjonowaniu unijnej Strefy Schengen. Jego zdaniem wzmocni to walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Zapowiedział również, że Francja podwoi ochronę granic.

 

Emmanuel Macron wypowiedział się podczas wizyty w rejonie francuskich Pirenejów na granicy z Hiszpanią. Rozmawiał tam …

HELSINKI

Problematyczna taksonomia. Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie tzw. taksonomii jest niepokojąca dla przemysłu i przedsiębiorstw w Finlandii oraz we wszystkich krajach skandynawskich.

Rozporządzenie w sprawie taksonomii określi ogólne ramy rozwoju ogólnounijnego systemu klasyfikacji działalności gospodarczej, która zapewni zrównoważony rozwój. Taksonomia ma dać wskazówki: decydentom, przemysłowi i inwestorom – w jakie obszary działalności gospodarczej najlepiej inwestować i co ma pozwolić na osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do roku 2050.

Aby wybór czy dana technologia zostanie uznana za element, który przyczyni się do osiągnięcia neutralności klimatycznej, będzie musiała spełniać co najmniej jeden z sześciu celów: łagodzenie zmiany klimatu, przystosowanie się do zmiany klimatu; zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich; przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie powstawaniu odpadów i ich recykling; zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola; ochrona zdrowych ekosystemów.

Obecna propozycja projektu przewiduje traktowanie istniejących technologii bezemisyjnych, takich jak wodór i energia jądrowa, oddzielnie od nowych technologii bezemisyjnych, jak wiatr i energia słoneczna. Oznacza to, że wodór i energia jądrowa – które w krajach skandynawskich zapewniają w 90 proc produkcję energii elektrycznej wolną od CO2 – mogą zostać uznane za nie spełniające wymienionych warunków.

Ponieważ inwestowanie w energię jądrową i wodór stałoby się bardziej ryzykowne, inwestorzy z większym prawdopodobieństwem woleliby uniknąć włączenia ich do swoich portfeli inwestycyjnych. Ostateczna propozycja KE ma zostać opublikowana w nadchodzących tygodniach.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

W Finlandii odkryto duże złoża litu

Komisja Europejska ostrzegła we wrześniu kraje członkowskie, że nadmierne uzależnienie UE od importu surowców krytycznych grozi osłabieniem kluczowych gałęzi przemysłu.

WIEDEŃ

Rośnie liczba zgonów. Dzienna liczba zgonów z powodu koronawirusa w Austrii po raz pierwszy od początku pandemii osiągnęła wynik trzycyfrowy. Według ministerstw zdrowia od wtorku do środy z powodu COVID-19 zmarło 109 osób. Dotychczas w Austrii liczba zgonów wynosiła około 2 tys. od początku pandemii.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

RZYM

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w środę przedsiębiorcom, że trzeba jak najszybciej zahamować zakażenia, ponieważ wśród obywateli szerzą się „problemy społeczne, psychologiczne i ekonomiczne”.

W środę we Włoszech 753 osoby zmarły z powodu COVID-19. Zarejestrowano 34 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Obecnie zakażonych jest ponad 740 tys. osób.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Wróci lockdown i godzina policyjna?

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech konieczne jest dalsze zaostrzenie restrykcji.

MADRYT

Reformy nie będzie. Największa hiszpańska partia opozycyjna, prawicowa Partia Ludowa (PP), zawiesiła rozmowy z koalicyjnym rządem socjalistycznej PSOE i lewicowego bloku Unidas Podemos w sprawie odnowienia składu Najwyższej Rady Sądowniczej (CGPJ), odpowiednika polskiej Krajowej Rady Sądowniczej (KRS).

PP zarzuca koalicji rządowej „paktowanie” z ugrupowaniami separatystycznymi – Republikańską Lewicą Katalonii (ERC) oraz baskijską koalicją regionalną Jedność Kraju Basków (EH Bildu) w celu uzyskania potrzebnego jej poparcia dla zatwierdzenia w parlamencie propozycji budżetu państwa na przyszły rok.

Tymczasem według najnowszego badania poparcia partii politycznych przeprowadzonego przez Centro de Investigaciones Sociológicas (Centrum Badań Socjologicznych, CIS) wynika, że największym poparciem Hiszpanów cieszy się PSOE – 30,4 proc. PP może liczyć na 18,6 proc. poparcie wyborców. Blok Unidas Podemos otrzymałby w wyborach 11,4 proc.

(EUROEFE)

Hiszpania jak Polska? Rząd upolityczni wymiar sprawiedliwości?

Opozycja porównała inicjatywę do działań rządów w Polsce i na Węgrzech. Hiszpańskie władze skrytykowała także Komisja Europejska.

BRATYSŁAWA

Nowe inwestycje. Grupa Volkswagen (VW) zainwestuje na Słowacji ok. 500 mln euro w produkcję samochodów passat i suberb – poinformował w poniedziałek prezes VW Slovakia Oliver Gruenberg. Inwestycja nie przewiduje budowy nowych zakładów, ale da zatrudnienie 2000 osób.

Nowe generacje modeli VW Passat i Skoda Suberb mają być produkowane na Słowacji od 2023 r. Gruenberg powiedział, że nie ma potrzeby rozbudowy istniejących zakładów w Bratysławie. Powstanie nowa linia produkcyjna oraz zmodyfikowana zostanie lakiernia.

(EURACTIV.pl)

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

SOFIA

Premier Bułgarii Bojko Borisow skomentował w środę sprawę blokady jaką jego państwo nałożyło w Unii Europejskiej na negocjacje akcesyjne z Macedonią Północną.

Jak napisaliśmy w środę, Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej, blokując tym samym rozpoczęcie przez ten kraj rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Proces negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej i Albanii z Unią Europejską miał zostać oficjalnie rozpoczęty już w grudniu.

Borisow ocenił, że „nasi przyjaciele ze Skopje nie wykazują się wcale zaangażowaniem. Myślą, że zmienią stanowisko Bułgarii. Stanowisko Bułgarii nie jest stanowiskiem uparciucha, ponieważ są kwestie, w których nasi obywatele się nie zgodzą”.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg; Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Bułgaria blokuje rozmowy o wstąpieniu Macedonii Północnej do UE / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 18 listopada.

BELGRAD

Brak zaufania do polityków i instytucji. Według sondażu opublikowanego w środę przez Belgradzkie Centrum ds. polityki bezpieczeństwa (BCBP), mieszkańcy Serbii uważają, że parlament tego kraju ma najmniejszy wpływ na podejmowanie decyzji politycznych. Mniej niż krajowi „potentaci” czy duże zagraniczne firmy. Według 90 proc. ankietowanych prezydent Serbii Aleksandar Vučić jest kluczową postacią przy podejmowaniu decyzji politycznych.

Jednocześnie ponad 50 proc. respondentów uważa, że ​​policja nie chroni ludzi, ale interesy przestępców, polityków i osób związanych z „wielkim biznesem”. Serbowie za najbardziej skorumpowane uznali partie polityczne, wymiar sprawiedliwości i policję.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

BRUKSELA

Wolniej niż oczekiwano. Regionalny rząd Brukseli potwierdził, że godzina policyjna nie zostanie zniesiona zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś (19 listopada). Zamiast tego będzie obowiązywała co najmniej do 13 grudnia.

Podobna decyzja zapadła we francuskojęzycznej Walonii. Po raz pierwszy od końca września w Belgii odnotowano mniej zgonów związanych z koronawirusem. Średnia dzienna liczba zgonów w tygodniu kończącym się 14 listopada wyniosła 185. To o 4,6 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy notowano średnio 194 zgony dziennie.

I chociaż wskaźniki infekcji oraz zgonów spadają, to dzieje się to wolniej nie przypuszczali eksperci.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Belgia: Lekarze z koronawirusem proszeni o kontynuowanie pracy

Władze belgijskiego miasta Liège w Walonii wezwały lekarzy, aby stawili się do pracy na oddziałach zakaźnych nawet, jeśli sami zakazili się koronawirusem SARS-CoV-2. Minister zdrowia Belgii przyznał, że władze „nie kontrolują już sytuacji”.