Ponad 50-kilometrowe korki do polskiej granicy

źródło: Unsplash, fot. Nabeel Syed

Bardzo trudna sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Do polskich posterunków granicznych, które ustawiono w związku z pandemią koronawirusa, ciągną się kilkudziesięciokilometrowe korki. Chcą przez nie przejechać nie tylko polscy obywatele.

 

Gdy o północy z piątku (13 marca) na sobotę (14 marca) wchodziła w życie decyzja o zamknięciu polskich granic w związku z pandemią koronawirusa, poza granicami znajdowało się według rządowych szacunków nawet 1,5 mln mieszkających na stałe w kraju Polaków. Oceniano, że nawet co trzeci z nich może chcieć w najbliższych dniach wrócić do Polski.

Ponad 50 km korka

Po wstrzymaniu lotniczej i kolejowej komunikacji z Polską, utrzymany jest ruch samochodowy. Osoby, które nie korzystają z rządowego programu „LotDoDomu”, próbują najczęściej wjechać do Polski przez przejścia graniczne z Niemcami. Tworzą się więc wielokilometrowe korki samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek.

Przed przejściem w Jędrzychowicach korek był dziś długi nawet na 52 kilometry i sięgał niemieckiej miejscowości Bautzen. Przed Kołbaskowem miał nawet 54 kilometry długości. Wiele osób czeka tam już od kilkunastu godzin i wygląda na to, że mogą czekać jeszcze dużo dłużej.

Tymczasem po niemieckiej stronie, odkąd na mocy Traktatu z Schengen nie ma już regularnych kontroli granicznych, zlikwidowana została jakakolwiek graniczna infrastruktura. Czekającym osobom brakuje nie tylko toalet, ale nawet możliwości zakupienie jedzenia czy wody. Pomoc dla stojących w korkach zorganizowały Niemiecki Czerwony Krzyż oraz służba ratunkowa Technische Hilfswerk (THW). Prosiła o to oficjalnie ambasada RP w Berlinie.

Aby rozładować sytuację Polska postanowiła otworzyć dodatkowe przejścia graniczne w Gubinie, Zgorzelcu, Kostrzynie nad Odrą i Słubicach. Dotąd można je było przekraczać jedynie pieszo. Teraz mogą także przejechać samochody. Otwarto także dodatkowe przejście na granicy z Czechami w Głuchołazach.

O sytuacji na granicy rozmawiali już ministrowie spraw zagranicznych z Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz oraz Heiko Maas. Polska ambasada w Niemczech wezwała też czekające przed granicą osoby, aby wcześniej zaczęły wypełniać specjalne ankiety i oświadczenia o poddaniu się kwarantannie, co przyspieszy odprawianie samochodów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Kłopoty Litwinów czy Ukraińców

Ale w kolejce przed polską granicą stoją nie tylko samochody o polskich numerach rejestracyjnych. Na wjazd do Polski czekają także obywatele Litwy, Łotwy, Estonii czy Ukrainy. Decyzja polskich władz o zamknięciu granic zastała ich w dalszych państwach członkowskich UE. Według nowych zarządzeń nie mogą oni wjechać na terytorium Polski. Dla tych osób sytuacja jest jeszcze trudniejsza niż dla Polaków.

Do Warszawy na rozmowy o tej sytuacji przyleciał szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevicius. Spotkał się polskim wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Grodeckim. „Konstruktywne rozmowy z partnerami i przyjaciółmi w Warszawie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli znormalizować sytuację na granicach, ułatwić powrót naszych obywateli, a także przewóz niezbędnych towarów” – napisał potem Linkevicius na Twitterze.

Polska policja we współpracy ze Strażą Graniczną rozpoczęła więc specjalne konwoje pojazdów – samochodów osobowych, busów i autobusów – z obywatelami państw bałtyckich. Jadą one grupami bez zatrzymywania się aż do granicy polski z Litwą. Oprócz przejścia granicznego w Budzisku otwarto tam dziś drugie przejście w Ogrodnikach, dzięki czemu tam już samochody nie czekają. Ale wielu Litwinów, Łotyszy czy Estończyków wciąż stoi w wielokilometrowym korku do granicy polsko-niemieckiej.

Najtrudniejsza jest sytuacja obywateli Ukrainy, ponieważ nie są oni obywatelami Unii Europejskiej. Między innymi o rozwiązaniu tego problemu rozmawiali dziś prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. Polska ma pomóc również w tranzycie Ukraińców do ich kraju. Obaj prezydenci, jak mówił szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski uznali, że „właściwym w obecnej sytuacji rozwiązaniem jest utworzenie stałego mechanizmu konsultacji ministerialnej między Polską a krajami regionu spoza Unii Europejskiej”. Podobną rozmowę polski prezydent odbył dziś także z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

Ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury poinformowało natomiast, że planuje ściągać tych obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a chcieliby wrócić do swojego kraju, specjalnymi pociągami relacji Przemyśl-Kijów. Minister infrastruktury Władysław Kryklij poinformował, że  ukraińskie państwowe koleje pracują nad organizacją takich kursów. Do ukraińskich placówek konsularnych w Polsce miało się już zgłosić ponad 2 tys. Ukraińców z prośbą o pomoc w powrocie do domu. Ponad 30 tys. ich rodaków opuściło już Polskę samodzielnie.

Koronawirus: Konwój z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę

Około 20 aut z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę konwojowanych przez polską policję. To ludzie, którzy utknęli na polsko-niemieckiej granicy. Próbowali przejechać do swojego kraju, ale Polska zamknęła swoje granice przed obcokrajowcami.

 

Polski zakaz wjazdu wszedł w życie w nocy z …

Niemcy całkiem zamkną granice

Tymczasem Niemcy, które dotąd zamknęły tylko swoje granice z Francją, Austrią i Szwajcarią dziś zamknęły przed wszystkimi cudzoziemcami także pozostałe granice. Ale po rozmowie między szefami dyplomacji z Berlina i Warszawy przepuszczono ostatnią grupę Polaków czekających na wjazd do Niemiec po francuskiej czy austriackiej stronie granicy. Mają one jednak jechać prosto do granicy polskiej bez zatrzymywania się.

Tymczasem poza granicami UE według Komisji Europejskiej czeka na powrót ponad 80 tys. obywateli państw unijnych. Z powodu odwołanych lotów międzynarodowych nie mogą oni opuścić m.in. Malediwów, Sri Lanki, Japonii, USA czy Maroko. Choć pomagają im także przedstawiciele unijnego korpusu dyplomatycznego, to jednak rzecznik KE Peter Stano poinformował dziś, że główny obowiązek sprowadzania ich do ojczystych państw ciąży na krajowych służbach konsularnych.

Koronawirus w powietrzu nawet 3 godziny, na powierzchniach do 4 dni

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania mające ustalić to jak długo koronawirus SARS-CoV-2 jest w stanie przetrwać poza organizmem nosiciela. W powietrzu żyje krótko, ale na niektórych powierzchniach może się utrzymać długo.

 

Badacze z szanowanego amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) sprawdzili …