Niespodziewany sojusznik Polski i Węgier. Protesty we Francji. Hiszpania podzieli się szczepionką / STOLICE

Polska, Portugalia, Morawiecki, Costa, Unia Europejska,

Na listopadowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej premier Portugalii Antonio Costa (na zdj. z prawej) miał skrytykować propozycję uzależnienia funduszy europejskich od przestrzegania praworządności. / Foto via [EPA/NUNO VEIGA]

Niespodziewany sojusznik Polski i Węgier. Hiszpania przekaże nadwyżkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 innym krajom. Protesty we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA | LIZBONA

Wsparcie z Lizbony. Na listopadowym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej premier Portugalii Antonio Costa skrytykował propozycję uzależnienia funduszy europejskich od przestrzegania praworządności. Portugalski dziennik „Publico” twierdzi, że stoi to w sprzeczności z jego publicznymi wypowiedziami.

Według gazety Portugalia za zamkniętymi drzwiami stanęła po stronie Polski i Węgier, a jej „krytyczny” stosunek do mechanizmu praworządności miał zostać odnotowany w niejawnym protokole z posiedzenia przez Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w Radzie.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Holandia złoży skargę na Polskę do TSUE? Przyczyną kwestia praworządności

W projekcie uchwały przedstawiono przykłady, które w opinii jego autorów świadczą o tym, że w Polsce „istnieje poważne zagrożenie dla rządów prawa”.

MADRYT

Hiszpania przekaże „nadwyżkę” szczepionki na SARS-CoV-2 biedniejszym krajom. Hiszpania przekaże swoją nadwyżkę szczepionek na SARS-CoV-2 najbiedniejszym krajom południowej części Morza Śródziemnego, powiedziała hiszpańska minister spraw zagranicznych Arancha González Laya.

„Hiszpania prawdopodobnie nabyła zbyt wiele szczepionek w stosunku do potrzeb naszych obywateli. Dlatego resztę przekażemy na rzecz innych państw Morza Śródziemnego”, podkreśliła 27 listopada Laya na konferencji prasowej zwołanej na zakończenie dwudniowego spotkania Unii dla Śródziemnomorza (UfM) w Barcelonie.

(EUROEFE)

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …

PARYŻ

We Francji protesty. W Paryżu, Lyonie, Lille, Bordeaux, Strasburgu, Marsylii, Grenoble i innych francuskich miastach odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie globalnym. W stolicy policja użyła gazu łzawiącego.

Manifestanci domagają się wycofania rządowej ustawy o bezpieczeństwie globalnym, która jest obecnie procedowana przez parlament. Francuskie władze chcą zakazać filmowania i fotografowania policji podczas interwencji, bo to szkodzi jej interesom. Ludzie przekonują, że trzeba rejestrować brutalność stróżów prawa.

Na ulicach Paryża doszło do starć przeciwników ustawy, zgodnie z którą filmowanie lub robienie zdjęć policjantom w złych, jak określono, zamiarach, byłoby przestępstwem. Przeciwnicy nowego prawa rzucali kamieniami i racami w policję. Podpalono samochody, dziesiątki osób aresztowano.

Artykuł 24 ustawy o globalnym bezpieczeństwie, przyjętej przez Zgromadzenie Narodowe, niższą izbę francuskiego parlamentu, „zostanie przeanalizowany przez Senat”, zapowiedział w sobotę przewodniczący izby wyższej Gerard Larcher.

Ustawa przewiduje karę 1 roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tysięcy euro za rozpowszechnianie wizerunku twarzy lub jakiegokolwiek innego elementu pozwalającego na identyfikację funkcjonariuszy policji podczas dokonywanych przez nich interwencji.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

Francja: Protesty po przyjęciu ustawy o zakazie rozpowszechniania wizerunków policjantów

Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem.

HELSINKI

Bardziej ambitni od Komisji. Rząd podjął w piątek decyzję o wydaniu 2,3 ​​mld z 3,1 mld euro środków z unijnego Funduszu Odbudowy na zrównoważony rozwój ekologiczny i redukcję emisji do atmosfery, przekraczając minimalny próg Komisji Europejskiej wynoszący 37 proc. dla działań klimatycznych.

Nacisk zostanie położony na innowacje, zwłaszcza na odnowienie infrastruktury energetycznej i przejście na gospodarkę niskoemisyjną, powiedział w piątek w rozmowie z „Helsingin Sanomat” minister finansów Matti Vanhanen. Dodał, że nie będzie finansowania regionalnych inwestycji drogowych lub kolejowych, z wyjątkiem niektórych uznanych za kluczowe dla branży.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

WIEDEŃ

Minister z pozytywnym wynikiem. Minister obrony Austrii Klaudia Tanner uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i jest drugim członkiem austriackiego rządu, który został zakażony tym patogenem – poinformował w niedzielę resort obrony.

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg został pozytywnie zdiagnozowany na obecność wirusa w połowie października i powrócił do pracy w resorcie pod koniec tamtego miesiąca; minister nie miał żadnych objawów.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: W grudniu początek masowych testów na SARS-CoV-2

W dniach od 4 do 6 grudnia zrealizują to najpierw liczące łącznie 1,1 mln mieszkańców kraje związkowe Tyrol i Vorarlberg.

LONDYN

Mniej restrykcji w święta. Lockdown w Anglii zakończy się 2 grudnia. Wielka Brytania wróci do trzy poziomowego systemu strefowego przypominającego ten, który funkcjonował w Polsce. Stopień restrykcji będzie więc zależny od liczby nowych zachorowań w danym regionie.

Restrykcje mają być poluzowane w okresie świątecznym. Łagodniejszy reżim sanitarny miałby obowiązywać między 22 a 26 grudnia.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Wielka Brytania zawarła tymczasową umowę handlową z Kanadą

Zapewni ona zachowanie handlu między krajami na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

RZYM

Na początek zarysowanie struktury. Tym, w jaki sposób zostaną wykorzystane środki z Funduszu Odbudowy we Włoszech zdecyduje specjalny zespół złożony z premiera Giuseppe Conte, ministra gospodarki Roberto Gualtieriego, ministra rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelliego oraz Komisja do Spraw Unii Europejskiej pod przewodnictwem ministra Enzo Amendoli. Ich praca dodatkowo będzie wspierana przez 300-osobową grupę ekspertów.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy oczekują na Fundusz Odbudowy UE. Di Maio: "Europa zakładnikiem Polski i Węgier"

Włosi obawiają się zwłoki w przyjęciu instrumentu, który ma pomóc im uporać się ze skutkami poważnego kryzysu wywołanego pandemią.

PRAGA

Luzowanie obostrzeń. Czechy zmieniają strategię walki z COVID-19. Rząd zdecydował się na luzowanie obostrzeń. Zmiany ruszają od czwartku.

Rząd na nadzwyczajnym niedzielnym posiedzeniu zdecydował o rozluźnieniu od najbliższego czwartku restrykcji epidemicznych. Zniesiony zostanie m.in. nocny zakaz wychodzenia, otwarte mają być restauracje, sklepy i zakłady usługowe.

Ponowne uruchomienie sklepów i zakładów usługowych jest warunkowane przestrzeganiem ściśle określonych zasad sanitarnych. W sklepach obowiązywać ma limit jednego kupującego na 25 metrów kwadratowych.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier obiecuje powszechne testy na koronawirusa

Szef czeskiego rządu zapowiedział, że w grudniu zostanie przeprowadzone ogólnokrajowe badanie na zakażenie koronawirusem. Podobne masowe testy zorganizowano już na Słowacji.

 

Premier Czech Andrej Babiš zapewnił, że test – choć masowe – mają być dobrowolne. No i darmowe. Miałoby do nich …

BUDAPESZT

Europoseł nagle rezygnuje. József Szájer, przewodniczący delegacji Fideszu do Parlamentu Europejskiego, zrezygnował w niedzielę po „długiej refleksji” z mandatu.

Polityk podkreślił, że jego decyzja nie ma związku z bieżącymi wydarzeniami politycznymi i popiera stanowisko rządu ws. zawetowania unijnego budżetu z powodu braku akceptacji powiązania unijnych funduszy z mechanizmem praworządności.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

UE: Większość kwalifikowana poparła rozporządzenie ws. praworządności. Przeciwko tylko Polska i Węgry

Weto ze strony Warszawy i Budapesztu uniemożliwiło osiągnięcie jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy.

BRATYSŁAWA

Rząd zaproponował zmiany w sądownictwie. Minister sprawiedliwości Mária Kolíková (ugrupowanie Dla ludzi) przedstawiła w ubiegłym tygodniu propozycję, w której określono daleko idące zmiany w systemie sądownictwa, takie jak drastyczne zmniejszenie liczby sądów.

Nieufność do wymiaru sprawiedliwości na Słowacji jest na najwyższym poziomie od lat. Rząd realizuje akcję „oczyszczenia sądownictwa”. W ostatnich tygodniach zatrzymano wiele czołowych postaci na czele z sędziami i prokuratorami. Zmiany mają na celu poprawę jakości orzeczeń i przyspieszenie prac sądów.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Czechy i Słowacja: Praworządność jedną z fundamentalnych wartości UE

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu.

ZAGRZEB

Samoizolacja premiera. Premier Chorwacji Andrej Plenković udał się na kwarantannę po tym, jak jego żona Ana Maslać-Plenković uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Wynik testu na obecność SARS-CoV-2 szefa rządu był negatywny. Polityk nie miał jak dotąd żadnych objawów choroby COVID-19. Plenković będzie wykonywał obowiązki premiera z domu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

LUBLANA

Dobra czy zła polityka? Słoweńscy deputowani mają w tym tygodniu przeprowadzić debatę na temat stanowiska rządu premiera Janeza Janšy w polityce zagranicznej. Polityk stanął po stronie Polski i Węgier ws. unijnego budżetu, chociaż w przeciwieństwie  do Warszawy i Budapesztu nie zapowiedział weta.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kim jest Janez Janša – premier Słowenii, który chce bronić Polski i Węgier ws. budżetu?

Kim jest polityk, który „mógł być słoweńskim Vaclavem Havlem, ale postanowił być drugim Orbánem”?

SARAJEWO

Nowa linia kredytowa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest skłonny do zawarcia nowego porozumienia kredytowego w wysokości 750 mln euro z Bośnią i Hercegowiną. Negocjacje, które właśnie się rozpoczęły, mogą zakończyć się w grudniu, ogłosił przedstawiciel MFW w Bośni i Hercegowinie Andrew Jewell.

Na początku tego roku MFW zatwierdził 330 mln euro dla Bośni i Hercegowiny, aby pomóc krajowi w trakcie kryzysu związanego z COVID-19.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.

PODGORICA

12 wspaniałych. Prawie trzy miesiące po wyborach parlamentarnych w Czarnogórze i prawie dwa miesiące po mianowaniu na premiera, Zdravko Krivokapić przedstawił nazwiska 12 ministrów oraz wicepremiera.

Głosowanie w parlamencie nad składem rządu odbędzie się 2 grudnia.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)