Donald Tusk: Kaczyński i PiS uparli się, żeby realizować międzynarodową agendę Putina / Briefing z Europy

Polska, Rosja, PO, Tusk, Kaczynski, Putin, Unia Europejska

Na zdjęciu nowy (stary) lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. / Foto via [EPA-EFE/Wojciech Olkusnik]

Trwa ofensywa medialna Donalda Tuska. Były premier krytykuje politykę międzynarodową rządu | Czesi nie wierzą w unijną pomoc | Przemoc w Zagrzebiu w trakcie Parady Równości | Włosi zamierzają zaszczepić młodzież przeciw COVID-19 przed ponownym otwarciem szkół jesienią | W Austrii sprawa migracji dzieli koalicję | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

WARSZAWA

Władimir Putin otwiera szampana na Kremlu. Na sobotnim (3 lipca) posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oficjalnie ogłosił powrót do polskiej polityki. Były premier pełni obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej, a już dziś (5 lipca) ma ruszyć w objazd kraju. Polityk nie zwalnia tempa i kontynuuje ofensywę medialną. W niedzielę (4 lipca) przez ponad 1,5 godziny odpowiadał na pytania dziennikarzy.

W trakcie niedzielnej konferencji były szef Rady Europejskiej zaatakował PiS m.in. za niedawno ogłoszony dobór sojuszników w Unii Europejskiej. W piątek (2 lipca) prezes PiS Jarosław Kaczyński w specjalnym oświadczeniu zapowiedział walkę europejskich konserwatystów z „rewolucją kulturalną” w Europie.

Poza PiS-em mają do nich należeć Bracia Włosi, Liga Matteo Salviniego, w Hiszpanii Vox Santiago Abascala, we Francji Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen oraz Fidesz na Węgrzech. Tusk jednoznacznie ocenił, że to sojusz groźny dla bezpieczeństwa Polski i pchający ją w strefę wpływów Władimira Putina.

„Kaczyński podjął decyzję o zapisaniu PiS i Polski do obozu partii politycznych, które nie ukrywają niechęci do zjednoczonej Europy, które nie ukryją nacjonalistycznych tendencji”, ocenił Tusk. Zdaniem szefa PO „nowi koledzy Kaczyńskiego nosili nawet podkoszulki z Putinem”.

„Bliższa im jest putinowska Rosja niż UE. Od kilku lat powtarzam, że z bliżej nieznanych powodów Kaczyński i PiS uparli się, żeby realizować międzynarodową agendę Putina. Konsekwencje mogą być gorsze niż sobie wyobrażamy. Ten ruch jest ruchem z którym cywilizowane partie nie chcą mieć nic wspólnego To kolejny krok do izolacji Polski. Jedyną osobą która otwiera szampana po takich decyzjach jest Putin na Kremlu”, ocenił Tusk.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Donald Tusk reaktywacja. Były premier wraca do krajowej polityki "na sto procent"

Były premier pełni obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej.

PRAGA

Czesi pesymistami co do unijnej pomocy. Około połowy Czechów nie wierzy w skuteczność unijnej pomocy w walce ze skutkami pandemii COVID-19. Jak wykazało badanie agencji STEM, 51 proc. obywateli wątpi, że Unia Europejska pomoże krajowi uporać się z konsekwencjami koronakryzysu – przy czym wina za niepowodzenie wcale nie musi leżeć po stronie UE. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czesi pesymistami co do unijnego Funduszu Odbudowy. Według badania nie ufają rządowi

Jak wyjaśniają analitycy agencji STEM, Czechom unijne fundusze wciąż kojarzą się z korupcją w kraju.

ZAGRZEB

Po raz pierwszy od 10 lat podczas Parady Równości „Zagreb Pride” doszło do aktów przemocy. W sobotnim komunikacie prasowym poinformowano, że po raz pierwszy od dekady nastąpił wybuch „homofobiczno-faszystowskiej przemocy”, która składała się z „serii ataków, podpaleń i obelg w różnych częściach miasta”.

„Czterech mężczyzn zaatakowało po paradzie młodą lesbijkę z tęczową flagą”, dodano. „Agresorzy złapali flagę, uderzyli, rzucili na ziemię i uciekli”. Kilka incydentów związanych z groźbami, zastraszaniem i wulgarnymi napadami nie zostało zgłoszonych, podała organizacja, dodając, że wezwała ofiary do skontaktowania się z nimi i zgłoszenia ataków, oferując przy tym swoją pomoc.

„Przemoc wobec osób LGBTIQ na ulicach Zagrzebia i innych miast, zwłaszcza Rijeki, ponownie staje się poważnym problemem dla naszego społeczeństwa”, czytamy w komunikacie prasowym. „Młodzież LGBTIQ, która jest najczęstszą ofiarą takiej przemocy publicznej, nigdy nie zgodzi się żyć w ukryciu, tak jak to głośno pokazali podczas Parady Równości”, zapowiedziała organizacja Zagreb Pride.

„Przeżyli całe życie w społeczeństwie, w którym nasza walka otworzyła przestrzeń ich wolności. Każda osoba LGBTIQ w Chorwacji ma prawo do swobodnego życia, bycia widocznym i bycia sobą, do machania tęczową flagą, przytulania i całowania na ulicy”, dodano.

„Nie ma wątpliwości”, że niedawne oświadczenia posłów Nikoli Grmoji i Božo Petrova (oboje z bliskiej Kościołowi katolickiemu prawicowej partii Most), „szerzące nietolerancję, homofobię, podżegające do nienawiści i podziałów” przyczyniły się do sobotnich incydentów, uważa Zagreb Pride. Grmoja wcześniej stwierdził, że „dzieciom narzuca się propagandę LGBT” i że w związku z tym sam „stworzy antypedofilski pakiet praw i położy temu kres”, a Petrov powiedział, że „oni muszą zrozumieć, że są mniejszością i że my to tolerujemy”.

Zagrzebska policja poinformowała w niedzielę, że w trakcie i po paradzie w Zagrzebiu popełniono kilka przestępstw, w tym uderzenie uczestników w twarz i podpalenie tęczowej flagi. Pięć osób zostało aresztowanych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Chorwacja: Miejski aktywista nowym burmistrzem Zagrzebia. Prawica przegrywa w dużych miastach

To kolejny przywódca stolicy w Europie Środkowej nastawiony krytycznie do władz centralnych w swoim kraju.

RZYM

Włosi zamierzają zaszczepić młodzież przeciw COVID-19 przed ponownym otwarciem szkół jesienią. Tylko 16 proc. osób w wieku 12-18 lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Prezes federacji Izb Lekarskich, Filippo Anelli, powiedział, że „w przypadku rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa zaleca się szybkie szczepienie nastolatków przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ryzyko pojawienia się nowych ognisk epidemii w szkołach jest bardzo wysokie”. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Szczepienie młodzieży przeciw COVID-19 przed rozpoczęciem roku szkolnego

Włochy – podobnie jak Polska – zamierzają zaszczepić jak najwięcej dzieci oraz młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

SOFIA

Spotkanie byłego premiera z prezydentem Turcji tuż przed wyborami. Lider partii GERB i były premier Bułgarii Bojko Borysow spotkał się w sobotę w Stambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Borysow podziękował Erdoganowi za dobre relacje, politykę migracyjną i gazociąg Turkish Stream, którym rosyjski gaz jest przesyłany do Europy oraz za bułgarskie autostrady, chociaż większość z nich została zbudowana z funduszy unijnych.

Z kolei Erdogan nazwał Borysowa swoim “najlepszym przyjacielem” i życzył mu sukcesu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Prezydent Turcji obiecał kontynuację dobrej polityki migracyjnej i podkreślił, że granice między Bułgarią i Turcją „będą nadal tak dobrze strzeżone jak wcześniej”.

Były bułgarski premier stwierdził, że „bułgarscy muzułmanie są mostem przyjaźni między dwoma narodami”. Wiceprzewodniczący GERB i były bułgarski minister spraw zagranicznych Daniel Mitow poinformował, że sobotnia wizyta Bojko Borysowa w Stambule była nieformalna i nie została zaplanowana z wyprzedzeniem.

Dodał, że Borysow walczył o poparcie bułgarskich migrantów w Turcji, aby ich głos nie został zmonopolizowany przez partię mniejszości tureckiej w Bułgarii, DPS. Borysow jest drugim bułgarskim liderem partii, który spotkał się z Erdoganem przed wyborami.

Prezydent Turcji przyjął na początku czerwca delegację reprezentującego mniejszość turecką w Bułgarii Ruchu na rzecz Praw i Wolności (DPS). Wizycie delegacji przewodniczył przywódca DPS Mustafa Karadayi z udziałem eurodeputowanego Ilhana Kyuchuka. DPS ma trzech posłów do Parlamentu Europejskiego, należących do centrowej frakcji Renew Europe.

W spotkaniu Erdoğanowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu oraz przedstawiciele jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Miesiąc temu bułgarski parlament zniósł ograniczenia głosowania dla obywateli Bułgarii mieszkających w krajach spoza UE, co zwiększa wagę głosów Bułgarów w Turcji przed zbliżającymi się lipcowymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Wspieranie DPS-u przez tureckie władze może być nie bez znaczenia dla mieszkających nad Bosforem Bułgarów. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

PARYŻ

Zwycięstwo Le Pen. Marine Le Pen wystartuje w wyborach prezydenckich we Francji w 2022 r. Swoją kandydaturę potwierdziła podczas kongresu Zjednoczenia Narodowego (RN), który odbył się w Perpignan. Członkowie partii ponownie wybrali ją na przewodniczącą. „Idziemy po zwycięstwo”, zadeklarowała Marine Le Pen.

Zjednoczenie Narodowe było typowane na zdecydowane zwycięzcę w wyborach regionalnych w zeszłym miesiącu. Miało zdobyć władzę w co najmniej jednym z 13 regionów Francji kontynentalnej, ale ostatecznie nie odniosło żadnego podobnego sukcesu. Szczegóły poniżej. 

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Marine Le Pen po raz trzeci spróbuje zostać prezydentem Francji

„Idziemy po zwycięstwo”, zadeklarowała Le Pen.

WIEDEŃ

Sprawa migracji dzieli koalicję. Po zabójstwie 13-letniej dziewczynki, którego miało dokonać dwóch afgańskich uchodźców, między dwoma rządzącymi ugrupowaniami – Austriacką Partią Ludową (ÖVP) a Zielonymi – doszło do poważnego rozdźwięku w sprawie postulaty zaostrzenia prawa migracyjnego. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de / tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Sprawa deportacji dzieli koalicję. Kanclerz chce zaostrzenia polityki, Zieloni przeciwni

Sebastian Kurz chce bardziej zdecydowanych środków, jeśli chodzi o skazanych uchodźców. Zieloni uważają obowiązujące przepisy za wystarczająco restrykcyjne.

LUKSEMBURG

Xavier Bettel w szpitalu z COVID-19. Premier Luksemburga Xavier Bettel, u którego zdiagnozowano COVID-19, trafił do szpitala. Zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u niego dwa dni po jego powrocie z unijnego szczytu w Brukseli. Bettel był zaszczepiony na koronawirusa. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Xavier Bettel w szpitalu z COVID-19. "Stan ciężki, ale stabilny"

Bettel był zaszczepiony na koronawirusa. W maju przyjął szczepionkę AstraZeneca.

DUBLIN

Irlandzki minister spraw zagranicznych: Wielka Brytania wykazuje „brak hojności” w sporze o protokół. Wielka Brytania nie wykazuje „żadnej hojności” wobec UE w pogłębiającym się sporze o tzw. protokół północnoirlandzki, powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney w odpowiedzi na słowa głównego brytyjskiego negocjatora Davida Frosta opublikowanego w The Irish Times.

„Prawda jest jednak taka, że jedyną stroną, która wykazała się elastycznością w kontekście protokołu, w odniesieniu do negocjacji od początku roku, była UE”, dodał, odnosząc się do zawartego w ubiegłym tygodniu tymczasowego porozumienia między UE oraz Wielką Brytanią, zezwalającego na opóźnienie wejścia w życie zakazu sprzedaży schłodzonego mięsa sprowadzanego do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, który miał obowiązywać od 1 lipca.

Schłodzone mięso nie może być przewożone na jednolity rynek UE z miejsc poza Unii, w których nie obowiązują takie same zasady. Irlandia Północna nadal jest objęta jednolitym rynkiem UE na mocy tzw. protokołu północnoirlandzkiego, a okres karencji miał zakończyć się przed końcem miesiąca.

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Został stworzony, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, bo jej brak uznano za warunek niezbędny do utrzymania procesu pokojowego w brytyjskiej prowincji.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Holandia, Irlandia i Czechy znoszą lockdown. "Lato nie będzie jeszcze normalne"

Europa wychodzi z lockdownu. Rządy w Hadze, Dublinie i Pradze poinformowały o znaczącym rozluźnieniu obostrzeń.

BUDAPESZT

Węgrzy zdejmują maski. W piątek (2 lipca) rząd ogłosił, że 5,5 mln Węgrów zostało zaszczepionych, jednocześnie sygnalizując kolejne etapy łagodzenia obostrzeń.

Najbardziej zauważalnym jest zniesienie obowiązku noszenia masek. Na Węgrzech 56 proc. populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, co plasuje ten kraj w pierwszej dziesiątce państw na świecie.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com z Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Koniec z anonimowymi dotacjami dla NGO’sów

Nowe przepisy zaostrzają obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych.

LUBLANA

W Słowenii powołano specjalną komisję śledczą, która ma zbadać bardzo krytykowane postępowanie rządu w związku z kryzysem COVID-19. Zeznający przed nią eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że słoweński rząd zignorował ich podczas pandemii.

Epidemiolog Ivan Eržen – który wiosną 2020 r. przez krótki czas pełnił funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIJZ) zanim został zwolniony po krytykowaniu działań rządu  – powiedział, że niektóre ograniczenia nałożone przez rząd były niewłaściwe. Jak stwierdził, ludzie niechętnie akceptowali takie środki jak zakaz poruszania się między gminami, godzinę policyjną czy noszenie masek ochronnych na zewnątrz. Dodał, że obywatele ignorowali wiele innych środków.

Eržen skrytykował także powołanie specjalnej grupy doradczej ds. środków koronawirusowych. Składała się ona w dużej mierze z lekarzy, którzy nie byli epidemiologami. Grupa wykonywała zadania, które należało powierzyć NIJZ, powiedział Eržen, dodając, że “społeczeństwo straciło zaufanie do decyzji rządu i rozpowszechniała się dezinformacja.

Mario Fafangel, pełniący obowiązki szefa centrum chorób zakaźnych NIJZ, powiedział, że dwukrotnie zdecydował się zrezygnować z grupy doradczej, ponieważ jego rola została zmarginalizowana, a jego propozycje nie były wystarczająco uwzględniane.

“Mogliśmy swobodnie wyrażać nasze stanowisko eksperckie, ale nie zostaliśmy wystarczająco wysłuchani. Które dane i opinie ostatecznie wzięto pod uwagę, jest poza moją wiedzą” powiedział Fafangel, zauważając, że nie był w stanie poprzeć takich środków jak długoterminowe zamknięcie szkół, godzina policyjna, noszenie masek na zewnątrz lub ograniczenie ruchu między regionami. Skrytykował także niewdrożenie wielu sensownych środków proponowanych  przez epidemiologów.

Jego poprzedniczka, Maja Sočan przedstawiła podobny powód swojej rezygnacji, mówiąc, że spodziewała się, że grupa nie tylko będzie debatować, ale “mówić o różnych środkach zdrowia publicznego, popartych argumentami naukowymi. Sočan, która czuła, że bycie w grupie to tylko strata czasu, powiedziała też że “w tym składzie” rząd nie mógł podejmować decyzji na podstawie propozycji opartych na nauce.

Była szefowa grupy, Bojana Beović, powiedziała, że nie można było oczekiwać, że rząd rozważy wszystkie propozycje grupy doradczej, przyznając, że być może rząd nie był wystarczająco zdecydowany we wrześniu ub. roku podczas zaostrzania ograniczeń. “Powinien być bardziej stanowczy i szybciej zaproponować środki zaradcze” – powiedziała, dodając, że należało wprowadzić całkowity zakaz przemieszczania się.

Według Beović, godzina policyjna była akceptowalnym środkiem, ponieważ została wprowadzona również w tradycyjnie demokratycznych krajach.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Kinga Wysocka)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

PODGORICA

Ambasador Chin: stosunki z Czarnogórą są ważne. Przed 15. Rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Czarnogórą, we wtorek (29 czerwca) czarnogórscy „przyjaciele” wysłali swoje gratulacje do Ambasady Chin w Czarnogórze w związku z 100. urodzinami Komunistycznej Partii Chin, które obchodzono 1 lipca. Ambasador Chin w Czarnogórze, Lin Jin, powiedział, że gest ten reprezentuje „cenną przyjaźń między dwoma krajami”.

Piętnaście lat temu, krótko po tym, jak Czarnogóra odzyskała niepodległość, Chiny i Czarnogóra nawiązały stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasadorskim, napisał Liu Jin w komentarzu dla portalu informacyjnego CDM.

W ciągu ostatnich 15 lat oba kraje trzymały się koncepcji multilateralizmu, wzajemnego szacunku, równości i wzajemnych korzyści, promując rozwój stosunków dwustronnych z perspektywy strategicznej i długoterminowej, dodał ambasador.

Chiny nigdy nie integrowały w wewnętrzne sprawy Czarnogóry, szanując narodową strategię rozwoju kraju w celu przystąpienia do UE, powiedział ambasador, dodając, że Czarnogóra zawsze wspierała Chiny w kwestiach dotyczących jej podstawowych interesów w państwie.

Ambasador potwierdził również, że Chiny weszły w nową fazę rozwoju, w ramach której będą stosować nowe koncepcje rozwoju, budować jego nowy model i opowiadać się za otwarciem na świat na wyższym poziomie, co zapewni krajom z całego świata, w tym Czarnogórze, szersze perspektywy współpracy i rozwoju.

Czarnogóra jest częścią inicjatywy „Jeden pas, jedna droga”, budując autostradę od wybrzeża do granicy z Serbią. Koszty budowy autostrady wzrosły jednak z 800 mln do 1,3 mld, a rząd w Podgoricy zgodził się spłacić dług wobec Chin z pomocą finansową niewymienionej z nazwy instytucji UE.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr |tłum. Martyna Kompała)

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

TIRANA

Ścisła współpraca obronna. Albania jest jedynym członkiem NATO, biorącym udział w ćwiczeniach wojskowych Anatolian 21 organizowanych przez tureckie siły specjalne w Ankarze. Udział w ćwiczeniach, trwających od 28 czerwca biorą także Azerbejdżan, Katar, Kazachstan, Pakistan, Turcja i Uzbekistan.

Kosowo i Mongolia są obecnie obserwatorami ćwiczeń. Według Ibrahima Kalina, rzecznika prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Turcja i Albania ściśle współpracują w sprawach obronnych. “Pokój i stabilność Albanii oznacza pokój i stabilność na Bałkanach, powiedział rzecznik. Kalin wyraził również zainteresowanie Turcji wzmocnieniem zdolności albańskich organów bezpieczeństwa w walce z terroryzmem, handlem ludźmi i handlem narkotykami.

Albania niedawno zakupiła od Turcji drony wojskowe o wartości ponad 8 mln euro. Kalin pochwalił współpracę albańsko-turecką we wszystkich obszarach, od “współpracy w zakresie bezpieczeństwa po handel i inwestycje” oraz zwrócił uwagę na to, jak ważną pracę wykonała Ankara z władzami albańskimi w ramach walki z Organizacją Terrorystyczną Fetullah (FETO

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)