Portugalia: Pierwsza nadwyżka budżetowa od 45 lat

Premier Portugalii Antonio Costa / Zdjęcie via twitter @psocialista

Portugalski parlament przyjął pierwszą od 45 lat ustawę budżetową, która zakłada nadwyżkę. Ma ona posłużyć zmniejszeniu długu publicznego kraju.

 

Głosowanie nad tegoroczną ustawą budżetową było pierwszą dużą parlamentarną batalią premiera António Costy i Partii Socjalistycznej, której Costa jest sekretarzem generalnym. Po październikowych wyborach socjaliści rządzą w Portugalii jako gabinet mniejszościowy po tym, jak nie weszli ponownie w koalicję ze skrajną lewicą.

Skrajna lewica pośrednio wsparła rząd

Za nowym budżetem zagłosowali niemal wyłączone posłowie socjalistów, ale ich 108 głosów w 230-osobowym parlamencie wystarczyło. 86 posłów było przeciw (głównie z prawicowej opozycji), zaś 36 (głównie skrajna lewica) wstrzymało się od głosu.

Projekt budżetu, który trafi teraz do komisji, które go doprecyzują, zakłada 0,2 proc. nadwyżki budżetowej. Ma to pomóc obniżyć dług publiczny, który w szczytowym momencie kryzysu finansowego sięgał w 2011 r. 130 proc. PKB. W ubiegłym roku wyniósł jednak 118,9 proc. PKB i wciąż jest jednym z najwyższych w strefie euro. Władze w Lizbonie starają się więc dalej sukcesywnie go obniżać.

Skrajna lewica krytykowała jednak ideę wypracowania nadwyżki budżetowej i domagała się większych nakładów na edukację, ochronę zdrowia czy na roboty publiczne, które pozwalają zmniejszyć bezrobocie wśród najgorzej zarabiających. Ci posłowie jednak postanowili pośrednio wesprzeć rząd socjalistów wstrzymując się od głosu na sali obrad.

Portugalia: Kolejny krok w rozwoju energetyki wiatrowej

Europa inwestuje w energetykę wiatrową. W Portugalii trwa montaż pierwszej pływającej farmy wiatrowej w Europie kontynentalnej. Dużym potencjałem w tej dziedzinie dysponuje Polska.
 

 

Pierwsza pływająca farma wiatrowa na świecie powstała przed dwoma laty u wybrzeży Szkocji. Obecnie rozpoczyna się instalacja …

Rząd chciał wypełnić kryteria KE

Minister finansów Mario Centeno triumfował potem, mówiąc: „Portugalia przestanie w końcu żyć na koszt podatków odprowadzanych przez następne pokolenia. Dzięki nadwyżce budżetowej pojawią się nowe inwestycje i uda się osiągnąć większą stabilność finansów państwa”.

Partia Socjalistyczna do ostatnich chwil przed głosowaniem starała się przekonać do tego planu Portugalską Partię Komunistyczną, Ekologiczną Partię Zielonych oraz Blok Lewicowy, który opierał się najdłużej. Udało się to dzięki obietnicom przeznaczenia 800 mln euro na służbę zdrowia, a także podniesieniu emerytur i rent oraz utrzymaniu części dotychczasowych państwowych nakładów na kolej i infrastrukturę szpitalną.

Socjaliści nie ulegli jednak w kwestii podniesienia zasiłków, pensji w budżetówce oraz zwiększenia liczby żłobków. Dzięki temu wzrost gospodarczy ma w tym roku wynieść przynajmniej 1,9 proc. PKB. Rząd w Lizbonie chciał bowiem dostosować wszystkie wskaźniki budżetowe do wytycznych jakie stawia państwom strefy euro Komisja Europejska. Dług publiczny ma spaść według rządowych planów na koniec roku do 116,2 proc. PKB.

Maroko-Portugalia: Nowy szlak migracyjny do Europy?

Czy powstał właśnie nowy nielegalny szlak migracyjny z Afryki Północnej do Europy? Pierwsza niewielka łódź dotarła właśnie z Maroko do Portugalii. Dotąd migranci płynęli głównie do Grecji, Hiszpanii i Włoch.

 

O nowym szlaku migracyjnym pierwsza poinformowała agencja Associated Press, powołując się …