Polska: Rząd kupi limuzyny z funduszu UE dla imigrantów? / STOLICE

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Polski rząd kupuje limuzyny zamiast karetek. Francja rozwiąże ultranacjonalistyczny ruch Szare Wilki? Węgry rozpoczęły rozmowy z Rosją w sprawie zakupu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2? Antyrządowe protesty w Bułgarii przegrały z koronawirusem? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Rząd kupuje limuzyny. Kilkaset nowych samochodów trafi do ministerstw oraz państwowych urzędów. Całość ma być współfinansowana ze… środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej.

O sprawie napisała  w sobotę „Gazeta Wyborcza”. Projekt nosi nazwę „Wsparcie logistyczne w zakresie udzielania pomocy socjalnej II”. Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetarg na dostarczenie 308 samochodów. „Wyborcza” dotarła do dokumentu, z którego wynika, że zakup rządowych limuzyn ma być współfinansowany ze środków unijnego funduszu.

Limuzyny mają trafić do wszystkich ministerstw i urzędów wojewódzkich oraz innych państwowych instytucji. Łącznie nowe pojazdy pojadą do 70 jednostek administracji państwowej.

Projekt „Wsparcie logistyczne w zakresie udzielania pomocy socjalnej II” ma zostać dofinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji Unii Europejskiej.

W Polsce organem odpowiedzialnym za wykorzystanie środków z funduszu jest departament polityki granicznej i funduszy międzynarodowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod zarządem Mariusza Kamińskiego.

Celem FAMI jest, jak pisze „Wyborcza”, przyczynianie się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi i do realizacji, wzmacniania i rozwoju wspólnej polityki w zakresie azylu, ochrony uzupełniającej i ochrony czasowej oraz wspólnej polityki imigracyjnej z pełnym poszanowaniem praw i zasad zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej”.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Premier Mateusz Morawiecki zaprasza protestujących do rozmów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że będzie tłumaczył rządowe decyzje dotyczące obostrzeń wynikających z nasilającej się epidemii COVID-19 i zaczął od apelu do uczestników protestów o przystąpienie do rozmów. Wyjaśnił przy tym, że chodzi o odpowiedzialność w obliczu pandemii.

PARYŻ

Koniec Szarych Wilków we Francji? Francuski rząd ma ogłosić w środę zakaz działalności tureckiego ultranacjonalistycznego ruchu Szare Wilki, poinformował w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Ustaw Zgromadzenia Narodowego minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

(Claire Stam | EURACTIV.FR)

Francja: Protesty po zamknięciu przez pandemię koronawirusa księgarni

Obowiązujący we Francji od ubiegłego tygodnia drugi lockdown przewiduje m.in. zamknięcie wszystkich sklepów, które nie sprzedają „towarów pierwszej potrzeby”. Do tej kategorii zaliczono również księgarnie. Teraz słychać nad Sekwaną protesty, że to dobije i tak już ledwo zipiącą branżę księgarską.

 

Tradycyjne …

BUDAPESZT

Węgry rozpoczęły rozmowy z Rosją w sprawie zakupu szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. W ubiegły piątek i poniedziałek (2 listopada) przez telefon z rosyjskim ministrem handlu i przemysłu Denisem Manturowem i rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszko rozmawiał szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó.

„Uzgodniliśmy utrzymywanie stałego kontaktu w celu wyjaśnienia kwestii związanych z wynikami badań klinicznych i procedury licencjonowania”, napisał Szijjártó w poniedziałek za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer powiedział w piątek (30 kwietnia), że „jakakolwiek szczepionka na rynku europejskim musi spełniać wszystkie wysokie standardy bezpieczeństwa. Jeśli którykolwiek kraj UE kupi zagraniczną szczepionkę, która nie przeszła certyfikacji, Komisja Europejska będzie zmuszona do podjęcia działań”.

Premier Węgier Viktor Orban polecił węgierskim ekspertom zbadanie skuteczności szczepionek na SARS-CoV-2 z Rosji i Chin pod kątem ewentualnego ich zakupu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Aborcja w Polsce. Węgry przetestują szczepionkę na SARS-CoV-2 z Chin i Rosji? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 23 października.

SOFIA

Skapitulowali przez koronawirusa? Organizatorzy trwających od 116 dni antyrządowych demonstracji w Bułgarii poinformowali w niedzielę o ich zakończeniu z powodu epidemii koronawirusa.  Zapowiedzieli jednak inną formę protestu. Demonstranci domagają się m.in. ustąpienia premiera Bojko Borysowa i rozpisania nowych wyborów.

Organizatorzy codziennych protestów ogłosili, że zaczną tworzyć w całym kraju sieć komitetów, która w przyszłości może stać się podstawą partii politycznej. Zamiast odbywających się co wieczór wieców będą przeprowadzane sporadyczne akcje, o których organizatorzy będą informować za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na początku września w Sofii dochodziło do gwałtownych starć z policją, która do rozpędzania tłumów używała gazu łzawiącego i zatrzymała setki demonstrantów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Uliczne starcia po antyrządowej demonstracji w Sofii

Domagający się już od 57 dni dymisji rządu opozycyjni manifestanci starli się z policjantami. Do najpoważniejszych incydentów doszło pod budynkiem parlamentu. Jest co najmniej 55 poszkodowanych osób i ponad 100 aresztowanych.

BERLIN

Przed nami trudna zima. Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że przed jej krajem nadal daleka droga, by wygrać walkę z pandemią. Dodała, że Niemcy powinni przygotować się na ograniczanie wzajemnych kontaktów w trakcie miesięcy zimowych. „To próba, jakiej Niemcy nie przeżywali od czasów II wojny światowej”, przyznała.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej kanclerz Niemiec wyraziła nadzieję, że obowiązujące od poniedziałku ograniczenia – określane w mediach „mini lockdownem” – ochronią społeczeństwo przed koronawirusem”. Wezwała społeczeństwo do przestrzegania nowych środków w walce z koronawirusem i do ograniczenia kontaktów.

„To próba, jakiej Niemcy nie przeżywali od czasów II wojny światowej, i od nas wszystkich zależy, czy listopad będzie punktem zwrotnym w rozwoju pandemii koronawirusa – stwierdziła. „To oznacza cztery tygodnie bez wielu rzeczy, które sprawiają, że życie jest piękne”, przyznała Merkel.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy wykreślą słowo "rasa" z konstytucji?

Ustawa zasadnicza musi chronić przed rasizmem bez mówienia o „rasie”?

BRATYSŁAWA

Czas na testowanie wybranych grup? Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w sobotę i niedzielę przetestowano na obecność SARS-CoV-2 prawie 3,63 mln, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Testy wykazały 38 359 osób zakażonych, co stanowi 1,06 proc. testowanych.

Zdaniem premiera powszechne testy są alternatywą dla ogólnokrajowej kwarantanny. Matovicz uważa, że wyniki testów nie pozwalają na znoszenie obowiązujących ograniczeń. Ponownie wezwał osoby z negatywnym wynikiem testów, aby przestrzegały podstawowych zaleceń higienicznych i zachowywały się odpowiedzialnie.

Po zakończonych w niedzielę testach rząd chciał kontynuować je w najbliższy weekend ponownie w skali całego kraju. Obradujące w poniedziałek konsylium rządowych ekspertów nie zaleciło takiej operacji.

Zdaniem specjalistów testy należy prowadzić w sposób ukierunkowany na określone grupy ludzi, pracowników lub mieszkańców konkretnych miejscowości lub regionów. Decyzję ma podjąć Centralny Sztab Kryzysowy, który także ma zdecydować o obowiązkowych testach wykonywanych na granicach.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.

WIEDEŃ

Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. Dwie osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych w wyniku poniedziałkowej strzelaniny w okolicy wiedeńskiej synagogi. Ministerstwo spraw wewnętrznych określiło zdarzenie jako „akt terroru”. Więcej szczegółów poniżej. 

Austria: Strzelanina w pobliżu synagogi w Wiedniu. MSW mówi o "akcie terroru"

Jak potwierdziła wiedeńska policja, w ataku zginęły dwie osoby, w tym jeden z kilku zamachowców.

LONDYN

Wraca niezłomny kontestator. Nigel Farage, który przez lata działał na rzecz wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, złożył wniosek o przemianowanie Partii Brexit na Reform UK i zapowiedział, że jego ugrupowanie skupi się teraz na sprzeciwianiu się lockdownowi.

(EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zawieszony jako członek Partii Pracy

Przyczyną decyzji o zawieszeniu jest raport niezależnej Komisji ds. Równości i Praw Człowieka. wskazujący na uchybienia poprzedniego kierownictwa partii w walce z antysemityzmem.

HELSINKI

Finlandia utworzy grupę zadaniową ds. zwalczania handlu ludźmi. Rząd Finlandii planuje powołanie grupy zadaniowej do walki z handlem ludźmi, powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Helsingin Sanomat” minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo (Zieloni).

Zapowiedź minister jest odpowiedzią na publikację „Raportu o handlu ludźmi 2020”, przygotowanego przez organizację RESPECT, w którym skrytykowano rząd w Helsinkach za lekceważenie problemu.

Finlandia uruchomiła system pomocy dla ofiar handlu ludźmi na początku 2000 r. Jak dotąd do 2017 r. skorzystało z niego ponad 630 osób. Ostatnio rośnie liczba przypadków handlu ludźmi wśród pracowników restauracji, sprzątaczek i pracownic seksualnych. Wiele z nich „rekrutowanych” jest w Rumunii.

Jednak jak podkreślają eksperci, rosnące statystyki handlu ludźmi mogą też oznaczać, że system działa coraz lepiej, a służby państwowe wykrywają coraz więcej przypadków.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Zieloni za legalizacją marihuany. "Warto skorzystać z doświadczeń innych państw"

Jakie jest podejście do posiadania marihuany w innych krajach Europy?

RZYM

Powrót lockdownu? Premier Giuseppe Conte ogłosił, że Włochy wprowadzą nowe restrykcje. Na terenie całego kraju obowiązywać będzie godzina policyjna. W życie wejdą też ograniczenia w funkcjonowaniu szkół, możliwości przemieszczania się, działania obiektów handlowych.

Rząd Włoch wprowadzi ograniczenie podróży do i z regionów o wysokim ryzyku zakażeń koronawirusem oraz nakaże zamknięcie centrów handlowych w weekendy, zapowiedział w poniedziałek w Izbie Deputowanych premier Giuseppe Conte. Zamknięte zostaną muzea i wystawy.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

MADRYT

Pełny lockdown. Region Asturii, na północy Hiszpanii, jako pierwsza wspólnota autonomiczna tego kraju ogłosił pełny lockdown. Zacznie on obowiązywać w nocy z wtorku na środę. Jak poinformował szef autonomicznego rządu Asturii Adrian Barbon, z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa, w całym regionie zakazana zostanie wszelka działalność, która nie służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb obywateli.

Według Barbona wstrzymanie pracy hoteli i placówek handlowych oraz usług nieoferujących podstawowych produktów, a także funkcjonowania regionalnych instytucji kultury jest niezbędne, aby przeciwdziałać paraliżowi służby zdrowia.

„Od kilku dni średnia liczba osób przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii wynosi 11 dziennie, a liczba zajętych łóżek w szpitalach przekracza 80 proc. Utrzymanie tej dynamiki doprowadzi niebawem do niewydolności naszej służby zdrowia”, podkreślił polityk, zapowiadając uruchomienie do soboty szpitala polowego w Gijon.

(EUROEFE)

BUKARESZT

O poprawę relacji na Bliskim Wschodzie. Rumunia poprawia stosunki Minister gospodarki Virgil Popescu poinformował w poniedziałek, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Oznacza to, że polityk nie weźmie udziału w dwudniowych konsultacjach rządów Rumunii i Izraela.

Premier Ludovic Orban spotka się w tym tygodniu zarówno z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, jak i premierem Autonomii Palestyńskiej ​​Mohammadem Shtayyehem.

Relacje Rumunii na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza z krajami arabskimi, zostały nadszarpnięte w ubiegłym roku po oświadczeniu byłej premier Vioriki Dancili o przeniesieniu ambasady Rumunii do Jerozolimy. Decyzję skrytykował prezydent Klaus Iohannis.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)