Niespodziewany sojusznik Polski i Węgier. Hiszpania przekaże nadwyżkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 innym krajom. Protesty we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.
WARSZAWA | LIZBONA
Wsparcie z Lizbony. Na listopadowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej premier Portugalii Antonio Costa skrytykował propozycję uzależnienia funduszy europejskich od przestrzegania praworządności. Portugalski dziennik „Publico” twierdzi, że stoi to w sprzeczności z jego publicznymi wypowiedziami.
Według gazety Portugalia za zamkniętymi drzwiami stanęła po stronie Polski i Węgier, a jej „krytyczny” stosunek do mechanizmu praworządności miał zostać odnotowany w niejawnym protokole z posiedzenia przez Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w Radzie.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
MADRYT
Hiszpania przekaże „nadwyżkę” szczepionki na SARS-CoV-2 biedniejszym krajom. Hiszpania przekaże swoją nadwyżkę szczepionek na SARS-CoV-2 najbiedniejszym krajom południowej części Morza Śródziemnego, powiedziała hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha González Laya.
„Hiszpania prawdopodobnie nabyła zbyt wiele szczepionek w stosunku do potrzeb naszych obywateli. Dlatego resztę przekażemy na rzecz innych państw Morza Śródziemnego”, podkreśliła 27 listopada Laya na konferencji prasowej zwołanej na zakończenie dwudniowego spotkania Unii dla Śródziemnomorza (UfM) w Barcelonie.
(EUROEFE)
PARYŻ
We Francji protesty. W Paryżu, Lyonie, Lille, Bordeaux, Strasburgu, Marsylii, Grenoble i innych francuskich miastach odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie globalnym. W stolicy policja użyła gazu łzawiącego.
Manifestanci domagają się wycofania rządowej ustawy o bezpieczeństwie globalnym, która jest obecnie procedowana przez parlament. Francuskie władze chcą zakazać filmowania i fotografowania policji podczas interwencji, bo to szkodzi jej interesom. Ludzie przekonują, że trzeba rejestrować brutalność stróżów prawa.
Na ulicach Paryża doszło do starć przeciwników ustawy, zgodnie z którą filmowanie lub robienie zdjęć policjantom w złych, jak określono, zamiarach, byłoby przestępstwem. Przeciwnicy nowego prawa rzucali kamieniami i racami w policję. Podpalono samochody, dziesiątki osób aresztowano.
Artykuł 24 ustawy o globalnym bezpieczeństwie, przyjętej przez Zgromadzenie Narodowe, niższą izbę francuskiego parlamentu, „zostanie przeanalizowany przez Senat”, zapowiedział w sobotę przewodniczący izby wyższej Gerard Larcher.
Ustawa przewiduje karę 1 roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tysięcy euro za rozpowszechnianie wizerunku twarzy lub jakiegokolwiek innego elementu pozwalającego na identyfikację funkcjonariuszy policji podczas dokonywanych przez nich interwencji.
(Lucie Duboua-Lorsch | EURACTIV.FR)
HELSINKI
Bardziej ambitni od Komisji. Rząd podjął w piątek decyzję o wydaniu 2,3 mld z 3,1 mld euro środków z unijnego Funduszu Odbudowy na zrównoważony rozwój ekologiczny i redukcję emisji do atmosfery, przekraczając minimalny próg Komisji Europejskiej wynoszący 37 proc. dla działań klimatycznych.
Nacisk zostanie położony na innowacje, zwłaszcza na odnowienie infrastruktury energetycznej i przejście na gospodarkę niskoemisyjną, powiedział w piątek w rozmowie z „Helsingin Sanomat” minister finansów Matti Vanhanen. Dodał, że nie będzie finansowania regionalnych inwestycji drogowych lub kolejowych, z wyjątkiem niektórych uznanych za kluczowe dla branży.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)
WIEDEŃ
Minister z pozytywnym wynikiem. Minister obrony Austrii Klaudia Tanner uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i jest drugim członkiem austriackiego rządu, który został zakażony tym patogenem – poinformował w niedzielę resort obrony.
Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg został pozytywnie zdiagnozowany na obecność wirusa w połowie października i powrócił do pracy w resorcie pod koniec tamtego miesiąca; minister nie miał żadnych objawów.
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LONDYN
Mniej restrykcji w święta. Lockdown w Anglii zakończy się 2 grudnia. Wielka Brytania wróci do trzy poziomowego systemu strefowego przypominającego ten, który funkcjonował w Polsce. Stopień restrykcji będzie więc zależny od liczby nowych zachorowań w danym regionie.
Restrykcje mają być poluzowane w okresie świątecznym. Łagodniejszy reżim sanitarny miałby obowiązywać między 22 a 26 grudnia.
(Benjamin Fox | EURACTIV.com)
RZYM
Na początek zarysowanie struktury. Tym, w jaki sposób zostaną wykorzystane środki z Funduszu Odbudowy we Włoszech zdecyduje specjalny zespół złożony z premiera Giuseppe Conte, ministra gospodarki Roberto Gualtieriego, ministra rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelliego oraz Komisja do Spraw Unii Europejskiej pod przewodnictwem ministra Enzo Amendoli. Ich praca dodatkowo będzie wspierana przez 300-osobową grupę ekspertów.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
PRAGA
Luzowanie obostrzeń. Czechy zmieniają strategię walki z COVID-19. Rząd zdecydował się na luzowanie obostrzeń. Zmiany ruszają od czwartku.
Rząd na nadzwyczajnym niedzielnym posiedzeniu zdecydował o rozluźnieniu od najbliższego czwartku restrykcji epidemicznych. Zniesiony zostanie m.in. nocny zakaz wychodzenia, otwarte mają być restauracje, sklepy i zakłady usługowe.
Ponowne uruchomienie sklepów i zakładów usługowych jest warunkowane przestrzeganiem ściśle określonych zasad sanitarnych. W sklepach obowiązywać ma limit jednego kupującego na 25 metrów kwadratowych.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BUDAPESZT
Europoseł nagle rezygnuje. József Szájer, przewodniczący delegacji Fideszu do Parlamentu Europejskiego, zrezygnował w niedzielę po „długiej refleksji” z mandatu.
Polityk podkreślił, że jego decyzja nie ma związku z bieżącymi wydarzeniami politycznymi i popiera stanowisko rządu ws. zawetowania unijnego budżetu z powodu braku akceptacji powiązania unijnych funduszy z mechanizmem praworządności.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
BRATYSŁAWA
Rząd zaproponował zmiany w sądownictwie. Minister sprawiedliwości Mária Kolíková (ugrupowanie Dla ludzi) przedstawiła w ubiegłym tygodniu propozycję, w której określono daleko idące zmiany w systemie sądownictwa, takie jak drastyczne zmniejszenie liczby sądów.
Nieufność do wymiaru sprawiedliwości na Słowacji jest na najwyższym poziomie od lat. Rząd realizuje akcję „oczyszczenia sądownictwa”. W ostatnich tygodniach zatrzymano wiele czołowych postaci na czele z sędziami i prokuratorami. Zmiany mają na celu poprawę jakości orzeczeń i przyspieszenie prac sądów.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
ZAGRZEB
Samoizolacja premiera. Premier Chorwacji Andrej Plenković udał się na kwarantannę po tym, jak jego żona Ana Maslać-Plenković uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Wynik testu na obecność SARS-CoV-2 szefa rządu był negatywny. Polityk nie miał jak dotąd żadnych objawów choroby COVID-19. Plenković będzie wykonywał obowiązki premiera z domu.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
LUBLANA
Dobra czy zła polityka? Słoweńscy deputowani mają w tym tygodniu przeprowadzić debatę na temat stanowiska rządu premiera Janeza Janšy w polityce zagranicznej. Polityk stanął po stronie Polski i Węgier ws. unijnego budżetu, chociaż w przeciwieństwie do Warszawy i Budapesztu nie zapowiedział weta.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
SARAJEWO
Nowa linia kredytowa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest skłonny do zawarcia nowego porozumienia kredytowego w wysokości 750 mln euro z Bośnią i Hercegowiną. Negocjacje, które właśnie się rozpoczęły, mogą zakończyć się w grudniu, ogłosił przedstawiciel MFW w Bośni i Hercegowinie Andrew Jewell.
Na początku tego roku MFW zatwierdził 330 mln euro dla Bośni i Hercegowiny, aby pomóc krajowi w trakcie kryzysu związanego z COVID-19.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)
PODGORICA
12 wspaniałych. Prawie trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Czarnogórze i prawie dwa miesiące po mianowaniu na premiera, Zdravko Krivokapić przedstawił nazwiska 12 ministrów oraz wicepremiera.
Głosowanie w parlamencie nad składem rządu odbędzie się 2 grudnia.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)