Przedstawiciel Departamentu Stanu USA: Brak koncesji dla TVN będzie miał konsekwencje / Briefing z Europy

Polska, USA, TVN, pandemia, certyfikat, Włochy, wakacje, urlop, szczepienia, nord stream 2

W środę (7 lipca) wieczorem posłowie PiS przesłali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Chcą, żeby większościowymi właścicielami polskich mediów nie mogły być firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Te spoza EOG mogłyby mieć jedynie pakiet mniejszościowy do 49 proc. EOG to kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein. / Foto via [Shutterstock/OleksSH]

Amerykanie ostrzegają rząd ws. koncesji dla TVN | Czeski Senat zgodził się na wpisanie do konstytucji prawa do obrony życia własnego i innych za pomocą broni | „Szczepcie się”, apeluje Angela Merkel | Sprzedaż pojazdów elektrycznych we Francji potroiła się w ciągu dwóch lat | Bułgaria zwiększa wydatki na emerytury | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

WARSZAWA

Brak koncesji będzie miał konsekwencje. „Los koncesji telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie; ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje konsekwencje dla przyszłych amerykańskich inwestycji”, powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet w czwartek (22 lipca) w TVN 24.

Chollet, podsekretarz stanu i doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, przyjechał do Warszawy w środę (21 lipca). Jak zapowiedział Departament Stanu, podczas wizyty miał poruszać „szereg kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego”. W czwartek spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem.

Jak dodał, jednym z powodów, dla których USA są zaniepokojone sprawą TVN24 są amerykańskie inwestycje. „To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce. Ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji”, podkreślił.

Dodał, że poruszał tę kwestię podczas spotkań z polskimi urzędnikami. Chollet dodał, że sprawa TVN24 to również kwestia wartości. – To kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa. Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. To bardzo ważne dla USA. Staramy się dać naszym przyjaciołom w Polsce jak najlepsze rady, powiedział.:

W środę (7 lipca) wieczorem posłowie PiS przesłali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Chcą, żeby większościowymi właścicielami polskich mediów nie mogły być firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Te spoza EOG mogłyby mieć jedynie pakiet mniejszościowy do 49 proc. EOG to kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein.

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Według zarządu TVN, projekt ustawy to próba ograniczenia wolności mediów. Koncesja TVN24 na nadawanie wygasa 26 września 2021 r. Stacja już rok temu złożyła wniosek o jej przedłużenie.

Na czwartkowym (22 lipca) posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji dla TVN24, jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości, poinformowała PAP rzecznik prasowy KRRiTV Teresa Bryczyńska.

„Pierwsze głosowanie dotyczyło przyznania TVN24 koncesji, drugie – nie przyznania jej. Żadne z głosowań nie przyniosło rozstrzygnięcia”, powiedziała. „Postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 będzie kontynuowane”, dodała.

O co chodzi PiS? Prawu i Sprawiedliwości nie chodzi o relacje z Amerykanami czy o ochronę polskiego rynku medialnego przed inwestorami z nieprzyjaznych Polsce państw. Partia władzy cel ma tak naprawdę jeden: przejęcie kontroli nad największymi prywatnymi mediami, które obecnie zaburzają rządową narrację. A jeśli któregoś z tytułów, znajdujących się na liście „wrogich” mediów, nie da się kupić, to trzeba go zniszczyć, przekonuje dziennikarz onet.pl Andrzej Gajcy.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com, Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Jourova: Lex TVN to "kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce"

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapewniła, że „sytuacja jest monitorowana”.

BERLIN

„Szczepcie się”. Szefowa niemieckiego rządu zaapelowała w czwartek (22 lipca) do mieszkańców Niemiec o zaszczepienie się na COVID-19. „Każde szczepienie się liczy”, podkreśliła.

Niepokój Angeli Merkel budzi dynamika, z jaką od kilku dni znów rośnie liczba przypadków koronawirusa w Niemczech. W ciągu minionych dwóch tygodni siedmiodniowy wskaźnik zapadalności na COVID-19 w Niemczech wzrósł dwukrotnie, do 12,2 na 100 tys. mieszkańców. W czwartek odnotowano 1890 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Dlatego „ogromnie ważne” jest – jak powiedziała Merkel – przestrzeganie zasad ostrożności: higieny, zachowanie dystansu czy noszenie maseczek. – To wszystko pozwala lepiej kontrolować pandemię, ale wszyscy wiemy, że jedynym kluczem do jej pokonania są szczepienia – podkreśliła. I wskazała, że szczepionki chronią nie tylko przed zakażeniem czy ciężkim przebiegiem choroby, ale i pozwolą zapobiec szybkiemu przeciążeniu systemu ochrony zdrowia, co jest celem całej polityki walki z pandemią koronawirusa.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Angela Merkel obiecuje szybką pomoc dla powodzian

Kanclerz Angela Merkel obiecała wczoraj (20 lipca) szybką pomoc dla osób dotkniętych klęską powodzi.

PARYŻ

Sprzedaż pojazdów elektrycznych we Francji potroiła się w ciągu dwóch lat. Popularność we Francji pojazdów hybrydowych i elektrycznych typu plug-in wzrosła z 2,5 proc. wszystkich pojazdów sprzedanych w 2019 r. do 7,5 proc. obecnie. Wzrost sprzedaży jest częściowo związany z bonusami przyznawanymi w ramach planu France Relance.

Francja chce stać się największym w Europie producentem samochodów elektrycznych. Prezydent Emmanuel Macron zaprezentował w ubiegłym roku pakiet pomocowy dla francuskich firm samochodowych. Wyniesie on 8 mld euro. W zamian za wsparcie koncerny motoryzacyjne zobowiązały się do przeniesienia do kraju produkcji i utrzymania fabryk. Macron chciałby, aby do 2025 r. nad Sekwaną produkowano 1 mln samochodów elektrycznych i hybrydowych. Szczegóły poniżej. 

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.Fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja ratuje branżę motoryzacyjną i stawia na samochody elektryczne

Ile wyniesie rządowa pomoc dla francuskiej branży motoryzacyjnej?

WIEDEŃ

Austriacka koalicja znów się spiera, tym razem o klimat. Po tym, jak współrządzącym Zielonym udało się przeforsować przez austriacki parlament ponowną ocenę intensywności emisji CO2 w różnych projektach drogowych, kanclerz Sebastian Kurz skrytykował stanowisko koalicjantów w sprawie ochrony klimatu. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Kolejny spór w koalicji, tym razem o klimat. Zieloni atakują kanclerza

Polityka klimatyczna, jeden z najważniejszych obszarów dla partii Zielonych, należy do głównych kwestii spornych między nimi a chadekami.

DUBLIN

Przygotowania na kolejną falę zakażeń. Irlandzkie ministerstwo zdrowia przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii z powodu wzrostu liczby przypadków COVID-19, powiedział irlandzki minister zdrowia Stephen Donelly, donosi Irish Times.

„Możliwa śmiertelność w ciągu zaledwie trzech miesięcy waha się od 335 do 1760 osób”, powiedział. „W wojnie o niepodległość zginęło około 2,3 tys. osób, by umieścić to we właściwym kontekście”, dodał.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

UE nie zgadza się na renegocjację protokołu w sprawie Irlandii Północnej

Rząd Wielkiej Brytanii wymaga wprowadzenia „znaczących zmian” w protokole.

RZYM

Antyszczepionkowcy “apelują o śmierć“. “Apel o nieszczepienie się jest jednocześnie apelem o śmierć. Nie zaszczepisz się, zachorujesz, umrzesz. Albo zabijasz: nie szczepisz się, chorujesz, zarażasz i ktoś umiera”, powiedział w czwartek (22 lipca) premier Włoch Mario Draghi podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nowe restrykcje mające pomóc w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się wariantu Delta, w wyniku którego liczba zachorowań w Europie rośnie. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Mario Draghi: Antyszczepionkowcy “apelują o śmierć“

Premier Włoch skrytykował apele antyszczepionkowców o nieszczepienie się.

MADRYT

Ponad 230 migrantom udało się przedostać do Melilli. Ponad 230 migrantów z Afryki Subsaharyjskiej udało się w czwartek (22 lipca) przedostać przez wysoki na kilka metrów płot oddzielający hiszpańską eksklawę w Afryce od Maroka.

(EUROEFE | tłum. Mateusz Kucharczyk)

ONZ: Liczba zgonów na szlakach morskich do Europy podwoiła się

Liczba migrantów i uchodźców, którzy zginęli podczas próby dotarcia do Europy, wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie.

PRAGA

Prawo o broni zapisane w konstytucji. Czeski Senat zatwierdził w tym tygodniu prawo do użycia broni w obronie własnej bądź innych. Warunki, w których będzie można pociągnąć za spust, mają zostać wpisane do konstytucji. To czeska reakcja na unijną tendencję w kwestii regulacji nabywania i posiadania broni palnej. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy: Prawo do używania broni teraz także w konstytucji

Ruch na rzecz konstytucyjnego uregulowania prawa do użycia broni zapoczątkowali myśliwi i inni właściciele broni, zaniepokojeni dążeniami Komisji Europejskiej.

BUDAPESZT

Węgry rezygnują z 200 mln euro. Węgry rezygnują z 214,6 mln euro z funduszy norweskich. Władze w Budapeszcie nie zgodziły się, aby kwotę 10,89 mln euro, która miała być przeznaczona na wsparcie organizacji pozarządowych, kontrolował niezależny zarządca funduszu, wybrany przez Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) i Norwegię.

Było to warunkiem wstępnym otrzymania całej kwoty 214,6 mln euro. Norwegia zastrzegła bowiem, że dostęp do wszystkich środków finansowych będzie możliwy, jeśli węgierski rząd nie będzie mógł bezpośrednio kontrolować zarządzania funduszami dla NGO’sów.

Ostateczny termin wyrażenia zgody przez Budapeszt minął w środę. „Nie udało nam się osiągnąć porozumienia z Norwegami”, powiedział przedstawiciel rządu Gergely Gulyás.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Kraśnik bez funduszy norweskich pomimo uchylenia uchwały anty-LGBT

„Uważam, że spełniliśmy wszystkie kryteria wymagane od uczestników Programu „Rozwój Lokalny”, zaznaczył burmistrz miasta Wojciech Wilk z Platformy Obywatelskiej.

BRATYSŁAWA

Samochody z Niemiec, Belgii i Holandii mogą zagrozić słowackiemu rynkowi. Słowacki rynek dealerów samochodowych obawia się, że sprzedawcy z Niemiec, Belgii i Holandii, krajów, które importują dziesiątki tysięcy samochodów na Słowację każdego roku, mogą sprzedawać samochody uszkodzone przez powódź, podała agencja TASR.

Po powodzi można spodziewać się, że dealerzy na tych obszarach podejmą masowe działania w celu pozbycia się uszkodzonych w wyniku powodzi samochodów.

„Bazując na naszym doświadczeniu, uszkodzone auta zaczną pojawiać się u różnych sprzedawców lub w ogłoszeniach wkrótce po powodzi”, powiedział Petr Vaněček, cytowany przez TASR dyrektor operacyjny AURES Holdings.

„Po zalaniu samochodów, cała instalacja elektryczna powinna zostać wymieniona, co oznacza koszty liczone czasami w dziesiątkach tysięcy euro. Dlatego zalane samochody praktycznie nie nadają się do sprzedaży w miejscu pochodzenia i mogą być przeznaczone na eksport do Czech lub na Słowację”, dodał.

(Irena Jenčová| EURACTIV.sk | tłum. Martyna Kompała)

Niemcy: Już prawie 160 ofiar powodzi. Kanclerz Merkel odwiedziła zalane tereny

Rośnie liczba ofiar katastrofalnych powodzi w północno-zachodnich Niemczech. Ale oprócz poszukiwań wciąż zaginionych osób, trwa także wielkie sprzątanie

SOFIA

Bułgaria zwiększa wydatki na emerytury. Rząd tymczasowy planuje podnieść wszystkie emerytury od 1 października tego roku, ogłosił minister finansów Asen Vassilev. Dodał, że jeśli parlament poprze jego propozycje, do jesieni w Bułgarii nie będzie emerytów żyjących poniżej granicy ubóstwa.

Obecnie prawie 43 proc. osób w wieku emerytalnym w tym najbiedniejszym kraju UE otrzymuje miesięczny dochód poniżej 190 euro, co stanowi oficjalną granicę ubóstwa. Po wprowadzeniu zmian będą otrzymywać minimum tę kwotę.

Maksymalna emerytura w kraju zostanie podniesiona o 30 euro do 760 euro miesięcznie. Do końca roku Bułgaria wyda około 1 mld euro więcej na usługi socjalne. Środki pochodzić mają ze zwiększonych wpływów do budżetu. Analitycy ekonomiczni i związki zawodowe w kraju jednogłośnie popierają zwiększenie tych wydatków.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Antysystemowy showman chce rozbić „skorumpowany układ”. Gwiazda muzyki będzie nowym premierem?

„Sławi Trifonow buduje swój wizerunek rycerza na białym koniu, który uratuje księżniczkę, którą jest Bułgaria”.

ZAGRZEB

Chorwackie Ministerstwo Finansów: Sytuacja budżetowa stosunkowo zadowalająca, ale potrzebna jest ostrożność. „Jeśli chodzi o budżet, myślę, że możemy być w tej chwili względnie usatysfakcjonowani. Oczywiście z dużą dozą ostrożności. Powinniśmy zrobić wszystko, aby sytuacja nie skomplikowała się w jakikolwiek sposób”, oświadczył minister finansów Zdravko Marić.

Marić stwierdził, że rząd dobrze radził sobie ze wszystkimi wyzwaniami od początku pandemii, ale dodał, że trzeba też pomyśleć o czasach „po wirusie”, ponieważ w ostatnim czasie, kiedy to zmalały dochody, a zarazem zwiększyły się wydatki, dług publiczny wydatnie wzrósł. Zapytany, czy obawia się prognoz mówiących, że w tym roku pandemia może ponownie skrócić sezon turystyczny, co będzie miało konsekwencje dla budżetu państwa, minister odpowiedział, że „należy zrobić wszystko, aby temu zapobiec”.

„Nie było żadnych znaczących zakłóceń, o czym świadczą dane dotyczące przyjazdów, opłat drogowych i fiskalizacji”, oświadczył Marić. Dodał, że do tej pory wartość sfiskalizowanych wpływów była prawie na poziomie z 2019 r., przy czym handel odnotował wzrost o 5 proc., a turystyka spadła o ponad 30 proc. Minister stwierdził, że lipcowe statystyki są zadowalające – w tym miesiącu hotele i restauracje odnotowały niewielki wzrost w porównaniu z 2019 r., podczas gdy bary odnotowały 20 – proc. spadek. „Musimy jednak zachować ostrożność i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sytuacja nie stała się skomplikowana”, zaapelował Marić.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

ZAGRZEB | BELGRAD

Tesla zawłaszczony? Narodowy Bank Serbii (NBS) poinformował w czwartek (22 lipca), że umieszczenie przez Chorwację Nikoli Tesli na chorwackiej monecie euro może być „zawłaszczeniem”.

Gdyby Chorwacja przystąpiła do strefy euro, to wykorzystanie wizerunku Tesli „reprezentowałoby zawłaszczenie kultury i naukowej spuścizny narodu serbskiego”. NBS poinformował, że „słynny naukowiec ogłosił się Serbem z pochodzenia i urodzenia”. Serbowie zadeklarowali podjęcie „odpowiednich działań” w instytucjach Unii Europejskiej.

Komitet walutowy Chorwackiego Banku Narodowego (HNB) zaproponował pięć motywów dla chorwackich monet euro. Są to: herb kraju, konturowa mapa geograficzna Chorwacji, kuna (nazwa obecnej chorwackiej waluty), głagolica (pierwotny język) i wizerunek Nikoli Tesli.

Komitet walutowy HNB ogłosił ostateczną propozycję motywów narodowych rewersów przyszłych chorwackich monet euro.  Zostanie ona teraz rozpatrzona przez Krajową Radę ds. Wprowadzenia Euro jako Oficjalnej Waluty Republiki Chorwacji, a następnie przekazana do rządu, który sfinalizuje proces.

Herb kraju znajdzie się jako tło na wszystkich monetach, a inne motywy zostaną umieszczone na pieniądzach o różnych nominałach, tak aby na monecie 2 euro widniała konturowa mapa geograficzna Chorwacji, na 1 euro kuna, na 50, 20 i 10 centów zostanie umieszczony wizerunek Nikoli Tesli, a na najmniejszych nominałach, czyli 1, 2 i 5 centów znajdzie się tekst w głagolicy.

Ocena wystawiona przez obywateli za pośrednictwem ankiety internetowej na stronie euro.hr, w której wzięło udział prawie 50 tys. obywateli, oraz ogólnokrajowego wywiadu kwestionariuszowego na liczbie 1000 obywateli wpłynęły w dużym stopniu na ostateczną decyzję komitetu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Eurobarometr: Większość Polaków chce przyjęcia euro

Tylko 22 proc. Polaków uważa, że euro należy wprowadzić jak najszybciej.

LUBLANA | WILNO

Słowenia wspomaga Litwę. Słowenia przekaże Litwie sprzęt, który ma pomóc zmniejszyć napływ nielegalnej migracji z Białorusi, w tym pomoże w budowie dziesięciokilometrowego ogrodzenia na granicy litewsko-białoruskiej.

Litwa zwróciła się do państw członkowskich UE o pomoc, a minister spraw wewnętrznych wystosowała list do swojego słoweńskiego odpowiednika Aleša Hojsa z prośbą o pomoc w budowie fizycznych barier na granicy z Białorusią, podał rząd.

Nie sprecyzowano, jakiego rodzaju bariery fizyczne zostaną wysłane. Słowenia rozpoczęła instalację ogrodzenia na granicy z Chorwacją pod koniec 2015 r. i stosuje kombinację ogrodzenia z drutu żyletkowego lub twardego na kilkusetkilometrowym odcinku. Oprócz materiałów do budowy, Słowenia przekaże agregaty prądotwórcze, koce i gotowe posiłki o wartości ponad 50 tys. euro.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Martyna Kompała)

Z powodu napływu migrantów z Białorusi Litwa stawia płot na granicy

Ostatnie tygodnie przyniosły kilkunastokrotny wzrost liczby osób nielegalnie usiłujących dostać się do UE przez granicę litewsko-białoruską.

BELGRAD | MADRYT

Serbski minister spraw wewnętrznych rozmawia w Madrycie o współpracy i Kosowie. Ministrowie spraw wewnętrznych Serbii Aleksandar Vulin i HiszpaniiFernando Grande-Marlaska Gomes spotkali się w czwartek (22 lipca) w Madrycie, w celu omówienia rozwoju współpracy, zwłaszcza w zakresie szkoleń, wymiany informacji i zwalczania cyberprzestępczości. Vulin mówił też o Kosowie.

Gomes zaznaczył, że Serbia była pierwszym krajem spoza Unii Europejskiej z którym Hiszpania utworzyła wspólny zespół śledczy. „Tworzenie takich wspólnych zespołów odzwierciedla pełne zaufanie między tymi dwoma krajami. Pragnę podziękować Europolowi i Eurojustowi za nawiązanie naszego bezpośredniego związku. Jest to jednak również wynik wieloletniej udanej współpracy między Hiszpanią i Serbią” oświadczył hiszpański minister.

„Głos Hiszpanii wiele dla nas znaczy. Gdziekolwiek jest słyszany, wiemy, że mamy głos przyjaciela. Pod wieloma względami Hiszpania i Serbia to odległe i różne kraje, ale zgadzamy się i stoimy ramię w ramię w jednej rzeczy: my znamy zło separatyzmu i wiemy, że przestrzeganie prawa międzynarodowego gwarantuje trwały pokój”, stwierdził Vulin.

(tłum. Paweł Natorski)

Serbia: Prezydent wychwala sukcesy Komunistycznej Partii Chin / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 7 lipca.

SARAJEWO

Ambasada Chin: Bośnia i Hercegowina ma prawo być niezależna. Bośnia i Hercegowina poczyniła znaczne postępy w ciągu 26 lat od podpisania porozumienia pokojowego w Dayton, a jej narody i obywatele powinni mieć prawo do niezależnego decydowania o losach swojego kraju, oznajmiła chińska ambasada.

Oświadczenie następuje po tym, jak Rosja zażądała głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad swoim projektem rezolucji, proponując zakończenie działalności instytucji Wysokiego Przedstawiciela w Bośni, co poparły Chiny.

Instytucja ta została powołana na mocy porozumienia z Dayton z 1995 r., w celu nadzorowania zapisów umowy. „Bośnia i Hercegowina jest suwerennym państwem. Społeczność międzynarodowa powinna zapewnić Bośni pomoc w sposób, który odpowiada rzeczywistym potrzebom tego kraju i jego obywateli”, podkreśliła ambasada Chin.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paulina Borowska)