Postulaty Strajku Kobiet. Wybory w Mołdawii. Masowe testy na Słowacji / STOLICE

Mołdawia, Polska, Słowacja, aborcja, wybory, pnademia, koronawirus, COVID-19, Dodon, Sandu

I turę wyborów prezydenckich wygrała prozachodnia Maja Sandu zdobywając 35,94 proc. / Foto via twitter [@EPP]

Jakie są postulaty Strajku Kobiet? Kto jest bliżej prezydentury w Mołdawii? Ile testów na obecność SARS-CoV-2 przeprowadzono na Słowacji w weekend? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Czego domaga się strajk kobiet? Postulaty dotyczące osób LGBT, katastrofy klimatycznej, a także zakończenia finansowania Kościoła – między innymi tym chce zajmować się powstająca rada konsultacyjna Strajku Kobiet. Aktywistki rady zaprezentowały też jej skład.

„Rada ma pracować nad tym, by głosy protestów, które odbywają się w Polsce, zebrać i uporządkować”, mówiła w trakcie niedzielnej konferencji prasowej Marta Lempart. Podała też wstępny skład rady. Znaleźli się w nim: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Piotr Szumlewicz, Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota oraz Nadia Oleszczuk.

Lempart wyjaśniła, że rada ma zebrać postulaty i opracować „ścieżkę wyjścia z bagna”. „Bo jesteśmy w bagnie w większości aspektów naszego życia”, stwierdziła Lempart.

Z kolei Klementyna Suchanow opowiedziała jakie są postulaty Strajku Kobiet. Spisane zostały te, które najczęściej pojawiają się na protestach. Jak wymieniła są to m.in. kwestia aborcji i pełni praw kobiet, prawa społeczności LGBT, wprowadzenie świeckiego państwa i usunięcie religii ze szkół, zaradzenie katastrofie klimatycznej czy likwidacja tzw. śmieciówek na rynku pracy. Strajk chce się zająć także kwestiami praw zwierząt, edukacji oraz służbą zdrowia.

Rada ma sprzeciwiać się też sprawowaniu funkcji ministra edukacji przez Przemysława Czarnka. „Faszyzujące bojówki” powinny zostać zdelegalizowane”, stwierdzono.

„Żądamy, żeby pieniądze, które teraz płyną szerokim strumieniem do Kościoła i do PiS zostały przekazane w całości na ochronę zdrowia. (…) W związku z tym, że w tej chwili finansowanie ochrony zdrowia zdrowie jest na poziomie 4,5 proc., żądamy, żeby rząd w ciągu tygodnia podwyższył finansowanie do 10 proc.”, napisano w dokumencie zamieszczonym w mediach społecznościowych Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Prezydent zgłasza nowelizację ustawy o aborcji

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że składa w Sejmie projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej, która dopuszcza przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych. Zapewnił, że jego projekt jest zgodny z konstytucją, tzw. kompromisem aborcyjnym z 1993 r. i popiera go większość Polaków.

KISZYNIÓW

Niespodzianka. I turę wyborów prezydenckich wygrała prozachodnia Maja Sandu zdobywając 35,94 proc. Obecny prezydent Igor Dodon uzyskał 32,75 proc., poinformowała CKW Mołdawii po podliczeniu 99 proc. oddanych w niedzielę głosów. Na trzecim miejscu jest Renato Usatyj – 16,9 proc.

Częściowe wyniki podane przez CKW i badania sondażowe potwierdzają przedwyborcze prognozy o tym, że o prezydenturze rozstrzygnie dopiero druga tura. Dogrywkę zaplanowano za dwa tygodnie

W wyborach w Mołdawii o objęcie funkcji głowy państwa walczyło ośmioro kandydatów, wśród nich startujący jako kandydat niezależny, lecz będący nieformalnym liderem partii socjalistów, obecny prezydent Dodon oraz jego główna konkurentka Maia Sandu, reprezentująca prawicę i popierająca wejście kraju do Unii Europejskiej.

Frekwencja wyborcza wyniosła 42,7 proc. – podała CKW. Warunkiem ważności wyborów było osiągnięcie frekwencji na poziomie 33,3 proc.

Dodon jest postrzegany jako polityk prorosyjski, chce pogłębienia strategicznego partnerstwa z Rosją i rozwoju relacji z Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG), chociaż optuje również za współpracą z UE.

(EURACTIV.pl)

Na drodze do Europy? Mołdawia miesiąc po zmianie rządu

Od czasu zmiany władzy w Republice Mołdawii minął zaledwie miesiąc, ale nowy rząd już sygnalizuje proeuropejski kurs. Unia Europejska oferuje wsparcie, ale przed Kiszyniowem wiele trudnych wyzwań na drodze reformowania kraju.
 

 

Nic tak nie jednoczy, jak wspólny przeciwnik. Dopiero zawiązanie egzotycznej …

BRATYSŁAWA

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w niedzielę, że w pierwszym dniu ogólnokrajowej akcji testom na obecność koronawirusa poddało się 2 mln 581 113 osób. Obecność koronawirusa potwierdzono w wypadku 25 850. To 1 proc. wszystkich przebadanych w sobotę.

W niedzielę, która była drugim dniem ogólnokrajowej akcji, testy przebiegały sprawnie i bez czekania w kolejach, podkreślił minister.

W całym kraju działały 4782 punkty pobrań, co według szefa resortu obrony stanowi 98 proc. wszystkich wcześniej planowanych placówek. Obsługiwało je ponad 46 tys. lekarzy, pracowników medycznych, żołnierzy, policjantów, strażaków i wolontariuszy.

Celem akcji jest wykazanie w ciągu dwóch dni, gdzie znajdują się ogniska zakażeń na Słowacji i podjęcie działań, które umożliwią ich zlokalizowanie, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Według wcześniejszych planów, które muszą jeszcze potwierdzić eksperci, kolejna tura testów miałaby się odbyć się w dniach 8 i 9 listopada br.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Premier spełnia zapowiedzi? Jak Słowacja oczyszcza wymiar sprawiedliwości?

Funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali w środę kilku przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

MIŃSK

Białoruskie „Dziady”. Na Białorusi w niedzielę zatrzymano co najmniej 230 osób, wynika z danych udostępnionych przez centrum praw człowieka Wiasna. To efekt kolejnego dnia demonstracji Białorusinów, którzy domagają się ustąpienia prezydenta Alaksandra Łukaszenki i rozpisania nowych wyborów prezydenckich. Większość zatrzymań przeprowadzono w Mińsku.

Protestujący byli też zatrzymywani w Grodnie, Mohylewie, Pińsku i w miejscowości Żodziszki w obwodzie grodzieńskim. Lista zatrzymanych jest stale aktualizowana.

Uczestnicy niedzielnego marszu w Mińsku „Dziady przeciw terrorowi” udali się na uroczysko Kuropaty, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich.

Białoruskie służby bezpieczeństwa rozbijały kolumny demonstrantów idące na Kuropaty, oddano nawet strzały ostrzegawcze w powietrze, a także zagrodzono dostęp do uroczyska. Mimo interwencji i zatrzymań na Kuropaty przybyły tłumy.

(EURACTIV.pl)

Białoruś: Łukaszenka nie zastosował się do ultimatum – będzie strajk?

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie wypełnił warunków ultimatum liderki opozycji Swiatłany  Cichanouskiej, a na Białorusi minął kolejny weekend protestów. Czy oznacza to, że od dziś Białoruś ogarnie ogólnokrajowy strajk?

BERLIN

Konstytucja bez rasy? Rząd Niemiec porozumiał się w sprawie usunięcia z niemieckiej ustawy zasadniczej sformułowania rasa. Poinformowała o tym minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD).

„Panuje pełna zgoda co do tego, że nie istnieją różne rasy ludzkie”, powiedziała cytowana przez portal DW.com Lambrecht gazecie „Augsburger Allgemeine”. „Dlatego porozumieliśmy się w rządzie, że ustawa zasadnicza zostanie w tej kwestii zmieniona.

W artykule 3. niemieckiej konstytucji napisano, że „Nikt nie może być dyskryminowany ani uprzywilejowany ze względu na płeć, pochodzenie społeczne, rasę, język, kraj i pochodzenie narodowe, wyznanie, poglądy religijne i polityczne”.

Nowy lider w styczniu. Federalny zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) postanowił, że wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd partii zostanie z powodu pandemii odłożony na styczeń przyszłego roku. Przyczyną jest pandemia koronawirusa.

Zjazd ma wybrać nowego przewodniczącego CDU, który będzie z dużym prawdopodobieństwem chadeckim kandydatem na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu.

Procedura głosowania ma zostać ustalona 14 grudnia.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: CDU przesuwa wybory. Kiedy będzie znany nowy kandydat na kanclerza?

Obradujący w Berlinie federalny zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) postanowił, że wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd partii zostanie z powodu pandemii odłożony na przyszły rok. Przyczyną jest pandemia koronawirusa. Liczba zakażonych SARS-COV-2 rośnie w Niemczech z dnia na dzień. …

PARYŻ

Francuscy merowie wzywają do ponownego otwarcia lokalnych sklepów. Około pięćdziesięciu merów poprosiło francuskiego premiera Jeana Castexa o znalezienie „rozwiązania” dla lokalnych sklepów.

Samorządowcy przekonują, że konieczność zamknięcia małych, osiedlowych sklepów oznacza bankructwo dla wielu właścicieli. To tym bardziej niesprawiedliwe, że sklepy wielkopowierzchniowe mogą nadal działać, chociaż z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Sygnatariusze listu skrytykowali decyzję rządu, zwracając uwagę, że może ona zaszkodzić „spójności narodowej (…) absolutnie fundamentalnej dla walki z pandemią”.

Pod apelem podpisali się merowie wywodzący się z różnych ugrupowań politycznych. Wśród nich są burmistrz Paryża Anne Hidalgo (Partia Socjalistyczna), burmistrz Nicei Christian Estrosi (Republikanie), a także nowo wybrany burmistrz Grenoble Eric Piolle (Zieloni; EELV).

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

WIEDEŃ

Austria także z lockdownem. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział, że od wtorku w Austrii wprowadzony zostanie częściowy lockdown, który potrwa przynajmniej do końca listopada. Na ulicach od godz. 20 do 6 rano będzie obowiązywać godzina policyjna. Hotele zostaną zamknięte dla turystów, a szkoły średnie i uniwersytety będą pracować w trybie zdalnym.

Punkty gastronomiczne będą mogły wydawać posiłki wyłącznie na wynos. Dalej pracować będą zakłady przemysłowe i sklepy, a młodsze dzieci będą uczęszczały do szkół. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Austria i Portugalia wprowadzają częściowy lockdown

Oba państwa mierzą się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.

HELSINKI

Różne formy zagrożenia. Jak wynika z raportu opublikowanego 29 października przez Policję Ochronną (Suojelupoliisi), podczas pandemii koronawirusa wzrosło występowanie zjawiska cyber-szpiegostwa, a także zagrożenie działaniami skrajnie prawicowych i islamistycznych terrorystów.

Według raportu zagraniczne służby wywiadowcze wykazują rosnące zainteresowanie fińską infrastrukturą krytyczną, obszarami strategicznymi, organami decyzyjnymi i organizacjami politycznymi, a jednym z nowych celów jest przemysł farmaceutyczny.

W ostatnich miesiącach doszło do prób zdobycia informacji, szczególnie przez Rosję i Chiny, ujawniły fińskie służby bezpieczeństwa.

Ponadto w Finlandii rośnie zagrożenie terroryzmem. Raport nie tylko wskazał rosnącą liczbę zwolenników skrajnej prawicy, ale wskazał także na grupę około 400 radykalnych islamistów, z których część wróciła do kraju z Bliskiego Wschodu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

RZYM

Regiony proszą o jednolite środki. Regiony Włoch wzywają rząd do wdrożenia jednolitych obostrzeń przeciwko koronawirusowi w całym kraju w ramach omawianego obecnie dekretu, który prawdopodobnie zostanie wydany w poniedziałek.

„Nowy lockdown jest jedynym środkiem, który okaże się skuteczny”, powiedział minister zdrowia Roberto Speranza, dodając, że „jeśli możemy tego uniknąć i działać z mniej restrykcyjnymi środkami, niech tak będzie. Ale jeśli eksperci twierdzą, że to jedyny sposób, wprowadźmy go”.

Rząd pomoże regionalnym administracjom, które zdecydują się zastosować surowsze środki – zapewnił minister ds. regionalnych Francesco Boccia.

„Decyzja o działaniu szkół powinna zależeć od wskaźnika zakażeń w każdym regionie”, powiedział Boccia, dodając, że „regiony, które zdecydują się zamknąć określone działania zgodnie z planem, otrzymają wszelkie potrzebne formy wsparcia od rządu”.

Włosi nie tylko protestują przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez rząd z powodu pandemii, ale też nie przestrzegają kwarantanny. Nie brakuje przypadków odmowy poddawania się leczeniu przez zakażonych koronawirusem.

W sobotę padł we Włoszech dobowy rekord zakażeń koronawirusem. W ciągu 24 godzin odnotowano 31 758 nowych przypadków SARS-CoV-2. Sobotnia liczba zakażeń to kolejny rekord. W piątek włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 31 084 zakażeniach. 1 proc. aktywnych przypadków przebywa na oddziałach intensywnej terapii. 94 proc. osób przechodzi chorobę w domu.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

MADRYT

Hiszpania protestuje. Dziesiątki osób aresztowano w Hiszpanii ostatniej nocy, po starciu policji oraz protestujących, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu w kraju kolejnych obostrzeń. Największe protesty miały miejsce w Madrycie, a demonstranci krzyczeli „wolność!”. Podpalali kosze na śmieci i wznosili prowizoryczne barykady na głównej arterii miasta, Gran Vía.

Policjanci zostali obrzuceni kamieniami i flarami, gdy próbowali interweniować. Według służb ratunkowych rannych zostało dwanaście osób – w tym trzech policjantów.  W zeszłym tygodniu Hiszpania wprowadziła ogólnokrajową godzinę policyjną, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Prawie wszystkie regiony Hiszpanii narzuciły regionalne zamknięcie granic, aby zapobiec podróżom na duże odległość. Więcej szczegółów poniżej. 

(EURACTIV.pl)

SOFIA

Pandemia uwydatnia problemy służby zdrowia. Śmierć 33-letniego pacjenta z COVID-19, którego rodzina czekała na karetkę przez 4 godziny po próbie połączenia z numerem alarmowym 112, ujawniła wiele problemów systemu opieki zdrowotnej.

Rodzina desperacko szukała wolnego łóżka dla mężczyzny. Próbowano również zadzwonić do centrum koordynacyjnego, a także do niektórych dużych szpitali w stolicy.

Władze zapewniają, że obecnie wykorzystywana jest tylko jedna trzecia pojemności szpitali w kraju. Istnieją jednak setki skarg, w których twierdzi się, że szpitale przestały przyjmować pacjentów z COVID-19.

Jednym z głównym powodów problemów w kraju jest brak personelu medycznego. Lekarze i pielęgniarki wyjeżdżają za granicę od czasu przystąpienia kraju do UE w 2007 r. Głównie z powodu niskich zarobków w Bułgarii.

Mimo narastającego kryzysu zdrowotnego premier Boiko Borysow – sam obecnie przebywa w izolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa – odmawia wprowadzenia kolejnych restrykcji przeciwpandemicznych.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Dymisja ministra sprawiedliwości. Danaił Kiriłow jest autorem krytykowanego projektu nowej konstytucji

Premier Bułgarii Bojko Borysow zamierza poprzez zmianę konstytucji uspokoić sytuację w kraju, w którym od 50 dni trwają antyrządowe protesty. 

LUBLANA

Ludność Słowenii rośnie. Liczba mieszkańców Słowenii zwiększyła się w pierwszej połowie 2020 r. o 4,3 tys. osób. Dane opublikowane przez słoweński urząd statystyczny wskazują, że wzrost liczby mieszkańców spowodowany jest coraz większą liczbą obcokrajowców.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)