Efekt Tuska? Coraz lepsze sondaże dla Platformy Obywatelskiej / Briefing z Europy

Polska, Platforma, Tusk, PiS, PO, sondaże, Koalicja Obywatelska, Kaczynski, Morawiecki, Niemcy, Unia Europejska

Powrót byłego premiera Donalda Tuska do polskiej polityki po siedmiu latach nie pozostał niezauważony w sondażach poparcia partii politycznych. / Foto via [EPA-EFE/MARCIN BIELECKI]

Sondaże pokazują wzrost popularności Platformy Obywatelskiej | Nowy (stary) premier w Szwecji | Niemcy: zjednoczeni, ale podzieleni | We Włoszech gospodarka nabiera tempa, ale bezrobocie wśród młodzieży niepokoi | Zaskakujące badania na temat stosunku Portugalczyków do służby wojskowej Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

WARSZAWA

Efekt Tuska? Powrót byłego premiera Donalda Tuska do polskiej polityki po siedmiu latach nie pozostał niezauważony w sondażach poparcia partii politycznych. Z badań przeprowadzonych już po przejęciu przez byłego szefa Rady Europejskiej władzy w Platformie Obywatelskiej, wynika że jego ugrupowanie zyskało w stosunku do sondaży sprzed 3 lipca.

Wprawdzie to nadal rządząca Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie i Solidarna Polska) znajduje się na czele sondaży, jednak PO w dwóch z trzech badań opinii publicznej wróciła na drugie miejsce wyprzedzając Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Z sondażu wyborczego zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica, na którą chce zagłosować 29 proc. Polaków. Drugi wynik przypadłby Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 23 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w pierwszych dniach po powrocie Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej, na razie więc trudno powiedzieć, jaki wpływ na notowania może mieć były premier. Trzecie miejsce w sondażu zanotował ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (17 proc.).

Z kolei z najnowszego sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsat News wynika, że po wzroście poparcia Koalicja Obywatelska wyprzedziła Polskę 2050. Liderem pozostaje Zjednoczona Prawica, na którą głosowałoby 34 proc. ankietowanych.

Z sondażu IBRiS wynika, że Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 34 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska  z  20 proc. poparciem. Polska 2050 Szymona Hołowni może liczyć na 15,5 proc. głosów (spadek o 1,6 pkt. proc.).

Tymczasem z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, powrót Donalda Tuska na scenę polityczną przyniósł wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej, choć wciąż najsilniejszą partią opozycji pozostaje Polska 2050.

W badaniu chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 33 proc. badanych. Poparcie dla Polski 2050 wynosi obecnie 24 proc. Koalicja Obywatelska zyskała 4 proc. i cieszy się obecnie poparciem 21 proc. badanych.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że od ogłoszenia przez Donalda Tuska swojego powrotu do polskiej polityki w zeszłym tygodniu i objęcia stanowiska lidera Platformy Obywatelskiej nie minęło wystarczająco dużo czasu, aby jasno ocenić wpływ tej sytuacji na poparcie dla partii politycznych. Ponadto wyniki trzech sondaży znacznie się od siebie różniły.

Nie brakuje jednak głosów, że powrót Tuska może się okazać kluczowy dla opozycji w próbach budowania wspólnego frontu przed zaplanowanymi na 2023 r. wyborami do parlamentu. Więcej o powrocie Donalda Tuska poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Donald Tusk reaktywacja. Były premier wraca do krajowej polityki "na sto procent"

Były premier pełni obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej.

SZTOKHOLM

Nowy (stary) premier. Decyzją parlamentu dotychczasowy premier Szwecji Stefan Löfven powróci na stanowisko szefa rządu. Utworzy z Zielonymi kolejny rząd mniejszościowy.

Löfven podał się do dymisji w ubiegłym miesiącu na skutek udzielenia mu wotum nieufności. Jesienią nowy gabinet czeka jednak poważna próba, jaką będzie głosowanie nad budżetem. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szwecja: Stefan Löfven ponownie premierem. Na horyzoncie poważne wyzwanie

Jesienią nowy rząd czeka jednak poważna próba, jaką będzie głosowanie nad budżetem.

BERLIN

Zjednoczeni, ale podzieleni. 31 lat po zjednoczeniu Niemcy Wschodnie nadal pozostają w tyle pod względem wyników gospodarczych za Zachodnimi. Tak wynika z dorocznego raportu o stanie niemieckiej jedności. W 2020 r. PKB na wschodzie był nawet o 22 proc. niższy niż w zachodnich Niemczech. Szczegóły poniżej.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Po 31 latach od zjednoczenia nadal podzielone gospodarczo

Różnicę nadgania Berlin, ale nawet stolicy daleko do poziomu, który osiągnęły niektóre regiony na zachodzie kraju.

PARYŻ

Francuski rząd wzywa do „masowych” szczepień. Po wczorajszym (7 lipca) posiedzeniu rządu rzecznik rządu Gabiel Attal zaapelował po raz kolejny o „masowe szczepienia” przeciwko COVID-19.

Gabiel Attal powiedział wczoraj, że wysoce zakaźny wariant Delta koronawirusa stanowi już 40 proc. nowych infekcji w kraju i czwarta fala pandemii COVID-19 może zepsuć letnie wakacje.

Rzecznik zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku działać będzie nowa Rada Ochrony Zdrowia, która rozważy obowiązkowe szczepienia dla przedstawicieli niektórych zawodów, restrykcje na granicach i możliwość przedłużenia paszportu covidowego.

Dodał, że w jedenastu regionach kraju obserwuje się wzrost wskaźnika zachorowalności na COVID-19. Tymczasem francuski koncern Sanofi przekonuje, że jego szczepionka będzie lepsza „niż te, dostępne obecnie”. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

DUBLIN 

Irlandzki minister transportu: W pełni zaszczepieni podróżni z Wielkiej Brytanii nie będą wysyłani na kwarantannę. Minister transportu Eamon Ryan powiedział, że podróżowanie z Wielkiej Brytanii do Irlandii będzie o wiele łatwiejsze dla osób zaszczepionych, ponieważ nie będą musiały przechodzić kwarantanny od 19 lipca, donosi RTE.

„Ci, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli przestrzegać kwarantanny domowej i nadal będziemy to monitorować”, powiedział Ryan. „W ostatnich tygodniach wzmocniliśmy przepisy z powodu obaw o wariant Delta koronawirusa.

„Zrobiono to, by spróbować opóźnić i powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Myślę więc, że podróżowanie z Wielkiej Brytanii od 19 lipca stanie się znacznie łatwiejsze, szczególnie dla tych, którzy są w pełni zaszczepieni”. Wielkie luzowanie obostrzeń w Wielkiej Brytanii już 19 lipca. Szczegóły poniżej. 

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania: Luzowanie obostrzeń w Anglii mimo wzrostu liczby zakażeń. "Czas na życie z koronawirusem"

W związku z rozprzestrzenianiem się w Wielkiej Brytanii wariantu Delta koronawirusa ostatni etap znoszenia obostrzeń w Anglii został opóźniony o miesiąc.

RZYM

Gospodarka nabiera tempa, ale bezrobocie wśród młodzieży niepokoi. Według informacji opublikowanych w środę (7 lipca) przez Eurostat, wzrost gospodarczy Włoch ma być „znacznie wyższy niż wiosną”. Zgodnie z przewidywaniami Europejskiego Urzędu Statystycznego, wzrost PKB we Włoszech wyniesie od +4,2 proc. do +5 proc.

Zdaniem Komisji Europejskiej, włoska gospodarka będzie się rozwijać przede wszystkich dzięki środkom pochodzącym z europejskiego Funduszy Odbudowy, ponieważ inwestycje publiczne i prywatne, wspierane przez Krajowy Plan Odbudowy pozostaną „głównym motorem napędowym wzrostu”.

Z kolei Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała w środę (1 lipca) prognozę zatrudnienia na 2021 r., ostrzegając Włochy przed bardzo wysokim bezrobociem młodzieży, które w styczniu 2021 r. wzrosło z poziomu 28,7 proc. do aż 33,8 proc. W raporcie stwierdzono, że „Włochy są jednym z niewielu krajów, w których stopa bezrobocia wśród młodzieży pozostała bliska maksymalnego poziomu przez całą wiosnę 2021 r.”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Szczepienie młodzieży przeciw COVID-19 przed rozpoczęciem roku szkolnego

Włochy – podobnie jak Polska – zamierzają zaszczepić jak najwięcej dzieci oraz młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

LIZBONA

Portugalczycy chcą do wojska? Około 60 proc. populacji Portugalii zgadza się z ochotniczą służbą wojskową, a 40 proc. opowiada się za powrotem do służby obowiązkowej, co wskazuje na to, że odsetek ten wzrasta w grupach powyżej 45 roku życia, wynika z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Obrony.

Zaprezentowane w środę (7 lipca) badanie jest wynikiem współpracy między Instytutem Obrony Narodowej (IDN), Dyrekcją Generalną Zasobów Obrony Narodowej (DGRDN), Instytutem Nauk Społecznych Uniwersytetu Lizbońskiego (ICS-ULisboa) oraz Portugalskim Instytut Stosunków Międzynarodowych (IPRI-Nova).

Służba wojskowa w Portugalii przestała być obowiązkowa w 2004 r. i większość ankietowanych (59,7 proc.) zgadza się z tym modelem. Jednak około 40 proc. respondentów wskazuje na preferencję dla obowiązkowej służby wojskowej.

„Ten trend jest obserwowany we wszystkich grupach wiekowych, jednak można zauważyć, że wraz z wiekiem rośnie odsetek ludności opowiadający się za obowiązkową służbą wojskową”, napisano w analizie.

Istnieją znaczne różnice w analizie według grup wiekowych: przeważająca większość młodych ludzi w wieku 18-24 lat opowiada się za ideą ochotniczej służby wojskowej (74,1 proc.), a pomiędzy 25 a 44 rokiem życia liczba ta spada do 65,1 proc.

Od 45 roku życia odsetek respondentów preferujących obowiązkową służbę wojskową przekracza średnią (42,9 proc.), a powyżej 65 roku życia zbliża się do 50 proc..

(Ana Raquel Lopes | Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

"Sześć intensywnych miesięcy". W jaki sposób Portugalia kierowała pracami UE?

„Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy” – tak brzmiało hasło portugalskiej prezydencji w Radzie UE.

PRAGA | BRATYSŁAWA

Słowacja ponownie otworzy zamknięte w trybie nagłym przejścia graniczne z Czechami. Czesi znów będą mogli przekraczać granicę ze Słowacją. Wszystko dzięki decyzji rządu w Bratysławie o cofnięciu kontrowersyjnego kroku, jakim było zamknięcie w poniedziałek (5 lipca) kilku przejść granicznych z powodów epidemicznych.

Mniejsze przejścia zablokowano za pomocą betonowych bloków lub konstrukcji z wykorzystaniem żwiru.

Decyzja słowackich władz spotkała się z ostrym sprzeciwem mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy na co dzień podróżują między krajami w celach rodzinnych lub zawodowych.

Lokalne władze wydały nawet specjalne oświadczenia, w których stwierdzili, że nikt nie poinformował ich wcześniej o planach zastosowania tak radykalnych środków. We wtorek doszło wręcz do starć z policją.

Zamknięte przejścia graniczne zostaną ponownie otwarte do końca tygodnia, zapowiedział szef czeskiego MSW Jan Hamáček.

Przekazał on informację od swojego słowackiego odpowiednika, „że strona słowacka zdecydowała się otworzyć wszystkie przejścia graniczne do końca tygodnia”. Wyjaśnił, że kontrole na granicy będą odtąd wyrywkowe.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

BUDAPESZT

Władze nakładają karę na bajki przyjazne LGBT. Władze regionu Pest nałożyły karę w wysokości prawie 700 euro na dystrybutora książki z bajkami dla dzieci, przedstawiającej tęczowe rodziny.

Kara nałożona na książkę „Co za rodzina!” nie wynikała z uchwalonej niedawno ustawy antyLGBT, ale z rzekomego naruszenia ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych.„Dystrybutor książki nie wziął pod uwagę prawa, które wymaga specjalnego oznaczenia, że książka zawiera inne treści niż oczekiwano”, powiedział regionalny przedstawiciel rządu Richárd Tarnai.

Incydent ma związek ze sprawą z początku tego roku, kiedy to władze prowadziły dochodzenie w sprawie książki z bajkami „Kraina Czarów jest dla wszystkich” pod zarzutem nieuczciwych praktyk handlowych.

Oskarżono wówczas wydawcę, że nie wskazał, że bajki „prezentują wzorce zachowań inne niż tradycyjne role płciowe”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Postępowanie przeciw niezależnej telewizji RTL Klub za spot dot. praw osób LGBTIQ

Zdaniem węgierskiej rady ds. mediów naruszono tym samym prawo do… ochrony dzieci.

BRATYSŁAWA

Referendum niezgodne z konstytucją. Słowacki sąd orzekł przedterminowe referendum w sprawie przyśpieszonych wyborów jako niezgodne z konstytucją. Z tego względu nie odbędzie się ono, pomimo zebrania przez partie opozycyjne ponad 524 tys. podpisów. Szczegóły poniżej. 

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Nie będzie referendum ws. skrócenia kadencji parlamentu

Zwolennicy referendum przekonywali, że jest ono konieczne ze względu na kompromitację obozu władzy.

SOFIA

Samochody elektryczne w Bułgarii. Niemiecki producent samochodów elektrycznych wykazał zainteresowanie zainwestowaniem 140 mln euro w Bułgarii, przekazał bułgarski minister gospodarki Kirił Petkow. 

Poinformował, że “umowa jest na końcowym etapie”, a porozumienie może zostać ogłoszone w sobotę. Według niego firma – startup Next.e.GO – spieszy się z otwarciem fabryki w Bułgarii, ponieważ “konkurencja na rynku samochodów elektrycznych jest ostra i wygrywa ten, kto jest pierwszy”.

Plany obejmują wybudowanie fabryki w Lovech do 2023 r. i stworzenie 1 tys. nowych miejsc pracy. Elektryczne samochody e.GO są niewielkie, na jednym ładowaniu akumulatora przejeżdżają prawie 200 km, a ich ceny zaczynają się od 26 tys. euro.

Minister Petkov oświadczył też, że w ciągu 5 tygodni od objęcia władzy przez rząd tymczasowy do Ministerstwa Gospodarki wpłynęły 602 propozycje od firm zagranicznych z zamiarem inwestycji i współpracy.

Większość z nich pochodzi z Wielkiej BrytaniiStanów Zjednoczonych i Niemiec. Dotyczą one głównie urządzeń medycznych, systemów wychwytywania dwutlenku węgla, rozwiązań w zakresie magazynowania energii elektrycznej, zaawansowanych technologii w zakresie produktów dla przemysłu kosmicznego i innych.

“Mieliśmy okazję rozmawiać z Europejską Agencją Kosmiczną odnośnie działań w przestrzeni kosmicznej. Przedstawiciele agencji przyjadą do Bułgarii we wrześniu, aby ocenić nasze możliwości w tej dziedzinie. Najlepsze wzmacniacze radiowe do przesyłania sygnałów między Ziemią a kosmosem należą do bułgarskiej firmy. Pokonaliśmy Amerykanów i Japończyków”, powiedział minister.

Według niego „celem jest przyciągnięcie takich graczy jak Google i Amazon”. Stwierdził też, że Bułgaria powinna być nie tylko miejscem docelowym dla dużych, wielomiliardowych firm, ale też dla małych i średnich przedsiębiorstw.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Niemcy inwestują w wodór. W Nadrenii działa największy elektrolizer w Europie

W Niemczech planuje się budowę dziesięciokrotnie większego elektrolizera do 2024 r.

BUKARESZT

Rumunia z największym wzrostem gospodarczym w UE. Gospodarka Rumunii wzrośnie o 7,4 proc. w 2021 r., co będzie największym wzrostem gospodarczym w UE, wynika z prognozy Komisji Europejskiej.

To o ponad dwa punkty procentowe więcej, niż poprzednia prognoza, zaprezentowana wiosną. Według Komisji znaczna poprawa szacunków wynika z lepszych niż oczekiwano wyników gospodarki rumuńskiej w pierwszym kwartale bieżącego roku.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia wykluczy firmy z Chin z realizacji inwestycji publicznych?

W 2020 r. chińska spółka została odsunięta od rozbudowy elektrowni atomowej Cernovoda na Dunaju.

ZAGRZEB

Rząd martwi się statystykami szczepień. Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego (HZJZ) poinformował we wtorek (6 lipca), że zaszczepiono 37,3 proc. całkowitej populacji lub 45 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Dane skłoniły chorwackiego premiera Andreja Plenkovića do wystosowania apelu do rodaków: „Naród, który chce być konkurencyjny, przyjmuje szczepionkę bez zastanowienia”.

Polityk jako przykład wskazał na Maltę, gdzie 80 proc. populacji przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19. Plenković podkreślił, że konieczne jest zachęcenie tych, którzy wahają się odnośnie szczepień, do zaszczepienia. Szef rządu zapowiedział już wcześniej, że jego gabinet przygotuje podstawy prawne dla uzależnienia świadczeń pomocowych dla pracodawców wypłacanych na pomoc w utrzymaniu zatrudnienia od szczepień pracowników.

Zapowiedź wzbudziła kontrowersje związków zawodowych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Niemcy: Spór o szczepienia. Czy powinno się karać za niestawienie się na umówioną wizytę?

W Niemczech plagą są osoby, które rezerwują wizyty, lecz nie pojawiają się w punkcie szczepień.

LUBLANA

Słowenia przekaże sektorowi hotelarskiemu pakiet stymulacyjny. Parlament uchwalił kolejną ustawę stymulacyjną, która ma pomóc przedsiębiorstwom w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią.

Pakiet o wartości 243 mln euro zostanie przeznaczony na hotelarstwo, turystykę oraz branżę eventową. Jego najważniejszym elementem będą bony dla wszystkich mieszkańców Słowenii, które będą mogli wydać na zakwaterowanie, restauracje, księgarnie i teatry, koncerty lub zajęcia sportowe. Dorośli otrzymają kupony o wartości 100 euro, a osoby mające poniżej 18 lat – 50 euro.

Według ministra gospodarki, Zdravko Počivalška, sytuacja w gospodarce jest ogólnie bardzo dobra i oczekuje się, że przedsiębiorstwa szybko się odbudują. Jak dotąd, Słowenia wydała na środki stymulujące ponad 10 proc. swojego PKB.

(Mateja Benec | STA | tłum. Kinga Wysocka)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

BELGRAD

Dobra współpraca. Premier Serbii Ana Brnabić stwierdziła w środę (7 lipca), że decyzja o przekazaniu koncesji belgradzkiemu lotnisku im. Nikoli Tesli francuskiej grupie Vinci była dobrym posunięciem gospodarczym. Bez tego lotnisko nie przetrwałoby pandemii COVID-19, stwierdziła.

Kontrolując plac budowy nowego terminalu lotniska, Brnabić stwierdziła, że dzięki koncesji udało się uniknąć poważnego ciosu dla personelu oraz całego budżetu i gospodarki Serbii. Dyrektor generalny Vinci Concessions i prezes Vinci Airports, Nicolas Notebaert, stwierdził, że pozytywny trend w rozwoju belgradzkiego lotniska został już dostrzeżony przez branżę lotniczą i turystyczną w Europie.

Vinci Group oświadczyła, że jej celem jest stworzenie nowego węzła lotniczego w Europie Południowo-Wschodniej dzięki rozbudowie terminalu pasażerskiego, nowych pomostów i bramek, budowie dodatkowego pasa startowego oraz całkowitej renowacji już istniejącego.

Według Vinci, lotnisko w Belgradzie przeżywa dynamiczne ożywienie ruchu w sezonie letnim, a liczba kierunków jest porównywalna z tą z 2019 r.

Vinci Airports podpisało 25-letnią umowę koncesyjną w marcu 2018 r. na finansowanie, prowadzenie i modernizację lotniska, przejmując działalność w 2018 r.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Martyna Kompała)