Polska: Rozmowy o porzuceniu węgla nabierają tempa? / STOLICE

Polska, gospodarka, Węgiel, CO2, Morawiecki, górnictwo

Trudne negocjacje z górniczymi związkami zawodowymi. Przedstawiciele polskiego rządu spotkali się w poniedziałek z górniczymi związkami zawodowymi w Katowicach, aby porozmawiać o porozumieniu, które określi szczegóły transformacji sektora węglowego. / Foto via [Shutterstock/SaskiaAcht]

Trudne negocjacje z górniczymi związkami zawodowymi. Czar Alternatywy dla Niemiec (AfD) przeminął? Fundusze Odbudowy UE może mieć szkodliwy wpływ na fińską gospodarkę? Szczepienia poza kolejnością w Hiszpanii. Do dymisji podał się dowódca sił zbrojnych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Trudne negocjacje z górniczymi związkami zawodowymi. Przedstawiciele polskiego rządu spotkali się w poniedziałek z górniczymi związkami zawodowymi w Katowicach, aby porozmawiać o porozumieniu, które określi szczegóły transformacji sektora węglowego.

Na poprzednim spotkaniu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przedstawił rządowy projekt umowy, ale został on zdecydowanie odrzucony przez związkowców, którzy kilka dni później przygotowali własną propozycję. Dokument ten był poddany dyskusji na poniedziałkowym spotkaniu.

Poza ustalonymi wcześniej datami zamykania kopalń (ostatnie mają zakończyć wydobycie w 2049 r.; porozumienie dotyczy tylko śląskich kopalni Polskiej Grupy Górniczej; PGG) i zapisem o pokrywaniu ich strat z publicznych pieniędzy (wymaga to zgody Komisji Europejskiej) pojawiły się też konkretne oczekiwania socjalne.

Po siedmiu godzinach intensywnych negocjacji zdecydowano, że rozmowy zmierzające do zawarcia umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa będą kontynuowane w formule roboczych spotkań, poświęconych poszczególnym częściom tego dokumentu, z udziałem przedstawicieli różnych resortów.

„Przeanalizowaliśmy propozycję strony społecznej punkt po punkcie, szczegółowo wyjaśniając sobie, w jaki sposób rozumiemy zapisane tam propozycje i jak będziemy nad nimi pracować, aby one były wspólne. Są kwestie, w których się zgadzamy, ale są też takie kwestie, które wymagają uzgodnień” – skomentował wiceminister Soboń, wyjaśniając, że niektóre propozycje wymagają dyskusji z udziałem przedstawicieli resortów, odpowiadających w rządzie za poszczególne obszary.

Przedstawiciele strony społecznej wyrazili zadowolenie, że to związkowy, a nie rządowy projekt, będzie podstawą dalszych rozmów. Szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz zapewnił, że w poniedziałek związkowcy starali się wyjaśniać wątpliwości strony rządowej związane z zapisami w społecznym projekcie. Tam, gdzie pojawiały się rozbieżności, rozmowy mają być kontynuowane, z udziałem przedstawicieli właściwych ministerstw.

W projekcie społecznym uwzględniono mechanizmy związane z eksploatacją, dofinansowaniem i wygaszeniem kopalń, a także rozwiązaniami dla rozwoju województwa śląskiego. Zaproponowano również utworzenie Śląskiego Funduszu Rozwoju czy Rady Koordynacyjnej ds. Przemian Województwa Śląskiego. Związki zaapelowały też o gwarancję, że województwo śląskie otrzyma 70 proc. przyznanych Polsce unijnych Funduszy Sprawiedliwej Transformacji.

(Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

Energetyka w Polsce najbardziej emisyjna w UE. Dziś dalsze rozmowy rządu z górnikami

W 2020 r. produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajach UE po raz pierwszy była wyższa niż z paliw kopalnych.

BRUKSELA

Warto rozmawiać? Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell odwiedzi w lutym Moskwę. Swój sprzeciw wobec tych planów wyrazili na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli szefowie dyplomacji Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Szef unijnej dyplomacji pojedzie do Rosji mimo sprzeciwu Polski i państw bałtyckich

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell odwiedzi w lutym Moskwę. Swój sprzeciw wobec tych planów wyrazili na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli szefowie dyplomacji Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

 

O relacjach unijno-rosyjskich rozmawiali dziś (25 stycznia) w Brukseli …

BERLIN

Czar AfD przeminął? Liczba członków w skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) spadła po raz pierwszy od 2015 r. Według rzecznika AfD, sytuacja jest częściowo związana z wydaleniem członków, którzy nie płacili obowiązkowych składek.

Jednak eksperci wskazują również na inne czynniki, takie jak usunięcie z ugrupowania Andreasa Kalbitza. Kierownictwo postanowiło usunąć z szeregów partii szefa klubu poselskiego w landtagu Brandenburgii z  powodu zatajenia członkostwa w neonazistowskich organizacjach.

Wkrótce Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) podejmie decyzję, czy skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) zostanie zaklasyfikowana jako „podejrzana”. To efekt dwuletniego postępowania sprawdzającego, które powinno się skończyć w tym miesiącu.

W AfD, która ma 88 posłów w liczącym 709 osób Bundestagu, wyrosła skrajnie prawicowa frakcja Skrzydło, odwołująca się do idei narodowosocjalistycznych. W kwietniu 2020 r. frakcję rozwiązano, ale to nie znaczy, że jej sympatycy porzucili swoje idee. Działania BfV mają według ekspertów działać zniechęcająco na członków ugrupowania.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Skrajnie prawicowa AfD usunęła ważnego polityka z partii

Dlaczego skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec usunęła ważnego polityka z szeregów ugrupowania?

HELSINKI

Fundusze UE na odbudowę mogą mieć szkodliwy wpływ na fińską gospodarkę? Z analizy przedstawionej przez fińaskiego ekonomistę wynika, że warty 750 mld euro Fundusz Odbudowy UE może nie wpłynąć pozytywnie na krajową gospodarkę.

Podczas gdy płatności transferowe i alokacje do państw ze Wschodu i Południa UE mogą zwiększyć popyt wewnętrzny w tych krajach, stanie się to kosztem bogatszych krajów członkowskich, takich jak Szwecja i Niemcy, powiedział profesor Uniwersytetu Helsińskiego Juha Tervala w wystąpieniu przed komisją finansową parlamentu.

Według Tervali najlepszym sposobem na ożywienie gospodarek o niskim PKB i starzejącej się populacji są zmiany strukturalne. Środki naprawcze stosowane obecnie przez UE zadziałałyby tylko w okresie ożywienia gospodarczego.

Z analizy wynika, że partycypację Finlandii w FO UE należy traktować jedynie jako wydatek poniesiony na inne korzyści wynikające z członkostwa w UE.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Prezydent rozmawiał z Putinem o Nawalnym. Sauli Niinisto już raz przekonał prezydenta Rosji ws. opozycjonisty

Prezydent Finlandii wyjaśnił, że odbywając rozmowę z prezydentem Rosji, nie „występował jako pośrednik między UE a Rosją, ani też na prośbę innego kraju”.

PARYŻ

Prezydent Francji wzywa zagraniczne firmy do inwestowania we Francji. „Jesteśmy liderem w Europie we wszystkim, co dotyczy inwestycji zagranicznych. (…) Nasze reformy strukturalne również przynoszą owoce”, powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas sesji otwierającej w poniedziałek wideokonferencję pod nazwą „Wybierz Francję”, która zgromadziła ponad 100 szefów i prezesów największych firm.

Zagraniczne firmy zatrudniają obecnie blisko dwa miliony osób we Francji i odpowiadają za około 20 proc. wartości francuskiej gospodarki. Macron zapowiedział, że w czerwcu br. odbędzie się bezpośrednie spotkanie z zainteresowanym firmami.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Francja ma pierwszego uchodźcę klimatycznego. Uniknął deportacji z powodu złej jakości powietrza

Według Environmental Performance Index Bangladesz był w 2020 r. na 179 miejscu ze 180 na świecie pod względem jakości powietrza.

BRUKSELA

Belgia musi się tłumaczyć. Kraje takie jak Belgia, które wykroczyły poza zalecenia UE w zakresie sanitarnych ograniczeń swobodnego przemieszczania się, muszą przedstawić „bardzo jasne wyjaśnienie proporcjonalnego, koniecznego i niedyskryminującego charakteru” przyjętych środków, powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reynders.

W związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa rząd federalny Belgii podjął w piątek decyzję, że podróże zagraniczne, które nie są konieczne, będą zakazane od środy 27 stycznia do 1 marca – powiedział premier Walonii Elio Di Rupo.

Na granicach zostaną wzmocnione kontrole, a osoby łamiące zakaz będą karane mandatami. Nowe restrykcje nie będą obowiązywały osób, które pracują poza Belgią w strefach przygranicznych.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia: Zamieszki w Brukseli po śmierci 23-latka na policyjnym komisariacie

Między rzucającymi w funkcjonariuszy kamieniami i butelkami zadymiarzami znalazł się nawet w pewnym momencie samochód króla Belgów Filipa I.

WIEDEŃ

Austriacki rząd przedłuży lockdown w przyszłym tygodniu. W najbliższy poniedziałek zapadnie decyzja o przedłużeniu lockdownu, który ma się w Austrii zakończyć 8 lutego, poinformował Norbert Hofer, szef prawicowej FPÖ po wideokonferencji między partiami opozycyjnymi, rządem i ekspertami.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

SZTOKHOLM | OSLO

Najdłuższa granica zamknięta. Rząd Szwecji ogłosił w niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo pod Oslo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono 11 kolejnych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2. Granica Szwecji z Norwegią jest najdłuższa w Europie. Wynosi 1619 km. Szczegóły poniżej. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Koronawirus: Najdłuższa granica w Europie zamknięta. Pierwszy raz od II wojny światowej

Jest jednocześnie najdłuższą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

RZYM

Włochy na zakręcie. Premier Giuseppe Conte składa dymisję. Decyzja jest konsekwencją osłabienia rządu po odejściu z koalicji partii Italia Viva Matteo Renziego. O dalszych krokach zadecyduje prezydent Sergio Mattarella – niewykluczone jednak, że głowa państwa powierzy Contemu misję utworzenia jego trzeciego już rządu. Więcej szczegółów poniżej. 

Włochy: Premier Giuseppe Conte podaje się do dymisji. Co zrobi prezydent Mattarella?

Ustąpienie Contego to kolejny epizod trwającego od dłuższego czasu kryzysu politycznego w Rzymie i konsekwencja osłabienia rządu po odejściu z koalicji partii Italia Viva Matteo Renziego.

MADRYT

Szczepienia poza kolejnością. Media w Hiszpanii rozpisują się o skandalu związanym ze szczepieniami poza kolejnością polityków oraz innych osób publicznych. W sobotę do dymisji podał się dowódca sił zbrojnych Hiszpanii, generał Miguel Angel Villarroya.

Jego decyzja ma związek z ujawnionym przez media skandalem dotyczącym udziału wysokich rangą oficerów w szczepieniach przeciwko SARS-CoV-2. Podanie się do dymisji szefa armii miało miejsce 24 godziny po skierowaniu do niego przez minister obrony Margaritę Robles prośby o wyjaśnienia w sprawie szczepień.

W piątkowym dokumencie szefowa resortu napisała, że oczekuje przedstawienia powodów, dla których gen. Villarroya naruszył przepisy dotyczące szczepień poszczególnych grup obywateli.

Jednak wśród tych, którzy również przyjęli szczepionki wcześniej niż przewidziano w protokole zawartym w krajowej strategii szczepień, byli również dyrektorzy szpitali Basurto i Santa Marina (Kraj Basków), Eduardo Maíz i José Luis Sabas. Obaj zrezygnowali ze swoich stanowisk w zeszłą środę.

Ta postawa spotkała się z ostrą krytyką środowiska medycznego oraz opinii publicznej, a premier regionu Walencji, Ximo Puig, zasugerował nawet, że osoby, które otrzymały szczepionkę wcześniej, niż powinny, nie powinny otrzymywać drugiej dawki.

(Fernando Heller (EuroEFE)/MADRID)

Hiszpania: Przez śnieżycę Filomena wzrosły ceny prądu. Minister wini za to UE

Kto płaci najwięcej za energię elektryczną w Hiszpanii w przeliczeniu na kilowatogodzinę?

LIZBONA

Marcelo Rebelo de Sousa wygrał wybory prezydenckie w Portugalii już w pierwszej turze głosowania. Tymczasem w kraju pogarsza się sytuacja epidemiczna. Więcej szczegółów poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

 

ATENY

Wracają do rozmów. W poniedziałek w Stambule po raz pierwszy od pięciu lat prowadzono rozmowy mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między Grecją a Turcją. Pierwszym etapem wznowienia przez Ateny i Ankarę rozmów są „dyskusje rozpoznawcze”, a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje – twierdzi EURACTIV.gr.

Pierwsza runda nieformalnych rozmów rozpoznawczych między Atenami a Ankarą trwała w poniedziałek w Pałacu Dolmabahçe w Stambule przez trzy i pół godziny. Wznowienie dialogu jest jednak postrzegane jako ważny krok ze strony Turcji, na którą pod koniec zeszłego roku zaczęła naciskać Unia Europejska.

(Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)

Grecja: Dziś decyzja w sprawie rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim. "Koniec z biernością"

Grecki parlament podejmie dziś decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy i eksperci przekonują, że to przykład skutecznej dyplomacji ze strony Aten.

 

 

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz …

PRAGA

Czeskie spółki węglowe otrzymają dużą część unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Rząd zatwierdził w poniedziałek dokument przyznający duże kwoty z unijnego Funduszu Modernizacyjnego dużym spółkom węglowym.

Fundusz Modernizacyjny powinien wspierać niskoemisyjną transformację dziesięciu krajów członkowskich UE o niższych dochodach, w tym Republiki Czeskiej. Z około 14 mld euro przydzielonymi między 2021 a 2030 rokiem – w zależności od ceny emisji dwutlenku węgla – Republika Czeska powinna otrzymać około 5,5 mld euro.

„Celem jest zmotywowanie obecnych producentów energii do dekarbonizacji i zmniejszenia emisji” – powiedział rzecznik ministerstwa środowiska w rozmowie z EURACTIV.cz.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Komisja Europejska odracza decyzję ws. finansowania "zielonych inwestycji"

Komisja Europejska zdecydowała o opóźnieniu publikacji szczegółowych przepisów wykonawczych dotyczących finansowania taksonomii, czyli przepisów dotyczących zrównoważonych inwestycji Unii Europejskiej.

BUDAPESZT

(Nie)solidarni z Nawalnym. Rosjanom i sympatykom rosyjskiej opozycji w Budapeszcie nie pozwolono okazywać solidarności z demonstrantami w Rosji, pomimo kilku podobnych protestów, które miały miejsce w stolicach w całej Europie, w tym w Pradze, informuje portal 444.hu.

Rosyjska studentka Daria Serova została poinformowana przez władze, że nie może zorganizować protestu z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, gdy próbowała poinformować władze o zamiarze zorganizowania demonstracji przed ambasadą Rosji w sobotę.

Opływają w rządowe finanse jak pączki w maśle? Fundacja polityczna rządzącej partii Fidesz, Fundacja na rzecz Obywatelskich Węgier (SZMPA), kupiła we wrześniu 2020 r. od belgijskiej firmy za 2,274 mln euro 506 m2 powierzchni biurowej. Biuro znajduje się w budynku w samym sercu dzielnicy europejskiej w Brukseli, przed głównym budynkiem Komisji Europejskiej, informuje portal hvg.hu.

Według Radia Wolna Europa budżet SZMPA na 2019 r. wyniósł około 4 mln euro. Dla porównania, dziesiąty co do wielkości think tank na świecie, Wilfried Martens Centre for European Studies, stowarzyszony z Europejską Partią Ludową, ma biuro o powierzchni 780 m2, z rocznym budżetem około 7 mln euro, z czego prawie 6 mln euro pokrywa Parlament Europejski .

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry podpisują umowę na zakup rosyjskich szczepionek na koronawirusa

Węgry sprowadzą co najmniej 2 mln dawek rosyjskiego preparatu Sputnik V. Dziś został on dopuszczony awaryjnie przez węgierskiego regulatora ds. leków. Budapeszt był rozczarowany wspólnymi unijnymi zakupami szczepionek na koronawirusa.

 

Ponieważ rosyjski preparat – podobnie jak większość opracowanych już szczepionek na …

BRATYSŁAWA

Były premier na czele. Nowo utworzona partia byłego premiera Petera Pellegriniego (dawniej Smer-SD) stała się najpopularniejszą partią z ponad 24 proc. poparciem, wynika ze styczniowego sondażu przeprowadzonego przez agencję Focus na zlecenie TV Markíza.

Pod koniec czerwca były premier Słowacji (urzędował do marca bieżącego roku) Peter Pellegrini ogłosił nazwę swojej nowej partii, która ma doprowadzić do odnowy słowackiej socjaldemokracji. To efekt rozłamu w ugrupowaniu Smer-SD, które po serii skandali straciło władzę. Teraz ugrupowanie Hlas (Głos) jest najpopularniejszą partią wśród Słowaków.

Największa partia rządzącej koalicji – Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości premiera Igora Matoviča (OĽaNO) – zajmuje czwarte miejsce z 10,1 proc. poparcia.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Był "Kierunek", będzie "Głos". Były premier założył nową partię

Były premier Słowacji (urzędował do marca bieżącego roku) Peter Pellegrini ogłosił nazwę swojej nowej partii, która ma doprowadzić do odnowy słowackiej socjaldemokracji. To efekt rozłamu w ugrupowaniu, które po serii skandali straciło władzę

 

LUBLANA

Masowe testy nauczycieli. W poniedziałek w Słowenii rozpoczęły się masowe testy nauczycieli i personelu edukacyjnego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w ramach największej jak dotąd takiej operacji. Władze przygotowują się w ten sposób do otwarcia przedszkoli oraz pierwszych trzech klas szkoły podstawowej w dziewięciu z 12 regionów Słowenii. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Słowenia: Rząd Janeza Janšy próbuje uciszyć media publiczne? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 2 grudnia.

TIRANA

Pierwszy w historii ujemny przyrost naturalny. Albania po raz pierwszy w historii odnotowała ujemny przyrost naturalny. Ma to związek z pandemią SARS-CoV-2 – większą liczbą zgonów – na którą nałożyły się negatywne zjawiska demograficzne.

W porównaniu do 2019 r. liczba zgonów wzrosła w ubiegłym roku o 28 proc. W 2020 r. umarło ponad 28 tys. osób. Albania odnotowała 27,6 tys. urodzeń w ciągu minionych dwunastu miesięcy – o 0,2 proc. mniej niż w 2019 r.

Współczynnik dzietności w Albanii wynosi około 1,35 dziecka na kobietę, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)