Praworządność: Narasta presja na Polskę i Węgry ws. weta unijnego budżetu

Polska, Węgry, Weto, Unia Europejska, praworządność, budżet

W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej, poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. / Foto Via [EPA/FRANCOIS LENOIR]

W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Austria ujawniła strategię szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Posłowie na Litwie nie poparli inicjatywy legalizacji zdalnych posiedzeń sejmowych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Apel ambasadorów. „Europa została ciężko dotknięta drugą falą pandemii COVID-19. Zarówno skutki zdrowotne, jak i następstwa gospodarcze są dla nas wszystkich dramatyczne”, piszą ambasadorzy Niemiec i Francji w liście opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”, w którym wzywają Polskę do otwarcia się na solidarność w przeciwdziałaniu pandemii. Więcej szczegółów poniżej. 

Ambasadorzy Francji i Niemiec apelują do Polski o współpracę w walce z pandemią i przyjęcie unijnego budżetu

Zdaniem Arndta Freytaga von Loringhovena i Frédérica Billeta w czasie pandemii koronawirusa potrzebna jest sil

Szef niemieckiej dyplomacji optymistą. Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji spór w sprawie wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy „New Generation EU” rozwiąże się w najbliższym czasie. Maas wyklucza jednak możliwość odstąpienia od mechanizmu powiązania wypłaty unijnych środków z praworządnością.

Wspólne konsultacje. W czwartek w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej, poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Heiko Maas optymistą ws. porozumienia z Polską i Węgrami. "Zatwierdzenie budżetu to kwestia dni"

„Mam absolutną pewność, że w ciągu najbliższych kilku dni znajdziemy kompromis”, oświadczył szef niemieckiego MSZ.

BRATYSŁAWA

Wsparcie dla rządów Polski i Węgier. Grupa Węgrów ze Słowacji wydała oświadczenie popierające stanowisko Węgier i Polski w sprawie praworządności. Oświadczenie opublikowano na stronie internetowej Felvidék.ma, finansowanej przez rząd Węgier.

W tekście porównano m.in. UE do reżimów komunistycznych. Oskarżono UE o „forsowanie” LGBTQ i przymusowej migracji oraz wspomniano o „ingerencjach” urodzonego na Węgrzech amerykańskiego miliardera George’a Sorosa.

Część sygnatariuszy oświadczenia to lokalni politycy Partii Węgierskiej Koalicji (SMK), która reprezentuje mniejszość węgierską na Słowacji, należy do Europejskiej Partii Ludowej i jest powiązana z Fideszem. Partia nie ma obecnie posłów w parlamencie.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Sondaż: Polacy wciąż chcą być w Unii Europejskiej

Mimo coraz bardziej negatywnych ocen, jakie  Zjednoczona Prawica coraz częściej kieruje pod adresem Unii Europejskiej, Polacy wciąż chcą pozostawać we Wspólnocie – wynika z opublikowanego wczoraj sondażu Kantar przeprowadzonego na zlecenie TVN i TVN24.

WIEDEŃ

Austria ujawnia strategię szczepień. Minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) przedstawił we wtorek pierwsze informacje dotyczące krajowej strategii szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Od stycznia w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną mieszkańcy i pracownicy domów opieki, a następnie pacjenci i personel szpitali. W drugiej fazie, która rozpocznie się w lutym lub marcu 2021 r., zaszczepione zostaną osoby powyżej 65 roku życia oraz pracownicy wykonujący kluczowe zawody, jak policjanci, kasjerzy w sklepach spożywczych czy nauczyciele. Reszta populacji otrzyma dostęp do szczepionki wiosną.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

WILNO

Litwini wolą Sejm tradycyjny. Posłowie nie poparli inicjatywy legalizacji zdalnych posiedzeń sejmowych. Do zatwierdzenia poprawek do Statutu Sejmowego zabrakło odpowiedniej liczby głosów – dokładnie jednego.

Zgodnie z poprawkami, w przypadku ogłoszenia sytuacji ekstremalnej w kraju, kiedy zaistnieje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, posiedzenia sejmowe mogłyby się odbywać zdalnie.

Przeciwni wprowadzeniu poprawek byli przede wszystkim posłowie Związku Chłopów i Zielonych. Ich zdaniem, takie poprawki umożliwiają nadużycia, kiedy decyzje są przyjmowane bez dyskusji. Zaproponowano powołanie grupy roboczej, która miałaby przygotować stosowny projekt.

Posłów czeka teraz przerwa w pracy co najmniej do 3 grudnia. Powodem jest chęć powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Władze litewskiego Sejmu odwołały w poniedziałek na dwa tygodnie posiedzenia plenarne parlamentu i wprowadziły dodatkowe ograniczenia z powodu wykrytych wśród posłów przypadków zakażenia koronawirusem.

Tymczasem Sejm Litwy zaaprobował zgłoszoną przez koalicję centroprawicową kandydaturę Ingridy Szimonyte na stanowisko premiera. Teraz prezydent powinien mianować ją szefową rządu, po czym rozpocznie się formowanie gabinetu.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Litwa: Druga tura wyborów potwierdza zwycięstwo konserwatystów. Będzie rząd zdominowany przez kobiety?

Kandydatka na premiera z ramienia tego ugrupowania już zaprosiła do rozmów koalicyjnych dwie partie liberalne.

HELSINKI | SZTOKHOLM | OSLO | KOPENHAGA

Skandynawowie są ignorantami? Według badania przeprowadzonego przez fundację Gapminder, mieszkańcy Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii odpowiedzieli średnio źle na ponad trzy czwarte pytań dotyczących celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Według badania Gapminder Sustainable Development Misconceptions Study 2020,  we wszystkich czterech krajach udzielono błędnych odpowiedzi na 82 proc. pytań.

Na 18 pytań Szwedzi uzyskali średnio 3,4 prawidłowe rezultaty. Duńczycy – 3,2. Norwegowie –  3,2 i Finowie – 3,1.

Wielu respondentów uznało np., że ​​paliwa kopalne nie dostarczają już większości energii na świecie, mimo że pokrywają 81 proc. światowej produkcji energii. Ponadto respondenci błędnie uważają, że liczba uchodźców na świecie jest 10-krotnie wyższa od faktycznej. Wielu jest także przekonanych, że ​​ponad jedna trzecia wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów, podczas gdy prawidłowa ilość to 6 proc.

Według Gapmindera winne są media. Serwisy informacyjne zniekształcają rzeczywistość, często zanadto dramatyzując wydarzenia na świecie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

BERLIN

Felix Klein, pierwszy w Niemczech pełnomocnik ds. antysemityzmu, ostro skrytykował protestujących przeciwko koronawirusowi, po tym, jak jedna z młodych kobiet na demonstracji ruchu antycovidowego porównała siebie do działaczki antynazistowskiego ruchu oporu w czasach III Rzeszy.

Podczas demonstracji antycovidowców w ostatni weekend, tzw. ruchu nonkonformistów „Querdenken”, na scenę w Hanowerze weszła młoda kobieta, która porównała się do Sophie Scholl, jednej z najbardziej znanych działaczek antynazistowskiego ruchu oporu w czasach III Rzeszy.

Sophie Scholl i jej brat Hans byli członkami studenckiej grupy ruchu oporu „Biała Róża”. Za swoją działalność zostali aresztowani i zgilotynowani.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: "Stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i USA to iluzja"

Minister Kramp-Karrenbauer wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków.

PARYŻ

Lockdown zniknie w trzech etapach. Prezydent Emmanuel Macron przedstawił wczoraj plan wychodzenia kraju z lockdownu, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Francuski prezydent ogłosił między innymi, że sklepy i kościoły zostaną otwarte pod koniec tygodnia. Niektóre restrykcje sanitarne zostaną jednak utrzymane do końca stycznia.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Francja: Afera podsłuchowa. Były prezydent przed sądem. Grozi mu 10 lat więzienia

Nicolasa Sarkozy’ego oskarża się o korupcję i nieuczciwe wykorzystanie stanowiska.

 

RZYM

Święta koordynowane przez UE. Premier Giuseppe Conte oświadczył, że w tym roku Włosi nie mogą sobie pozwolić na grupowe spędzenie przerwy świątecznej na nartach. Jak powiedział, w nadchodzące święta Bożego Narodzenia trzeba będzie zrezygnować z towarzyskich aktywności typowych dla tego okresu.

„Nie możemy zgodzić się na masowe wakacje na śniegu”, oświadczył, dodając, że grozi to „powtórką z sierpnia”, gdy doszło do wzrostu zakażeń na skutek letnich wyjazdów. Conte poinformował także, że rząd pracuje obecnie nad decyzją, dotyczącą możliwości przemieszczania się między regionami. Jest ono teraz ograniczone w regionach uznanych za czerwone strefy, z których nie można wyjechać ani nie wolno do nich wjechać bez ważnego uzasadnionego powodu.

Włochy chcą, aby działania związane z Bożym Narodzeniem były koordynowane na szczeblu UE. Obecnie dyskutowane jest skoordynowane podejście UE do środków, które należy zastosować w całej Wspólnocie w okresie świątecznym, potwierdził premier Conte.

Premier mówił o „europejskiej koordynacji działań zdrowotnych w związku z COVID-19 w okresie świąt Bożego Narodzenia”, która mogłaby doprowadzić nawet do zamknięcia wszystkich stoków narciarskich w Europie.

„Zaprzestanie jazdy na nartach we Włoszech i pozwolenie na to w Austrii, Szwajcarii i Niemczech nie ma sensu”, powiedział z kolei lider opozycyjnej Ligi Matteo Salvini.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it | EURACTIV.pl)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

MADRYT

Plan na święta. Hiszpańskie media ujawniły plan rządu dotyczący ograniczenia przemieszczania się obywateli w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Zgodnie z tym dokumentem w drugiej połowie grudnia gabinet Pedra Sancheza wprowadzi też zakaz organizowania spotkań, w tym przyjęć rodzinnych z udziałem więcej niż sześciu osób.

Według planów rządu tylko 24 i 31 grudnia skrócona zostanie o dwie godziny obowiązująca obecnie pomiędzy 23 a 6 godzina policyjna. W noce wigilijną i sylwestrową zakaz opuszczania domów ma obowiązywać dopiero od godziny 1.

(EUROEFE)

Hiszpania: Na Wyspach Kanaryjskich powstanie obóz dla migrantów na 7 tys. osób

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie przypływają z nieodległej Afryki tysiące tzw. nieregularnych migrantów.

PRAGA

Premier Babis odrzuca cięcia w wydatkach obronnych. Rząd premiera Andreja Babiša proponuje zwiększenie wydatków obronnych do 1,46 proc. PKB kraju w budżecie na 2021 r. Polityk odrzucił tym samym wysiłki – zwłaszcza Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) – mające na celu ograniczenie wydatków na obronność.

„Możecie na mnie polegać. Wspieram armię od kiedy zostałem członkiem rządu”, zapewnił dowództwo armii premier.

Wypowiedź Babisa wydaje się być odpowiedzią na apele KSCM, która nie jest częścią rządzącej koalicji, lecz wspiera rząd, że zatwierdzi budżet na 2021 r., tylko wtedy, gdy wydatki na obronność zostaną obcięte.

W 2020 r. wydatki obronne Republiki Czeskiej wyniosły 1,31 proc. PKB.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

NATO: Czechy nie będą przeznaczać 2 proc. PKB na obronność do 2024 r.?

Wśród krajów członkowskich NATO najwięcej wydają Stany Zjednoczone – 3,42 proc. PKB.

LUBLANA

Nie chcą budować z Węgrami. Cztery lewicowe partie opozycyjne (LMŠ, SD, SAB, Levica) wspólnie wystąpiły przeciwko planom rządu, które zakładałyby zaangażowanie Węgier w budowę nowego toru kolejowego do portu Koper.

Opozycja argumentuje, że ​​rząd demontuje ukończony plan finansowy, opóźnia projekt i czyni go droższym. „Musimy zatrzymać to szaleństwo”, przekonuje opozycja. Więcej szczegółów poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Dojdzie do reaktywacji wielkiego projektu kolejowego Słowenii. Węgry oferują wielomilionową pomoc

Linia Divaca – Koper ma być ostatnim odcinkiem tzw. Bursztynowego Korytarza Kolejowego, z którego może skorzystać również Polska.

BELGRAD

EBI inwestuje, aby pomóc Serbii w cyfryzacji szkół. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił we wtorek przekazanie 65 mln euro, która ma pomóc w modernizacji i cyfryzacji serbskich szkół podstawowych i średnich.

„Zgodnie ze strategią edukacyjną Serbii, inwestycja EBI poprawi cyfrowe możliwości szkół i przyczyni się do wzrostu gospodarczego, produktywności, innowacji i tworzenia miejsc pracy dla młodych ludzi. Sale lekcyjne w całej Serbii otrzymają nowoczesny sprzęt komputerowy i bezprzewodowy internet, a 50 tys. nauczycieli przejdzie szkolenie w zakresie umiejętności cyfrowych ”- podał EBI.

Projekt ma stworzyć do 700 nowych miejsc pracy. EBI zapewni również znaczną pomoc techniczną w przygotowaniu i realizacji projektów.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

SARAJEWO

Ataki na przedstawiciela ONZ. Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik, zaatakował na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych Wysokiego Przedstawiciela ONZ dla Bośni i Hercegowiny Valentina Inzko, nazywając go „potworem i obcokrajowcem”, który współpracuje tylko z Bośniakami z Sarajewa i przemawia wyłącznie w ich imieniu. Rolą Inzko jest nadzorowanie i kontrola ustaleń porozumienia z Dayton z 1995 r., wieńczącego wojnę w Bośni w latach 90-tych XX w.

Serbia, Chorwacja i część Federacji Bośni i Hercegowiny zgodziły się znieść stanowisko wysokiego przedstawiciela, powiedział Dodik, informuje klix.ba. Przewodniczący prezydencji Bośni i Hercegowiny porównał status Republiki Serbskiej, drugiej z części składowych Bośni i Hercegowiny, z Kosowem, pytając retorycznie, dlaczego Albańczycy mogą mieć własne państwo, podczas gdy Serbowie w BiH nie.

„Raporty Wysokiego Przedstawiciela nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji w Bośni i Hercegowinie”, powiedział chorwacki przywódca polityczny Dragan Čović.

„Odśrodkowe siły polityczne stanowią główny problem polityczny, blokując procesy na szczeblu państwowym i blokując w ten sposób kraj” – mówił Inzko.

Inzko przypomniał również, że dwa lata po wyborach nie powołano władz na poziomie wspólnego podmiotu Federacji bośniacko-chorwackiej, a powoływanie sędziów w Sądzie Najwyższym Federacji jest uniemożliwione.

Ambasador Günter Sautter, niemiecki przedstawiciel w ONZ, skrytykował słowa Dodika, podobnie jak przedstawiciele USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Jednak ambasador Rosji powiedział, że Dodik i Čović są „wyrazicielami opinii swoich narodów”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)